[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν πα να θέλει και όλη η Ελλάδα να πάει αθήνα.... Τα πανεπιστήμια θα αποφασίσουν πόσους θα πάρουν..... Αμα οι εισακτέοι είναι ίδιοι ή και περισσότεροι α΄πό πέρυσι πιστεύω είναι σίγουρο ότι θα πέσουν οι βάσεις....άμα είναι λιγότεροι τότε γυρίζουν κάπως τα πράγματα....!

Το πόσους θα πάρουν τα πανεπιστήμια έχει ήδη αποφασιστ. Φέτος αυτό που αλλάζει σε σύγκριση με τις άλλες χρονιες ειναι η κατάργηση των μετεγγραφών. Αυτό θα αυξήσει την ζήτηση στις σχολές τις Αθήνας (που συγκεντρώνεται ο μεγαλύτερος ελληνικός πληθυσμός.

Πάρα πολλοί π.χ. που δε παιρνάνε ημμυ ή και μηχανολόγοι μηχανικοί θα στραφούν στην πληροφορική ΕΚΠΑ.

Πιστεύω ότι η πληροφορικη εκπα θα αυξηθεί παρόλο που έπεσαν δυσκολότερα θέματα από πέρσι. Η πληροφορικές της επαρχίας θα μειωθούνε....

Οι δημοσιογράφοι και οι εφημερίδες καταγράφουν μειωση στην πληροφορική ΕΚΠΑ. εγώ πιστεύω ότι θα έχουμε αύξηση και ότι λένε τώρα αυτοί είναι αερολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το πόσους θα πάρουν τα πανεπιστήμια έχει ήδη αποφασιστ. Φέτος αυτό που αλλάζει σε σύγκριση με τις άλλες χρονιες ειναι η κατάργηση των μετεγγραφών. Αυτό θα αυξήσει την ζήτηση στις σχολές τις Αθήνας (που συγκεντρώνεται ο μεγαλύτερος ελληνικός πληθυσμός.

Πάρα πολλοί π.χ. που δε παιρνάνε ημμυ ή και μηχανολόγοι μηχανικοί θα στραφούν στην πληροφορική ΕΚΠΑ.

Πιστεύω ότι η πληροφορικη εκπα θα αυξηθεί παρόλο που έπεσαν δυσκολότερα θέματα από πέρσι. Η πληροφορικές της επαρχίας θα μειωθούνε....

Οι δημοσιογράφοι και οι εφημερίδες καταγράφουν μειωση στην πληροφορική ΕΚΠΑ. εγώ πιστεύω ότι θα έχουμε αύξηση και ότι λένε τώρα αυτοί είναι αερολογίες.

από ότι άκουσα πάντως οι μετεγγραφές δε μειώθηκαν εντελώς, απλά μπήκε ποσόστοση 20% νομίζω επί των συνολικών θέσεων, ως ειδική κατηγορία. Αυτό και επίσης αν υπολογίσω και το γεγονός ότι το κύρος του μηχανικού ίσως είναι αρκετό για να φύγουν κάποιοι επαρχία ακόμη κι αν αυτό επιβαρύνει τα οικονομικά τους. Επίσης κάτι που έχω παρατηρήσει με τα μηχανογραφικά (και με έχει χαροποιήσει μπορώ να πω :D ) είναι πως οι περισσότεροι πια προτιμούν να βάζουν ΣΕΜΦΕ αντί πληροφορικης μετά τα πολυτεχνεία, δεν ξέρω γενικά φαίνεται να έχει πέραση η ΣΕΜΦΕ φέτος παρά το μπάχαλο με τα εργασιακά της. Μακάρι να μην ανεβεί η βάση και να λες βλακείες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis prok

Νεοφερμένος

Ο giannis prok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δηλαδή εσεις βρε παιδιά πόσο λέτε να πέσει η ιατρική? Δεν λέω οι κεντρικες, οι περιφερειακες...?
Για εμενα μπορει και 18500..βεβαια αν σου πω με τι βαθμο πολλοι(και καθηγητες) λενε οτι μια φιλη μου περναει η ιατρικη εδω περα οι μισοι θα με πουνε οτι ειμαι στα χαμμενα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefterisg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lefterisg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Παιδιά, πως βλέπεται τη βάση της αστυφυλάκων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
από ότι άκουσα πάντως οι μετεγγραφές δε μειώθηκαν εντελώς, απλά μπήκε ποσόστοση 20% νομίζω επί των συνολικών θέσεων, ως ειδική κατηγορία.
Δεν νομιζω αλλο η ειδικη κατηγορια και αλλο οι μετεγγραφες.Οι μετεγγραφες εχουν καταργηθει τελειως.
Αυτό και επίσης αν υπολογίσω και το γεγονός ότι το κύρος του μηχανικού ίσως είναι αρκετό για να φύγουν κάποιοι επαρχία ακόμη κι αν αυτό επιβαρύνει τα οικονομικά τους.
Αν ο αλλος δεν τα βγαζει περα ξερεις που γραφει το κυρος του μηχανικου.Και αλλωστε ολα αυτα(κυρος,μουρη) λιγο θα επιδρασουν φετος με την κριση(αποψη μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g-angie

Νεοφερμένος

Η g-angie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδια σας παρακολουθώ μέρες, είμαι καινούργια στο forum.. H πρώτη μου επιλογή είναι η Αρχιτεκτονική και είμαι 55 μόρια πάνω από την περσυνή βάση της Κρήτης-Χανιά. Εχω σοβαρές ελπίδες? Μου αρέσουν πολύ τα Χανιά και η φοιτητική ζωή εκεί έχω ακούσει οτι είναι ωραία.. Και κάτι άλλο. Πότε επιτέλους θα βγάλουν τα στατιστικά για την κλιμάκωση του Γενικου Βαθμού Πρόσβασης και των ειδικών μαθημάτων?? Καλά αποτελέσματα ναχουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Παιδια για ΗΜΜΥ θεσσαλονικης λετε να πέσει καθολου η βαση????? 18842 ηταν περσι...

Εννοείται κατά τη γνώμη μου 150-200 μόρια σίγουρα.

παιδια σας παρακολουθώ μέρες, είμαι καινούργια στο forum.. H πρώτη μου επιλογή είναι η Αρχιτεκτονική και είμαι 55 μόρια πάνω από την περσυνή βάση της Κρήτης-Χανιά. Εχω σοβαρές ελπίδες? Μου αρέσουν πολύ τα Χανιά και η φοιτητική ζωή εκεί έχω ακούσει οτι είναι ωραία.. Και κάτι άλλο. Πότε επιτέλους θα βγάλουν τα στατιστικά για την κλιμάκωση του Γενικου Βαθμού Πρόσβασης και των ειδικών μαθημάτων?? Καλά αποτελέσματα ναχουμε..

Φυσικά και έχεις ελπίδες. 1) Γιατί έχει μαθήματα βαρύτητας Μαθηματικά και Φυσική η σχολή, άρα καταλαβαίνεις... 2) Είναι περιφέρεια και με τη κατάργηση μεταγραφών θα υπάρξει μια μικρή επιπλέον πτώση γι' αυτό το λόγο.
Απλά επειδή πρόκειται για Αρχιτεκνονική πρέπει να επηρεάζει και το σχέδιο σε μεγάλο βαθμό τις βάσεις της. Υπάρχουν κάπου στατιστικά για το σχέδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
το τμημα
ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ(16484)?
πιστεύεται θα πεσει καθολου(εχω 16109 το πιάνω???)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Eγω πιστευω οτι το πιανεις:) και γω σχεδον τετοια πτωση θελω για μια σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Παιδια,θα ηθελα τη γνωμη σας:Εχω 17127 μορια στο πρωτο πεδιο.Πιστευετε οτι θα πιασω το Παιδαγωγικο Ρεθυμνου(περσινη βαση 17562)-δεδομενου οτι φετος δεχεται 180 φοιτητες,ενω περσι 220;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Παιδια,θα ηθελα τη γνωμη σας:Εχω 17127 μορια στο πρωτο πεδιο.Πιστευετε οτι θα πιασω το Παιδαγωγικο Ρεθυμνου(περσινη βαση 17562)-δεδομενου οτι φετος δεχεται 180 φοιτητες,ενω περσι 220;:worry:
Εγω πιστευω οτι εισαγεσαι δεδομενου οτι τα παιδια που θα δηλωσουν παιδαγωγικο Κρητης θαναι πολυ λιγοτερα αποτι τις προηγουμενες χρονιες( οικονομικα θεματα και πληροτητα δασκαλων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν ο αλλος δεν τα βγαζει περα ξερεις που γραφει το κυρος του μηχανικου.Και αλλωστε ολα αυτα(κυρος,μουρη) λιγο θα επιδρασουν φετος με την κριση(αποψη μου).

καμιά φορά ισχύει, εξαρτάται και τι είδους οικονομικές δυσκολίες μιλάμε βέβαια. το λέω επειδή έχω παραδείγματα στο μυαλό μου. ίσως όχι ακριβώς το κύρος, αλλά γενικά να σπουδάσεις αυτό που (νομίζεις ότι ) θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
το τμημα
ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ(16484)?
πιστεύεται θα πεσει καθολου(εχω 16109 το πιάνω???)
Εγω χθές μίλησα με τον πρόεδρο του Idef και τον ρώτησα και για το τμήμα μηχανικων παραγωγής και διοίκησης στα Χανιά και μου είπε ότι περιμένει πτώση περίπου 300 μορίων...υποθέτω το ίδιο θα ισχύει και για Ξάνθη στο περίπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g-angie

Νεοφερμένος

Η g-angie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εννοείται κατά τη γνώμη μου 150-200 μόρια σίγουρα.



Φυσικά και έχεις ελπίδες. 1) Γιατί έχει μαθήματα βαρύτητας Μαθηματικά και Φυσική η σχολή, άρα καταλαβαίνεις... 2) Είναι περιφέρεια και με τη κατάργηση μεταγραφών θα υπάρξει μια μικρή επιπλέον πτώση γι' αυτό το λόγο.
Απλά επειδή πρόκειται για Αρχιτεκνονική πρέπει να επηρεάζει και το σχέδιο σε μεγάλο βαθμό τις βάσεις της. Υπάρχουν κάπου στατιστικά για το σχέδιο?
Eυχαριστώ για την απάντηστη! Συμφωνώ.. Δυστυχώς ουτε για κλιμάκωση ΓΒΠ, ούτε για στατιστικά ειδικών μαθημάτων έχουμε στοιχεία φέτος.. ακόμη τουλάχιστον.Το φλέγον τώρα είναι το νομοσχέδιο για τα ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Εγω χθές μίλησα με τον πρόεδρο του Idef και τον ρώτησα και για το τμήμα μηχανικων παραγωγής και διοίκησης στα Χανιά και μου είπε ότι περιμένει πτώση περίπου 300 μορίων...υποθέτω το ίδιο θα ισχύει και για Ξάνθη στο περίπου...
Δε σου φένεται μικρή η πτώση για ένα επαρχιακό τμήμα,με βάση και το πως 'γράψαν φέτος οι υποψήφιοι?
Προσωπικά δε θα μου'κάνει εντύπωση κανένα -500:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Δυστυχώς ουτε για κλιμάκωση ΓΒΠ
Σε τι χρειαζεται η κλιμακωση του ΓΒΠ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
μακάρι να πιάσω την αγγλικ΄θεσσαλονίκης!!! έχω 20485 και είναι η [ερυσινή 20822!!!!!!! ασ γίνει θαύμα!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brave_star

Νεοφερμένος

Η brave_star αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Εννοείται κατά τη γνώμη μου 150-200 μόρια σίγουρα.
Μακαρι γιατι αλλιως την εβαψα...:(
Μου ανεβασες το ηθικο παντως...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top