[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2010

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Νομίζω ότι το σύστημα όπως ήταν με τα 9 πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα (χωρίς τις πανελλήνιες στη Β΄ Λυκείου) ήταν ορθολογικότερο από το υφιστάμενο, οι αριστούχοι ήταν λιγότεροι και οι βάσεις κυμαίνονταν σε λογικότερα επίπεδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Νομίζω ότι το σύστημα όπως ήταν με τα 9 πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα (χωρίς τις πανελλήνιες στη Β΄ Λυκείου) ήταν ορθολογικότερο από το υφιστάμενο, οι αριστούχοι ήταν λιγότεροι και οι βάσεις κυμαίνονταν σε λογικότερα επίπεδα.
Ναι και να δινεις ολο το μηνιατικο σε καθηγητες για μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Καλυτερα να ειμαστε ρεαλιστες και επιφυλακτικοι.Να κοιταμε τη "χειροτερη" εκδοχη αλλα ας εχουμε και την "καλυτερη" στο πισω μερος του μυαλου μας τουλαχιστον εως τις 26 Αυγουστου.Ενας φιλος μου νοιαζεται για τις στρατιωτικες αλλα με τα μορια που εχει θα περασει μονο αν γινει "θαυμα".Αυτος πιστευει οτι θα περασει σιγουρα.Μου την δινει οταν μου το λεει.Του εχω πει να ειναι πιο προσγειωμενος αλλα αυτος πεταει στα συννεφα.Φοβαμαι οτι η απογοητευση του θα ειναι μεγαλη και στεναχωριεμαι γι'αυτον απο τωρα.Αυτο το αναφερω για να καταλαβουν καποιοι πως πρεπει να ειμαστε ρεαλιστες και οχι να ελπιζουμε σε "θαυματα".Αντε παιδες,υπομονη μεχρι τις 26..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Ναι και να δινεις ολο το μηνιατικο σε καθηγητες για μαθηματα
Δεν θα σου εφτανε το μηνιατικο..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtaki

Νεοφερμένος

Η myrtaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Welcome!!!!
Υποτιθεται πως εχουν στατιστικα, ναι... Αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι μας εχουν απο τοτε που τελειωσαν οι πανελληνιες μας εχουν με την ψυχη στο στομα...

Πως τα πηγες εσυ??? Για που στοχευεις???
Φυσικο αθηνας..εχω 18512 ,οποτε μαλλον ειμαι μεσα:)εσυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Καλυτερα να ειμαστε ρεαλιστες και επιφυλακτικοι.Να κοιταμε τη "χειροτερη" εκδοχη αλλα ας εχουμε και την "καλυτερη" στο πισω μερος του μυαλου μας τουλαχιστον εως τις 26 Αυγουστου.Ενας φιλος μου νοιαζεται για τις στρατιωτικες αλλα με τα μορια που εχει θα περασει μονο αν γινει "θαυμα".Αυτος πιστευει οτι θα περασει σιγουρα.Μου την δινει οταν μου το λεει.Του εχω πει να ειναι πιο προσγειωμενος αλλα αυτος πεταει στα συννεφα.Φοβαμαι οτι η απογοητευση του θα ειναι μεγαλη και στεναχωριεμαι γι'αυτον απο τωρα.Αυτο το αναφερω για να καταλαβουν καποιοι πως πρεπει να ειμαστε ρεαλιστες και οχι να ελπιζουμε σε "θαυματα".Αντε παιδες,υπομονη μεχρι τις 26..
Ποια σχολη θελει και ποσα μορια εχει αν επιτρεπετε????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnyy

Νεοφερμένος

Ο johnyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
παιδια για χημικους μηχανικους εμπ τι λετε?? ειμαι 2 μορια κατω απο την περυσινη βαση. το φοβαμαι γιατι αυξηθηκαν οι αριστουχοι της θετικης κατευθυνσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtaki

Νεοφερμένος

Η myrtaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

kyriakos_92

Νεοφερμένος

Ο kyriakos_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
...αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα να εξαρτιώνται όλα στην ζωή από τα κ**λομόρια των πανελληνίων μιας μικρής μπανανίας πάνω στον χάρτη...:whistle:...με το όνομα Ελλαδιστάν. Πού και πώς κολλάν τα μόρια με το τι πτυχιούχος φιλόλογος θα γίνει κάποιος; Πρώτη φορά το ακούω..Ξέρω και άτομα με 19.999 μόρια αλλά δεν ξέρουν να λύσουν και να δέσουν κορδόνια (μεταφορικά) στην καθημερινή ζωή. Αυτό μετράει όσο 2050 πτυχία "θεοποιημένου" Πανεπιστημίου. Τι να το κάνει κάποιος το Πανεπιστήμιο όταν είναι ανίκανος να επιβιώσει στην καθημερινή ζωή;



Δυστυχώς το Πανεπιστήμιο δεν φτιάχνει ανθρώπους. :/:
Πολλοί μπαίνουν να σπουδάσουν λίγοι όμως αποφοιτούν άνθρωποι.

Η μεγάλη ιδέα που έχεις για τον εαυτό σου θα πέσει σαν σπασμένη καδένα (όπως λέει και ο Καρυωτάκης) μόλις προσγειωθείς από τα χρεωστούμενα των εξαμήνων. Οι καθηγητές στο Πανεπιστήμιο σπάνε τέτοιους τσαμπουκάδες με το ψυχρό και άκρως τυπικό στυλ τους. Οι ψωνισμένες παιδιάστικες συμπεριφορές για το ποιος έβγαλε τα πιο πολλά μόρια μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν. Πολλοί μπήκαν με μόρια αλλά μετά το 0.5άρι, το 2άρι και το 5άρι πάει σύννεφο. Το να θεωρείς ότι κάποιος θα πιάσει πουλιά με 15.000 μόρια απλά δείχνει άτομο δίχως παιδεία. Τα μόρια δεν κάνουν την επιστήμη. Τα μόρια δεν κάνουν τον άνθρωπο. Άλλα πράγματα τον κάνουν...πιο επουσιώδη.

...για όσους ξέρουν τι σημαίνει επιστήμη...:whistle:

Το φιάσκο με τα μόρια μόνο σε υπανάπτυκτες χώρες όπως η Ελλάδα υπάρχουν. Αν μετρούσε το απολυτήριο λυκείου και ήταν πλέον αντικειμενικοί οι βαθμοί για κάθε μαθητή χωρίς ενέσεις (φροντιστήρια, γνωστοί καθηγητές,...κτλ) και υπήρχε και προσωπική συνέντευξη εισαγωγής (όπως στο Cambridge) θα σου έλεγα εγώ μετά πόσα απίδια θα χωρούσε ο σάκος.

Ξεκαβαλείστε όσο είναι νωρίς, το καλάμι...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! Εσύ το έχεις πιάσει το νόημα, άλλοι πάλι... Σε κάτι μήνες-χρόνια θα δούμε αν λέει και πιστεύει τα ίδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos_92

Νεοφερμένος

Ο kyriakos_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ευτυχως δεν ειμαι η μονη τρελη εδω μεσα kyriake_92!καλη σου επιτυχια!!!:)
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Παιδιά!!Ψάχνοντας( ως συνήθως :/: ) βρήκα αυτό!
https://www.ereisma.edu.gr/index.php...seis&id=91:-2010&option=com_content&Itemid=80

Δεν έχω ιδέα του πότε είναι αλλά το είχε στα αποτελέσματα των τελευταίων 24 ωρών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Ποια σχολη θελει και ποσα μορια εχει αν επιτρεπετε????
Εχει 16550..Ικαρων Ιπταμενοι..(δεν ξερω αν το λενε ετσι ακριβως γιατι δεν ξερω και πολλα απο αυτα:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Παιδιά!!Ψάχνοντας( ως συνήθως :/: ) βρήκα αυτό!
https://www.ereisma.edu.gr/index.php...seis&id=91:-2010&option=com_content&Itemid=80
Δεν έχω ιδέα του πότε είναι αλλά το είχε στα αποτελέσματα των τελευταίων 24 ωρών!
Τα αστερακια που αναφερονται στο 3ο πεδιο κατι μου θυμιζουν απο παλια..:confused:


(:hug:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Τα αστερακια που αναφερονται στο 3ο πεδιο κατι μου θυμιζουν απο παλια..:confused:


(:hug:)

Αλίμονο!Επανάληψη στην επανάληψη.Εδώ αγόρασα την τοπική εφημερίδα (Νέα Κρήτη) επειδή έλεγε για τις βάσεις και είδα ότι ήταν copy paste από ένα άρθρο που είχα διαβάσει τον Ιούλιο σε κάποια ιστοσελίδα :fool:

( :kissing: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Snoopy_has_ticks

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπερα σας και απο μενα...Οντως οι εκτιμησεις ειναι ενα πολυ εθιστικο παιχνιδι των ΜΜΕ που εχει βαλει στοχο την αναμενομενη αγωνια της καθε ελληνικης οικογενειας...

Οπως και να χει,ειμαι και εγω ελληνιδα,μαθητρια και υπαγομαι σε καποια οικογενεια.....το αγχος λοιπον ειναι μεγαλο...:P
Περιπλανωμενη στις διαφορες -εμπεριστατωμενες η μη- εκτιμησεις στο ιντερνετ, παρατηρησα οτι δεν υπαρχει καμια εκτιμηση για το βιολογικο της Αθηνας...Καμια!!

Αναρωτιεμαι λοιπον αν εχετε διαβασει η ακουσει εσεις κατι... Οι προσδοκιες μου ειναι λιγο εξωπραγματικες,διοτι ειμαι 182 μορια κατω απο την περσυνη βαση...(18417 - εγω 18599 - σχολη):(

Επισης θα ηθελα να με βοηθησει καποιος να βρω ενα thread στο οποιο μπορω να εκφρασω την μικρηηηηη(:whistle:) δυσανασχετηση μου για τους φιλολογους της Λαμιας που μου στερησαν την ιατρικη...:mad::mad::mad:

Peace everyone!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφαν7

Νεοφερμένος

Ο Στεφαν7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Λοιπον εγω εχω να πω 2 πραγματα.Ενα συμπερασμα και μια ερωτηση
1.Εδω στη Ηγουμενιτσα απο οσο ξερω δηλωσαν περι τα 10 ατομα τοπογραφοι εκ των οποιων 2 με περνανε κατα 11 και 13 μορια αντιστοιχα.(Εχω 18166 ενω η περσυνη βαση ηταν 18243) τωρα αν δεν περασω τοπογραφος μαλλον θα παω στην 4η επιλογη μου αφου 2-3 εβαλα σχολες που το ηξερα οτι δεν πιανω(πολιτικος μηχανικος Ξανθη και Ηλεκτρολογος Μηχανικος &Τεχνολογιας Υπολογιστων Πατρας).Η 4η επιλογη ειναι Ηλεκτρολογος Μηχανικος&Μηχανικος Υπολογιστων Ξανθης(περσινη βαση 18238 ) που λογικα θα πιασω μιας και οι θεσεις ειναι πολλες περισσοτερες.Το θεμα ειναι πως πριν καποιες μερες ειχα αγχος για το ποια απο τις 2 σχολες θα καταφερω τελικα.Πλεον ομως μετα απο πολλες συζητησεις καταλαβα οτι ισως η σχολη ΗΜΜΥ να ειναι και καλυτερη απο Τοπογραφων οποτε καταληγω στο συμπερασμα πως δεν χρειαζεται αγχος αλλα εκει που μπορει να μην μπουμε στη σχολη που θελαμε τελικα να καταληξουμε σε κατι καλυτερο
2.Μπορει καποιος να μου πει με το 10% τι γινεται ακριβως?Δηλαδη με τα περσυνα μορια ξαναπροσπαθεις για καποια σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Snoopy_has_ticks

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
2.Μπορει καποιος να μου πει με το 10% τι γινεται ακριβως?Δηλαδη με τα περσυνα μορια ξαναπροσπαθεις για καποια σχολη;
Καθε χρονο,το καθε πανεπιστημιακο τμημα ανακοινωνει τον μεγιστο αριθμο εισακτεων που δεχονται.Απο τις θεσεις αυτες,το 10% διεκδικειται απο τους μαθητες των περασμενων ετων,οι οποιοι διαγωνιζονται μεταξυ τους και οχι με τους φετινους εισακτεους της καθε σχολης.Επισης,οι μαθητες των προηγουμενων ετων επιλεγουν ειτε να κρατησουν τα μορια που εβγαλαν την προηγουμενη χρονια και να καταθεσουν μηχανογραφικο,ειτε να ξαναδωσουν πανελλαδικες εξετασεις....And that's the way the cookie crumbles...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
and that's the way the cookie crumbles.. είναι και στίχος σε ένα τραγούδι.. lilly allen ή kate nash(άσχετο με το θέμα !:P)
τί έχεις δηλώσει γενικά ?
και όσον αφορά στο βιολογικό αθήνας δεν έχω δει κάποια εκτίμηση με μεγάλη διαφορά από την περσινή βάση... δλδ +/- 100 μόρια το βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Snoopy_has_ticks

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
and that's the way the cookie crumbles.. είναι και στίχος σε ένα τραγούδι.. lilly allen ή kate nash(άσχετο με το θέμα !:P)
τί έχεις δηλώσει γενικά ?
και όσον αφορά στο βιολογικό αθήνας δεν έχω δει κάποια εκτίμηση με μεγάλη διαφορά από την περσινή βάση... δλδ +/- 100 μόρια το βλέπω.

Oh crap...:(...δεν το πιανω λοιπον...Εγω ειχα βαλει ιατρικη Αθηνας,Λαρισα,Πατρα (ξερω οτι δεν τις πιανω βεβαια),Βιολογικο Αθηνας,Χημικο Αθηνας και Μουσικολογια Αθηνας...(για την οποια εχω βγαλει 20460 μορια...:P)...αυτααααα.....

Η μεγαλη μου πικρα στις φετινες πανελληνιες ηταν το γεγονος οτι στην εκθεση ο ενας μου εβαλε 17 και ο αλλος 12.5 (και ο τριτος 12) με αποτελεσμα να χασω την Ιατρικη και πιθανως το βιολογικο...It's not fair I tell you!:mad:

Keep walking..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Η μεγαλη μου πικρα στις φετινες πανελληνιες ηταν το γεγονος οτι στην εκθεση ο ενας μου εβαλε 17 και ο αλλος 12.5 (και ο τριτος 12) με αποτελεσμα να χασω την Ιατρικη και πιθανως το βιολογικο...It's not fair I tell you!:mad:
Mε 17 στην εκθεση ποσα μορια θα εβγαζες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top