[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Οταν βγαζουμε διαγνωση κε συναδελφε πρεπει καπου να την στηριζουμε, αυτοι οι αναλυτες, κατι νομιζω θα εχουν δει παραπανω απο μενα και σενα, που ειναι ποιο ειδικοι, αρα δεν χρειαζεται να πεταμε κουβεντες του αερα και για κλαματα εαν δεν εχουμε μελετησει λιγο το αντικειμενο, ωστε να κανουμε και κριτικη.Καμμια αντιρρηση οσον αφορα την κλιμακωση.

Δημοσιεύτηκε αυτό όσο έγραφα προηγούμενο μήνυμα.Οι αναλυτές δεν έχουν ιδέα και πολλές φορές πέφτουν τόσο έξω που είναι να γελάει κανείς.
Ας δει άρθρα για βάσεις πέρυσι και εκτιμήσεις και θα το δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannaa

Νεοφερμένος

Η giannaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Λοιπονν παιδια ενδιαφερομαι για το τμημα ημτυ της πατρας και βρισκομαι 400 μορια κατω απο την περσινη βάση. δεδομενου οτι η σχολή θα πάρει 34 άτομα παραπάνω (συνολικά 309) και σε συνδυασμο με την δυσκολια των θεμάτων πιστεύετε ότι έχω πιθανότητες?
Τα μαθηματικα παρομοιας δυσκολιας με τα περσινα , η φυσικη πολυ πιο δυσκολη απο περσυ και χημεια πιο δύσκολη από περσυ (εκθεση δεν εγραψε κανεις)
Πλιζ απαντηστεεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Λοιπονν παιδια ενδιαφερομαι για το τμημα ημτυ της πατρας και βρισκομαι 400 μορια κατω απο την περσινη βάση. δεδομενου οτι η σχολή θα πάρει 34 άτομα παραπάνω (συνολικά 309) και σε συνδυασμο με την δυσκολια των θεμάτων πιστεύετε ότι έχω πιθανότητες?
Τα μαθηματικα παρομοιας δυσκολιας με τα περσινα , η φυσικη πολυ πιο δυσκολη απο περσυ και χημεια πιο δύσκολη από περσυ (εκθεση δεν εγραψε κανεις)
Πλιζ απαντηστεεε

Αυτα που εχω υπογραμμισει θα κανω οτι δεν τα διαβασα...
Φυσικα και υπαρχουν πιθανοτητες αλλα ποτε δεν μπορουμε να ξερουμε με σιγουρια καθως και 398 μορια να κατεβεις την εχασες.Καλο ειναι να εχεις και μια αλλη επιλογη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο(αλλα θα την δηλωσεις κανονικα την ημμυ πατρας με σειρα προτιμησης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Απορίας

Νεοφερμένος

Ο Ο Απορίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Κοίτα.Το ότι η αθήνα θα πέσει χ μόρια δε σημαίνει οτι μεχρι να φτάσουμε στα 18.000 οι σχολές θα πέφτουν με διπλάσιο ρυθμό.Η δυσκολία των θεμάτων μπορεί να μείωσε αυτούς που έγραψαν 19.300 για παράδειγμα,αλλά σίγουρα πολλά παιδια πέρασαν και φετος τα 18000.Η χημεία δεν δυσκόλεψε τους μαθητές.Η Έκθεση ειναι Έκθεση...
Στη βιολογία υπάρχει μικρή μείωση στο ποσοστό όπως και στη φυσική όμως σε αυτά τα μαθήματα εγω έχω τους εξής προβληματισμούς.
1.Μπορεί κάποιος να μην έγραψε καλά βιολογία και να πήγε τέλεια φυσική
2.Τα στατιστικά της φυσικής είναι κοινά για παιδιά που στόχευαν πολυτεχνείο.Παραδοσιακά τα πεδία της ιατρικής γράφουν καλύτερους βαθμούς οπότε το ποσοστό μείωσης των αριστούχων μπορεί να μην είναι το ίδιο.
3.Ήταν όντως τόσο δύσκολο φέτος να γράψει ένα παιδί 18.400; Ακόμα και με αστοχία σε φυσική η βιολογία.
4.Η αύξηση των θέσεων στις περιζήτητες σχολές είναι αρκετά μικρή.

Εγώ είμαι κάπως πιο μετριοπαθής και δεδομένου ότι ακόμα και σε χρονιές με πολύ πολύ δυσκολότερα θέματα οι ιατρικές έπεφταν όχι πολλά μόρια(+Μαθηματικά Κατεύθυνσης τότε)
υπολογίζω ελαφρά πτώση σε σχολές της αθήνας και μεγαλύτερη σε επαρχιακά τμήματα.

Θα σου παραθεσω ενα μικρο κομματι της μελετης που εχω κανει ανα μαθημα και συγκριση με το 2017 για βαθμολογιες πανω απο 16. 2017 εκθεση 6755 μαθητες 2018 5636 μαθητες μειωση 16,57% βιολογια 2017 5306 μαθ. 2018 5151 μαθ. μειωση 2,92% φυσικη 2017 12151 μαθ. 2018 9479 μαθ. μειωση 21,99% και χημεια 2017 12439 μαθ. 2018 12747 μαθ. αυξηση 2,48% αν παρεις και τις βαρυτητες, οπως καταλαβαινεις αυτη η αυξηση της χημειας υπερκαλυπτεται απο την μειωση της βιολογιας. Επειδη ομως η χημεια εκθεση φυσικη ανοικουν και στο 2ο πεδιο δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι στο τριτο θα εχουμε μεγαλες τουμπες γιαυτο και περιμενω κλιμακωση για να ειμαι σιγουρος. Ααα και κατι που ξεχασα να σου γραψω το 2017 ειχαμε 4258 εισακτεους μεχρι νοσηλευτικη Σπαρτης και φετος 4535, δηλαδη η Σπαρτη θα πεσει 2-3 σχολες κατω σε μορια φετος αν υποθεσουμε οτι η κλιμακωση σε μορια ηταν ιδια με το 2017. Αυτο μονο λογω αυξησης υποψηφιων. Τωρα κανε και ενα συλλογισμο που θα ειναι η κλιμακωση με τα ποιο πανω στοιχεια και θα καταλαβεις που θα πανε οι βασεις, ευκολο σταυρολεξο για νεους λυτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannaa

Νεοφερμένος

Η giannaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αυτα που εχω υπογραμμισει θα κανω οτι δεν τα διαβασα...
Φυσικα και υπαρχουν πιθανοτητες αλλα ποτε δεν μπορουμε να ξερουμε με σιγουρια καθως και 398 μορια να κατεβεις την εχασες.Καλο ειναι να εχεις και μια αλλη επιλογη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο(αλλα θα την δηλωσεις κανονικα την ημμυ πατρας με σειρα προτιμησης)
Αρχικα ευχαριστώ που απαντησες!
Εχω βαλει 2η επιλογη ημμυ βολου..
Δεν μενω πατρα απλα ειμαι απο κοντινη πολη και εχω αδερφο που σπουδαζει σε πολη που δεν εχει ημμυ.Αν περασω τελικα βολο θα μπορουσα να παρω μετεγγραφη για ημμυ πατρας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Απορίας

Νεοφερμένος

Ο Ο Απορίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Δημοσιεύτηκε αυτό όσο έγραφα προηγούμενο μήνυμα.Οι αναλυτές δεν έχουν ιδέα και πολλές φορές πέφτουν τόσο έξω που είναι να γελάει κανείς.
Ας δει άρθρα για βάσεις πέρυσι και εκτιμήσεις και θα το δει.

Δεν διαφωνω οτι και οι τυποι αυτοι πεφτουν εξω, αλλα προσωπικα με προσβαλλει οταν γινεσαι απαξιωτικος χωρις καν να εχεις μελετησει ενα θεμα. Πνευμα αντιλογιας λεγεται. Πχ δεν βλεπω εναν αγωνα και εχω αποψη το πως επαιξε ενας παικτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αρχικα ευχαριστώ που απαντησες!
Εχω βαλει 2η επιλογη ημμυ βολου..
Δεν μενω πατρα απλα ειμαι απο κοντινη πολη και εχω αδερφο που σπουδαζει σε πολη που δεν εχει ημμυ.Αν περασω τελικα βολο θα μπορουσα να παρω μετεγγραφη για ημμυ πατρας?

Εχμ τι να σου πω αναλογως τα κριτηρια μετεγγραφης σου.
Η Λενω ειχε στειλει τον παρακατω συνδεσμο,οπου μπορεις αναλυτικα να δεις και τα μορια μετεγγραφης
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2017/ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ_ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΩΝ_2017-99Ω94653ΠΣ-8ΤΙ.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Μιλάς για 1 νόμο και 1 εξεταστικό κέντρο αυτό δε σημαίνει ότι θα υπάρχει πτωση
... Μπορεί σε ένα άλλο νομό να πέρασαν πολλά κορίτσια Κ λίγα αγόρια. ... καλό θα ήταν για σένα πρωτίστως να μη βγάζεις γρήγορα συμπέρασματα.. εσύ τη πιάνεις τη περσινή βάση?

Δε μιλάω για ένα εξεταστικό κεντρο. Αφού λέω ότι έγινε μήνυση και στα αθλήματα κόβουν για κλάσματα πλέον (και πολύ σωστά). Τα κορίτσια μια ζωή είχαν θέματα στα αθλήματα. Στα 10 αγόρια τα 9 τουλάχιστον περνάνε.
Τη περσινή βάση την πιάνω και μάλιστα χαλαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Δεν διαφωνω οτι και οι τυποι αυτοι πεφτουν εξω, αλλα προσωπικα με προσβαλλει οταν γινεσαι απαξιωτικος χωρις καν να εχεις μελετησει ενα θεμα. Πνευμα αντιλογιας λεγεται. Πχ δεν βλεπω εναν αγωνα και εχω αποψη το πως επαιξε ενας παικτης.

Δεν σε απαξίωσα καθόλου απλά εξέφρασα δικούς μου προβληματισμούς.
Είμαι επικριτικός σε προβλέψεις "ειδικών" γιατί το 2016 που έδινα για παράδειγμα ο Στρατηγάκης έδινε Βιολογικό Κρήτης 17300 και πηγε 18070...
Ξανά το 17 Βιολογικό Κρήτης το έδινε +140 και πήγε στο -150...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Απορίας

Νεοφερμένος

Ο Ο Απορίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Αρχικα ευχαριστώ που απαντησες!
Εχω βαλει 2η επιλογη ημμυ βολου..
Δεν μενω πατρα απλα ειμαι απο κοντινη πολη και εχω αδερφο που σπουδαζει σε πολη που δεν εχει ημμυ.Αν περασω τελικα βολο θα μπορουσα να παρω μετεγγραφη για ημμυ πατρας?

Κανε google search σ αυτο ΥΑ 37818/Ζ1/05-03-2018
Οπου θα διαβασεις το ΦΕΚ που τα λεει ολα.

Δεν σε απαξίωσα καθόλου απλά εξέφρασα δικούς μου προβληματισμούς.
Είμαι επικριτικός σε προβλέψεις "ειδικών" γιατί το 2016 που έδινα για παράδειγμα ο Στρατηγάκης έδινε Βιολογικό Κρήτης 17300 και πηγε 18070...
Ξανά το 17 Βιολογικό Κρήτης το έδινε +140 και πήγε στο -150...

Οπα δεν το εγραψα για σενα αλλα για τον "συναδελφο" που τα εγραψε.Μπηκε για ενα δευτερολεπτο εγραψε την μπαρουφα και εφυγε.Οσον δε αφορα αυτους που βγαζουν τις εκτιμησεις, δεχομαι οτι πολλες φορες πεφτουν εξω αλλα οι ανθρωποι αυτοι εχουν αφιερωσει εστω μια ωρα απο την ζωη τους για να κανουν αυτη την εκτιμηση.Οταν δεν εχεις κανει ουτε ενα λεπτο μελετης, δεν ειναι επιπολαιο να πετας κατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Όταν είσαι 551 μόρια πιο κάτω από την σχολή που θες ενώ οι φίλοι σου έχουν περάσει με σιγουριά και απλά ελπίζεις να πέσουν οι βάσεις :ok: :russian_roulette:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnyjohnny

Νεοφερμένος

Ο Johnnyjohnny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Οπα δεν το εγραψα για σενα αλλα για τον "συναδελφο" που τα εγραψε.Μπηκε για ενα δευτερολεπτο εγραψε την μπαρουφα και εφυγε.Οσον δε αφορα αυτους που βγαζουν τις εκτιμησεις, δεχομαι οτι πολλες φορες πεφτουν εξω αλλα οι ανθρωποι αυτοι εχουν αφιερωσει εστω μια ωρα απο την ζωη τους για να κανουν αυτη την εκτιμηση.Οταν δεν εχεις κανει ουτε ενα λεπτο μελετης, δεν ειναι επιπολαιο να πετας κατι;

Αν εννοείς για μένα θα επιθυμούσα να είσαι λιγο πιο ευγενικός.Επιπλέον,ο καθένας έχει τη δικη του άποψη...δεν σε υποχρέωσα να την υιοθετήσεις.
Για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις καλύτερα να αναφέρεις ποιανού άποψη σχολιάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Όταν είσαι 551 μόρια πιο κάτω από την σχολή που θες ενώ οι φίλοι σου έχουν περάσει με σιγουριά και απλά ελπίζεις να πέσουν οι βάσεις :ok: :russian_roulette:


Οταν εισαι 792 μορια πιο κατω απο την σχολη που θες και απλα εχεις αποδεχτει οτι δεν περνας και ξαναδινεις του χρονου :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Παιδιά,στο κάτω κάτω φέτος σε κανένα απο τα 4 της ιατρικής δεν έπεσαν τρελά θέματα.Ήταν λίγο πιο δύσκολο το Δ θέμα της φυσικής.Όσοι ήταν να μπουν ιατρική το έλυσαν.Αν κάποιος έκανε κάτι λάθος ίσως να περνάει επαρχία η στην Φαρμακευτική.Χημεία και Βιολογία τα θέματα δεν ήταν αισθητά διαφορροποιημένα από τα περυσινά.Πιστεύω ότι με αυτά τα θέματα μπορούσε κάποιος να γράψει καλά μόρια.
Ο φίλος είπε ότι σύμφωνα με τη μελέτη του υπολογίζει οδοντιατρική κάτω από τα 18.400.Εγώ το αποκλείω.Είναι μια σχολή που εισάγονται γύρω στα 100 άτομα και θα έχει τόσο χαμηλή βάση;
Μέχρι και το Βιολογικό Α.Π.Θ οι βάσεις θα περνούν το 18.000 πιστεύω εγώ. Ακόμα και αν στην κλιμάκωση οι αριθμοί είναι μικρότεροι (που θα είναι),για να υπάρχουν πτώσεις 200 μορίων θα πρέπει να είναι πολύ λιγότερα τα άτομα σε σχέση με πέρυσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Πιστεύω ότι δε μπορείς να ξέρεις τι θα διαλέξουν τα παιδιά από όλη τη Ελλάδα... Δε γράψανε πολλοί πάνω από 16.000 μόρια η αλήθεια είναι καί δε σημαίνει ότι επειδή έγραψε άριστα θα παει για ιατρική κάποιος τα ποσοστά που υπάρχουν είναι ανά μάθημα δε σημαίνει πως πχ 10 άτομα γράψανε 20 φυσική γράψανε 20 χημεία η 20 βιολογία ...... πολλά παιδιά ζοριστηκαν καί δε γράψανε καλά .... Και έτυχε 1 μάθημα να τους σώσει το 70 κάτι τις εκατό κάτω από 10 στη βιολογία γενικής? Δε νομίζω ότι μαζί με τις ποινές καί 20 να έγραψε αρχαία θα έπιαναν πάνω από 14,000 μόρια .... Με λίγα λόγια δε ξέρεις τι παίζει το ξέρεις ότι στο τεχνών ήχου και εικόνας πού πέρσι πέρασα ο πρώτος είχε 17,200 μόρια πού όπου καί νά ήταν θα έμπαινε σε κάτι πιο περιζήτητο από όλα τα πεδία? Δε ξέρεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Πιστεύω ότι δε μπορείς να ξέρεις τι θα διαλέξουν τα παιδιά από όλη τη Ελλάδα... Δε γράψανε πολλοί πάνω από 16.000 μόρια η αλήθεια είναι καί δε σημαίνει ότι επειδή έγραψε άριστα θα παει για ιατρική κάποιος τα ποσοστά που υπάρχουν είναι ανά μάθημα δε σημαίνει πως πχ 10 άτομα γράψανε 20 φυσική γράψανε 20 χημεία η 20 βιολογία ...... πολλά παιδιά ζοριστηκαν καί δε γράψανε καλά .... Και έτυχε 1 μάθημα να τους σώσει το 70 κάτι τις εκατό κάτω από 10 στη βιολογία γενικής? Δε νομίζω ότι μαζί με τις ποινές καί 20 να έγραψε αρχαία θα έπιαναν πάνω από 14,000 μόρια .... Με λίγα λόγια δε ξέρεις τι παίζει το ξέρεις ότι στο τεχνών ήχου και εικόνας πού πέρσι πέρασα ο πρώτος είχε 17,200 μόρια πού όπου καί νά ήταν θα έμπαινε σε κάτι πιο περιζήτητο από όλα τα πεδία? Δε ξέρεις ...

Μη ξεχνάμε ότι κάθε χρόνο αρκετοί το δηλώνουν "για πλάκα" ώστε να ξεκλειδώσουν το 3ο πεδίο. Ξέρουν ότι δεν έχουν διαβάσει, παρόλα αυτα το δίνουν, με αποτέλεσμα να γράψουν άσσο και να αυξάνουν τα ποσοστά κάτω από τη βάση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Πιστεύω ότι δε μπορείς να ξέρεις τι θα διαλέξουν τα παιδιά από όλη τη Ελλάδα... Δε γράψανε πολλοί πάνω από 16.000 μόρια η αλήθεια είναι καί δε σημαίνει ότι επειδή έγραψε άριστα θα παει για ιατρική κάποιος τα ποσοστά που υπάρχουν είναι ανά μάθημα δε σημαίνει πως πχ 10 άτομα γράψανε 20 φυσική γράψανε 20 χημεία η 20 βιολογία ...... πολλά παιδιά ζοριστηκαν καί δε γράψανε καλά .... Και έτυχε 1 μάθημα να τους σώσει το 70 κάτι τις εκατό κάτω από 10 στη βιολογία γενικής? Δε νομίζω ότι μαζί με τις ποινές καί 20 να έγραψε αρχαία θα έπιαναν πάνω από 14,000 μόρια .... Με λίγα λόγια δε ξέρεις τι παίζει το ξέρεις ότι στο τεχνών ήχου και εικόνας πού πέρσι πέρασα ο πρώτος είχε 17,200 μόρια πού όπου καί νά ήταν θα έμπαινε σε κάτι πιο περιζήτητο από όλα τα πεδία? Δε ξέρεις ...


Εχεις δικιο. Και γενικα, το οτι καποιος εγραψε καλα σε ενα μαθημα δεν σημαινει οτι εγραψε καλα και στα αλλα. Συμμαθητρια μου στο φορντιστηριο εγραψ 18αρι + στη βιολογια (βεβαια εδινε προφορικα οποτε ευνοηθηκε λιγο) ενω φυσικη εγραψε 7 και χημεια 12 ή 13.

Παντα θα υπαρχουν αυτες οι περιπτωσεις,και παντα θα υπαρχουν παιδια που εχουν ονειρο ζωης να περασουν σε καποια χαμηλοβαθμη σχολη και γραφουν 18 χιλιαδες η και παραπανω. Για αυτο αλλωστε δεν μπορουμε να υπολογισουμε με ακριβεια τις βασεις, ουτε καν με τις κλιμακωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Απορίας

Νεοφερμένος

Ο Ο Απορίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Αν εννοείς για μένα θα επιθυμούσα να είσαι λιγο πιο ευγενικός.Επιπλέον,ο καθένας έχει τη δικη του άποψη...δεν σε υποχρέωσα να την υιοθετήσεις.
Για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις καλύτερα να αναφέρεις ποιανού άποψη σχολιάζεις.
Ρε παιδες θα με τρελανετε μαθετε να διαβαζετε τα posts δειτε σε ποιον εχω κανει το σχολιο και μετα αρχιστε να ειστε επιθετικοι.Φαινεται ξεκαθαρα σε ποιον εχω κανει το σχολιο με την παραθεση.

Παιδιά,στο κάτω κάτω φέτος σε κανένα απο τα 4 της ιατρικής δεν έπεσαν τρελά θέματα.Ήταν λίγο πιο δύσκολο το Δ θέμα της φυσικής.Όσοι ήταν να μπουν ιατρική το έλυσαν.Αν κάποιος έκανε κάτι λάθος ίσως να περνάει επαρχία η στην Φαρμακευτική.Χημεία και Βιολογία τα θέματα δεν ήταν αισθητά διαφορροποιημένα από τα περυσινά.Πιστεύω ότι με αυτά τα θέματα μπορούσε κάποιος να γράψει καλά μόρια.
Ο φίλος είπε ότι σύμφωνα με τη μελέτη του υπολογίζει οδοντιατρική κάτω από τα 18.400.Εγώ το αποκλείω.Είναι μια σχολή που εισάγονται γύρω στα 100 άτομα και θα έχει τόσο χαμηλή βάση;
Μέχρι και το Βιολογικό Α.Π.Θ οι βάσεις θα περνούν το 18.000 πιστεύω εγώ. Ακόμα και αν στην κλιμάκωση οι αριθμοί είναι μικρότεροι (που θα είναι),για να υπάρχουν πτώσεις 200 μορίων θα πρέπει να είναι πολύ λιγότερα τα άτομα σε σχέση με πέρυσι
Νικο 176 Αθηνα 93 και Θεσ/νικη 83. 10 περισσοτεροι απο το 2017 δηλαδη αυξηση 6%.

Εχεις δικιο. Και γενικα, το οτι καποιος εγραψε καλα σε ενα μαθημα δεν σημαινει οτι εγραψε καλα και στα αλλα. Συμμαθητρια μου στο φορντιστηριο εγραψ 18αρι + στη βιολογια (βεβαια εδινε προφορικα οποτε ευνοηθηκε λιγο) ενω φυσικη εγραψε 7 και χημεια 12 ή 13.

Παντα θα υπαρχουν αυτες οι περιπτωσεις,και παντα θα υπαρχουν παιδια που εχουν ονειρο ζωης να περασουν σε καποια χαμηλοβαθμη σχολη και γραφουν 18 χιλιαδες η και παραπανω. Για αυτο αλλωστε δεν μπορουμε να υπολογισουμε με ακριβεια τις βασεις, ουτε καν με τις κλιμακωσεις.

Εχεις απολυτο δικιο στο οτι γραφεις σωστα ακομη και σε 3 μαθηματα δεν σημαινει οτι εισαι μεσα στην ιατρικη πχ η κλιμακωση ομως μας δειχνει πληθος μαθητων ανα 500 μορια βαθμολογιας και εχουμε μια εικονα καλυτερη, για το που θα πανε οι βασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Οταν εισαι 792 μορια πιο κατω απο την σχολη που θες και απλα εχεις αποδεχτει οτι δεν περνας και ξαναδινεις του χρονου :loltooth:

έλα να κλάψουμε μαζί :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top