Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
κοιτα το 2016 στη σελιδα αυτη https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/...omi-theseon-eisakteon-ana-sholi-kai-katigoria
περυσι το εκανανοπως το περιγραφεις στο επαλ και 10%

Ναι, τα ξέρω αυτά τα αρχεία. Έτσι αναλυτικά βγαίνουν κάθε χρόνο ανά κατηγορία λίγες ημέρες μετά την ανακοίνωση των προσφερόμενων θέσεων ανά Τμήμα. Για κάποιο λόγο φέτος νομίζω δεν το έχουν βγάλει αυτό (βασικά δεν το έχω δει), δεν ξέρω το γιατί.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
εεε καιιι εγω αυτο βλέπω.😅
Αλλα εδω λενε για νομική Κομοτηνής 16700 πχ

Γενικά αποσο εχω παρατηρησει στο παλαιο, δίνουν ατομα που θελουν να ασχοληθουν με νομικες και ψυχολογιες. Λογικα, δηλωνουν και σχολες που λιγο πολυ μοιαζουν με αυτες, οπως Πολιτικες επιστημες, ΔΕΣ, κοινωνικη εργασια κτλ..οποτε προσωπικα, βλέπω μια ανοδο σε τετοιες σχολες.

Για τις ξενες φιλολογίες, τις μεσαιες και τις χαμηλες σχολες, δεν μπορω να βγαλω ακρη.

Ειναι κακο που δεν βγαζουν εκτιμησεις για τους παλαιους. Σαφως τίποτα δεν ειναι σιγουρο, αλλα ενταξει τωρα, μας βαζουν να κανουμε εμείς τα μαθήματικα.. Εδω που τα λεμε, μετα απο τοσα χρονια, εβαλα το μυαλο μου να δουλεψει σε πραξεις. Καλο αυτο 😂
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Φιλε μην το γελας. Εχουμε φτασει στο σημειο αυτες οι σχολες να εχουν μεγαλυτερη ζητηση οχι μονο απο νομικες και ψυχολογιες αλλα και απο ιατρικες.
Εγώ στα αθλήματα δεν συνάντησα άτομο με πάνω από 15500..που πιστεύω θ ναι η βάση
 

Bill1996

Νεοφερμένος

Ο Bill1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Για σερβιτορους και μπαρμαν
Πρέπει να ζεις σε παράλληλο σύμπαν. Οι εταιρίες ψάχνουν σαν τρελλές σπουδές πληροφορικής τα τελευταία χρόνια
το ίδιο σε Πάτρα και Θεσσαλονίκη
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Γενικά αποσο εχω παρατηρησει στο παλαιο, δίνουν ατομα που θελουν να ασχοληθουν με νομικες και ψυχολογιες. Λογικα, δηλωνουν και σχολες που λιγο πολυ μοιαζουν με αυτες, οπως Πολιτικες επιστημες, ΔΕΣ, κοινωνικη εργασια κτλ..οποτε προσωπικα, βλέπω μια ανοδο σε τετοιες σχολες.

Για τις ξενες φιλολογίες, τις μεσαιες και τις χαμηλες σχολες, δεν μπορω να βγαλω ακρη.

Ειναι κακο που δεν βγαζουν εκτιμησεις για τους παλαιους. Σαφως τίποτα δεν ειναι σιγουρο, αλλα ενταξει τωρα, μας βαζουν να κανουμε εμείς τα μαθήματικα.. Εδω που τα λεμε, μετα απο τοσα χρονια, εβαλα το μυαλο μου να δουλεψει σε πραξεις. Καλο αυτο 😂


Το θεμα ειναι πόσοι απο αυτούς θα βάλουν ολες τις πόλεις και πόσοι θα βάλουν δεύτερη επιλογή κατι αλλο.
Πχ το λογικό ειναι οτι ενας που θελει νομική θα βάλει μετα ΔΕΣ και οχι Ψυχολογία Ιωαννίνων πχ και ετσι βγαίνουν τα ποσοστά της μικρής πτώσης.
Ειναι κι τα σώματα και ειναι κι αυτοι π έχουν περάσει στη δεύτερη επιλογή τους απο περσυ.

Παντως κι εγω πιστεύω μετα τις νομικες και τις ψυχολογιες θα πανε προς Αγγλική, κοινωνική εργασία, ΔΕΣ,μεταφραστικό .

Οι αλλες πιστεύω θα ναι αρκετά χαμηλά.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
εεε καιιι εγω αυτο βλέπω.😅
Αλλα εδω λενε για νομική Κομοτηνής 16700 πχ

Στο παλιό με πανελλήνιες στο 1ο πεδίο (κατεύθυνση ανθρωπιστικών) βλέπω >=16,5 στην κλιμάκωση μορίων 230 άτομα συνολικά (και >=17,25, αντίστοιχα 126 άτομα).

Για νομικές μπαίνουν στο παλιό κάπου 120 άτομα (δείτε τις αναγωγές των ποσοστών) και ψυχολογίες (εκτός της Φλώρινας σε πρώτη φάση, κάπου 15 άτομα) άλλα περίπου 75 άτομα... σύνολο 200 χοντρικά.

Εκτιμήστε τις διαρροές προς άλλα τμήματα από τους υψηλόβαθμους (σώματα ασφαλείας και φιλολογίες, όχι πάνω από 10% θαρρώ) και τσουπ το έχετε στο περίπου και μη διαβάζετε ό,τι κατεβάζει η κούτρα καθενός χωρίς κάποια ανάλυση.

Νομική Κομοτηνής διεκδικεί μέχρι ο νο.135-140 στη σειρά περίπου (άρα 17,1 περίπου) και Ψυχολογία Ρεθύμνου 16,4 περίπου, ανάλογου σκεπτικού.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στην Θεωρητική είναι κάπως πιο δύσκολο να προβλέψεις τις σχολές ενδιαφέροντος συγκριτικά με το πεδίο που εμπεριέχει την Ιατρική.

Πολλά άτομα που έχουν συγκεντρώσει υψηλές βαθμολογίες θα δηλώσουν σχολές όπως Φιλολογία, Ιστορία και Αρχαιολογία και άλλες σχολές.

Μετά τη Νομική, Πολιτικές Επιστήμες δηλώνουν αρκετοί.
 

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ναι, τα ξέρω αυτά τα αρχεία. Έτσι αναλυτικά βγαίνουν κάθε χρόνο ανά κατηγορία λίγες ημέρες μετά την ανακοίνωση των προσφερόμενων θέσεων ανά Τμήμα. Για κάποιο λόγο φέτος νομίζω δεν το έχουν βγάλει αυτό (βασικά δεν το έχω δει), δεν ξέρω το γιατί.
[/QUOTE
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι περσι εβγαλαν το ποσοστο του 5% των θεσεων του επαλ στις συνολικες θεσεις κι οχι στις θεσεις που απεμειναν βγαζοντας το 10% .
Αντιθετα το 2016 αφαιρουσαν το 10% και πανω σε αυτο εβγαζαν τις υπολοιπες θεσεις, παλαιο, νεο
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
πρέπει να βρεις τις σχετικές αποφάσεις εκείνης της χρονιάς, πιθανά να μην ήταν "επί των προσφερόμενων θέσεων", αλλά διαφορετική πρόβλεψη... όπως και να έχει ένα τέτοιο αρχείο (αναλυτικά ανά κατηγορία) διευκρινίζει τις όποιες απορίες και, όπως ανέφερα, δεν ξέρω γιατί δεν εξεδόθει από το Υπ. Παιδείας φέτος.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Στο παλιό με πανελλήνιες στο 1ο πεδίο (κατεύθυνση ανθρωπιστικών) βλέπω >=16,5 στην κλιμάκωση μορίων 230 άτομα συνολικά (και >=17,25, αντίστοιχα 126 άτομα).

Για νομικές μπαίνουν στο παλιό κάπου 120 άτομα (δείτε τις αναγωγές των ποσοστών) και ψυχολογίες (εκτός της Φλώρινας σε πρώτη φάση, κάπου 15 άτομα) άλλα περίπου 75 άτομα... σύνολο 200 χοντρικά.

Εκτιμήστε τις διαρροές προς άλλα τμήματα από τους υψηλόβαθμους (σώματα ασφαλείας και φιλολογίες, όχι πάνω από 10% θαρρώ) και τσουπ το έχετε στο περίπου και μη διαβάζετε ό,τι κατεβάζει η κούτρα καθενός χωρίς κάποια ανάλυση.

Νομική Κομοτηνής διεκδικεί μέχρι ο νο.135-140 στη σειρά περίπου (άρα 17,1 περίπου) και Ψυχολογία Ρεθύμνου 16,4 περίπου, ανάλογου σκεπτικού.


Μπερδεύτηκα παλιιι😅
Πιο πανω δε λεγαμε οτι η θεσεις Τελικα ειναι 188 ολες οι νόμικες και οι Ψυχολογιες,μαζι κι της Φλώρινας;;;;


Παιδιά σόρρυ ειλικρινά !

σε ευχαριστώ πολυ !
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
στο νέο για νομική κομοτηνής (μέχρι και οι 1500 πρώτοι περίπου)... 17,65-17,70
 

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
ημερησίων ΓΕΛ 2020 με το σύστημα που ίσχυσε το σχολικό έτος 2018−2019 (παλαιό σύστημα) για την εισαγωγή τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση το ακαδ. έτος 2020-21, ορίζεται ποσοστό θέσεων 9,51% επί των θέσεων του αριθμού εισακτέων που αντιστοιχούν στην κατηγορία των συμμετεχόντων στις πανελλαδικές εξετάσεις ημερησίων ΓΕΛ 2020.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μπερδεύτηκα παλιιι😅
Πιο πανω δε λεγαμε οτι η θεσεις Τελικα ειναι 188 ολες οι νόμικες και οι Ψυχολογιες,μαζι κι της Φλώρινας;;;;


Παιδιά σόρρυ ειλικρινά !

σε ευχαριστώ πολυ !

Άσε τις θέσεις, ξέχνα τις... Περίμενε με πανελλήνιες με το παλιό περίπου: νομική 17,1 & ψυχολογία 16,2! ΟΚ?

(αν δεν επηρεάσει περισσότερο από το αναμενόμενο στις δηλώσεις μηχανογραφικών η μη-αντιστοιχία Ψυχολογίας Φλώρινας με τις άλλες Ψυχολογίες)
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Άσε τις θέσεις, ξέχνα τις... Περίμενε με πανελλήνιες με το παλιό περίπου: νομική 17,1 & ψυχολογία 16,2! ΟΚ?

(αν δεν επηρεάσει περισσότερο από το αναμενόμενο στις δηλώσεις μηχανογραφικών η μη-αντιστοιχία Ψυχολογίας Φλώρινας με τις άλλες Ψυχολογίες)

ψυχολογία Κρήτης 16.2;



ααααα 16.4 κρητης λες πιο πανωω οκκ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
ημερησίων ΓΕΛ 2020 με το σύστημα που ίσχυσε το σχολικό έτος 2018−2019 (παλαιό σύστημα) για την εισαγωγή τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση το ακαδ. έτος 2020-21, ορίζεται ποσοστό θέσεων 9,51% επί των θέσεων του αριθμού εισακτέων που αντιστοιχούν στην κατηγορία των συμμετεχόντων στις πανελλαδικές εξετάσεις ημερησίων ΓΕΛ 2020.

Ώπα τώρα (χαχαχα)... αν το έχει έτσι στην έκφρασή του για φέτος, τότε αφαιρούνται πρώτα τα ποσοστά (5 ή 10 ή 20, ανά περίπτωση) ΕΠΑΛ! Και ανά 100 προσφερόμενες θέσεις (συνολικά), μιλάμε για -1 θέση για τους παλιούς με πανελλήνιες στο 9,51%!

Η διευλεύκανση των φετινών αντίστοιχων προτάσεων στις ειδικές κατηγορίες θα το ξεκαθαρίσει! (εκτός και αν υπάρχει καμία που αντιστοιχεί >1% επί των προσφερόμενων θέσεων).
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Μα δεν βγαίνει απλα με το 9.5% του αριθμού των περσινών εισακτέων ανα σχολή;;
εννοώ στις βασεις των ημερήσιων γελ κατηγορία 90%

188 βγαίνει δεν υπάρχει ελπίδα😅
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Ώπα τώρα (χαχαχα)... αν το έχει έτσι στην έκφρασή του για φέτος, τότε αφαιρούνται πρώτα τα ποσοστά (5 ή 10 ή 20, ανά περίπτωση) ΕΠΑΛ! Και ανά 100 προσφερόμενες θέσεις (συνολικά), μιλάμε για -1 θέση για τους παλιούς με πανελλήνιες στο 9,51%!

Η διευλεύκανση των φετινών αντίστοιχων προτάσεων στις ειδικές κατηγορίες θα το ξεκαθαρίσει! (εκτός και αν υπάρχει καμία που αντιστοιχεί >1% επί των προσφερόμενων θέσεων).

Εχω μπερδευτει απίστευτα

Οποτε αν θέλω να μαθω ποσες θεσεις δινει η Χ σχολή στους παλαιους ΓΕΛ, (εαν συνολικά προσφερει πχ 200,) πώς θα το υπολογισω?
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εχω μπερδευτει απίστευτα

Οποτε αν θέλω να μαθω ποσες θεσεις δινει η Χ σχολή στους παλαιους ΓΕΛ, (εαν συνολικά προσφερει πχ 200,) πώς θα το υπολογισω?

Δύο τα σενάρια: ή επί των συνολικά προσφερόμενων θέσεων ή επί των αυτών θέσεων μείον του ποσοστού που αναλογεί στα ΕΠΑΛ (που δεν είναι σε όλα τα τμήματα το ίδιο)!

Ψάχνω να κατασταλάξω (πίστευα το πρώτο σενάριο), ενώ ο @NEKTARIOS11 πόσταρε φαίνεται μέχρι στιγμής για εμένα το σωστό για φέτος (το δεύτερο σενάριο).

Η διαφορά υπολογισμού, αφορά 1-2 συνηθέστερα (3-4 σπανιότερα) θέσεις/τμήμα για τους παλιούς με πανελλήνιες με το παλιό.

ε ρε δουλειά που ανοίξαμε
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top