[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Για το 4ο πεδίο θα ελεγα μια μικρή άνοδος 50-100 μοριων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avornem

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μια γρήγορη εκτίμηση για το τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του Βόλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Που την ειδες την ανοδο ειδικα στην Φυσικοθεραπεια 16750-16850. Και ειναι απλο, δες ποσοι περσυ μεχρι αυτα τα νουμερα και δες και φετος, 3758 εισακτεοι μεχρι Φυσικοθεραπεια το 2017 και 3991 το 2018. Προσθεσε τους μαθητες απο 17000-20000 μορια να δεις δεν φτανουν, αρα κατεβαινει μεταξυ 16500-17000 μορια, τοσο πολυ απλο. Τουμπα και εκει 400 μορια τουλαχιστον.

ειναι στις σχολες υψηλης προτιμησης γινεται πανεπιστημιο στο αιγαλεω αει δηλαδη....δεν θα ανεβει? βεβαια δε ειμαι σιγουρη ..... αλλα κατσε και σκεψου λιγακι δε θα δελεασει ενα μαθητη με 17000 λεω εγω τωρα να μπει σε μια σχολη με καλη αποκατασταση και θα βγαλει πανεπιστημιο?? και δε μιλησα για εκτοξευση μια αυξηηση θα τη δουμε θεωρω το εργοθεραπειας δε υπαρχει πουθενα αλλο στη ελλαδα και γινεται αει 100 ολες και ολες οι θεσιε ςνομιζω.... αθηνα .. μοναδικο στη ελλαδα..επαγγελματικη αποκατσταση.... μη σου πω θα πεταξει πανω απο τα χημικα
ξεκαθαριζω οτι εγω με βαση καποια στοιχεια και τη λογικη μιας μαθητριας που εχει περασει 2 φορες το pressure των παννεληνιων έω τη αποψη μου για το μονο πραγμα που ειμαι σιγουρη 1000% ειναι οτι καποιες θα πεσουν επειδη θα ρουφηξουν μεριδα καλων μαθητων τα παιδαγωγικα!!
ανοδος αποτελει και τα 50 μορια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnyjohnny

Νεοφερμένος

Ο Johnnyjohnny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Μετά από την κλιμάκωση απ' ότι φαίνεται οι Ιατρικές θα κυμανθούν κάτω από 19000 μόρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Μετά από την κλιμάκωση απ' ότι φαίνεται οι Ιατρικές θα κυμανθούν κάτω από 19000 μόρια!

ισως και λιγο κατω και απο 18500 μορια.Θα εξαρτηθει και απο τις επιλογες στα μηχανογραφικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sylia

Νεοφερμένος

Η sylia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
sylia εχεις απολυτο δικιο !! θα ηθελα πολυ να σε βοηθησω ισως μια νοσηλευτικη τει πατρας ποσα εβγαλες δηλαδη 13000??

Κοριτσάκι μου σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου!Έβγαλα 13110.Σίγουρα πιάνω νοσηλευτική Λαμίας και αν πέσει και η Πάτρα ίσως και αυτή.Εννοείται πως εγώ ενδιαφέρομαι περισσότερο για την νοσηλευτική σαν τμήμα από το κοινοτικής υγείας ακόμα και τώρα που έγινε πανεπιστημιακό τμήμα.Το θέμα μου είναι κατά πόσο θα μπορέσω να παρακολουθώ τη σχολή εξ΄αποστάσεως γιατί να παρατήσω τη δουλειά μου, τον άντρα μου και τα παιδιά μου και να πάω να κάνω φοιτητική ζωή μου είναι λιγάκι δύσκολο!Anyway περιμένω να βγουν οι βάσεις και βλέπουμε! Αν υπάρχει όρεξη και θέληση όλα γίνονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όπως έχουμε αναφέρει παλαιόθεν, δηλώνουμε τα τμήματα στο μηχανογραφικό ΒΑΣΕΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ και όχι βάσει μορίων.

Οι εκτιμήσεις περί βάσεων είναι όλα στο περίπου και με μεγάλο ποσοστό σφάλματος, γιατί δεν γνωρίζει κανένας έναν αστάθμητο παράγοντα: τις προτιμήσεις!

Η μόνη εκτίμηση που μπορεί να γίνει με αρκετή αληθοφανή προσέγγιση, για διάφορους λόγους, είναι οι ιατρικές και μόνο. Προφανώς, μετά τα στατιστικά κλίμακας μορίων, έχουμε >18500 μόρια μόνο 917 άτομα (πέρσι θυμάμαι κάπου 1350-1400) και οι προσφερόμενες θέσεις 90% ιατρικές & ΣΣΑΣ κάπου 835 θέσεις... άρα, βάση Ιατρικής ΔΠΘ σίγουρα <18500 μόρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Κοριτσάκι μου σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου!Έβγαλα 13110.Σίγουρα πιάνω νοσηλευτική Λαμίας και αν πέσει και η Πάτρα ίσως και αυτή.Εννοείται πως εγώ ενδιαφέρομαι περισσότερο για την νοσηλευτική σαν τμήμα από το κοινοτικής υγείας ακόμα και τώρα που έγινε πανεπιστημιακό τμήμα.Το θέμα μου είναι κατά πόσο θα μπορέσω να παρακολουθώ τη σχολή εξ΄αποστάσεως γιατί να παρατήσω τη δουλειά μου, τον άντρα μου και τα παιδιά μου και να πάω να κάνω φοιτητική ζωή μου είναι λιγάκι δύσκολο!Anyway περιμένω να βγουν οι βάσεις και βλέπουμε! Αν υπάρχει όρεξη και θέληση όλα γίνονται!
Φυσικά! Καλή επιτυχία!!! Εύχομαι να περάσεις εκεί που επιθυμείς!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Απορίας

Νεοφερμένος

Ο Ο Απορίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
ειναι στις σχολες υψηλης προτιμησης γινεται πανεπιστημιο στο αιγαλεω αει δηλαδη....δεν θα ανεβει? βεβαια δε ειμαι σιγουρη ..... αλλα κατσε και σκεψου λιγακι δε θα δελεασει ενα μαθητη με 17000 λεω εγω τωρα να μπει σε μια σχολη με καλη αποκατασταση και θα βγαλει πανεπιστημιο?? και δε μιλησα για εκτοξευση μια αυξηηση θα τη δουμε θεωρω το εργοθεραπειας δε υπαρχει πουθενα αλλο στη ελλαδα και γινεται αει 100 ολες και ολες οι θεσιε ςνομιζω.... αθηνα .. μοναδικο στη ελλαδα..επαγγελματικη αποκατσταση.... μη σου πω θα πεταξει πανω απο τα χημικα
ξεκαθαριζω οτι εγω με βαση καποια στοιχεια και τη λογικη μιας μαθητριας που εχει περασει 2 φορες το pressure των παννεληνιων έω τη αποψη μου για το μονο πραγμα που ειμαι σιγουρη 1000% ειναι οτι καποιες θα πεσουν επειδη θα ρουφηξουν μεριδα καλων μαθητων τα παιδαγωγικα!!
ανοδος αποτελει και τα 50 μορια!

Αν κοιταξεις στις βασεις των πανελληνιων εδω και χρονια η Φυσικοθεραπεια ηταν το μονο ΤΕΙ που ηταν μετα τις Βιολογιες, μονο το 2017 που μπηκαν στο 3ο πεδιο τα Χημικα ηρθε ποιο κατω. Αν πιστευεις λοιπον οτι πολλοι μαθητες θα αφησουν βιολογικα ή χημικα και θα πανε φυσικοθεραπεια τοτε τι να σου πω, αν και τα χημικα επαρχιας φαινεται οτι θα ειναι κατω απο 17000. Οσον αφορα καποιος ή καποιοι δεν επηρεαζει την βαση γιατι και γω ξερω συμμαθητη μου απο το 2016, με 18375 μορια πηγε στην φυσικοθεραπεια. Ααα και η κοπελα απο την Κρητη το 2017 με 19000 και μορια στην αισθητικη & κοσμ/για, δεν σημαινει οτι ανεβηκε η βαση. Λοιπον μετα απο αυτα αν και δεν ειμαι ειδικος πιστευω οτι σιγουρα θα πεσει και αυτη κατω απο 17000. ετσι λενε τα νουμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Elmarsia

Νεοφερμένος

Η Elmarsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!

Τώρα που βγήκε και η κλιμάκωση, πόσο πιστεύετε θα πάνε οι ακόλουθες σχολές;; :

Ιατρική Θεσσαλονίκης (πέρσι 19046)
Ιατρική Αλεξανδρούπολης (η Ιατρική με τα χαμηλότερα μόρια) (πέρσι 18713)
Οδοντιατρική Θεσσαλονίκης (πέρσι 18625)

Όσες περισσότερες προβλέψεις τόσο το καλύτερο!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδια λετε τα χημικα εκτος αθηνων να πεσουν κατω απο 17000 μορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!

Τώρα που βγήκε και η κλιμάκωση, πόσο πιστεύετε θα πάνε οι ακόλουθες σχολές;; :

Ιατρική Θεσσαλονίκης (πέρσι 19046)
Ιατρική Αλεξανδρούπολης (η Ιατρική με τα χαμηλότερα μόρια) (πέρσι 18713)
Οδοντιατρική Θεσσαλονίκης (πέρσι 18625)

Όσες περισσότερες προβλέψεις τόσο το καλύτερο!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Με τα δεδομένα που έχουμε η Ιατρική ΔΠΘ θα είναι +-30 απο τα 18.500
η Οδοντιατρική ΑΠΘ 18.400 στο περίπου
Ιατρική ΑΠΘ πιστεύω με μεγάλη επιφύλαξη για 18.940
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

Ο Απορίας

Νεοφερμένος

Ο Ο Απορίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
παιδια λετε τα χημικα εκτος αθηνων να πεσουν κατω απο 17000 μορια?

Συνολο εισακτεων μεχρι Χημικο Κρητης 3886*90%=3498
Συνολο μαθητων μεχρι 17000 μορια 3557
Διαφορα 59
Αν πιστευεις οτι ολοι θα πανε με σειρα προτιμησης στις σχολες και δεν θα διαλεξουν αλλα τμηματα πχ Φυσικοθεραπειες κλπ ή το σημαντικοτερο ελλειψη χρηματων μια σχολη ΑΕΙ κοντα στο σπιτι μου, γιατι η οικογενεια δεν εχει το 700αρι το μηνα για να παω Κρητη, τοτε θα μεινει οριακα στα 17000 μορια Αυτο ομως νομιζω ειναι επιστημονικη φαντασια δηλαδη 3557 μαθητες πανελλαδικως να κανουν μηχανογραφικο συμφωνα με τα μορια των ποιο πανω σχολων.Αρα κατω απο 17000.

Δες εδω να καταλαβεις τι τρεχει με τις επιλογες των υποψηφιων, και σημειωσε οτι αυτοι ειναι οι πρωτοι βαλε 3-4 σε καθε σχολη το λιγοτερο.https://aeitei.gr/index.php?sist=&s...o=3&aeitei=&city=&likio_type=gh&cat=1&order=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giannis

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ευχαριστωω παρα πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Εν τέλει παιδιά να μου πει και μένα κάποιος τη γνώμη του για Φαρμακευτική Πάτρας και Βιολογία Αθήνας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Απορίας

Νεοφερμένος

Ο Ο Απορίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Εν τέλει παιδιά να μου πει και μένα κάποιος τη γνώμη του για Φαρμακευτική Πάτρας και Βιολογία Αθήνας;

Ρε Νικολα τι να σου πω νομιζω γυρω στο 18000 με 18100 απο προχειρους υπολογισμους σσ αυτες ηταν περιπου ιδια σε μορια με το 2017 18352 18335
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Ρε Νικολα τι να σου πω νομιζω γυρω στο 18000 με 18100 απο προχειρους υπολογισμους σσ αυτες ηταν περιπου ιδια σε μορια με το 2017 18352 18335

Άρα παίζει σοβαρά με 18.051 που έχω να πιάσω τη μία από τις δυο ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Απορίας

Νεοφερμένος

Ο Ο Απορίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Άρα παίζει σοβαρά με 18.051 που έχω να πιάσω τη μία από τις δυο ε;

Σιγουρα παιζει παρα πολυ, επειδη ομως εγω ειμαι φοιτητης στην Πατρα και απ οτι βλεπω δεν εχεις προβλημα για Πατρα αφου γραφεις για Φαρμακευτικη,εγω θα εβαζα σιγουρα 3ο στην σειρα και το Βιολογικο Πατρας οπου εκει θα περασεις καλπαζοντας.Εχω να σου πω δε οτι η Πατρα εχει σιγουρα ορισμενες σχολες που ειναι καλυτερες απο Αθηνα σε θεμα καθηγητων κα μαθηματων. Η Αθηνα ειναι λιγο ποιο μπουγιο και πολυς ο κοσμος, οι καθηγητες απροσιτοι, ασε που κλεινουν για ψυλλου πηδημα, λογω καταληψεων.Ιατρικη Βιολογικα Χημικα πολυ καλυτερη, απο τους φιλους αυτο.

Παρε και ενα post μιας συναδελφου που ειχε γινει εδω σαυτο το forum.
Εγω σπουδάζω στην Πάτρα και ειμαι επισης ευχαριστημενη(οσο ευχαριστημενος βεβαια μπορεί να είσαι σε μια ελληνική σχολη...) Πολλα αρνητικά της Αθηνας υπαρχουν παντου, αλλα τουλ δεν ειναι τόσο απροσωποι. Υπαρχουν μερικοι καθηγητες που ξερουν αρκετα παιδια και με το μικρο τους. Και στο νοσοκομειο εδω μπορεις να δεις αρκετα περιστατικά(όχι τόσα όσα της Αθηνας, αλλα ενα ικανοποιητικό αριθμό) Επισης εδώ υπαρχουν περισσότερα υποχρεωτικα μαθηματα(σε αντιθεση με την αθηνα οπου ειναι ελαχιστα, και σε αυτα ακουσα απο μια φιλη μου παλι κανεις δεν παταει). Δλδ τα απογευματα εισαι υποχρεωμενος να πας σε παραδοσεις θες δεν θες, αρα και καπως υποχρεωμενος να ανοιξεις κανενα βιβλιο.
Ενα αρνητικό της Πατρας ειναι ότι δεν εχουμε πτωματα(για προσωπικους λογους του καθηγητη). Θα δεις όλα τα όργανα ξεχωριστα(απο ανθρωπο), αλλα όχι μεσα στο πτωμα. Δλδ για μια συνολικη εικονα θα πρεπει να στηριχτεις στο πλαστικο προπλασμα. Οι εξεταστικες στο τελευταιο ετος ειναι μονο 2, αρα πτυχιο δεν θα δεις συντομα( οπως δλδ στις περισσότερες ιατρικες). Στο 3ο και 4ο ετος εχει μπει ενα νεο συστημα οπου καθε συστημα του ανθρωπινου σωματος που διδάσκεσαι, εξεταζεται ακριβως αφου το τελειωνεις. Αρα ολοι ειναι στην τσιτα και ειναι σαν να κραταει η εξεταστικη ολο το εξαμηνο, δλδ ελαχιστος ελευθερος χρόνος. Επισης ο μεσος βαθμος πτυχιου κυμαινεται απο 6,5 μεχρι 7. Δεν θα δεις ποτε τα 10ακια και τα 9ακια που μοιραζουν αβερτα στην Αθηνα...
Δεν μπορω μπορω να πω στην τελικη οτι ειναι και η καλυτερη της Ελλαδας, αλλα ειναι αρκετα ικανοποιητικη(2η ή 3η καλυτερη) και βολευει τα ατομα που ειναι απο Αθηνα(2 ωρες διαδρομη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Το μηχανογραφικό μου είναι Φαρμακευτική πάτρας,Βιολογία Αθήνας,Βιολογία Πάτρας.
Θα προτιμούσα να αποφύγω τη Βιολογία στην Αθήνα για διάφορους λόγους,αλλά απ' ότι φαίνεται η μοίρα μου θα είναι να καταλήξω εκεί δυστυχώς.Είμαι τόσο γκαντέμης που θα την πιάσω για 3 μόρια ξέρω γω χωρίς να το θέλω καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top