[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2010

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Λες;Ποια είναι η γνώμη σου για τις μεσαίες σχολές;Πχ νοσηλευτική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ρε παιδιά, τα στατιστικά που έχει δώσει το υπουργείο τα κοιτάξατε;
Ο αριθμός των αριστούχων (υποψήφιοι με ΓΒΠ 18-20) στη θετική έχει αυξηθεί κατά 228 άτομα σε σχέση με περσι. Λογικό δεν είναι οι σχολές όπως φαρμακευτικές, κτηνιατρικές, βιολογικά (που κυμαίνονται δηλαδή στα 18.000 με 19.000) να ανέβει η βάση τους;
Οι ιατρικές, όπως το βλέπω εγώ πάντα, θα μείνουν κοντά στα περσινά επίπεδα. Η χαμηλότερη πιστεύω πως θα απαιτήσει 19.050.
Πρωσωπικές εκτιμήσεις αυτά, μη με φάτε! :P:P



Συμφωνώ.


Ρε παιδια σκεφτειτε και σεναρια πυρηνικης καταστροφης.Πλεον και η αλεξανδρουπολη για κατω απο 19 φανταζει χλωμη.Πιστευω πως η ανοδος στην περιφερεια θα ναι μεγαλυτερη γτ στα κεντρα ειναι ηδη στο θεο.

Και γω πιστευω γυρω στο 19050 θα κυμανθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Avengerακι! Ακούς ρεε;Καλή Αθήνα μας εύχομαι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Μπορει να ακουστει λιγο (εως παρα πολυ) ακυρη η ερωτηση, αλλα ποτε βγαινουν οι βασεις?

Το 3ο 10ημερο του Αυγούστου δηλαδή κάπου 26-27 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
^^ Την χάνουμε τη σχολή ρε πατριώτηηηηη :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
να ρωτησω και εγω κατι....εγω στο μηχανογραφικο εβαλα πρωτη επιλογη στυα και μετα αει...ομως κοπηκα στις προκαταρκτικες οποτε η στυα λογικα ακυρωνεται?και μετραει σαν πρωτη επιλογη τ αει?με ολες αυτες τις εκτιμησεις με εχει πιασει πανικος...εχω πανω απο 1000 μορια πανω απο την περσινη βαση...εχω φτασει σε σημειο να αναρωτιεμαι....να ανησυχω??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
να ρωτησω και εγω κατι....εγω στο μηχανογραφικο εβαλα πρωτη επιλογη στυα και μετα αει...ομως κοπηκα στις προκαταρκτικες οποτε η στυα λογικα ακυρωνεται?και μετραει σαν πρωτη επιλογη τ αει?με ολες αυτες τις εκτιμησεις με εχει πιασει πανικος...εχω πανω απο 1000 μορια πανω απο την περσινη βαση...εχω φτασει σε σημειο να αναρωτιεμαι....να ανησυχω??:worry:
Αμα σε κωψανε ναι δεν μετραει η ΣΤΥΑ παει αμεσως στην επομενη σχολη της επιλογης σου δλδ 2η , 3η επιλογη κτλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis92

Νεοφερμένος

Ο stathis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ρε παιδια μην μασατε!!!!!οι ανθρωποι ειναι κατεστραμμενοι!τα περισσοτερα ειναι αερολογιες!!!!!ενδεικτικο παραδειγμα:το αρθρο λεει οτι ......... Ιδιαίτερα επισημαίνεται και η «κίνηση» των βάσεων στις στρατιωτικές σχολές, καθώς οι βάσεις εδώ καθορίζονται και από σωματομετρικά χαρακτηριστικά. Πέρυσι εφαρμόστηκαν πρώτη φορά οι απαιτήσεις ύψους 1,65 μ. για τα κορίτσια και ο δείκτης μάζας σώματος με αποτέλεσμα να μείνουν κενές θέσεις στη Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού και να κατρακυλήσει η βάση της στα 9.100 μόρια. Φέτος χαλάρωσαν αυτοί οι σωματομετρικοί περιορισμοί, με αποτέλεσμα να έχουν περισσότεροι υποψήφιοι τη δυνατότητα να δηλώσουν τις στρατιωτικές σχολές, γεγονός που αναμένεται να επηρεάσει αυξητικά τις βάσεις τους. Καταλήγουμε λοιπόν στο συμπέρασμα ότι εδώ η άνοδος θα είναι μεγάλη. ΟΙ ΣΩΜΑΤΟΜΕΤΡΙΚΟΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ ΘΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟ ΕΤΟΣ 2010-2011 ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!ΟΙ ΑΥΣΤΗΡΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΙΣΧΥΑΝ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ!!!Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ Ο ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΚΑΝ ΣΤΟ ΚΟΠΟ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΑΓΧΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ.........ΜΗΝ ΜΑΣΑΤΕ ΒΟΡΕ!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Eγω παντως πιστευω οτι θα τριβουμε τα ματια μας με αυτα που θα δουμε στις 26-27αυγουστου....!!! Θα υπαρχουν πολλες εκπληξεις το πιστευω...!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amarienne

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Eγω παντως πιστευω οτι θα τριβουμε τα ματια μας με αυτα που θα δουμε στις 26-27αυγουστου....!!! Θα υπαρχουν πολλες εκπληξεις το πιστευω...!:P
Me too! Πιο κουλή χρονιά από φέτος δεν έχω ξαναδεί. Διαβάζω προγνωστικά, άρθρα, 'ειδικούς' στο θέμα των βάσεων και άκρη δεν βγάζω. Ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του. Για αυτό και πιστεύω ότι κανείς δεν ξέρει τίποτα για το πως θα διαμορφωθούν οι βάσεις. Άρα, λίγη υπομονή ακόμα. Σε 10-15 μερούλες θα ξέρουμε πού έχουμε περάσει.

Και κάτι άκυρο. Δεν υπάρχει σελίδα στο site του υπουργείου που λέει που έχει περάσει όταν βγουν οι βάσει; Έχει κανείς το νέο λινκ; Εννοώ του καινούριου σάιτ. Αν και αμφιβάλλω ότι θα καταφέρω να μπω εκείνη τη μέρα με τέτοια κοσμοσυρροή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Πείτε με παρτάκια, αλλά ας μην υπάρχουν εκπλήξεις στις υψηλόβαθμες του 5ου πεδίου κ' ότι θέλει ας γίνει..

Όσον αφορά το 3ο, με κοινή λογική και τα λίγα μαθηματικά που ξέρω, αν 1 στους 2 υποψήφιους είναι αριστούχος στη χημεία/βιολογία δεν λέει και πολλά.

Εάν αριστούχος σημαίνει 18-20 δεν σημαίνει και πολλά. το 19-20 μετράει αλλά όταν πάτε για Ιατρικές, ειδικά σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη, μετράνε εξίσου και τα Μαθηματικά/Φυσική.. Ο ανταγωνισμός σας σε αυτές τις σχολές είναι δεδομένο ότι έχει 20 Βιολογία/Χημεία, άντε να χάνει ελάχιστα σε κάποιο απ' τα 2. Οπότε αν δεν έχετε κοντά στο 20 και στα δύο, μην ελπίζετε πολύ, εκτός αν σκίσατε σε όλα τ' άλλα. Οπότε αν πάρουμε ώς δεδομένο ότι έχετε 20 σε αυτά τα 2, και ότι ο ανταγωνισμός σας επίσης έχει 20 σε αυτά τα 2, τότε κοιτάμε Φυσική/Μαθηματικά/Έκθεση... Για τις συγκεκριμένες σχολές ακόμη και Φυσ/Μαθ πρέπει να μιλάμε για αριστούχους άνω του 19 και όχι 18-20. Φυσική έπεσαν πολύ, Μαθηματικά δεν έχω δεί άλλα φαντάζομαι περίπου τα ίδια.

Εγώ με αυτά τα λίγα δεν μπορώ να βγάλω βάσιμα συμπεράσματα, όλα είναι πιθανά, αλλά δεν θα έριχνα τις ελπίδες μου σε καμία περίπτωση σε δραματική μείωση ή θα φοβόμουν την δραματική αύξηση. Δραματική μείωση ή αύξηση σε τέτοιες σχολές κατά την γνώμη μου είναι τα 100 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis92

Νεοφερμένος

Ο stathis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
μπαμπη μεσα σε λιγες γραμμες ειπες την αληθεια!!!1000 ++++++++++++ απο μενα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Eγω παντως πιστευω οτι θα τριβουμε τα ματια μας με αυτα που θα δουμε στις 26-27αυγουστου....!!! Θα υπαρχουν πολλες εκπληξεις το πιστευω...!:P
Νταξει,ειπαμε να εκφραζουμε την αποψη μας(συμφωνω ως καποιο σημειο οτι θα ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα για καποιους) αλλα οχι και να καταστροφολογουμε..:/: Χαλαρα....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArisKo

Νεοφερμένος

Ο ArisKo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Δηλαδη υπαρχει περιπτωση καποιος με 18.000 μορια να μην μπαινει ουτε στη τελευταια Φαρμακευτικη σε χρονια με οχι ευκολα θεματα? Πλακα μας κανουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Δηλαδη υπαρχει περιπτωση καποιος με 18.000 μορια να μην μπαινει ουτε στη τελευταια Φαρμακευτικη σε χρονια με οχι ευκολα θεματα? Πλακα μας κανουν?
Εισαι για Φαρμακευτικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArisKo

Νεοφερμένος

Ο ArisKo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.

ArisKo

Νεοφερμένος

Ο ArisKo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
18.795 το κερατο μου μεσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwnmaris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwnmaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Νταξει,ειπαμε να εκφραζουμε την αποψη μας(συμφωνω ως καποιο σημειο οτι θα ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα για καποιους) αλλα οχι και να καταστροφολογουμε..:/: Χαλαρα....;)


θα εχουμε μεγαλεσ εκπληξεις παιδια ειναι η αληθεια αυτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top