[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
με τπτ δεν πηγαινει τοσο..σιγα μην ανεβει...εδω γινεται χαμοσ...θα πεσει η αθηνα..που πεφτει δυσκολα κ θα ανεβει η κομοτηνη?????

ναι δικιο εχεις για πιο παλια..απλα εγω μιλαγα για προπερσυ για αυτο τ πα ετσι..χαχα..johnnaousa,θεωρητικη ησουν?
οχι ημουν θετικη αλλα απο φιλους και στατιστικα νομιζω ειναι προφανες τι θα συμβει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
και εγω θελω να ρωτησω

Μηχανικων Παραγωγης και διοικησης(ξανθης)
Πληροφορικη Χαροκοπειου Παν.Αθηνας
-//- Ασοε

Υ.Γ. μπορει να με δωσει καποιος το link με τις προβλεψεις των βασεων απο το εθνος???
(ή αν δεν μπορείτε να το αναρτήσετε στειλτε μου pm)
https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63171191
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g-angie

Νεοφερμένος

Η g-angie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ 9/7/11
ΝΩΡΙΤΕΡΑ Θ'ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΟΥΝ ΦΕΤΟΣ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ
Η επεξεργασία των μηχανογραφικών δείχνει πτωτικές τάσεις στις περιζήτητες σχολές κεντρικών πανεπιστημίων


Του Αποστολου Λακασα
Προσοχή! Οσοι υποψήφιοι των φετινών Πανελλαδικών Eξετάσεων και οι γονείς τους προγραμματίζουν θερινές διακοπές στα μέσα Αυγούστου πρέπει να μελετήσουν πολύ προσεκτικά την ημερομηνία επιστροφής. «Οι βάσεις εισαγωγής δεν αποκλείεται να ανακοινωθούν νωρίτερα από τα προηγούμενα χρόνια», ανέφερε χθες στην «Κ» στέλεχος του υπουργείου Παιδείας. Εως πέρυσι, οι βάσεις ανακοινώνονταν την τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου και φέτος η αντίστροφη μέτρηση θα αρχίσει αμέσως μετά τις 15 Αυγούστου. Ενδεικτικά, πέρυσι οι βάσεις είχαν ανακοινωθεί στις 25 Αυγούστου.
Βέβαια, η ανακοίνωση των βάσεων δεν σηματοδοτεί μόνο τη λήξη της... αγωνίας για τη σχολή στην οποία θα εισαχθεί κάθε υποψήφιος. Αμέσως μετά την ανακοίνωση των βάσεων, για τους χιλιάδες υποψηφίους που θα εισαχθούν σε ΑΕΙ μακριά από τον τόπο κατοικίας τους αρχίζει η αναζήτηση κατοικίας. Και, εν μέσω κρίσης, οι ευκαιρίες θα γίνουν ανάρπαστες, ενώ και οι ιδιοκτήτες θα πρέπει να προετοιμασθούν νωρίτερα για να υποδεχθούν τους υποψήφιους ενοικιαστές.
Η πρόβλεψη για νωρίτερη ανακοίνωση των βάσεων εισαγωγής στα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ αποδίδεται στην επίσπευση των διαδικασιών των Πανελλαδικών Eξετάσεων τον Μάιο και τον Ιούνιο. Κατά πρώτον, φέτος οι εξετάσεις άρχισαν και ολοκληρώθηκαν νωρίτερα από ποτέ. Επίσης, η υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου έγινε ηλεκτρονικά και η προθεσμία ολοκληρώθηκε στα τέλη Ιουνίου. Αυτό επιτρέπει στην αρμόδια υπηρεσία Διεξαγωγής Εξετάσεων του υπ. Παιδείας να επεξεργαστεί τις δηλώσεις των υποψηφίων εντός του Ιουλίου. Αντίθετα, έως και πέρυσι, η προθεσμία υποβολής των μηχανογραφικών άρχιζε στις αρχές Ιουλίου και ολοκληρωνόταν περί τις 20 του ίδιου μήνα (πέρυσι 6/7 με 20/7).
Φέτος, συνολικά 85.478 υποψήφιοι συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Eξετάσεις και διεκδικούν μία από τις 66.400 θέσεις στα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ. Καθώς έχει καταργηθεί η βάση του 10, φέτος καταγράφεται μία από τις καλύτερες αναλογίες επιτυχίας διαχρονικά. Ετσι, δικαίωμα εισαγωγής σε κάποιο ΑΕΙ κατοχυρώνει το 77,43% των υποψηφίων.
Σύμφωνα με πληροφορίες της «Κ», από την επεξεργασία των μηχανογραφικών δελτίων επιβεβαιώνονται οι πτωτικές τάσεις στις βάσεις εισαγωγής στις περιζήτητες σχολές των κεντρικών ΑΕΙ. Την ίδια στιγμή, η ζήτηση για τις σχολές Αθήνας και Θεσσαλονίκης είναι πάρα πολύ υψηλή σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια, κάτι που αποδίδεται στο ενδιαφέρον των υποψηφίων από τα μεγάλα αστικά κέντρα να σπουδάσουν σε σχολή «εντός έδρας», έστω κι αν εισάγονται σε περιφερειακή σχολή με αντικείμενο που είναι της πρώτης τους προτίμησης (π. χ. δήλωσαν πρώτη Ιατρική Αθηνών και δεύτερη Οδοντιατρική Αθηνών, αντί κάποιας περιφερειακής Ιατρικής).
Σε όλα τα πεδία
Πιο συγκεκριμένα, πτωτική είναι η τάση των βάσεων σε όλα τα επιστημονικά πεδία, με τη μείωση στις σχολές υψηλής ζήτησης να εκτιμάται από 200 έως και 500 μόρια. Πολύ μεγαλύτερη υπολογίζεται η πτώση –έως και τα 1.500 μόρια– σε τμήματα ΤΕΙ χαμηλής ζήτησης. Φυσικά, αναμένονται επιμέρους διαφοροποιήσεις στη βάση κάθε σχολής. Για παράδειγμα, όπως ανέφερε στην «K» ο πρόεδρος του εκπαιδευτικού ομίλου OPION - Id’ EF κ. Mανώλης Aμαργιανάκης, είναι πιθανό οι βάσεις στις περιζήτητες Νομικές να κάνουν την έκπληξη –και να ανέβουν έστω και λίγο– καθώς η ζήτηση για τις θέσεις τους είναι πολύ μεγάλη. Κι αυτό διότι οι περισσότερες από τις σχολές θεωρητικών επιστημών (φιλολογίες, παιδαγωγικά κ. λπ.) έχουν ως βασική προοπτική τον δημόσιο τομέα, που έχει κλείσει.

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, 9/7/2011
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mishka

Νεοφερμένος

Η Μιχ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά μήπως ξέρει κανείς τι αναμένεται να κάνουν τα ΤΕΙ ? Συγκεκριμένα εγώ ενδιαφέρομαι για το τμήμα Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων Πειραιά.. Πέρυσι η βάση ήταν 13701... Εγώ έχω βγάλει 13826.. Τί λέτε θα ανέβει? (αν και απότι ακούω οχι) Γιατί θέλω πολύ να πάω.. Όποιος ξέρει κάτι ας στείλει.. Ευχαριστώωωωω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Val-Eirinaios

Νεοφερμένος

Ο Val-Eirinaios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
πειτε μου και εμενα για το ΑΤΕΙ φυσικοθεραπειας στη θεσσαλονικη. ειμαι 25 μορια πανω απο περυσι. λετε να ανεβει η να πεσει? αγχωνομαι γιατι ειναι θεσσαλονικη και θα εχει ενα σεβαστο αριθμο ζητησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gedi

Νεοφερμένος

Ο gedi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
για μενα τα ατει φυσικοθεραπειας θα ανεβουν αρκετα...απλα τα θεωρω εξερετικες σχολες με μεγαλη απορροφητικοτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Val-Eirinaios

Νεοφερμένος

Ο Val-Eirinaios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
αυτο βγαινει απο στατιστικα η απλα ειναι η γνωμη σου? τα στατιστικα λενε ολικη πτωση και μαλιστα 400 μοριων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gedi

Νεοφερμένος

Ο gedi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εχω ακουσει για ανοδο εως 300 μορια...οτι ειναι πολυ καλη σχολη ειναι γνωμη μου...βεβαια ισως κανω λαθος και δεν συμβει αυτο...εκτιμισεις ειναι αλλωστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Επειδη με ζητησαν για τις προβλεψεις μου θα ξαναποσταρω εδω.Μερικοι απο δω με βριζουν χυδαια αλλα ουσιαστικα ειναι το προαισθημα ή το υποσυνειδητο που λεει σε μερικους οτι αυτα που λες ειναι αληθειες.Δεν εχω συνηθισει να χαιδευω αυτια για να γινομαι αρεστος.Λοιπον εχουμε και λεμε για τις εκτιμησεις βασεων. Δειτε παντως την κλιμακωση του γενικου βαθμου προσβασης τα τελευταια χρονια και τη διακυμανση των βασεων. Περσυ μειωθηκαν οι αριστουχοι αλλα ειχαμε ανοδο.Μηπως λεω ψεμματα?
Το 2007 και το 2008 οι αριστουχοι ηταν περιπου ιδιοι.Λεω ψεμματα?Παλι ειχαμε ανοδο ομως. Απο 2009 στο 2010 παλι μειωθηκαν ειχαμε ανοδο ομως. Αυτο συμβαινει γιατι χρονο με το χρονο οξυνεται το φαινομενο οι υψηλοβαθμοι να επιλεγουν και αντιστοιχες υψηλοβαθμες σχολες λογω της οικονομικης κρισης που ενυπαρχει στον οριζοντα απο το 2007. Οι υποψηφιοι επιλεγουν υψηλοβαθμοι σχολη πλεον με το κριτηριο οτι αυτη θα τους εξασφαλισει δουλεια πραγμα που ειναι βεβαια λανθασμενο. Μερικοι αριστουχοι του 2006 πχ δηλωσαν μαθηματικο η φυσικο επειδη απλως το γουσταραν.Φετος τετοιοι δεν υπαρχουν.
Απλως δειτε τον πρωτο καθε σχολης το 2006 και συγκρινεται τον με τον αντοιστιχο περσυνο καθε σχολης. Ενω το 2006 πχ βλεπουμε οι πρωτοι να εχουν και 19500 και 19300 σε μερικες μεσαιες σχολες περσυ στις ιδιες σχολες ο πρωτος δεν απεχει πανω απο 600 μορια απο τον τελευταιο εχουμε δηλαδη μια ξεκαθαρη πλεον υπερσυσσωρευση υψηλοβαθμων μονο σε υψηλοβαθμες σχολες. Δειτε το πρωτα και μετα με βριζετε. Φετος το φαινομενο αυτο θα ενταθει ακομη πιο πολυ με συγκεντρωση υποψηφιων στις ιατρικες. Αφηστε και το γεγονος οτι τα παιδαγωγικα ξεφουσκωσαν οποτε θα εχουμε διαρροες και απο κει αριστουχων σε υψηλοβαθμες του 3ου και του 4ου. +το οτι φετος λογω κρισης υπαρχει μια στροφη στα επαγγελματα υγειας εκει που δηλαδη οι αριστουχοι δηλωναν και κανα φυσικο η κανα πολυτεχνειο επειδη το γουσταραν φετος θα δηλωσουν ιατρικες.
Αφηστε που ολοι μιλατε για μειωση αριστουων σε σιγκεκριμενα μαθηματα.Ναι δηλαδη οι αριστουχοι πχ της ιατρικης θα γραφαν 18 πχ στα μαθ γεν και οχι 20 οπως θα πρεπε.Η μειωση αριστουχως σε αυτες τις περιπτωσεις δεν ακολουθει την κανονικη κατανομη δηλαδη επειδη εχουμε στα ποσοστα 18-20 θα εχουμε σονι και καλα μειωση στο ποσοστο 19-20. Οποτε εγω σας λεω αυτα τωρα για να μην κλαψετε τον αυγουστο αφου μερικοι σας εχουν ποτισει με ευφορια. Σε ολες τις ιατρικες θα εχουμε αυξομειωσεις μαχ 50 μοριων.Στα πολυτεχνεια μαχ 100 μορια. Και επισης αυτο με την καταργηση μετεγγραφων οτι θα επηρεασει τις βασεις ειναι αστειο.
Οι αριστουχοι υποψηφιοι για να ειναι αριστουχοι σημαινει οτι εχουν τους απαραιτητους πορους να τους στηριξουν οι οικογενειες τους.Αρκετοι απο αυτους ειναι σε ιδιωτικα που ξερουν τα θεματα απο την προηγουμενη νυχτα νομιζετε οτι δεν θα εχουν τα λεφτα για να σπουδασουν επαρχια?Γιατι σε οποιο δημοσιο σχολιο και να πηγαινες εβλεπες ενα παιδι το μαχ 3 παιδια να εχουν το περασει το 18 ενω απο στατιστικα του υπουργειου στη βιολογια κατευθυνσης με δυσκολα θεματα το ποσοστο αυτο βγαινει στο 20%?
Δηλαδη 1 στους 5.Δεν αναρωτηθηκατε απο που ξεφυτρωσαν αυτοι οι υποψηφιοι. Και μην ακουω οτι δεν ειναι αντικειμενικο το δειγμα.Συζητηστε μεταξυ σας να δουμε και τους αριστουχους στα σχολια σας. Κριμα που και το χρημα παιζει και το ρολο του ρυθμιστη της παιδειας ενος παιδιου.Ειναι μια θλιβερη πραγματικοτητα. Αλλοι ειναι οι αληθινοι εχθροι που πρεπει να χτυπησουμε και οχι τον αγγελιοφορο της πραγματικοτητας που προσπαθει να σας ανοιξει τα ματια.


Απο edu4u.


Kαι ομως ειναι αληθεια.Που διαφωνειται ακριβως ουσιαστικα? χωρις βρισιδια ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Εμένα τώρα αυτός ο απο πάνω με άγχωσε....ααααχ!αυτά βλέπω και απογοητεύομαι! the_truth διασπείρεις τον πανικό να ξέρεις...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Επειδη με ζητησαν για τις προβλεψεις μου θα ξαναποσταρω εδω.
Μερικοι απο δω με βριζουν χυδαια αλλα ουσιαστικα ειναι το προαισθημα ή το υποσυνειδητο που λεει σε μερικους οτι αυτα που λες ειναι αληθειες.Δεν εχω συνηθισει να χαιδευω αυτια για να γινομαι αρεστος.Λοιπον εχουμε και λεμε για τις εκτιμησεις βασεων. Δειτε παντως την κλιμακωση του γενικου βαθμου προσβασης τα τελευταια χρονια και τη διακυμανση των βασεων. Περσυ μειωθηκαν οι αριστουχοι αλλα ειχαμε ανοδο.Μηπως λεω ψεμματα?
Το 2007 και το 2008 οι αριστουχοι ηταν περιπου ιδιοι.Λεω ψεμματα?Παλι ειχαμε ανοδο ομως. Απο 2009 στο 2010 παλι μειωθηκαν ειχαμε ανοδο ομως. Αυτο συμβαινει γιατι χρονο με το χρονο οξυνεται το φαινομενο οι υψηλοβαθμοι να επιλεγουν και αντιστοιχες υψηλοβαθμες σχολες λογω της οικονομικης κρισης που ενυπαρχει στον οριζοντα απο το 2007. Οι υποψηφιοι επιλεγουν υψηλοβαθμοι σχολη πλεον με το κριτηριο οτι αυτη θα τους εξασφαλισει δουλεια πραγμα που ειναι βεβαια λανθασμενο. Μερικοι αριστουχοι του 2006 πχ δηλωσαν μαθηματικο η φυσικο επειδη απλως το γουσταραν.Φετος τετοιοι δεν υπαρχουν.
Απλως δειτε τον πρωτο καθε σχολης το 2006 και συγκρινεται τον με τον αντοιστιχο περσυνο καθε σχολης. Ενω το 2006 πχ βλεπουμε οι πρωτοι να εχουν και 19500 και 19300 σε μερικες μεσαιες σχολες περσυ στις ιδιες σχολες ο πρωτος δεν απεχει πανω απο 600 μορια απο τον τελευταιο εχουμε δηλαδη μια ξεκαθαρη πλεον υπερσυσσωρευση υψηλοβαθμων μονο σε υψηλοβαθμες σχολες. Δειτε το πρωτα και μετα με βριζετε. Φετος το φαινομενο αυτο θα ενταθει ακομη πιο πολυ με συγκεντρωση υποψηφιων στις ιατρικες. Αφηστε και το γεγονος οτι τα παιδαγωγικα ξεφουσκωσαν οποτε θα εχουμε διαρροες και απο κει αριστουχων σε υψηλοβαθμες του 3ου και του 4ου. +το οτι φετος λογω κρισης υπαρχει μια στροφη στα επαγγελματα υγειας εκει που δηλαδη οι αριστουχοι δηλωναν και κανα φυσικο η κανα πολυτεχνειο επειδη το γουσταραν φετος θα δηλωσουν ιατρικες.
Αφηστε που ολοι μιλατε για μειωση αριστουων σε σιγκεκριμενα μαθηματα.Ναι δηλαδη οι αριστουχοι πχ της ιατρικης θα γραφαν 18 πχ στα μαθ γεν και οχι 20 οπως θα πρεπε.Η μειωση αριστουχως σε αυτες τις περιπτωσεις δεν ακολουθει την κανονικη κατανομη δηλαδη επειδη εχουμε στα ποσοστα 18-20 θα εχουμε σονι και καλα μειωση στο ποσοστο 19-20. Οποτε εγω σας λεω αυτα τωρα για να μην κλαψετε τον αυγουστο αφου μερικοι σας εχουν ποτισει με ευφορια. Σε ολες τις ιατρικες θα εχουμε αυξομειωσεις μαχ 50 μοριων.Στα πολυτεχνεια μαχ 100 μορια. Και επισης αυτο με την καταργηση μετεγγραφων οτι θα επηρεασει τις βασεις ειναι αστειο.
Οι αριστουχοι υποψηφιοι για να ειναι αριστουχοι σημαινει οτι εχουν τους απαραιτητους πορους να τους στηριξουν οι οικογενειες τους.Αρκετοι απο αυτους ειναι σε ιδιωτικα που ξερουν τα θεματα απο την προηγουμενη νυχτα νομιζετε οτι δεν θα εχουν τα λεφτα για να σπουδασουν επαρχια?Γιατι σε οποιο δημοσιο σχολιο και να πηγαινες εβλεπες ενα παιδι το μαχ 3 παιδια να εχουν το περασει το 18 ενω απο στατιστικα του υπουργειου στη βιολογια κατευθυνσης με δυσκολα θεματα το ποσοστο αυτο βγαινει στο 20%?
Δηλαδη 1 στους 5.Δεν αναρωτηθηκατε απο που ξεφυτρωσαν αυτοι οι υποψηφιοι. Και μην ακουω οτι δεν ειναι αντικειμενικο το δειγμα.Συζητηστε μεταξυ σας να δουμε και τους αριστουχους στα σχολια σας. Κριμα που και το χρημα παιζει και το ρολο του ρυθμιστη της παιδειας ενος παιδιου.Ειναι μια θλιβερη πραγματικοτητα.

Βασικά απ'όσα γράφει φαίνεται ότι δεν έχει μελετήσει τα στατιστικά των πανελληνίων , δεν έχει ιδέα τί βαθμοί παίχτηκαν στα σχολεία και επίσης αυτό που γράφει "Αλλοι ειναι οι αληθινοι εχθροι που πρεπει να χτυπησουμε και οχι τον αγγελιοφορο της πραγματικοτητας που προσπαθει να σας ανοιξει τα ματια" είναι απόλυτα σωστό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτά που λέει ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί αγγελιοφόρος της πραγματικότητας. Άρα μάλλον θεωρεί ότι είναι σούπερ ενημερωμένος για το θέμα. ΟΚ! Ας νομίζει ό,τι θέλει. Εδώ θα είμαστε τον Αύγουστο να δούμε τις βάσεις και θα φανεί ποιος έχει δίκαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Γιατι να μην τα εχει μελετησει?Τελοςπαντως σωστος εισαι κυριακη κοντη κυριακη που λενε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Οποτε εγω σας λεω αυτα τωρα για να μην κλαψετε τον αυγουστο αφου μερικοι σας εχουν ποτισει με ευφορια.

Οι αριστουχοι υποψηφιοι για να ειναι αριστουχοι σημαινει οτι εχουν τους απαραιτητους πορους να τους στηριξουν οι οικογενειες τους.Αρκετοι απο αυτους ειναι σε ιδιωτικα που ξερουν τα θεματα απο την προηγουμενη νυχτα νομιζετε οτι δεν θα εχουν τα λεφτα για να σπουδασουν επαρχια?

Nuff said. Το δεύτερο για τους αριστούχους παίζει να είναι κι από τα πιο εύστοχα επιχειρήματα που έχω ακούσει φέτος. Μην κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας τουλάχιστον, πέρα από μεμονωμένες περιπτώσεις ΠΟΙΟΣ δεν έκανε φροντιστήρια/ιδιαίτερα/you name it; Και ποια οικογένεια απ' τη στιγμή που είναι διατεθειμένη να περάσει όλο αυτό το λούκι δε θα αφήσει μέλη της να σπουδάσουν στην επαρχία απλά για να γλιτώσει πόρους;

Μήπως τελικά ερχόμαστε πάλι στην αρχή στο δεν ξέρουμε πραγματικά τι θα γίνει με τις βάσεις; Οι μεταβλητές παραείναι πολλές για εύστοχες προβλέψεις. Πάλι στην αρχή μέχρι το τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εμένα τώρα αυτός ο απο πάνω με άγχωσε....ααααχ!αυτά βλέπω και απογοητεύομαι! the_truth διασπείρεις τον πανικό να ξέρεις...:confused:
ρε κικη ειναι δυνατον να σε αγχωνει ενα ατομο που τον εχει βρισει ενα ολοκληρο σαιτ??? κατ αρχην δεν εχει δει τα φετινα στατιστκα και απλα θα πηρε με κοπι πειστε το σχολιο καποιου και θα το λεει

Επειδη με ζητησαν για τις προβλεψεις μου θα ξαναποσταρω εδω.
Μερικοι απο δω με βριζουν χυδαια αλλα ουσιαστικα ειναι το προαισθημα ή το υποσυνειδητο που λεει σε μερικους οτι αυτα που λες ειναι αληθειες.Δεν εχω συνηθισει να χαιδευω αυτια για να γινομαι αρεστος.Λοιπον εχουμε και λεμε για τις εκτιμησεις βασεων. Δειτε παντως την κλιμακωση του γενικου βαθμου προσβασης τα τελευταια χρονια και τη διακυμανση των βασεων. Περσυ μειωθηκαν οι αριστουχοι αλλα ειχαμε ανοδο.Μηπως λεω ψεμματα?
Το 2007 και το 2008 οι αριστουχοι ηταν περιπου ιδιοι.Λεω ψεμματα?Παλι ειχαμε ανοδο ομως. Απο 2009 στο 2010 παλι μειωθηκαν ειχαμε ανοδο ομως. Αυτο συμβαινει γιατι χρονο με το χρονο οξυνεται το φαινομενο οι υψηλοβαθμοι να επιλεγουν και αντιστοιχες υψηλοβαθμες σχολες λογω της οικονομικης κρισης που ενυπαρχει στον οριζοντα απο το 2007. Οι υποψηφιοι επιλεγουν υψηλοβαθμοι σχολη πλεον με το κριτηριο οτι αυτη θα τους εξασφαλισει δουλεια πραγμα που ειναι βεβαια λανθασμενο. Μερικοι αριστουχοι του 2006 πχ δηλωσαν μαθηματικο η φυσικο επειδη απλως το γουσταραν.Φετος τετοιοι δεν υπαρχουν.
Απλως δειτε τον πρωτο καθε σχολης το 2006 και συγκρινεται τον με τον αντοιστιχο περσυνο καθε σχολης. Ενω το 2006 πχ βλεπουμε οι πρωτοι να εχουν και 19500 και 19300 σε μερικες μεσαιες σχολες περσυ στις ιδιες σχολες ο πρωτος δεν απεχει πανω απο 600 μορια απο τον τελευταιο εχουμε δηλαδη μια ξεκαθαρη πλεον υπερσυσσωρευση υψηλοβαθμων μονο σε υψηλοβαθμες σχολες. Δειτε το πρωτα και μετα με βριζετε. Φετος το φαινομενο αυτο θα ενταθει ακομη πιο πολυ με συγκεντρωση υποψηφιων στις ιατρικες. Αφηστε και το γεγονος οτι τα παιδαγωγικα ξεφουσκωσαν οποτε θα εχουμε διαρροες και απο κει αριστουχων σε υψηλοβαθμες του 3ου και του 4ου. +το οτι φετος λογω κρισης υπαρχει μια στροφη στα επαγγελματα υγειας εκει που δηλαδη οι αριστουχοι δηλωναν και κανα φυσικο η κανα πολυτεχνειο επειδη το γουσταραν φετος θα δηλωσουν ιατρικες.
Αφηστε που ολοι μιλατε για μειωση αριστουων σε σιγκεκριμενα μαθηματα.Ναι δηλαδη οι αριστουχοι πχ της ιατρικης θα γραφαν 18 πχ στα μαθ γεν και οχι 20 οπως θα πρεπε.Η μειωση αριστουχως σε αυτες τις περιπτωσεις δεν ακολουθει την κανονικη κατανομη δηλαδη επειδη εχουμε στα ποσοστα 18-20 θα εχουμε σονι και καλα μειωση στο ποσοστο 19-20. Οποτε εγω σας λεω αυτα τωρα για να μην κλαψετε τον αυγουστο αφου μερικοι σας εχουν ποτισει με ευφορια. Σε ολες τις ιατρικες θα εχουμε αυξομειωσεις μαχ 50 μοριων.Στα πολυτεχνεια μαχ 100 μορια. Και επισης αυτο με την καταργηση μετεγγραφων οτι θα επηρεασει τις βασεις ειναι αστειο.
Οι αριστουχοι υποψηφιοι για να ειναι αριστουχοι σημαινει οτι εχουν τους απαραιτητους πορους να τους στηριξουν οι οικογενειες τους.Αρκετοι απο αυτους ειναι σε ιδιωτικα που ξερουν τα θεματα απο την προηγουμενη νυχτα νομιζετε οτι δεν θα εχουν τα λεφτα για να σπουδασουν επαρχια?Γιατι σε οποιο δημοσιο σχολιο και να πηγαινες εβλεπες ενα παιδι το μαχ 3 παιδια να εχουν το περασει το 18 ενω απο στατιστικα του υπουργειου στη βιολογια κατευθυνσης με δυσκολα θεματα το ποσοστο αυτο βγαινει στο 20%?
Δηλαδη 1 στους 5.Δεν αναρωτηθηκατε απο που ξεφυτρωσαν αυτοι οι υποψηφιοι. Και μην ακουω οτι δεν ειναι αντικειμενικο το δειγμα.Συζητηστε μεταξυ σας να δουμε και τους αριστουχους στα σχολια σας. Κριμα που και το χρημα παιζει και το ρολο του ρυθμιστη της παιδειας ενος παιδιου.Ειναι μια θλιβερη πραγματικοτητα. Αλλοι ειναι οι αληθινοι εχθροι που πρεπει να χτυπησουμε και οχι τον αγγελιοφορο της πραγματικοτητας που προσπαθει να σας ανοιξει τα ματια.


Απο edu4u.


Kαι ομως ειναι αληθεια.Που διαφωνειται ακριβως ουσιαστικα? χωρις βρισιδια ομως
γιατι πρεπει ολοι οι ασχετοι να ανακατεβονται??ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ ΤΑ ΦΕΤΙΝΑ ΣΤΑΣΤΙΣΤΙΚΑ...ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ...WWW.MINEDU.GOV.GR....ο μονος ανθρωπος που εκατσε ειδε τα στατιστικα και εκανε προβλεψη τεκμηριωμενη ειναι ενας κυριος μανος στο edu...αυτος ο αξιοπιστος θελει την Ιατρικη στα 19500...ποιος να του δωσει σημασια?? αι ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να παιζεται με τον πονο των παιδιων..εχετε καταντησει να μας λετε οτι τα σταστιστικα ειναι και καλυτερα απο περυσι και εχουμε παραπανω αριστουχους...εισαι φοιτητης?? ε αρα δεν σε νοιαζουν οι βασεις...και ξερεις ποιος ειναι αυτος ο ''αξιοπιστος΄΄ οπως ολοι πλεον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να παιζεται με τον πονο των παιδιων..

Τα παιδιά καλά θα κάνουν να ξυπνήσουν αν θέλουν το Σεπτέμβρη να πάνε να σπουδάσουν. 18 χρονών είναι, μια ζωή θα κλαίγονται; Απ' τη στιγμή που τα πράγματα είναι αβέβαια επιλέγοντας να μπουν σε θέματα με εκτιμήσεις οφείλουν να είναι έτοιμα για τα πάντα. Αλλιώς ας ακούν μόνο όσους προβλέπουν πτώσεις 500+ μορίων.

Δεν τον ξέρω τον τύπο που έγραψε το μήνυμα, δεν ξέρω τι ρόλο βαράει το edu4u και ειλικρινά χέστηκα και για τους δύο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι χειρότερο παιχνίδι παίζουν όσοι λένε για βέβαιη κατρακύλα στις βάσεις απ' τα trolls εδώ και κει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Κάποια εκτίμηση για ΔΟΣΑ Κομοτηνής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos18

Νεοφερμένος

Ο nikos18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ποσα μορια εχεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Βασικά για το αγόρι μου ρωτάω...έχει 12567 :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos18

Νεοφερμένος

Ο nikos18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
αα οκ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
ρε κικη ειναι δυνατον να σε αγχωνει ενα ατομο που τον εχει βρισει ενα ολοκληρο σαιτ??? κατ αρχην δεν εχει δει τα φετινα στατιστκα και απλα θα πηρε με κοπι πειστε το σχολιο καποιου και θα το λεει
Τον βρίζει ένα ολόκληρο σάιτ γιατί είναι ένα μαθητικό σάιτ που όλοι μας έχουμε άγχος και δεν δεχόμαστε αυτή τη καταστροφική εκδοχή!!Εγω πιστεύω πρεπει να ειμαστε ποετοιμασμένοι ακόμη και για το χειρότερο....το βλέπω να 'ρχεταιιιιιιι:P:P:P:P:Pνταξει πλακα κανω...ολα καλά θα πανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top