[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά είμαι καινούργιος στη συγκεκριμένη διαδικτυακή κοινότητα και προσπαθώ-σταδιακά-να εξοικειωθω με το περιβαλλον
Εδωσα φέτος Πανελλήνιες στο 1ο πεδίο και συγκεντρωσα 16.754 μόρια
Εχω μια απορία:μπορεί κάποιος που διαθέτει κάποια εμπειρία απο εκτιμήσεις βάσεων να μου πει αν έχω ρεαλιστικές πιθανότητες να μπω στη τμήμα των Διεθνων και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πα.Πει;έχω συγκεντρώσει 18.284 μόρια με το ειδικό μαθημα και η περσινή Βάση της σχολής κυμάνθηκε στο 18.255
Ο κύριος Στρατηγακης στις εκτιμήσεις του στην Καθημερινή,προέβλεψε ανοδο +15 μόρια απο την περσινη βαση
Ωστόσο,διαπιστωσα ότι κάθε χρονο παρουσιάζουν σημαντικές αποκλισεις οι εκτιμήσεις του απο τις τελικές βάσεις
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει περαιτέρω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Λογικο δεν ειναι να παρουσιαζονται αποκλισεις στις εκτιμησεις,εφοσον δεν γνωριζουν τις επιλογες των παιδιων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avornem

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, που πιστεύετε ότι θα κυμανθούν οι βασεις για τα τμήματα των Μηχανολόγων Μηχανικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Θεωρώ πως είναι ο Πάτσης. Δες τις εκτιμήσεις και των δυο και θα καταλάβεις.


Βαλτους στον σωστο δρομο αγορινα :D <3
Ναι γενικα οι εκτιμησεις του Πατση παρουσιαζουν μικρη αποκλιση τουλαχιστον για το πεδιο μου (2ο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά είμαι καινούργιος στη συγκεκριμένη διαδικτυακή κοινότητα και προσπαθώ-σταδιακά-να εξοικειωθω με το περιβαλλον
Εδωσα φέτος Πανελλήνιες στο 1ο πεδίο και συγκεντρωσα 16.754 μόρια
Εχω μια απορία:μπορεί κάποιος που διαθέτει κάποια εμπειρία απο εκτιμήσεις βάσεων να μου πει αν έχω ρεαλιστικές πιθανότητες να μπω στη τμήμα των Διεθνων και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πα.Πει;έχω συγκεντρώσει 18.284 μόρια με το ειδικό μαθημα και η περσινή Βάση της σχολής κυμάνθηκε στο 18.255
Ο κύριος Στρατηγακης στις εκτιμήσεις του στην Καθημερινή,προέβλεψε ανοδο +15 μόρια απο την περσινη βαση
Ωστόσο,διαπιστωσα ότι κάθε χρονο παρουσιάζουν σημαντικές αποκλισεις οι εκτιμήσεις του απο τις τελικές βάσεις
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει περαιτέρω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δυσκολα μπορείς να κανεις σοβαρες εκτιμήσεις.Και εγω για την ιδια σχολη στοχευω (εχω συγκεντρωσει 18735 μορια) αλλα εχω ακουσει οτι και το τμημα της Παντείου είναι εξισου καλο ,το οποιο σίγουρα το πιανεις ,οποτε dont worry.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zion

Νεοφερμένος

Ο Zion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δυσκολα μπορείς να κανεις σοβαρες εκτιμήσεις.Και εγω για την ιδια σχολη στοχευω (εχω συγκεντρωσει 18735 μορια) αλλα εχω ακουσει οτι και το τμημα της Παντείου είναι εξισου καλο ,το οποιο σίγουρα το πιανεις ,οποτε dont worry.


Καλη σταδιοδρομία σου εύχομαι στο Πα.Πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική289

Νεοφερμένος

Η Αγγελική289 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σσαςς
Έχω συγκεντρώσει 14.907 μόρια στο 3ο πεδίο
Έχω πιθανότητες για νοσηλευτική ΠΔΑ??
Δίνω 3η χρόνια και έχω φρικαρει
Τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 576641

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σσαςς
Έχω συγκεντρώσει 14.907 μόρια στο 3ο πεδίο
Έχω πιθανότητες για νοσηλευτική ΠΔΑ??
Δίνω 3η χρόνια και έχω φρικαρει
Τι λέτε;

Περσυ νομιζω ηταν σχεδον 15000 η βαση, οποτε προσωπικα δεν το θεωρω πολυ πιθανο. Αμα ο αρχικος σκοπος σου ηταν η νοσηλευτικη ελπιζω να εβαλες τα τει μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Δε νομίζω να μείνει στάσιμη η βάση γιατί μετατρέπεται σε ΑΕΙ και έχω διαβάσει ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα του πανδα είναι τα ίδια και το πρόγραμμα τους επίσης χωρίς μεγαλες αποκλίσεις από τα τμήματα του ΕΚΠΑ και του παπελ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική289

Νεοφερμένος

Η Αγγελική289 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εχω δηλώσει
Βιοϊατρικων
Νοσηλευτική ΠΔΑ
Ιατρικά εργαστήρια λαρισα
Και ΤΕΙ Λαμίας νοσηλευτική
Με τα 14.907 τι πιάνω; ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εχω δηλώσει
Βιοϊατρικων
Νοσηλευτική ΠΔΑ
Ιατρικά εργαστήρια λαρισα
Και ΤΕΙ Λαμίας νοσηλευτική
Με τα 14.907 τι πιάνω; ????


Νοσηλευτικη Λαμιας την πιανεις σιγουρα, και λογικα πιανεις και τα ιατρικα εργαστηρια της Λαρισας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική289

Νεοφερμένος

Η Αγγελική289 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πόσοι θα δήλωσετε Νοσηλευτική; Τι βάση λέτε να έχει; (ΠΔΑ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ιατρικα εργαστήρια τα πιάνεις νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ρε παιδια αυτο το βιοιατρικων επιστημων τι βαση να χει
ετσι γνωμες ρωταω
εγω 16661 εβγαλα ελπιδες εχω?
και ξερω τα ιατρικα εργαστηρια που ηταν το πιο υψηλοβαθμο απο τα 5 που ενωθηκαν ειχε 16000 αρα οκει μαυτη τη λογικη περναω αλλα φοβαμαι μην το βαλουν πολλοι φετος που εγινε και αει
επισης ποσες θεσεις θα εχει ξερει κανεις? εχω διαβασει 320, 400, 135,155 δεν ξερω τι να πιστεψω πια
δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα και καμια αλλη σχολη να πω την αληθεια, ισως η νοσηλευτικη περισσοτερο αλλα ουτε γεωπονικα και φυτικη παραγωγη κλπ δεν μαρεσουν και δυνατοτητα για επαρχια δεν υπαρχει
εδινα και δευτερη χρονια αρα δεν ξερω λεει να ξαναδωσω τριτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
ρε παιδια αυτο το βιοιατρικων επιστημων τι βαση να χει
ετσι γνωμες ρωταω
εγω 16661 εβγαλα ελπιδες εχω?
και ξερω τα ιατρικα εργαστηρια που ηταν το πιο υψηλοβαθμο απο τα 5 που ενωθηκαν ειχε 16000 αρα οκει μαυτη τη λογικη περναω αλλα φοβαμαι μην το βαλουν πολλοι φετος που εγινε και αει
επισης ποσες θεσεις θα εχει ξερει κανεις? εχω διαβασει 320, 400, 135,155 δεν ξερω τι να πιστεψω πια
δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα και καμια αλλη σχολη να πω την αληθεια, ισως η νοσηλευτικη περισσοτερο αλλα ουτε γεωπονικα και φυτικη παραγωγη κλπ δεν μαρεσουν και δυνατοτητα για επαρχια δεν υπαρχει
εδινα και δευτερη χρονια αρα δεν ξερω λεει να ξαναδωσω τριτη?


400 ειναι οι θεσεις. Σκεψου ομως οτι συγχωνευτηκαν 5 τμηματα,απο τα οποια το ενα ειχε βαση 16.000.. επομενως η βαση θα ειναι παλι καπου εκει πιστευω (αν υποθεσουμε οτι αυξανεται η ζητηση αλλα εχουμε χαμηλοτερες βαθμολογιες). Το πιανεις, μην αγχωνεσαι. Τωρα αν -στην χειροτερη περιπτωση- δεν την πιασεις, και εχεις το κουραγιο να ξαναδωσεις, καλως.Αυτο θα το αποφασισεις εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Το βιοϊατρικών είναι συγχωνεύση σχολών με μορια απο 14.293 έως και 16.040 τα τμήματα είναι αισθητικης οπτικης ακτινολογιας οδοντικής και ιατρικων .... μιλάμε για σχολή με 400 θέσεις και γενικότερα στο πεδιπ της υγείας η μεγάλυτερη γκαμα σχολών κυμαίνεται από τα 14.000 και πανω θεωρω ότι η βαση της να ειναε οριακα στα 15 γιατι αυτοι που εχουν 16 μπορούν να μπούν στη μαιευτική φυσιοθεραπεία εργοθεραπεία γεωπονικα καί τά παιδια που έχουν γραψει καλα είναι λιγότεροι από πέρσι ιδίως στα βαρύτητας γενικά τα παδια με 16 και πανω έχουν πολλες επιλογές και θεωρώ πως δε θα κατευθυνθούν όλοι οι μαθητές που έγραψαν 16 στο βιοϊατρικων οπως έγινε στη χημεία η οποία είχε 100 θεσεις στη Αθήνα και ο πρώτος με τον τελευταίο είχαν διαφορα 900 μόρια ... γενικά υπαρχουν πιο υψηλότερα σε ζήτηση σχοελς όπως αναφέρα πιο πάνω στο πανδα τα οποια θα προσελκύσει μαθητές με 16000 και άνω .τωρα εσύ πιστεύω οτι αν δε έχεις βάλει κάτι πιο πάνω θα περασεις είναι 400 θεσεις δε γίνεται να είναι μεγάλη η βάση και το 15000 πολυ είναι νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Το βιοϊατρικών είναι συγχωνεύση σχολών με μορια απο 14.293 έως και 16.040 τα τμήματα είναι αισθητικης οπτικης ακτινολογιας οδοντικής και ιατρικων .... μιλάμε για σχολή με 400 θέσεις και γενικότερα στο πεδιπ της υγείας η μεγάλυτερη γκαμα σχολών κυμαίνεται από τα 14.000 και πανω θεωρω ότι η βαση της να ειναε οριακα στα 15 γιατι αυτοι που εχουν 16 μπορούν να μπούν στη μαιευτική φυσιοθεραπεία εργοθεραπεία γεωπονικα καί τά παιδια που έχουν γραψει καλα είναι λιγότεροι από πέρσι ιδίως στα βαρύτητας γενικά τα παδια με 16 και πανω έχουν πολλες επιλογές και θεωρώ πως δε θα κατευθυνθούν όλοι οι μαθητές που έγραψαν 16 στο βιοϊατρικων οπως έγινε στη χημεία η οποία είχε 100 θεσεις στη Αθήνα και ο πρώτος με τον τελευταίο είχαν διαφορα 900 μόρια ... γενικά υπαρχουν πιο υψηλότερα σε ζήτηση σχοελς όπως αναφέρα πιο πάνω στο πανδα τα οποια θα προσελκύσει μαθητές με 16000 και άνω .τωρα εσύ πιστεύω οτι αν δε έχεις βάλει κάτι πιο πάνω θα περασεις είναι 400 θεσεις δε γίνεται να είναι μεγάλη η βάση και το 15000 πολυ είναι νομίζω...

Στο βιοιατρικων επιστημων ομως.ακριβως οπως ειπες, ειναι το ιατρικων εργαστηριων που ειχε 16.040. Τα περισσοτερα παιδια,πιστευω,θα δηλωσουν το τμημα για το ιατρικων επιστημων (αφου αυτο ειχε παντα την μεγαλυτερη ζητηση). Δυστυχως πολλα παιδια πιστευουν οτι η βαση καθε σχολης καθοριζει και το επιπεδο σπουδων της, οποτε τα παιδια με 15.500-16.500 θα δηλωσουν σιγουρα τη σχολη. Και οπως γινοταν παντα, θα προτιμηθει το τμημα ιατρικων εργαστηριων -αρα και γενικοτερα το βιοιατρικων επιστημων- απο την μαιευτικη,την λογοθεραπεια κλπ.
Παντως, κακα τα ψεμματα, το τμημα βιοιατρικων επιστημων ειναι το τμημα για το οποιο δεν μπορουμε να κανουμε ακριβεις προβλεψεις,λογω της συγχωνευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nικολεττα

Νεοφερμένος

Η Nικολεττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Φετος πρεπει να ειναι πολυ δυσκολο να κανουν εκτιμησεις οι αναλυτες.Εκτος απο τον Στρατηγακη κανενα1 δεν διακινδυνευει να κανει προβλεψεις γιατι φοβουνται μηπως πεσουν εξω και ετσι χασουν το κυρος τους.Βεβαια οι ανθρωποι ολη αυτη την προσπαθεια την κανουν αφιλοκερδως.Οποτε.......υπομονη!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χημεια4λαιφ

Νεοφερμένος

Ο χημεια4λαιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
καλημερα...θελω να ρωτησω αν πιστευετε οτι το τμημα πολιτικων μηχανικων ΔΠΘ στην ξανθη στο 2ο πεδιο θα ανεβει? η βαση του 2017 ειναι γυρω στα 13500... λετε να ανεβει?? τους εχει για 50 μορια.... κανενας απο εδω το δηλωσε?απλα ρωταω για εναν φιλο μου που δεν εχει λογαριασμο εδω.
με εκτιμηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rk15

Νεοφερμένος

Ο Rk15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Έχω συγκεντρώσει 14.821 μόρια στο 2 πεδιο.Λετε έχω ελπιδες για μηχανολων Κοζάνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avornem

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θα είναι κατω από 15000μορια πιστεύω.. και εγώ μάλλον εκεί θα περάσω...χανω τον Βόλο για 364 μόρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top