[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Μιλοντας με την ομαδα τον Νο1 αναλυτων Βασεων (Κατσικας-Κοτρουμπελης-Στρατηγακης-ΠΑΤΣΗΣ),εβγαλα το συμπερασμα οτι δεν ξερουν τι τους γινετε,διοτι γινετε να τα κανουν με στατιστικη και να εχουν τοσες μεγαλες αποκλισεις μεταξυ τους?
Σε ολες τις εκτιμησεις υπεισερχετσι αναγκαστικα κ ο υποκειμενικος παραγοντας ,καθως κανεις δεν ξερει τις πραγματικες προτιμησεις των υποψηφιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Μιλοντας με την ομαδα τον Νο1 αναλυτων Βασεων (Κατσικας-Κοτρουμπελης-Στρατηγακης-ΠΑΤΣΗΣ),εβγαλα το συμπερασμα οτι δεν ξερουν τι τους γινετε,διοτι γινετε να τα κανουν με στατιστικη και να εχουν τοσες μεγαλες αποκλισεις μεταξυ τους?

για τι αποκλισεις μιλας δλδ(ποσα μορια) και για ποιες σχολες;;;
ο κουτρουμπελης παντως απανταει τεκμηριωμενα αν ρωτησεις....


Στρατηγακης,Κατσικας εχουν site να τουε ρωτησεις και αν ναι που;;;(link plz)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
για τι αποκλισεις μιλας δλδ(ποσα μορια) και για ποιες σχολες;;;
ο κουτρουμπελης παντως απανταει τεκμηριωμενα αν ρωτησεις....


Στρατηγακης,Κατσικας εχουν site να τουε ρωτησεις και αν ναι που;;;(link plz)
Νομιζω οτι ο Κατσικας ειναι στο Αλφα - Βήτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μιλοντας με την ομαδα τον Νο1 αναλυτων Βασεων (Κατσικας-Κοτρουμπελης-Στρατηγακης-ΠΑΤΣΗΣ),εβγαλα το συμπερασμα οτι δεν ξερουν τι τους γινετε,διοτι γινετε να τα κανουν με στατιστικη και να εχουν τοσες μεγαλες αποκλισεις μεταξυ τους?

Γιατί απλά κάποιοι υπερβάλλουν και κάποιοι άλλοι είναι σωστοί στις εκτιμήσεις τους!
Το χάσμα είναι μεγάλο..μερικές φορές!
Εγώ προσωπικά,για όποια σχολή μου έχει ζητηθεί να πω την άποψή μου,κοιτάω τις βάσεις των προηγούμενων ετών (2005-2010) ,συγκρίνω τις κλίμακες γβπ στα ανάλογα χρόνια,ζήτηση ανα έτος,επίδοση στα μαθήματα βαρύτητας κλπ κλπ!αν μας έδιναν την φετινή ζήτηση των τμημάτων..θα μπορούσαμε να κάνουμε πολύ καλύτερη-ακριβέστερη εκτίμηση!
Εμένα προσωπικά δεν είναι η δουλειά μου αυτή,δεν κερδίζω χρήματα-φήμη(θετική η αρνητική) απο αυτό,δεν είμαι επαγγελματίας πάνω σε αυτό!
Προσωπικό δικαίωμα του καθενός είναι να πάρει τα στατιστικά στοιχεία,να τα αναλύσει και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα!
Δεν έκατσα εγώ να βγάλω αναμενόμενες βάσεις για τα 500 διαφορετικά τμήματα που υπάρχουν στο μηχανογραφικό δελτίο!:whistle:

@Chris1993
Απαιτούμε να ακούσουμε τις νέες επίσημες προβλέψεις σου για τις Ιατρικές :D (ειδικά για Θεσσαλονίκη)! :D

Απαιτείς κιόλας!
Κοίτα,είναι πανηγυρικά η χειρότερη χρονιά για τους θετικάριους φέτος!
Πολλοί λίγοι οι αριστούχοι,που διεκδικούν πολλές υψηλόβαθμες σχολές.
Σίγουρα η Αθήνα θα είναι πάνω απο 19000 και ακριβέστερα 19050-19150 [Κέντρο : 19100]
Στη Θεσσαλονίκη,το πράγμα παίζεται...!Προσωπική εκτίμηση είναι 18950-19050 :) [Κέντρο : 19000]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Γιατί απλά κάποιοι υπερβάλλουν και κάποιοι άλλοι είναι σωστοί στις εκτιμήσεις τους!
Το χάσμα είναι μεγάλο..μερικές φορές!
Εγώ προσωπικά,για όποια σχολή μου έχει ζητηθεί να πω την άποψή μου,κοιτάω τις βάσεις των προηγούμενων ετών (2005-2010) ,συγκρίνω τις κλίμακες γβπ στα ανάλογα χρόνια,ζήτηση ανα έτος,επίδοση στα μαθήματα βαρύτητας κλπ κλπ!αν μας έδιναν την φετινή ζήτηση των τμημάτων..θα μπορούσαμε να κάνουμε πολύ καλύτερη-ακριβέστερη εκτίμηση!
Εμένα προσωπικά δεν είναι η δουλειά μου αυτή,δεν κερδίζω χρήματα-φήμη(θετική η αρνητική) απο αυτό,δεν είμαι επαγγελματίας πάνω σε αυτό!
Προσωπικό δικαίωμα του καθενός είναι να πάρει τα στατιστικά στοιχεία,να τα αναλύσει και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα!
Δεν έκατσα εγώ να βγάλω αναμενόμενες βάσεις για τα 500 διαφορετικά τμήματα που υπάρχουν στο μηχανογραφικό δελτίο!:whistle:



Απαιτείς κιόλας!
Κοίτα,είναι πανηγυρικά η χειρότερη χρονιά για τους θετικάριους φέτος!
Πολλοί λίγοι οι αριστούχοι,που διεκδικούν πολλές υψηλόβαθμες σχολές.
Σίγουρα η Αθήνα θα είναι πάνω απο 19000 και ακριβέστερα 19050-19150 [Κέντρο : 19100]
Στη Θεσσαλονίκη,το πράγμα παίζεται...!Προσωπική εκτίμηση είναι 18950-19050 :) [Κέντρο : 19000]
Για Ιατρικη Αθηνας δεν ειναι πολυ χαμηλα το 19100? Μονο το φροντιστηριο Ωθηση εχει καμια 25αρια θετικους πανω απο 19100 μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά,για όποια σχολή μου έχει ζητηθεί να πω την άποψή μου,κοιτάω τις βάσεις των προηγούμενων ετών (2005-2010) ,συγκρίνω τις κλίμακες γβπ στα ανάλογα χρόνια,ζήτηση ανα έτος,επίδοση στα μαθήματα βαρύτητας κλπ κλπ!αν μας έδιναν την φετινή ζήτηση των τμημάτων..θα μπορούσαμε να κάνουμε πολύ καλύτερη-ακριβέστερη εκτίμηση!
Εμένα προσωπικά δεν είναι η δουλειά μου αυτή,δεν κερδίζω χρήματα-φήμη(θετική η αρνητική) απο αυτό,δεν είμαι επαγγελματίας πάνω σε αυτό!
Ποια η άποψη σου για τη Θεωρητική; Τα πήγε καλύτερα από τις τρεις κατευθύνσεις φέτος. Προσωπικά βλέπω τα φετινά στατιστικά παραπλήσια με του 2007, άρα πιθανολογώ θα έχουμε παρεμφερείς βάσεις με τότε, τουλάχιστον στις "σχολές- φιλέτα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Για Ιατρικη Αθηνας δεν ειναι πολυ χαμηλα το 19100? Μονο το φροντιστηριο Ωθηση εχει καμια 25αρια θετικους πανω απο 19100 μορια

Με τέτοιες επιδόσεις φέτος των θετικάριων,δεν νομίζω ότι είναι χαμηλά.
Το 2006 είχε 19171 με αρκετά υψηλότερο αριθμό αριστούχων!
Καλά,και τι σημαίνει?Ότι δηλώνουν ΟΛΟΙ Ιατρική Αθηνών!?
Και ας τονίσω ότι μιλάς για ένα απο τα καλύτερα (μην πω το καλύτερο) φροντιστήριο των Αθηνών!!

Ποια η άποψη σου για τη Θεωρητική; Τα πήγε καλύτερα από τις τρεις κατευθύνσεις φέτος. Προσωπικά βλέπω τα φετινά στατιστικά παραπλήσια με του 2007, άρα πιθανολογώ θα έχουμε παρεμφερείς βάσεις με τότε, τουλάχιστον στις "σχολές- φιλέτα".

Και εγώ το ίδιο πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john236

Νεοφερμένος

Ο john236 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
chriss1993 ποια η προσωπικη σου εκτιμηση για τη λογιστικη και την οργανωση και διοικηση της ασοεε?ειδικα για αυτες που σε ενδιαφερουν θα το εχεις ψαξει πολυ..με 18015 πιανω οδε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
οι πολιτικες επιστημες λετε να πεσουν?(ετσι κι αλλιως τις πιανω.....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΛΑΓ

Νεοφερμένος

Η ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΛΑΓ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Αγαπητέ Chris 1993, επειδή εγώ, ως παιδί της θεωρητικής, αποκτώ πνευματική υστέρηση όταν καταπιάνομαι με αριθμούς, μήπως, έτσι, συμπάσχοντας, θα μπορούσες να υπολογίσεις, να δώσεις την προσωπική σου άποψη δηλ., πόσο μπορεί να είναι η βάση στις εξής σχολές: Αγγλική Αθήνας, Ιστορικό - Αρχαιολογικό και ΦΠΨ Αθήνας. Σ' Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Αλεξάνδρα (τρελλαμένη από την αγωνία και την παραπληροφόρηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Χημικός μηχανικός είναι απίστευτη δουλειά αλλά η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της! Αν δεν περάσεις να πας Σκωτία να το σπουδάσεις! Εκεί έχουν πετρέλαιο και το εκμεταλλεύονται.. Όχι σαν εδώ! Η απορρόφηση είναι 100% και οι μισθοί για τέτοια στελέχη παχουλοί! Καλή επιτυχία! Σόρρυ για το οφ τόπικ!

Βασικά με την Βιοχημεία λέω να ασχοληθώ αλλα δεν είμαι σιγουρος ακόμα.. Δεύτερη επιλογή έχω το φυσικό. Ξέρω ότι είναι περίεργο που δεν έβαλα το χημικό αλλά η φυσική είναι σούπερ όπως και να το κάνουμε και θέλω να σχοληθώ με την πυρηνική φυσική :clapup:. Θα με ενδιέφεραν και οι τηλεπικοινωνίες αλλά νομίζω ότι εκεί προτιμούν τους ηλεκτρολόγους.
Σορρυ για το οφτοπικ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Νομιζω οτι ο Κατσικας ειναι στο Αλφα - Βήτα



ok thanx θα το δω:clapup:

εχουμε καποιο νεο
για τους μηχανικους παραγωγης και διοικησησς ξανθης;;;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ten_ten

Νεοφερμένος

Ο ten_ten αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μιλοντας με την ομαδα τον Νο1 αναλυτων Βασεων (Κατσικας-Κοτρουμπελης-Στρατηγακης-ΠΑΤΣΗΣ),εβγαλα το συμπερασμα οτι δεν ξερουν τι τους γινετε,διοτι γινετε να τα κανουν με στατιστικη και να εχουν τοσες μεγαλες αποκλισεις μεταξυ τους?

Σχετικά με τις αποκλίσεις ρωτήθηκε ο Κουτρουμπέλης από κάποιο φίλο και παραθέτω την απάντηση του :

Προφανώς διότι ακολουθούμε διαφορετικές μεθόδους και παίρνουμε υπόψη μας και κάποια διαφορετικά δεδομένα. Το πιο δύσκολο είναι όμως να σταθμίσεις και να "διαβάσεις" σωστά τα στατιστικά της κάθε χρονιάς, σύμφωνα με τις ιδιαιτερότητές της. Ας αναφέρω ένα παράδειγμα για να γίνει αντιληπτό το προηγούμενο: φέτος έχουμε σημαντικά λιγότερες αιτήσεις για τις Αστυνομικές Σχολές. Εάν κάνεις την αναγωγή και τον συσχετισμό θέσεων - υποψηφίων βρίσκεις μια μεγάλη πτώση στις βάσεις εισαγωγής. Αλλά εύλογα κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς πως η διαφορά των αιτήσεων έχει να κάνει, με το γεγονός πως για πρώτη φορά φέτος οι υποψήφιοι υποβάλλουν τις σχετικές αιτήσεις μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων, με αποτέλεσμα να υποβάλλουν τελικά αίτηση μόνο όσοι έχουν υπαρκτές πιθανότητες επιτυχίας, πράγμα που σημαίνει πως μπορεί ο αριθμός των υποψηφίων φέτος να είναι μεν κατά πολύ μικρότερος από πέρσι αλλά να είναι δε πολύ πιο ανταγωνιστικός και με μεγαλύτερη συγκομιδή μορίων. Επομένως από το μικρό αυτό παράδειγμα μπορείς να καταλάβεις πως με τα ίδια αριθμητικά δεδομένα μπορούν να εξαχθούν αντιφατικά συμπεράσματα.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αγαπητέ Chris 1993, επειδή εγώ, ως παιδί της θεωρητικής, αποκτώ πνευματική υστέρηση όταν καταπιάνομαι με αριθμούς, μήπως, έτσι, συμπάσχοντας, θα μπορούσες να υπολογίσεις, να δώσεις την προσωπική σου άποψη δηλ., πόσο μπορεί να είναι η βάση στις εξής σχολές: Αγγλική Αθήνας, Ιστορικό - Αρχαιολογικό και ΦΠΨ Αθήνας. Σ' Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Αλεξάνδρα (τρελλαμένη από την αγωνία και την παραπληροφόρηση).

Η Αγγλική Αθηνών λόγω των χαμηλών επιδόσεων των υποψηφίων στα Αγγλικά (το οποίο είναι μάθημα με συντελεστή x2) , θα κατέβει η βάση του , ακουλουθώντας βέβαια και την γενική πτωτική τάση!
Είναι ένα τμήμα γενικά που παρατηρούμε πολλές συνεχόμενες αυξήσεις!
Για να δούμε λοιπόν πως διαμορφώθηκαν οι βάσεις απο το 2006 μέχρι το 2010 :

-Τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας Αθηνών :

Βάση 2006 : 18203
Βάση 2007 : 18926 (+723)
Βάση 2008 : 19519 (+593)
Βάση 2009 : 20147 (+628)
Βάση 2010 : 20406 (+259)

Ενώ η ζήτησή του (θα σου παραθέσω μόνο αυτούς που το δηλώνουν 1η και 2η επιλογή , γιατί αυτοί μπαίνουν στο 90% του τμήματος) :

Ζήτηση 2008 : 1η προτίμηση -> 574 , 2η προτίμηση -> 354 [6819 επιτυχόντες* στα Αγγλικά]
Ζήτηση 2009 : 1η προτίμηση -> 556 , 2η προτίμηση -> 389 [5823 επιτυχόντες στα Αγγλικά]
Ζήτηση 2010 : 1η προτίμηση -> 743 , 2η προτίμηση -> 536 [8724 επιτυχόντες στα Αγγλικά]
Ζήτηση 2011 : Uknown but 7950 επιτυχόντες στα Αγγλικά

* : Με τον όρο επιτυχόντες εννοώ τους υποψηφίους που έγραψαν πάνω από 10 και "ξεκλείδωσαν" τα τμήματα που απαιτούν το συγκεκριμένο ειδικό μάθημα.

Πάμε λοιπόν να δούμε τι γίνεται στην κλίμακα (10-20) όσο αφορά την επίδοση των μαθητών :

2008 : ( 18-20 ) -> 8,40% , ( 15-18 ) -> 26,41% , ( 12-15 ) -> 26,56% , ( 10-12 ) -> 15,66%
2009 : ( 18-20 ) -> 10,19% , ( 15-18 ) -> 36,72% , ( 12-15 ) -> 27,46% , ( 10-12 ) -> 11,50%
2010 : ( 18-20 ) -> 6,12% , ( 15-18 ) -> 41,75% , ( 12-15 ) -> 29,58% , ( 10-12 ) -> 10,60%
2011 : ( 18-20 ) -> 2,95% , ( 15-18 ) -> 22,12% , ( 12-15 ) -> 27,33% , ( 10-12 ) -> 16,33%

-Όπως παρατηρούμε ανάμεσα στα έτη 2008 και 2009 , παρόλο που η ζήτηση έμεινε σταθερή (σχεδόν) και οι επιτυχόντες μειώθηκαν (γιατί έτσι και αλλιώς δώσανε λιγότεροι το μάθημα) , η καλύτερη απόδοση των μαθητών [ειδικά στην κλίμακα 15-18 αλλά και στην κλίμακα των αριστούχων] ώθησαν την βάση του τμήματος 628 μόρια πάνω !
-Όπως παρατηρούμε ανάμεσα στα έτη 2009 και 2010 , η ζήτηση του τμήματος αυξήθηκε όπως και γενικότερα οι επιτυχόντες στα αγγλικά , η χαμηλότερη απόδοση των μαθητών στην κλίμακα 18-20 "ηρέμισε" λίγο την άνοδο , και η βάση του τμήματος ανέβηκε μόλις 259 μόρια!
-Όπως παρατηρούμε το 2011 , αποτελεί την χειρότερη χρονιά για τους υποψηφίους στα Αγγλικά , μιας και έχουμε ελάχιστους αριστούχους αλλά και εξαιρετικά χαμηλό ποσοστό στην κλίμακα του 15-18.Τα χειρότερα ποσοστά της 4ετίας!

Συμπέρασμα : Oι κάκιστες επιδόσεις των μαθητών στα Αγγλικά φέτος καθώς και γενικότερα η χειρότερη επίδοση των Θεωρητικών (σύμφωνα με την κλιμάκωση του γενικού βαθμού πρόσβασης) , πρέπει να γίνει ένα θαύμα εκτόξευσης της ζήτησής του για να σταματήσει την πολύ μεγάλη κάθοδο!

Έχουμε 3 περιπτώσεις (θα πάρω σε σύγκριση με το 2010) :

Αν έχουμε την ίδια ζήτηση , τότε η βάση οδεύει σε αρκετά χαμηλό επίπεδο , του 2008 .
Αν έχουμε χαμηλότερη ζήτηση , τότε η βάση οδεύει σε πολύ χαμηλότερο επίπεδο , κάτω απο του 2008.
Αν έχουμε υψηλότερη ζήτηση , τότε η βάση οδεύει σε επίπεδα πάνω απο του 2008.

Οπότε, η εκτίμησή μου είναι ότι:
H πτώση θα είναι σαφώς πάνω απο 400 μόρια και μπορεί να φτάσει ως και τα 800-900 μόρια!

Τα άλλα τμήματα που ανέφερες ακολουθούν την γενική πτωτική τάση που θα είναι ανάμεσα στα 150-350 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΛΑΓ

Νεοφερμένος

Η ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΛΑΓ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Αγαπητέ Chris 1993, έχω μείνει άφωνη! Αυτή είναι πραγματικά μια επιστημονική προσέγγιση κι εσύ ένας υπέροχος αλτρουιστής, που μπήκες στον κόπο να κάνεις όλη αυτή την τεκμηριωμένη εκτίμηση! Δεν ξέρω με τι λόγια να σ' ευχαριστήσω!Να είσαι καλά και είμαι σίγουρη πως μόνο επιτυχίες θα έχεις σε κάθε τομέα της ζωής σου! Αλεξάνδρα Λαγ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Σχετικά με τις αποκλίσεις ρωτήθηκε ο Κουτρουμπέλης από κάποιο φίλο και παραθέτω την απάντηση του :

Προφανώς διότι ακολουθούμε διαφορετικές μεθόδους και παίρνουμε υπόψη μας και κάποια διαφορετικά δεδομένα. Το πιο δύσκολο είναι όμως να σταθμίσεις και να "διαβάσεις" σωστά τα στατιστικά της κάθε χρονιάς, σύμφωνα με τις ιδιαιτερότητές της. Ας αναφέρω ένα παράδειγμα για να γίνει αντιληπτό το προηγούμενο: φέτος έχουμε σημαντικά λιγότερες αιτήσεις για τις Αστυνομικές Σχολές. Εάν κάνεις την αναγωγή και τον συσχετισμό θέσεων - υποψηφίων βρίσκεις μια μεγάλη πτώση στις βάσεις εισαγωγής. Αλλά εύλογα κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς πως η διαφορά των αιτήσεων έχει να κάνει, με το γεγονός πως για πρώτη φορά φέτος οι υποψήφιοι υποβάλλουν τις σχετικές αιτήσεις μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων, με αποτέλεσμα να υποβάλλουν τελικά αίτηση μόνο όσοι έχουν υπαρκτές πιθανότητες επιτυχίας, πράγμα που σημαίνει πως μπορεί ο αριθμός των υποψηφίων φέτος να είναι μεν κατά πολύ μικρότερος από πέρσι αλλά να είναι δε πολύ πιο ανταγωνιστικός και με μεγαλύτερη συγκομιδή μορίων. Επομένως από το μικρό αυτό παράδειγμα μπορείς να καταλάβεις πως με τα ίδια αριθμητικά δεδομένα μπορούν να εξαχθούν αντιφατικά συμπεράσματα.




Δηλαδή ο Πάτσης που δίνει την Ιατρική Αλεξανδρούπολης??? δεν τον βρισκω online....:red:face
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δηλαδή ο Πάτσης που δίνει την Ιατρική Αλεξανδρούπολης??? δεν τον βρισκω online....:red:face

Εγώ είμαι αυτός :redface:
Κακώς βέβαια αναφέρθηκε το επίθετό μου,αλλά τέλοσπάντων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Εγώ είμαι αυτός :redface:
Κακώς βέβαια αναφέρθηκε το επίθετό μου,αλλά τέλοσπάντων!

a! οκ! πόσο την δινεις εσυ λοιπον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
a! οκ! πόσο την δινεις εσυ λοιπον?

Εκτιμώ ότι η βάση της Ιατρικής Αλεξανδρούπολης θα είναι 18550-18700 [Κέντρο : 18625]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Που μπορω να δω τις εκτιμησεις του Κάτσικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top