Εκτιμήσεις Βάσεων 2023

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Shine

Νεοφερμένος

Η Shine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Πιο πολύ για το α1 ακούω, η πανελλήνια ένωση βιοεπιστημόνων μόνο στο α1 αναφέρθηκε και λέει ότι εκεί θα ήταν δίκαιο να γίνουν δέκτες και οι δύο απαντήσεις, οπότε μάλλον πιο πολλές πιθανότητες υπάρχουν για το α1 παρά για το α4
Ισχύει κάτι τέτοιο ; γιατί έχω χάσει καθε ελπίδα γι ´αυτό το πολλαπλής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως είναι κρίμα γιατί ήταν το μόνο λάθος μου στη βιολογία και παίζει να κοστίσει όχι μόνο σε μένα αλλά σε πολλούς.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Δεδομένων των πολύ εύκολων μέχρι τώρα θεματων οι βάσεις θα αυξηθούν αισθητά σε 1ο και 4ο σίγουρα.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Δεδομένων των πολύ εύκολων μέχρι τώρα θεματων οι βάσεις θα αυξηθούν αισθητά σε 1ο και 4ο σίγουρα.
Είναι νωρίς για συμπεράσματα. Και το αν τα θέματα είναι δύσκολα ή εύκολα δεν έχει τελικά μεγάλη σημασία. Ξέρω παιδιά που γράψαν καλύτερα στα δύσκολα
Όπως ξερω και παιδιά που έγραψαν το άγνωστο στα αρχαία αν και δύσκολο, και δεν πήγαν καλά στο γνωστό.
Μόνο όταν βγουν οι βαθμολογίες και τα στατιστικά θα ξέρουμε περίπου που θα κινηθουν οι βασεις
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Γειά σας

Ξανα έγραψα και επέστρεψα.

Με βάση την δίκη μου εμπειρία από πέρσι, φέτος είχαμε ευκολότερα αρχαία και έκθεση (το άγνωστο φέτος καμία σχέση με τα περσινά, ειδικά το συντακτικό) και ελαφρώς δυσκολότερη ιστορία και Λατινικά (τα περσινά Λατινικά μπορούσε να τα λύση και παιδάκι Β λυκείου)

Τώρα όσο αναφορά τις βάσεις,που και εμένα τρώει επειδή θέλω ψυχολογία, σε μεγάλο βαθμό θα παίξει ρόλο στην κατεύθυνση μας πόσοι είμασταν φέτος.Για να καταλάβετε, οι βάσεις πέρσι πέσαν σε πρωτόγνωρα επίπεδα οχι λόγο της επίδοσης των μαθητών, η οποία ήταν καλύτερη σε σχέση με προηγούμενες χρονιές, αλλά επειδή η θεωρητική έχασε γύρω στο 20% των υποψηφίων της μέσα σε ένα χρόνο.
Με άλλα λόγια, μέχρι να βγούν οι στατιστικές δεν είμαστε σίγουρη για τίποτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν είναι να μαντέψω πάντως, μάλλον θα ανέβουν, επειδή φέτος στο ξεταστικό μου κέντρο είμασταν οι διπλάσιοι απο πέρσι στο 1 πεδίο
 

mvas

Νεοφερμένος

Ο mvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
13/6/2023: Σύμφωνα με τα «ΝΕΑ», σε κάθε επιστημονικό πεδίο αναμένονται να κινηθούν οι βάσεις ως εξής:

- Ανθρωπιστικών Επιστημών: Δεν αναμένονται σημαντικές μεταβολές σε σχέση με πέρσι. Οι περιζήτητες σχολές Νομικής, Ψυχολογίας, κ.λπ. θα διατηρήσουν το ίδιο εισιτήριο εισαγωγής, με μικρές αυξομειώσεις.

- Θετικών Επιστημών: Δεν αναμένονται αξιοσημείωτες μεταβολές σε σύγκριση με τον προηγούμενο χρόνο.

- Επιστημών Υγείας και Ζωής: Σε αυτό το πεδίο συγκεντρώνεται ο μεγαλύτερος αριθμός αριστούχων. Οι βάσεις στις σχολές υψηλής ζήτησης αναμένεται να είναι παρόμοιες με πέρσι, ενδεχομένως με μικρς αυξομειώσεις.

- Επιστημών Οικονομίας και Πληροφορικής: Σε αυτό το πεδίο αναμένεται οι βάσεις να διατηρηθούν στα ίδια με πέρσι επίπεδα με μικρές αυξομειώσεις στις μεσαίες και χαμηλές βαθμολογίες, και μικρή άνοδο στις υψηλές βαθμολογίες.
 

mvas

Νεοφερμένος

Ο mvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα «ΝΕΑ», σε κάθε επιστημονικό πεδίο αναμένονται να κινηθούν οι βάσεις ως εξής:


- Ανθρωπιστικών Επιστημών: Δεν αναμένονται σημαντικές μεταβολές σε σχέση με πέρσι. Οι περιζήτητες σχολές Νομικής, Ψυχολογίας, κ.λπ. θα διατηρήσουν το ίδιο εισιτήριο εισαγωγής, με μικρές αυξομειώσεις.

- Θετικών Επιστημών: Δεν αναμένονται αξιοσημείωτες μεταβολές σε σύγκριση με τον προηγούμενο χρόνο.

- Επιστημών Υγείας και Ζωής: Σε αυτό το πεδίο συγκεντρώνεται ο μεγαλύτερος αριθμός αριστούχων. Οι βάσεις στις σχολές υψηλής ζήτησης αναμένεται να είναι παρόμοιες με πέρσι, ενδεχομένως με μικρς αυξομειώσεις.

- Επιστημών Οικονομίας και Πληροφορικής: Σε αυτό το πεδίο αναμένεται οι βάσεις να διατηρηθούν στα ίδια με πέρσι επίπεδα με μικρές αυξομειώσεις στις μεσαίες και χαμηλές βαθμολογίες, και μικρή άνοδο στις υψηλές βαθμολογίες.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα «ΝΕΑ», σε κάθε επιστημονικό πεδίο αναμένονται να κινηθούν οι βάσεις ως εξής:


- Ανθρωπιστικών Επιστημών: Δεν αναμένονται σημαντικές μεταβολές σε σχέση με πέρσι. Οι περιζήτητες σχολές Νομικής, Ψυχολογίας, κ.λπ. θα διατηρήσουν το ίδιο εισιτήριο εισαγωγής, με μικρές αυξομειώσεις.

- Θετικών Επιστημών: Δεν αναμένονται αξιοσημείωτες μεταβολές σε σύγκριση με τον προηγούμενο χρόνο.

- Επιστημών Υγείας και Ζωής: Σε αυτό το πεδίο συγκεντρώνεται ο μεγαλύτερος αριθμός αριστούχων. Οι βάσεις στις σχολές υψηλής ζήτησης αναμένεται να είναι παρόμοιες με πέρσι, ενδεχομένως με μικρς αυξομειώσεις.

- Επιστημών Οικονομίας και Πληροφορικής: Σε αυτό το πεδίο αναμένεται οι βάσεις να διατηρηθούν στα ίδια με πέρσι επίπεδα με μικρές αυξομειώσεις στις μεσαίες και χαμηλές βαθμολογίες, και μικρή άνοδο στις υψηλές βαθμολογίες.
Πολύ κατατοπιστικα τα ΝΕΑ!!!🤣🤣
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σύμφωνα με τα «ΝΕΑ», σε κάθε επιστημονικό πεδίο αναμένονται να κινηθούν οι βάσεις ως εξής:


- Ανθρωπιστικών Επιστημών: Δεν αναμένονται σημαντικές μεταβολές σε σχέση με πέρσι. Οι περιζήτητες σχολές Νομικής, Ψυχολογίας, κ.λπ. θα διατηρήσουν το ίδιο εισιτήριο εισαγωγής, με μικρές αυξομειώσεις.

- Θετικών Επιστημών: Δεν αναμένονται αξιοσημείωτες μεταβολές σε σύγκριση με τον προηγούμενο χρόνο.

- Επιστημών Υγείας και Ζωής: Σε αυτό το πεδίο συγκεντρώνεται ο μεγαλύτερος αριθμός αριστούχων. Οι βάσεις στις σχολές υψηλής ζήτησης αναμένεται να είναι παρόμοιες με πέρσι, ενδεχομένως με μικρς αυξομειώσεις.

- Επιστημών Οικονομίας και Πληροφορικής: Σε αυτό το πεδίο αναμένεται οι βάσεις να διατηρηθούν στα ίδια με πέρσι επίπεδα με μικρές αυξομειώσεις στις μεσαίες και χαμηλές βαθμολογίες, και μικρή άνοδο στις υψηλές βαθμολογίες.
Πολύ κατατοπιστικα τα ΝΕΑ!!!🤣🤣
 

mvas

Νεοφερμένος

Ο mvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Η πρώτη μας εκτίμηση προκύπτει από την αξιολόγηση του βαθμού δυσκολίας των θεμάτων, από τις πρώτες πληροφορίες από βαθμολογικά κέντρα και από υποψηφίους που έλαβαν μέρος στις εξετάσεις. Αναμένουμε σταθερότητα στο πρώτο και το δεύτερο πεδίο, ενώ στο τρίτο πεδίο μικρή πτώση στις υψηλές βαθμολογίες και μικρή άνοδο στις υψηλόβαθμες σχολές του τέταρτου πεδίου.

1ο πεδίο ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ​

Το θέμα της Νεοελληνικής Γλώσσας δεν προκάλεσε εκπλήξεις γιατί στις βασικές γραμμές του ήταν αναμενόμενο, αφού σχεδόν κάθε χρόνο αφουγκράζεται την επικαιρότητα. Βέβαια οι υποψήφιοι συνήθως στο μάθημα αυτό που κάθε χρόνο εξετάζεται πρώτο βγαίνουν από τις αίθουσες με χαμόγελα, χωρίς όμως να είναι βέβαιο ότι θα τα διατηρήσουν όλοι όταν ανακοινωθούν οι βαθμολογίες. Είναι όμως ένα καλό ξεκίνημα. Τα Αρχαία ήταν διαβαθμισμένης δυσκολίας, τα Λατινικά διαχειρίσιμα και η Ιστορία δεν απαιτεί μόνο «παπαγαλία» αλλά χρειάζεται και κριτική ικανότητα. Γενικά δεν περιμένουμε σοβαρές μεταβολές στις βάσεις σε σχέση με τον περασμένο χρόνο. Οι περιζήτητες σχολές Νομικής, Ψυχολογίας κ.λπ. θα διατηρήσουν το ίδιο σχεδόν εισιτήριο εισαγωγής με μικρές αυξομειώσεις. Η Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής δεν θα διαφοροποιηθεί αισθητά.

2ο πεδίο ΘΕΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ​

Τα θέματα ήταν χωρίς σοβαρές διαφορές από τα περσινά. Το μάθημα της Χημείας τούς δυσκόλεψε λίγο περισσότερο γιατί οι πολλές αριθμητικές πράξεις που χρειάζονταν δημιούργησαν σε πολλούς περισσότερο άγχος σχετικά με τη διαχείριση του χρόνου που είχαν στη διάθεσή τους και που δεν ήταν αρκετά επαρκής.

Τα Μαθηματικά παρουσίασαν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας με τα περσινά, με αυξημένες απαιτήσεις για το τέταρτο θέμα που προοριζόταν για υποψηφίους που σκοπεύουν σε υψηλόβαθμες Σχολές. Τα δύο πρώτα θέματα προσφέρονταν για απόκτηση βαθμολογιών που να εξασφαλίζουν την πολυπόθητη για πολλούς Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής. Η Φυσική δεν δυσκόλεψε τους υποψηφίους ιδιαίτερα. Δεν αναμένονται αξιοσημείωτες μεταβολές σε σύγκριση με τον προηγούμενο χρόνο.

3ο πεδίο ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΖΩΗΣ​

Οπως κάθε χρόνο στο Πεδίο αυτό συγκεντρώνεται ο μεγαλύτερος αριθμός αριστούχων που διεκδικούν μία θέση στις Ιατρικές και άλλες υψηλόβαθμες Σχολές. Σπάνια θα δούμε υποψηφίους που να είχαν βαθμολογίες στα Λύκεια μικρότερες από το 18, εκτός ελαχίστων που προσδοκούν σε μια χαμηλόβαθμη σχολή κυρίως της Περιφέρειας και σε άλλες χαμηλόβαθμες που είναι κοινές με το 2ο Επιστημονικό Πεδίο. Το μάθημα εκείνο που είχε μια κάπως αυξημένη δυσκολία ήταν η Βιολογία. Οι βάσεις στις σχολές υψηλής ζήτησης αναμένεται να είναι παρόμοιες με τις περσινές με μικρές αυξομειώσεις.’

4ο πεδίο ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ​

Στο Πεδίο αυτό συγκεντρώνεται ο μεγαλύτερος αριθμός υποψηφίων αλλά όμως υπάρχουν και πολύ περισσότερες Σχολές από τα άλλα Πεδία. Η συγκέντρωση βαθμολογιών για την απόκτηση της Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής δεν ήταν δυσκολότερη από πέρυσι. Σ’ αυτό βοήθησαν πολύ και τα σχετικά εύκολα θέματα στο μάθημα της Πληροφορικής και οι καλές επιδόσεις στην Οικονομική Θεωρία που είναι μάθημα που αγαπούν περισσότερο οι υποψήφιοι. Τα θέματα στα Μαθηματικά είναι ακριβώς τα ίδια στα οποία διαγωνίζονται και οι υποψήφιοι θετικών επιστημών. Δυστυχώς συνεχίζεται το απαράδεκτο φαινόμενο ένας υποψήφιος που θέλει να σπουδάσει Μάρκετινγκ ή Διοίκηση Επιχειρήσεων να εξετάζεται στα ίδια θέματα με αυτόν που θέλει να γίνει μαθηματικός, φυσικός ή να μπει στο Πολυτεχνείο… Στην εποχή των Δεσμών το βιβλίο και η ύλη ήταν διαφορετικά στα δύο αυτά Επιστημονικά Πεδία. Οι βάσεις αναμένεται να είναι στα περσινά επίπεδα με μικρές αυξομειώσεις στις μεσαίες και χαμηλές βαθμολογίες και μικρή άνοδο στις υψηλές.

Ο Αντώνης Φλωρόπουλος, Εκπαιδευτικός Αναλυτής, Διευθυντής φροντιστηρίων ΟΜΟΚΕΝΤΡΟ
 

Πετρος23

Νεοφερμένος

Ο Πετρος23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους
Θελω την γνωμη σας σχετικα με τη σχολη λιμενοφυλακων η οποια περυσι ηταν στα 15520 μορια με 100 εισακτεους ενω φετος δεχονται μονο 60 εισακτους. Να σημειωσω εδω οτι τα μαθηματα βαρυτητας ειναι τα μαθηματικα και η εκθεση πραγμα που κατα τη γνωμη μου αποτελει αποτρεπτικο παραγοντα στο να αυξηθει υπερβολικα η βαση. Παρολα αυτα εσας ποια ειναι η γνωμη σας? Πιστευετε οτι θα ξεπερασει ακομη και τα 16300 μορια ή οχι? Λεω 16300 γιατι καπου εκει υπολογιζω να εχω γραψει( φετος εδωσα πανελληνιες δεν ειμαι με 10% ή κατι τετοιο) Ευχαριστω και καλα αποτελεσματα σε ολους!
 

WindOfChange

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WindOfChange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους
Θελω την γνωμη σας σχετικα με τη σχολη λιμενοφυλακων η οποια περυσι ηταν στα 15520 μορια με 100 εισακτεους ενω φετος δεχονται μονο 60 εισακτους. Να σημειωσω εδω οτι τα μαθηματα βαρυτητας ειναι τα μαθηματικα και η εκθεση πραγμα που κατα τη γνωμη μου αποτελει αποτρεπτικο παραγοντα στο να αυξηθει υπερβολικα η βαση. Παρολα αυτα εσας ποια ειναι η γνωμη σας? Πιστευετε οτι θα ξεπερασει ακομη και τα 16300 μορια ή οχι? Λεω 16300 γιατι καπου εκει υπολογιζω να εχω γραψει( φετος εδωσα πανελληνιες δεν ειμαι με 10% ή κατι τετοιο) Ευχαριστω και καλα αποτελεσματα σε ολους!
Πιστεύω γύρω στα 16.200 θα είναι και περίπου 3.000 είναι οι περασμένοι στις προκαταρκτικές.Επίσης Λιμενοφυλάκων μπαίνεις από όλες τις δέσμες οπότε το καθένα έχει διαφορετικά μαθήματα βαρύτητας
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
2 ερωτήσεις μη ειρωνικά
1. εξετάζεσαι προφορικά;
2. Αφού ήθελες ψυχολογία γιατί δεν κινήθηκες προς κοινωνική εργασία;
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Η πρώτη μας εκτίμηση προκύπτει από την αξιολόγηση του βαθμού δυσκολίας των θεμάτων, από τις πρώτες πληροφορίες από βαθμολογικά κέντρα και από υποψηφίους που έλαβαν μέρος στις εξετάσεις. Αναμένουμε σταθερότητα στο πρώτο και το δεύτερο πεδίο, ενώ στο τρίτο πεδίο μικρή πτώση στις υψηλές βαθμολογίες και μικρή άνοδο στις υψηλόβαθμες σχολές του τέταρτου πεδίου.

1ο πεδίο ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ​

Το θέμα της Νεοελληνικής Γλώσσας δεν προκάλεσε εκπλήξεις γιατί στις βασικές γραμμές του ήταν αναμενόμενο, αφού σχεδόν κάθε χρόνο αφουγκράζεται την επικαιρότητα. Βέβαια οι υποψήφιοι συνήθως στο μάθημα αυτό που κάθε χρόνο εξετάζεται πρώτο βγαίνουν από τις αίθουσες με χαμόγελα, χωρίς όμως να είναι βέβαιο ότι θα τα διατηρήσουν όλοι όταν ανακοινωθούν οι βαθμολογίες. Είναι όμως ένα καλό ξεκίνημα. Τα Αρχαία ήταν διαβαθμισμένης δυσκολίας, τα Λατινικά διαχειρίσιμα και η Ιστορία δεν απαιτεί μόνο «παπαγαλία» αλλά χρειάζεται και κριτική ικανότητα. Γενικά δεν περιμένουμε σοβαρές μεταβολές στις βάσεις σε σχέση με τον περασμένο χρόνο. Οι περιζήτητες σχολές Νομικής, Ψυχολογίας κ.λπ. θα διατηρήσουν το ίδιο σχεδόν εισιτήριο εισαγωγής με μικρές αυξομειώσεις. Η Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής δεν θα διαφοροποιηθεί αισθητά.

2ο πεδίο ΘΕΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ​

Τα θέματα ήταν χωρίς σοβαρές διαφορές από τα περσινά. Το μάθημα της Χημείας τούς δυσκόλεψε λίγο περισσότερο γιατί οι πολλές αριθμητικές πράξεις που χρειάζονταν δημιούργησαν σε πολλούς περισσότερο άγχος σχετικά με τη διαχείριση του χρόνου που είχαν στη διάθεσή τους και που δεν ήταν αρκετά επαρκής.

Τα Μαθηματικά παρουσίασαν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας με τα περσινά, με αυξημένες απαιτήσεις για το τέταρτο θέμα που προοριζόταν για υποψηφίους που σκοπεύουν σε υψηλόβαθμες Σχολές. Τα δύο πρώτα θέματα προσφέρονταν για απόκτηση βαθμολογιών που να εξασφαλίζουν την πολυπόθητη για πολλούς Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής. Η Φυσική δεν δυσκόλεψε τους υποψηφίους ιδιαίτερα. Δεν αναμένονται αξιοσημείωτες μεταβολές σε σύγκριση με τον προηγούμενο χρόνο.

3ο πεδίο ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΖΩΗΣ​

Οπως κάθε χρόνο στο Πεδίο αυτό συγκεντρώνεται ο μεγαλύτερος αριθμός αριστούχων που διεκδικούν μία θέση στις Ιατρικές και άλλες υψηλόβαθμες Σχολές. Σπάνια θα δούμε υποψηφίους που να είχαν βαθμολογίες στα Λύκεια μικρότερες από το 18, εκτός ελαχίστων που προσδοκούν σε μια χαμηλόβαθμη σχολή κυρίως της Περιφέρειας και σε άλλες χαμηλόβαθμες που είναι κοινές με το 2ο Επιστημονικό Πεδίο. Το μάθημα εκείνο που είχε μια κάπως αυξημένη δυσκολία ήταν η Βιολογία. Οι βάσεις στις σχολές υψηλής ζήτησης αναμένεται να είναι παρόμοιες με τις περσινές με μικρές αυξομειώσεις.’

4ο πεδίο ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ​

Στο Πεδίο αυτό συγκεντρώνεται ο μεγαλύτερος αριθμός υποψηφίων αλλά όμως υπάρχουν και πολύ περισσότερες Σχολές από τα άλλα Πεδία. Η συγκέντρωση βαθμολογιών για την απόκτηση της Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής δεν ήταν δυσκολότερη από πέρυσι. Σ’ αυτό βοήθησαν πολύ και τα σχετικά εύκολα θέματα στο μάθημα της Πληροφορικής και οι καλές επιδόσεις στην Οικονομική Θεωρία που είναι μάθημα που αγαπούν περισσότερο οι υποψήφιοι. Τα θέματα στα Μαθηματικά είναι ακριβώς τα ίδια στα οποία διαγωνίζονται και οι υποψήφιοι θετικών επιστημών. Δυστυχώς συνεχίζεται το απαράδεκτο φαινόμενο ένας υποψήφιος που θέλει να σπουδάσει Μάρκετινγκ ή Διοίκηση Επιχειρήσεων να εξετάζεται στα ίδια θέματα με αυτόν που θέλει να γίνει μαθηματικός, φυσικός ή να μπει στο Πολυτεχνείο… Στην εποχή των Δεσμών το βιβλίο και η ύλη ήταν διαφορετικά στα δύο αυτά Επιστημονικά Πεδία. Οι βάσεις αναμένεται να είναι στα περσινά επίπεδα με μικρές αυξομειώσεις στις μεσαίες και χαμηλές βαθμολογίες και μικρή άνοδο στις υψηλές.

Ο Αντώνης Φλωρόπουλος, Εκπαιδευτικός Αναλυτής, Διευθυντής φροντιστηρίων ΟΜΟΚΕΝΤΡΟ
Α!! Ο Φλωροπουλος μάλιστα!!! Αυτός που μου ανέβασε την πίεση 200 πέρυσι. Όλοι έλεγαν θα πέσουν οι βάσεις αγγλική φιλολογία κσι ήμασταν σίγουροι ότι περνάει η κόρη μου κι αυτός τελευταία μέρα ήταν ο μόνος που έδωσε εκτίμηση ότι οι Αγγλικής Φιλολογίας και οι δύο σχολές θα ανέβαιναν πολύ και τα μόρια που έδινε ήταν τόσο υψηλά που φαινόταν ότι δεν περνάει το παιδί. Ανέβασα πίεση, αγχώθηκα και τελικά η κόρη μου μπήκε Αθήνα με καλή σειρά και από τη Θεσσαλονίκη ήταν πάνω από 2000 μόρια από τη βάση.
Επίσης έπεσε πολυ έξω σε πολλές σχολές.
Κακό χρόνο να 'χει με έσκασε πέρυσι.
Μην τον πιστεύετε, μπαρούφες λέει.
Τελικά μόνο ο Στρατηγάκης πέφτει μεσα
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,584 μηνύματα.
Α!! Ο Φλωροπουλος μάλιστα!!! Αυτός που μου ανέβασε την πίεση 200 πέρυσι. Όλοι έλεγαν θα πέσουν οι βάσεις αγγλική φιλολογία κσι ήμασταν σίγουροι ότι περνάει η κόρη μου κι αυτός τελευταία μέρα ήταν ο μόνος που έδωσε εκτίμηση ότι οι Αγγλικής Φιλολογίας και οι δύο σχολές θα ανέβαιναν πολύ και τα μόρια που έδινε ήταν τόσο υψηλά που φαινόταν ότι δεν περνάει το παιδί. Ανέβασα πίεση, αγχώθηκα και τελικά η κόρη μου μπήκε Αθήνα με καλή σειρά και από τη Θεσσαλονίκη ήταν πάνω από 2000 μόρια από τη βάση.
Επίσης έπεσε πολυ έξω σε πολλές σχολές.
Κακό χρόνο να 'χει με έσκασε πέρυσι.
Μην τον πιστεύετε, μπαρούφες λέει.
Τελικά μόνο ο Στρατηγάκης πέφτει μεσα
Πέρυσι ήταν δύσκολες οι προβλέψεις λόγω της απουσίας στατιστικών για την κλιμάκωση των μορίων. Κι ο Στρατηγάκης δεν έπεσε παντού μέσα, στη σχολή μου έπεσε 550 μόρια έξω! 17.400 έλεγε, 17.950 ήταν τελικά η βάση... Γενικά ας είμαστε πολύ επιφυλακτικοί πλέον με τις προβλέψεις, τα πάντα μπορεί να αλλάξουν όταν ανακοινώνονται οι βάσεις.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Πέρυσι ήταν δύσκολες οι προβλέψεις λόγω της απουσίας στατιστικών για την κλιμάκωση των μορίων. Κι ο Στρατηγάκης δεν έπεσε παντού μέσα, στη σχολή μου έπεσε 550 μόρια έξω! 17.400 έλεγε, 17.950 ήταν τελικά η βάση... Γενικά ας είμαστε πολύ επιφυλακτικοί πλέον με τις προβλέψεις, τα πάντα μπορεί να αλλάξουν όταν ανακοινώνονται οι βάσεις.
Ήταν πολύ πιο κοντά πάντως από τον Φλωρόπουλο.
Τέλος πάντων θυμάσαι πόσο με είχε συγχύσει πέρυσι κακό χρόνο να 'χει οπότε εγώ είμαι αρνητικη απέναντι του 🤣
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,584 μηνύματα.
Ήταν πολύ πιο κοντά πάντως από τον Φλωρόπουλο.
Τέλος πάντων θυμάσαι πόσο με είχε συγχύσει πέρυσι κακό χρόνο να 'χει οπότε εγώ είμαι αρνητικη απέναντι του 🤣
Δεν ξεχνιούνται τα περσινά, δεν ξεχνιούνται!
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Σχετικά με τις βάσεις στο 3ο πεδίο πιστεύετε πως είναι πιθανό να κινηθούν στα ίδια επίπεδα με πέρυσι ( ή έστω πολύ κοντά); Προφανώς είναι πολύ νωρίς για να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα - ακόμα ούτε τους βαθμούς μας δεν γνωρίζουμε - αλλά φοβάμαι ότι στο 3ο πεδίο θα έχουμε έντονες ανοδικές τάσεις, ειδικά στις υψηλόβαθμες. Η έκθεση ήταν κατά γενική ομολογία πιο διαχειρίσιμη από άποψη χρόνου και η φυσική επίσης πιο βατή( τουλάχιστον έτσι ακούω αφού ως απόφοιτος του 2021 δεν διδάχτηκα ολοκληρωμένο το κεφάλαιο του στερεού και δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά). Η χημεία ήταν θεωρώ στα ίδια επίπεδα και η απουσία ενός "πρωτότυπου" θέματος όπως ο συμπολυμερισμός αντισταθμίζεται από την αυξημένη έκταση των θεμάτων. Αναφορικά με την βιολογία, κρίνεται σαφώς πιο δύσκολη σε σχέση με πέρυσι εξαιτίας της πονηριάς του Γ4, του Δ4 που ήθελε προσοχή και ψυχραιμία και φυσικά ας μην ξεχνάμε επιμέρους ασάφειες στο θέμα Α ( εκείνο το " εισέρχεται από τον πυρήνα" είναι η επιτομή της ασυνταξίας...). Συνολικά δηλαδή ένα πιο δύσκολο, ένα στα ίδια επίπεδα και δύο πιο εύκολα (αναφέρομαι στα μαθήματα). Οπότε από την δική μου οπτική, δεν θα μου προκαλούσε έκπληξη να δούμε ΔΠΘ στα 18.350-400 ( δεν ανεβαίνω γιατί προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος) και ψιλοτρελαίνομαι από το άγχος...Εσείς τι πιστεύετε με βάση αυτά που ακούτε από τους υποψηφίους που γνωρίζετε και από την δική σας επίδοση στα μαθήματα;
ΥΓ.1 : Δεν θέλω πραγματικά να αγχώσω κανέναν οπότε αν το κάνω άθελα μου αγνοήστε με.
ΥΓ.2 : Όντως οι εκτιμήσεις του Στρατηγάκη είναι πιο αξιόπιστες από του Φλωρόπουλου όπως ειπώθηκε παραπάνω, χωρίς βέβαια να του δίνω και το αλάθητο.
ΥΓ.3 : Συγχωρήστε με για την συνήθεια μου να μακρηγορώ.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Δεν ξεχνιούνται τα περσινά, δεν ξεχνιούνται!
Τα περσινά ήταν ένα καρδιακό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά περυσι ζήσαμε επικές στιγμές 🤣🤣
Θυμάσαι μάνα τα τελευταία λεπτά πριν ανοίξει το σύστημα για τις σχολές ; Τζέρτζελο
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,584 μηνύματα.
Τα περσινά ήταν ένα καρδιακό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θυμάσαι μάνα τα τελευταία λεπτά πριν ανοίξει το σύστημα για τις σχολές ; Τζέρτζελο
Εγώ πάντως θυμάμαι που είχα πατήσει το λινκ του sms λίγα λεπτά πριν ανοίξει το σύστημα και είχα δει τη σχολή και δε με πιστεύατε που σας το έλεγα :lol:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,494 μηνύματα.
Προφανώς είναι πολύ νωρίς για να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα
Αυτή την περίοδο με το "αλλά" που ακολουθεί την βάζετε όλοι για να μη σας κράξουμε :hehe: Καταλαβαίνω το άγχος σου, αλλά ό,τι σου πούμε τώρα θα είναι τελείως λόγια του αέρα.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top