[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
παιδια,στοχευω στο τμημα μαρκετινγκ & επικοινωνια στην ασοεε.ειμαι 54 μορια κατω απο την περσινη βαση.τι λετε,θα μπω???

Είσαι σίγουρα μέσα για μένα!!

ΥΓ : Σου απάντησα στο topic "Φοιτητές Οικονομικού Παν.Αθηνών 2011"


Ο Στρατηγάκης γράφει στον "Αγγελιοφόρο" Μακεδονίας. Ήταν σε κάποιο κυριακάτικο φύλλο μετά την ανακοίνωση του ΓΒΠ
Ο Χατζητέγας ή στην "Ελευθεροτυπία' ή στο ""Εθνος". Όλα τα βρήκα ηλεκτρονικά είτε μέσω google ή www.alfavita.gr. Το α-β στην κεντρική σελίδα κάαατω-κάτω δημοσιεύει τίτλους από τον Τ'υπο για άρθρα σχετικά με την εκπαίδευση. Ό,τι έγραφε "βάσεις" το άνοιγα. Προσοχή, όμως, χρειάζεται να το αντιμετωπίζουμε κριτικά το θέμα γιατί οι περισσότεροι αναμασούν ό,τι λέγεται από δω κι από κει χωρίς στατιστική μέθοδο.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που έκανα bold και υπογράμμισα !
Και όντως,οι εκτιμήσεις του Έθνους στο 1ο πεδίο ήταν ιδιαίτερα υπερβολικές (ειδικά στο κάτω όριο που έδινε)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john236

Νεοφερμένος

Ο john236 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
chriss1993 οπως ειδες απο εθνος υπαρχουν και αρκετες πιθανοτητες να μεινω εξω:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
chriss1993 οπως ειδες απο εθνος υπαρχουν και αρκετες πιθανοτητες να μεινω εξω:worry:

Είναι σχεδόν απίθανο να μείνεις εκτός :)
Έτσι και αλλιώς είναι το κλασσικό περιθώριο των 200 μορίων!
Σιγά μόνο το άνω όριο σε περνάει για 66 μόρια!
Το τμήμα κατ'εμε δεν πρόκειται να ξεπεράσει τα 18000!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john236

Νεοφερμένος

Ο john236 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
τωρα που το λες υπολογισα οτι
αν εδινα περυσι
θα εγραφα ας πουμε περυσι
+3.5 βαθμους παραπανω(2 στη φυσικη κ 1 στα μαθ κ 0.5 εκθεση)
-1.5 λιγοτερους(1 στις εφαρμογες κ 0.5 στην οργανωση)
οποτε 2 βαθμους παραπανω(180 μορια περιπου στα μη βαρυτητας)
αρα με σταθερη ζητηση ειμαι μεσα χωρις να υπολογισω την αποτυχια των βαρυτητας και τη μειωση των εξεταζομενων στην ιοκονομια!:clapup:
με αυτα βγαινουν αλλα 150 κατω!:jumpy:
δηλαδα αν η ζητηση ειναι σταθερη 300-350 μορια κατω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
τωρα που το λες υπολογισα οτι
αν εδινα περυσι
θα εγραφα ας πουμε περυσι
+3.5 βαθμους παραπανω(2 στη φυσικη κ 1 στα μαθ κ 0.5 εκθεση)
-1.5 λιγοτερους(1 στις εφαρμογες κ 0.5 στην οργανωση)
οποτε 2 βαθμους παραπανω(180 μορια περιπου στα μη βαρυτητας)
αρα με σταθερη ζητηση ειμαι μεσα χωρις να υπολογισω την αποτυχια των βαρυτητας και τη μειωση των εξεταζομενων στην ιοκονομια!:clapup:
με αυτα βγαινουν αλλα 150 κατω!:jumpy:
δηλαδα αν η ζητηση ειναι σταθερη 300-350 μορια κατω!!!

Ακριβώς,αν η ζήτηση παραμείνει σταθερή τότε η πτώση θα είναι 220-320 μόρια!
Είδες που τα λες και μόνος σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
πάντως από όσα παρατηρώ όσο πλησιάζουμε οι εκτιμήσεις που βγαίνουν μιλούν όλο και για χαμηλότερες βάσεις... επειδή με τα μόρια που έχω είμαι ακριβώς στο τσακ μεταξύ δύο κάπως διαφορετικών σχολών (έχω σκάσει ολόκληρο καλοκαίρι...) και τα παρακολουθώ συνέχεια, αν και πείθω τον εαυτό μου να μην τα λαμβάνει σοβαρά υπόψη, έχω παρατηρήσει ότι ορισμένες σχολές, αρχικά τις είχαν στις εκτιμήσεις 500 μόρια πάνω από,τι τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koaxis7

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Χρηστο να ακουσω τη γνωμη σου για Ηλεκτρονικων μηχανικων στην Κρητη:
Ειχε 17333 και εγω εχω 17241. Λογικα ειμαι μεσα στανταρ ε; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Χρηστο να ακουσω τη γνωμη σου για Ηλεκτρονικων μηχανικων στην Κρητη:
Ειχε 17333 και εγω εχω 17241. Λογικα ειμαι μεσα στανταρ ε; :D

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πω τίποτα ! :clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thesshoney

Νεοφερμένος

Ο thesshoney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
chris πιστευεισ οτι τα ναυτιλιακα στη χιο θα εχουν μια πτωση 1000 μοριων? δηλ. 13200?
ποια η γνωμη σ γι αυτη τη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
chris πιστευεισ οτι τα ναυτιλιακα στη χιο θα εχουν μια πτωση 1000 μοριων? δηλ. 13200?
ποια η γνωμη σ γι αυτη τη σχολη

Λοιπόν,πέρσυ πήραν μετεγγραφή 38 άτομα , οπότε υπολόγισε και φέτος πως θα "αδειάσουν" για την πλάκα 30 θέσεις!
Και σκέψου ότι οι συνολικές θέσεις είναι 94 :)
+ την χαμηλή επίδοση των υποψηφίων!
Τίποτα δεν μου φαίνεται απίθανο!!Αλλά,έχεις σχετικά λίγες πιθανότητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
η φιλολογια στην πατρα ποσο περιπου μπορει να πεσει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Λοιπόν το edu4u δίνει την αγγλική φιλολογία θεσσαλονίκης 20134 και έχω 20485... λένε όμως στο site ότι οι αποκλίσεις στις σχολές με ειδικά μαθήματα ενδέχεται να είναι μεγαλύτερες....κάντε τα μαγικά σας (Χρήστος) και πείτε μου και εμένα αν παίζει να μην μπω...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Λοιπόν το edu4u δίνει την αγγλική φιλολογία θεσσαλονίκης 20134 και έχω 20485... λένε όμως στο site ότι οι αποκλίσεις στις σχολές με ειδικά μαθήματα ενδέχεται να είναι μεγαλύτερες....κάντε τα μαγικά σας (Χρήστος) και πείτε μου και εμένα αν παίζει να μην μπω...!

Έχω κάνει μια μακροσκελής ανάλυση (<-πάτα εδώ για να την δείς)για την Αγγλική Φιλολογία Αθηνών.Η ίδια περίπου κάθοδος ισχύει και για το τμήμα της Θεσσαλονίκης!
Νομίζω ότι κατα πάσα πιθανότητα είσαι μέσα :)

η φιλολογια στην πατρα ποσο περιπου μπορει να πεσει??

Εκτιμώ ότι η βάση της Φιλολογίας Πάτρας μπορεί να πέσει μέχρι και 500 μόρια. Όμως, υπολογίζω την βάση της κοντά στα 16200-16350 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Έχω κάνει μια μακροσκελής ανάλυση (<-πάτα εδώ για να την δείς)για την Αγγλική Φιλολογία Αθηνών.Η ίδια περίπου κάθοδος ισχύει και για το τμήμα της Θεσσαλονίκης!
Νομίζω ότι κατα πάσα πιθανότητα είσαι μέσα :)



Εκτιμώ ότι η βάση της Φιλολογίας Πάτρας μπορεί να πέσει μέχρι και 500 μόρια. Όμως, υπολογίζω την βάση της κοντά στα 16200-16350 :)

Αρκετα δεν ειναι 500 μορια?? εγω νομιζω λιγοτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
δυστυχως κανενα αλλο σαιτ δεν βγαζει εκτιμησεις για ολες τις σχολες περα απο το edu4u...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αρκετα δεν ειναι 500 μορια?? εγω νομιζω λιγοτερα..

Εγώ σου είπα μέχρι και ...δηλαδή το maximum!
Αλλά δεν είναι αρκετά,αφού πολλοί μέχρι πέρσυ δήλωναν το Φιλολογικό Πάτρας,
για να μετεγγραφούν έπειτα σε Αθήνα η Θεσσαλονίκη!
Ουσιαστικά πολλές απο τις επιπρόσθετες ειδικές θέσεις (63 για την Φιλολογία Αθηνών και 47 για την Φιλολογία Θεσσαλονίκης) αδειάζονται από την Πάτρα,οπότε πέρα απο την γενική πτώση των 200-300 μορίων περίπου...αφαιρούμε άλλα 150-300 στις περιφερειακές σχολές,γι'αυτό το λόγο!
Και σου επαναλαμβάνω ότι εκτιμώ ότι η βάση του τμήματος αυτού θα είναι 16200-16350 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΛΑΓ

Νεοφερμένος

Η ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΛΑΓ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Chris, τι εννοείς "οι εκτιμήσεις του Έθνους "ήταν ιδιαίτερα υπερβολικές (ειδικά στο κάτω όριο που έδινε)". Ότι θα είναι πιο κάτω ή πιο πάνω; Π.χ. το ΦΠΨ το δίνει 16350-16550 > αυτό σημαίνει, κατά την εκτίμησή σου, ότι το 16350 είναι πολύ χαμηλό και στην πραγματικότητα θα ανεβεί πάνω από 16350; Υπάρχει περίπτωση να πάει πιο κάτω από 16350; Συγγνώμη αν γίνομαι σχολαστική και σε ζαλίζω, αλλά 1ον: είμαι στα όρια των μονάδων, 2ον είμαι της θεωρητικής άρα δεν ξέρω από "λακωνίζειν" , 3ον ό,τι έχεις πει ως τώρα το βρίσκω απολύτως λογικό και ψαγμένο περισσότερο από των επαγγελματιών βασεολόγων.
Αν σου είναι εύκολο, διευκρίνησέ μου το ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Chris, τι εννοείς "οι εκτιμήσεις του Έθνους "ήταν ιδιαίτερα υπερβολικές (ειδικά στο κάτω όριο που έδινε)". Ότι θα είναι πιο κάτω ή πιο πάνω; Π.χ. το ΦΠΨ το δίνει 16350-16550 > αυτό σημαίνει, κατά την εκτίμησή σου, ότι το 16350 είναι πολύ χαμηλό και στην πραγματικότητα θα ανεβεί πάνω από 16350; Υπάρχει περίπτωση να πάει πιο κάτω από 16350; Συγγνώμη αν γίνομαι σχολαστική και σε ζαλίζω, αλλά 1ον: είμαι στα όρια των μονάδων, 2ον είμαι της θεωρητικής άρα δεν ξέρω από "λακωνίζειν" , 3ον ό,τι έχεις πει ως τώρα το βρίσκω απολύτως λογικό και ψαγμένο περισσότερο από των επαγγελματιών βασεολόγων.
Αν σου είναι εύκολο, διευκρίνησέ μου το ζήτημα.

Το ΦΠΨ καλά το δίνει :)
Δεν νομίζω να πάει παρακάτω....αλλα οκ 16327 έχεις αν θυμάμαι καλά!Υπάρχουν πιθανότητες...ανάλογα την ζήτηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΛΑΓ

Νεοφερμένος

Η ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΛΑΓ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ που απαντάς πάντοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki93

Νεοφερμένος

Η tzenaki93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Για Φιλολογία Θεσσαλονίκης τι λέτε???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top