[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

jser

Νεοφερμένος

Ο jser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
κατι σχετικο για την αποκλιση της επεξεργασιας στον γ.β.π και μονο εκει μεταξυ ischool και υπουργειου την βρισκετε φυσιολογικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pap59

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pap59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
στο i school ολοι ειναι επιστημονεσ ολα ειναι πανευκολα και οι εξετασεισ για τη πλακα ..χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiota95

Νεοφερμένος

Η yiota95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
παιδια ηθελα χημικο ιωαννινων και εχω συγκεντρωσει 14.051 στο δευτερο πεδιο..αρχικα με ενθαρυνε αυτη η "κατακορυφη πτωση" των βασεων που λενε ολες οι ιστοσελιδες αλλα ενας καθηγητης του φροντηστιριου μου μου ειπε οτι το πολυ να πεσουν 200-300 μορια :/:
εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Capitano10

Νεοφερμένος

Ο Capitano10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδες,με 11287 μορια στο 5ο πεδιο πιανω λογιστικη Κοζανης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
παιδια το γεγονος οτι ημμυ στην ξανθη θα δεχθει -80 ατομα λετε να σπρωξει την βαση προς τα πανω ή οχι

εσυ τι λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να ανέβει η Ιατρική Αθηνών πάνω από 19200 μόρια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να ανέβει η Ιατρική Αθηνών πάνω από 19200 μόρια ;

καμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mikachu

Νεοφερμένος

Η Mikachu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Oι βασεις φετος θα ανεβουν,για να περασουν μονο οσοι πανε σε ιδιωτικα σχολεια καθως θα γνωριζουν ηδη τα θεματα.Η ζωη ειναι αδικη το ξερω,αλλα καλυτερα να ειστε προετοιμασμενοι και συνειδητοποιημενοι,παρα να εχετε ψευτικες ελπιδες.

βρε αμοιρο πλασμα μου, ποιος σε γεμιζει τετοιες συκοφαντιες και τις τρως??? ειναι εξαιρετικα ευκολο το να μιλας περι ανεμων και υδατων ποσο μαλλον οταν η ενημερωση σου περι αυτων ειναι ελλιπής εως μηδαμινη.. προφανως και ΔΕΝ ισχυουν ολα αυτα τα φουμαρα που πουλανε στα δημοσια σχολεια περι των ιδιωτικων σχολειων. το οτι πληρωνεις τα διδακτρα δεν σημαινει : 1) τσαμπα βαθμοι
2) γνωση των θεματων ειδικα των πανελληνιων!! τι καλα που θα ταν να πληρωναμε ενα ετος και να ξεραμε εκ των προτερων ολα αυτα τα βαρβαρα θεματα!!:clapup:
μα ελα που ετσι θα κλειναν τα μισα δημοσια η θα συγχωνευοντουσαν..:worry:
αλλα μαλλον δεν σ ειπε κανενας οτι απαγορευεται καθηγητες ιδιωτικων να βαζουν η να προτεινουν θεματα στην επιτροπη πανελλαδικων?:/:
so my friend..ενημερωσου πρωτα και μετα μιλα γτ ημουν σε ιδιωτικο γ υπερβολικα πολλα χρονια και οχι μονο σε ενα γ να εχω υποκειμενικη αποψη..οτι υπαρχει ενα καποιο συστημα υπαρχει αλλα δν θα δεχτω παραπονα απο δηθεν τ δημοσιου που κατηγορουν τα παιδια τ ιδιωτικου απο τη μειωση των εισακτεων σε σχολες μεχρι τις δουλειες που τς τρωνε..απλα ελεος
απαλλαγειτε απ τα συμπλεγματα σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolis97

Νεοφερμένος

Ο tolis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Παιδια Ιατρικη Αθηνας ποσο πιστευτε οτι θα εχει ?
Οχι για μενα..για εναν γνωστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiota95

Νεοφερμένος

Η yiota95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
υπάρχει περίπτωΣη πτώσης μέχρι 800 μόρια?σε φυσικομαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pap59

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pap59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
κοιτα ιατρικη θεσσαλονικησ και αθηνασ θελουν 360 ατομα σχεδον και ειχαν πανω απο 19 και μονο 216 εχουν πανω απο 19 και δεν δηλωνουν ολοι ιατρικη παιδια φαρμακοπιων δηλωνουν φαρμακευτικη και πολλοι ημμυ και αλλα εγω νομιζω οτι η αθηνα θαειναι στο 18960 περιπου το 2002 ειχε 18830; νομιζω οσο για τα ιδιωτκα δεν νομιζω οτι εχουν τα θεμτα δεν γινετια δηλαδη οτι ειναι αδικο το συστημα ειναι αλλα οχι λογω ιδιωτικων αλλα λογω φροντιστηριων να σασ πω ομως μια αληθεια;;;; ενα βραδυ πριν γραψουμε με πηρε ενασ γνωστοσ φιλοσ απο αθηνα που παει σε ιδιωτικο και μου ειπε οτι ειχαν οι μαθητεσ κατευθυνση να διαβασουν φυσικο περιβαλλον εγω νομιζα οτι μου εκανε πλακα δεν το διαβασα και μολισ το ειδα επαθα σοκ..τουσ ειχαν δωσει κατευθυνση απο ψηλα.. ενασ πολυ γνωστοσ διευθυντησ ιδιωτικου πολυ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Κρητικός

Νεοφερμένος

Ο Ο Κρητικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
υπάρχει περίπτωΣη πτώσης μέχρι 800 μόρια?σε φυσικομαθηματικα
Και εγώ εκεί ελπίζω μόνο(αλλιώς ξαναδίνω) αλλά δε νομίζω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pap59

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pap59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
ποσο πιστευετε να παει η ιατρικη θρακησ και λαρισασ;

μπορει καποιοσ να βρει τα στατιστικα του 2002;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
ποσο πιστευετε να παει η ιατρικη θρακησ και λαρισασ;

μπορει καποιοσ να βρει τα στατιστικα του 2002;;;;

2012 ή 2002; Γιατί μου φαίνεται κουλό να ζητάς το 2ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
2012 ή 2002; Γιατί μου φαίνεται κουλό να ζητάς το 2ο
Και καλά επειδή τότε ήταν η μόνη χρονιά που οι ιατρικές είχαν πέσει πάρα πολύ, συγκεκριμένα η ιατρική Αθήνας είχε πέσει κάτω απο 18900.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pap59

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pap59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
δεν ξερω αν υπαρχουν του 2002 και ρωτησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina.

Νεοφερμένος

Η marina. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Η οεφε ήταν πολύ συγκρατημένη στις εκτιμήσεις της (18.450 Ιατρική Θράκης και 19.150 Ιατρική Αθήνας περίπου).
Εσείς τι λέτε; Με τα δεδομένα στατιστικά και αν υπολογίσουμε τη ζήτηση ίδια με την περσινή δεν θα πέσουν τουλάχιστον άλλα 100 μόρια;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η οεφε ήταν πολύ συγκρατημένη στις εκτιμήσεις της (18.450 Ιατρική Θράκης και 19.150 Ιατρική Αθήνας περίπου).
Εσείς τι λέτε; Με τα δεδομένα στατιστικά και αν υπολογίσουμε τη ζήτηση ίδια με την περσινή δεν θα πέσουν τουλάχιστον άλλα 100 μόρια;;;;
To 19.150 δε το βρίσκω καθόλου πιθανό πιστεύω πως θα παει κοντα στα 18.900 ανάλογα και για τη Θράκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Κρητικός

Νεοφερμένος

Ο Ο Κρητικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Η οεφε ήταν πολύ συγκρατημένη στις εκτιμήσεις της (18.450 Ιατρική Θράκης και 19.150 Ιατρική Αθήνας περίπου).
Εσείς τι λέτε; Με τα δεδομένα στατιστικά και αν υπολογίσουμε τη ζήτηση ίδια με την περσινή δεν θα πέσουν τουλάχιστον άλλα 100 μόρια;;;;
19.150 Ιατρική Αθήνας; Κόβω το χέρι μου ότι θα είναι πιο χαμηλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina.

Νεοφερμένος

Η marina. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
To 19.150 δε το βρίσκω καθόλου πιθανό πιστεύω πως θα παει κοντα στα 18.900 ανάλογα και για τη Θράκη.
Και εγώ κάπου εκεί υπολόγιζα μέχρι τώρα...
Αλλά ορίστε το απόσπασμα του άρθρου:
Αναλυτικά σύμφωνα με την ΟΕΦΕ:


1ο Επιστημονικό Πεδίο (Θεωρητικές Επιστήμες)

Αναμένεται αύξηση των βάσεων σε όλες τις σχολές με μικρότερη στις Νομικές, Στρατιωτικές και Σχολές Ψυχολογίας, ενώ για τα ΤΕΙ οι βάσεις θα κυμανθούν περίπου στα ίδια επίπεδα με πέρυσι.
Η άνοδος των βάσεων αναμένεται να εκφραστεί συνολικά σε όλες τις μεσαίες και χαμηλόβαθμες σχολές.


2ο Επιστημονικό Πεδίο (Θετικές Επιστήμες)

Η κακή επίδοση στα Μαθηματικά και στη Φυσική Κατεύθυνσης, αλλά και στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας, θα οδηγήσει σε πτώση των βάσεων. Μεγάλη θα είναι η πτώση στις βαθμολογίες 15 και πάνω, καθώς οι αριστούχοι φέτος θα είναι λίγοι.
Επειδή οι χαμηλές βαθμολογίες δεν επηρεάζονται τόσο πολύ η πτώση στα ΤΕΙ αναμένεται να είναι μικρότερη.


3ο Επιστημονικό Πεδίο (Επιστήµες Υγείας)

Μικρή θα είναι η πτώση στις Ιατρικές, ενώ στα ίδια με τα περσινά επίπεδα θα κινηθούν τα ΤΕΙ, καθώς η γενικότερη εικόνα δεν φαίνεται να διαφοροποιείται πολύ σε σχέση με πέρυσι. Οι επτά ιατρικές σχολές αναμένεται να κινηθούν από τα 18.450 (Ιατρική Θράκης) έως τα 19.150 (Ιατρική Αθήνας).


4ο Επιστημονικό Πεδίο (Τεχνολογικές Επιστήµες)

Ισχύει η ίδια εικόνα με το 2ο επιστημονικό πεδίο και για τα ΑΕΙ, αλλά και για τα ΤΕΙ. Πάντως η σημαντική μείωση των εισακτέων στα ΤΕΙ (29,28%) αναμένεται να σπρώξει τις βάσεις εισαγωγείς ανοδικά και αναμένεται να επηρεάσει και πολλά χαμηλόβαθμα πανεπιστημιακά τμήματα.


5o Επιστημονικό Πεδίο (Οικονοµικές Σχολές)

Η αύξηση των προσφερομένων θέσεων σε συνδυασμό με τη δυσκολία των Μαθηματικών και της Φυσικής θα συμπαρασύρει τις βάσεις προς τα κάτω, αλλά σε μικρότερο βαθμό από ό,τι στο 2ο και το 4ο Επιστημονικό Πεδίο. Άλλωστε οι επιδόσεις στις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας ήταν πολύ καλές. Συγκεκριμένα δεν αποκλείεται να έχουμε άνοδο των βάσεων στα χαμηλόβαθμα πανεπιστημιακά τμήματα και στα περιφερειακά τμήματα και μικρή πτώση στα υψηλόβαθμα ΑΕΙ.



Σκέτη τρομοκρατία!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top