Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Θεωρεις δηλαδη δικαιο οτι ξαφνικα απο εκει που ειχαμε το 20% για ΤΕΙ, οτι επειδη ξαφνικα εγιναν ΑΕΙ σε μια νυχτα οι περισσοτερες σχολες, πως πρεπει να διεκδικουμε μονο το 10% των θεσεων πλεον? Που πηγε το αλλο 10%? Το πηρε το ΓΕΛ, ετσι δεν ειναι? Ειναι σωστο αυτο που εγινε? Γιατι να χτυπιεμαι ενα χρονο να διαβαζω ψηφιακα ηλεκτρονικα και δικτυα και να σπαω το κεφαλι μου και να μη μπορω να διεκδικησω μια θεση κ εγω, επειδη απο 30 που ηταν εγιναν ξαφνικα 15?
Επισης ποιος μιλησε για επαγγελματικα δικαιωματα μεταξυ ΕΠΑΛ και ΑΕΙ? Δεν αναφερθηκα εγω σε κατι τετοιο.
Κανονικά τα τει θα μπορούσαν να παραμείνουν τει Αφού προσέφεραν κάτι διαφορετικό από τα ΑΕΙ και οι μαθητές των επαλ να διεκδικούν πολλές θέσεις σε αυτά.
 

jujitsudr

Νεοφερμένος

Η jujitsudr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Συμφωνώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μόνο η φυσικοθεραπεία άξιζε να γίνει αει
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Αν θέλουν να δωσουν τα ίδια μαθήματα με τα γελ

Θεωρεις οτι τα μαθηματα ειδικοτητας των ΕΠΑΛ ειναι ευκολα δηλαδη? Ελα διαβασε ψηφιακα ηλεκτρονικα ή δικτυα και μιλαμε μετα!
Οπως εξηγησα πριν, τα μαθηματα αυτα ενας αποφοιτος ΓΕΛ θα τα διδαχτει σε μια σχολη ΑΕΙ, αρα μιλαμε για κατι προχωρημενο.
Ειναι σαν να λες πως τα μαθηματα που διδασκεται καποιος στο ΑΕΙ, ειναι πιο ευκολα απ τα μαθηματα του ΓΕΛ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά τα θέματα των ΓΕΛ είναι πολυ πιο δυσκολα... Απλό το θεμα. Γιατί όλοι πανς από επαλ για ιατρική;; ποιοσ είναι σιγουρος ότι θα γράψει 20 φυαικβ... Κανεισ

Δε γυριζει ολο το συμπαν ομως γυρω απ την ιατρικη, υπαρχουν δεκαδες αλλες ειδικοτητες που δινουν τα παιδια του ΕΠΑΛ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jujitsudr

Νεοφερμένος

Η jujitsudr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Και για τα πολυτεχνεια το ίδιο ισχυει. Απλά έχω ψάξει περισσοτερο τον αριθμό υποψηφίων τησ ιατρικής
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Θεωρεις οτι τα μαθηματα ειδικοτητας των ΕΠΑΛ ειναι ευκολα δηλαδη? Ελα διαβασε ψηφιακα ηλεκτρονικα ή δικτυα και μιλαμε μετα!
Οπως εξηγησα πριν, τα μαθηματα αυτα ενας αποφοιτος ΓΕΛ θα τα διδαχτει σε μια σχολη ΑΕΙ, αρα μιλαμε για κατι προχωρημενο.
Ειναι σαν να λες πως τα μαθηματα που διδασκεται καποιος στο ΑΕΙ, ειναι πιο ευκολα απ τα μαθηματα του ΓΕΛ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Δε γυριζει ολο το συμπαν ομως γυρω απ την ιατρικη, υπαρχουν δεκαδες αλλες ειδικοτητες που δινουν τα παιδια του ΕΠΑΛ.
Δεν είμαι σε θέση να κρίνω επ ακριβώς την δυσκολία των θεμάτων των επαλ παντως είναι δεδομένο πως είναι μικρότερη από αυτή των Γελ πράγμα που φαίνεται και από τα στατιστικά. Σε αυτό που λετε ότι τα μαθήματα των επαλ είναι πιο προχωρημένα νομίζω κάνατε ενα μικρο σφάλμα. Η συνάφεια των αντικειμένων είναι διαφορετική από τη δυσκολία. Το γεγονός ότι τα θέματα των επαλ είναι πιο εξειδικευμένα δεν τα κάνει πιο δύσκολα. Είναι μια επιφανειακή προσέγγιση μάθημα των Πανεπιστημίου που δίνεται στους μαθητές των επαλ με σκοπό να την αξιοποιήσουν άμεσα ώστε να εργαστούν. Με το να λέτε ότι επειδη διδάσκονται στο Πανεπιστήμιο είναι πιο δύσκολα είναι σα να λέτε ότι τα μαθηματικά είναι πανεύκολα επειδη διδάσκονται από το Δημοτικό.

Πραγματικά υπάρχουν επαγγελματικοι προσανατολισμοί που το επαλ προετοιμάζει τους αποφοίτους καλύτερα απλά συνήθως αυτα δεν αφορούν ανώτατες σπουδές.

Ωστόσο ολα τα παραπάνω δεν πρεπει να προβληματίζουν εμας. Το κράτος είναι αρμόδιο να κρίνει με βάση το τι είναι δίκαιο και τι είναι άδικο. Εμείς προσπαθούμε να πραγματοποιησουμε τους στόχους μας ακολουθώντας το δρόμο που μας φαίνεται καλύτερος ή ευκολότερος ή πιο ενδιαφέρον.
Σας εύχομαι λοιπόν και εσας να εισαχθειτε στη Σχολή της επιλογής σας και να πραγματοποιήσετε τα μακροπρόθεσμα και τα βραχυπροθεσμα όνειρα σας
 
Τελευταία επεξεργασία:

SophiaLou

Νεοφερμένος

Η SophiaLou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα. Καμμία πρόβλεψη για οινολογία ή δασολογία Δράμας?
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Δεν είμαι σε θέση να κρίνω επ ακριβώς την δυσκολία των θεμάτων των επαλ παντως είναι δεδομένο πως είναι μικρότερη από αυτή των Γελ πράγμα που φαίνεται και από τα στατιστικά. Σε αυτό που λετε ότι τα μαθήματα των επαλ είναι πιο προχωρημένα νομίζω κάνατε ενα μικρο σφάλμα. Η συνάφεια των αντικειμένων είναι διαφορετική από τη δυσκολία. Το γεγονός ότι τα θέματα των επαλ είναι πιο εξειδικευμένα δεν τα κάνει πιο δύσκολα. Είναι μια επιφανειακή προσέγγιση μάθημα των Πανεπιστημίου που δίνεται στους μαθητές των επαλ με σκοπό να την αξιοποιήσουν άμεσα ώστε να εργαστούν. Με το να λέτε ότι επειδη διδάσκονται στο Πανεπιστήμιο είναι πιο δύσκολα είναι σα να λέτε ότι τα μαθηματικά είναι πανεύκολα επειδη διδάσκονται από το Δημοτικό.

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα σχετικα με τη δυσκολια των μαθηματων ειδικοτητας των ΕΠΑΛ.

Φετος εδωσα κ εγω πανελληνιες και το ενα απ τα 2 μαθηματα ειδικοτητας που επρεπε να διαβασω ηταν "ψηφιακα ηλεκτρονικα". Ομως επειδη ειμαι αποφοιτος του παλαιου τεχνικου επαγγελματικου λυκειου (ΤΕΛ), το μαθημα αυτο δεν το διδαχθηκα τοτε στη μορφη που το διδασκονται σημερα, οποτε επρεπε να σκαλισω πολλα βιβλια για να φτασω σε σημειο να καταλαβω την υλη και να καταφερω να δωσω εξετασεις. Πιστεψε με δεν ηταν καθολου ευκολη υποθεση, ακομα και για μενα που ειμαι αποφοιτος ηλεκτρονικης, εχω εξασκησει το επαγγελμα και γνωριζω το αντικειμενο αρκετα καλα στην πραξη, οποτε ποσο μαλλον για τα παιδια που τα διδασκονται πρωτη φορα και δεν εχουν εμπειρια.

Ομως επειδη τα βιβλια του ΕΠΑΛ πλεον, δεν ειναι και τοσο φιλικα προς το μαθητη που δεν εχει βοηθεια απο καπου, ειναι δηλαδη λες και γραφτηκαν μονο για να παραδιδονται απο καθηγητες και οχι για να μπορει να διαβασει καποιος μονος του (σε αντιθεση με παλιοτερα, που τα βιβλια του ιδρυματος Ευγενιδου που καναμε εμεις ηταν εξαισια), αναγκαστηκα να ψαξω σε βιβλια πανεπιστημιου για να βγαλω ακρη. Ετσι κατεληξα να διαβαζω τα μαθηματα ψηφιακων ηλεκτρονικων του Δ' εξαμηνου καποιας σχολης ΑΕΙ, ωστε να καταφερω να καταλαβω τι ζητουσε η τοσο απαιτητικη υλη των ΕΠΑΛ!

Οποτε εδω δε μιλαμε απλα για συναφεια αντικειμενων, αλλα για την ιδια ακριβως υλη, η οποια καθολου ευκολη δεν τη λες, απλα στην ουσια στα βιβλια των ΑΕΙ αναλυεται σε μεγαλυτερο βαθμο ωστε να γινει κατανοητη και χωρις καθηγητη.
Με λιγα λογια, θελω να πω οτι τα στατιστικα μπορει να λενε διαφορα, αλλα στην πραξη ειναι το θεμα.


Πραγματικά υπάρχουν επαγγελματικοι προσανατολισμοί που το επαλ προετοιμάζει τους αποφοίτους καλύτερα απλά συνήθως αυτα δεν αφορούν ανώτατες σπουδές.

Δε θα διαφωνησω σε αυτο, οντως σε καποιους τομεις σε προετοιμαζει για την αγορα εργασιας, οπως πχ. κομμωτικη, μηχανικοι αυτοκινητων κλπ.

Ωστόσο ολα τα παραπάνω δεν πρεπει να προβληματίζουν εμας. Το κράτος είναι αρμόδιο να κρίνει με βάση το τι είναι δίκαιο και τι είναι άδικο. Εμείς προσπαθούμε να πραγματοποιησουμε τους στόχους μας ακολουθώντας το δρόμο που μας φαίνεται καλύτερος ή ευκολότερος ή πιο ενδιαφέρον.
Σας εύχομαι λοιπόν και εσας να εισαχθειτε στη Σχολή της επιλογής σας και να πραγματοποιήσετε τα μακροπρόθεσμα και τα βραχυπροθεσμα όνειρα σας

Ποιο κρατος? Δυστυχως δεν υπαρχει κρατος, μπαχαλο ειμαστε, αλλα ας μη το αναλυσουμε αυτο..

Σε ευχαριστω για τις ευχες σου και ανταποδιδω.
Ευχομαι σε 3 μερες απο τωρα να ειμαστε ολοι χαμογελαστοι και ευχαριστημενοι με τα αποτελεσματα.
Καλη σταδιοδρομια λοιπον!
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.

τι αποψη εχετε για αυτο?
 

γιω99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιω99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 183 μηνύματα.

τι αποψη εχετε για αυτο?
υπερβολή νομίζω
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

τι αποψη εχετε για αυτο?
Τι άποψη να έχει κανείς...
 

Anna.28

Νεοφερμένος

Η Anna.28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.

τι αποψη εχετε για αυτο?
Αν η βαση ιατρικης με το νεο ηταν 18++ και οχι 17++ θα υπηρχε εξισου μεγαλη αναστατωση για την αδικια που εγινε με τις θεσεις που δοθηκαν στο παλαιο συστημα;
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να πουν πχ αύριο το πρωί ότι θα βγουν το απόγευμα; Έχει ξαναγίνει κάτι παρόμοιο;
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

jujitsudr

Νεοφερμένος

Η jujitsudr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Παιδιά οι υποψήφιοι του παλιου συστήματος ειναι υποψήφιοι δυο πεδιων. Άρα αν αλλάξουν τα ποσοστα θα γίνει χαμός! Επιπλέον έπρεπε να προβλεψουν τι θα γίνει και τον βαθμό δυσκολιας τησ εισαγωγης τους. Στο φροντιστήριο μου όλοι οσοι ξανά έδιναν πηγαν με το νέο. Επίσης στο νέο συστημα μασ έριξε παρα πολυ η έκθεση και γι'αυτό έπεσαν παρα πολυ οι βάσεις και λόγω του μεγάλου βαθμου δυσκολιας όλων των μαθημάτων. Στο παλιο δεν είχαν την έκθεση να τουσ στερήσει 750 μόρια επειδή αντί για 17.5 έγραψαν 14.5.
 

St11

Νεοφερμένος

Η St11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να πουν πχ αύριο το πρωί ότι θα βγουν το απόγευμα; Έχει ξαναγίνει κάτι παρόμοιο;
Το 2018 αν δε κάνω λάθος είχαν πει θα έβγαιναν Τρίτη πρωί και Δευτέρα πρωί ανακοίνωσαν ότι τελικά θα βγουν σήμερα το απόγευμα
 

jujitsudr

Νεοφερμένος

Η jujitsudr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Παιδιά οι υποψήφιοι του παλιου συστήματος ειναι υποψήφιοι δυο πεδιων. Άρα αν αλλάξουν τα ποσοστα θα γίνει χαμός! Επιπλέον έπρεπε να προβλεψουν τι θα γίνει και τον βαθμό δυσκολιας τησ εισαγωγης τους. Στο φροντιστήριο μου όλοι οσοι ξανά έδιναν πηγαν με το νέο. Επίσης στο νέο συστημα μασ έριξε παρα πολυ η έκθεση και γι'αυτό έπεσαν παρα πολυ οι βάσεις και λόγω του μεγάλου βαθμου δυσκολιας όλων των μαθημάτων. Στο παλιο δεν είχαν την έκθεση να τουσ στερήσει 750 μόρια επειδή αντί για 17.5 έγραψαν 14.5.
Μάλλον έχεις μπερδευτεί, όλο αυτό δεν γίνεται ούτε για την απόδοση των υποψηφίων, ούτε για την ύλη, ούτε για την δυσκολία, απλά και μόνο για την αδικία στην κατανομή των θέσεων ανάμεσα στο παλιό και το νέο...
 

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Το θέμα είναι να μην τις βγάλουν κανένα πρωί χωρίς καμία ανακοίνωση και εγώ κοιμάμαι μέχρι αργά :ρ
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top