[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2010

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Η Επιστημης Υπολογιστων Κρητης (aka CSD) λετε να ανεβει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
το θεμα ειναι ποσο μπορει να ανεβει το καθετι.παντωσ επειδη τα αγγλικα ηταν ευκολα λογικα θα ανεβουν οι σχολεσ με αγγλικα
Δεν υπαρχει λογικη.Οπως και αλλα παιδια εχουν αναφερει,οι βασεις διαμορφωνονται συμφωνα με εναν πολυπλοκο μηχανισμο,οχι στην ουσια αλλα στην προβλεψη.Και οντως,η δυσκολια ή ευκολια των εκαστοτε θεματων αποτελει εναν απο αυτους τους παραγοντες.Παντως ο σημαντικοτερος ειναι το ποια ατομα-αναλογα με το ποσα ατομα δεχεται η καθε σχολη-εχουν γραψει τον καλυτερο βαθμο και σαφως την εχουν δηλωσει στο μηχανογραφικο ως πρωτη προτιμηση,ή π.χ.δευτερη και δεν πιανουν την πρωτη(η νιοστη και δεν πιανουν την ν-1:P).
π.χ.Ετσι λοιπον-προκειμενου οτι μια σχολη δεχεται 100 ατομα-αν το 100 ατομο που ενδιαφερεται για την σχολη εχει γραψει 18000,τοτε η βαση της θα ειναι τοσο,ασχετα με το αν η περσινη ηταν οσο ηθελε.

Παντως ο δευτερος παραγοντας παραμενει σχεδον σταθερος και μεταβαλλεται εαν προκληθουν κοινωνικες ή αλλου ειδους μεταβολες,οι οποιες οδηγουν τις μαζες προς ορισμενα επαγγελματα.Παλιοτερα που το δημοσιο δεν υπολειτουργουσε και τα πραγματα ηταν πιο ομαλα,οι βασεις του δευτερου πεδιου ηταν πιοο ψηλα απο τις πολυτεχνικες!!!!Αργοτερα ηρθε ο υπολογιστης-και τα περι ενεργειας- και οι ΗΜΜΥ εφτασαν στα υψη!!!!
Παντως εκτος απο αυτον τον "ακραιο" παραγοντα υπαρχουν και τυχαιες περιπτωσεις οπου οι υποψηφιοι μιας χρονιας τυχαινει να ειναι περισσοτερο ενδιαφερομενοι για τις ιατρικες επιστημες π.χ.,και τοτε ειναι λογικο-βασει πιθανοτητων-να ανεβουν οι βασεις,εαν τα θεματα παραμεινουν στο ιδιο επιπεδο με τις περσινες:P
Ετσι λοιπον,οι βασεις δεν προβλεπονται παρα μονο σε ορισμενες περιπτωσεις,και αυτο απαιτει πολλες γνωσεις(οχι γενικες αλλα περι εξετασεων.)
Μπορει να εχω πει πραγματα που δεν ισχυουν,εαν καποιος γνωριζει κατι παραπανω ας διορθωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pirloandr

Νεοφερμένος

Ο pirloandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
καλημερα παιδια!μπορει να μας πει οποιος γνωριζει ποσα χρονια θα ειναι τελικα η σχολη αστυφυλακων 1 η 2 ??επισης θα κλεισουν καποιες σχολες (πχ Ναουσας) η θα παραμεινουν ολες ανοιχτες?ευχαριστω πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KAKLIDAKHS

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλημερα παιδια!μπορει να μας πει οποιος γνωριζει ποσα χρονια θα ειναι τελικα η σχολη αστυφυλακων 1 η 2 ??επισης θα κλεισουν καποιες σχολες (πχ Ναουσας) η θα παραμεινουν ολες ανοιχτες?ευχαριστω πολυ..
Φίλε μου, σύμφωνα με το νέο κανονισμό, η σχολή αστυφυλάκων είναι 3 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pirloandr

Νεοφερμένος

Ο pirloandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
τι πες ρε φιλε..απο 1 χρονο πηγε 3??εισαι σιγουρος που μπορουμε να το δουμε καπου πιο επισημα υπαρχει καποια διαταγη η νομος??να σαι καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bati

Νεοφερμένος

Ο Μπατίστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ιατρική πάτρας πόσο λετε να πάει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evilstts

Νεοφερμένος

Ο evilstts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κάλυμνος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Είμαι χαρούμενος που ακούω ότι σε μία δύσκολη εξεταστική υπάρχουν πολλές καλές βαθμολογίες και συγχαρητήρια σε όλους. Εγώ έχω 18869 στο 3ο και 18681 στο 4ο. Πρώτη προτίμηση έχω την ιατρική αλεξανδρούπολης και δεύτερη την αγρονόμων τοπογράφων ΕΜΠ. Τι λέτε περνάω στην ιατρική ? Και σε περίπτωση που δεν περνάω, η αγρονόμων τοπογράφων στο ΕΜΠ είναι καλή σχολή? Τι νομίζετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anament123

Νεοφερμένος

Ο anament123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
καλημερα παιδια!μπορει να μας πει οποιος γνωριζει ποσα χρονια θα ειναι τελικα η σχολη αστυφυλακων 1 η 2 ??επισης θα κλεισουν καποιες σχολες (πχ Ναουσας) η θα παραμεινουν ολες ανοιχτες?ευχαριστω πολυ..

η σχολη αστυφυλακων ειναι 5 εξαμηνα απλως εχει αλλαξει το συστημα 1 χρονο μεσα και 1 χρονο πρακτικη(αυτο ισχυε περσυ) φετος λενε θα γινει οπως παλια!Ποιες σχολες θα κλεισουν θα το δουμε στην πορεια!Που θες να πας αν επιτρεπετε και ποσα μορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrospc

Νεοφερμένος

Ο Stavros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ένας φίλος μου έβγαλε περίπου 17050 μόρια. Θέλει: ΒΙΟΧΗΜΕΙΑΣ & ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (ΛΑΡΙΣΑ) της οποίας η βάση είναι 16920. Είναι πολύ ανύσηχος, λέτε να ανέβει και να μην την πιάσει;;;;
Γενικότερα αυτές οι επαρχιακές σχολές εξαιτίας της οικονομικής κρίσης δεν είναι λογικό να αναίβουν λίγο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Η λαρισα ειναι επαρχια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

biou tsiou

Νεοφερμένος

Η biou tsiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Η Λάρισα είναι πολύ όμορφη πόλη, με πολύ φοιτητόκοσμο, εμπορική! Για φοιτητές είναι τέλεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Σύμφωνα με δημοσίευμα έγκριτης εφημερίδας :whistle:, οι βάσεις των σχολών θα παρουσιάσουν αυξομειώσεις (κάθε χρόνο το ίδιο δεν γίνεται;). Αρκετά ΤΕΙ της περιφέρειας θα δεχτούν υποψηφίους με βαθμολογίες κάτω απο 9.000, ίσως και κάποια τμήματα Πανεπιστημίων...

Ενδεικτικά αναγράφονται οι βάσεις ορισμένων ΑΕΙ:


  • Πολιτικών μηχανικών (Θεσσαλονίκη) 18940
  • >> >> (Πάτρα) 18650
  • >> >> (Αθήνα) 19210
  • Φαρμακευτική (Θεσσαλονίκη) 18900
  • >> (Πάτρα) 18800
  • >> (Αθήνα) 18910
  • Ηλεκ/γων Μηχ/κων & Μηχ/κων υπολογ. (Θεσσαλονίκη) 18850
  • >> >> & Τεχνολ. υπολογ. (Πάτρα) 18460
  • >> >> & Μηχ/κων υπολογ. (Αθήνα) 19220
  • Βιολογίας (Θεσσαλονίκη) 18410
  • >> (Πάτρα) 18090
  • >> (Ηράκλειο) 17950
  • >> (Αθήνα) 18610
  • Παιδαγωγικό Δημ. εκαπαίδευσης (Θεσσαλονίκη) 18730
  • >> >> (Πάτρα) 18390
  • >> >> (Βόλος) 18490
  • >> >> (Αθήνα) 18750
  • >> >> (Ρέθυμνο) 17920
  • Νομική (Θεσσαλονίκη) 18610
  • >> (Κομοτηνή) 17980
  • >> (ΑΘΗΝΑ) 18650
  • Βαλκανικών-Σλαβικών & ανατ. σπουδών (Θεσσαλονίκη) 15320
  • Σλαβικών σπουδών (Αθήνα) 13750
  • Κοινωνικής Πολιτικής (Αθήνα) 14350
  • Κοινωνικής διοίκησης (Κομοτηνή) 13800
  • Κοινωνική Εργασία (Ηράκλειο) 12600
  • >> >> (Πάτρα) 13620
  • >> >> (Αθήνα) 14400
  • Κοινωνιολογία (Μυτιλήνη) 12670
  • >> (Ρέθυμνο) 13340
  • Φιλολογία (Ιωάννινα) 16000
  • >> (Ρέθυμνο) 15450
  • >> (Καλαμάτα) 15750
  • >> (Θεσ/κη) 17190
  • >> (Πάτρα) 16300
  • Λογ/κης & χρηματ/μικης (θεσσαλονίκη) 18200
  • >> >> (Αθήνα) 18400
  • Οικονομικών επιστημών (Πάτρα) 15750
  • >> >> (Θεσσαλονίκη) 16280
  • >> >> (Αθήνα) 16400
  • Οικονομικής Επιστήμης (Πειραιά) 16810
  • Διοίκηση επιχειρήσεων (Πάτρα) 16330
  • >> >> (Κομοτηνή) 14920
  • >> >> (Χίος) 14940
  • Εμπορίας & Διαφήμισης (Αθήνα) 14500
  • >> >> (Θεσσαλονικη) 13780
  • >> >> (Αμφισσα) 9062
  • Λογιστική (Θεσσαλονίκη) 14150
  • >> (Χαλκίδα) 12340
  • >> (Λάρισα) 11350
  • >> (Σέρρες) 8900
  • >> (Ηράκλειο) 8890
  • >> (ΠΕΙΡΑΙΑΣ) 14550

Ο γράφων δεν επιδοκιμάζει την εκτίμηση των βάσεων, όπως αυτή δημοσιευστηκε στην εφημερίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
ποια εφημερίδα ?έλεγε και για άλλες σχολές ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrospc

Νεοφερμένος

Ο Stavros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η λαρισα ειναι επαρχια?
ναι, όπως και τα ΓΙάννενα...

Ωραία πόλη η Λάρισα, δεν λεώ το αντίθετο, ομως λέτε να αναίβουν οι βάσεις στο τμήμα ΒΙΟΧΗΜΕΙΑΣ & ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (ΛΑΡΙΣΑ);;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
ποια εφημερίδα ?έλεγε και για άλλες σχολές ?

Μην το ψάχνεις! :whistle:

Ναι, αναφέρεται και σε άλλες σχολές...




stavrospc

Μάλλον θα ανέβει. Σύμφωνα, πάντα με την μεγάλη εφημερίδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Ρε παιδιά, δεν μ' αρέσει να κάθομαι να λέω: "έχω τόσα μόρια, θα περάσω;", επειδή θεωρώ ότι οι εκτιμήσεις δεν είναι και πολύ σώες, αλλά θα το κάνω!!

Δηλαδή, αν πάρω τα στοιχεία που έχω μπροστά μου... Η πρώτη μου επιλογή είναι ΛΟΧΡΗ αθήνας με βάση 2009 18536.
Έχω 18.630 μόρια.

1) Όλα τα δημοσιέυματα και οι εφημερίδες που έχω δεί λένε ότι θα πέσει είτε οριακά είτε αισθητά με εκτιμήσεις συνολικά από 18100 εώς μάξιμουμ 18500.
2) Η σχολή αυτή δεν έχει ξεπεράσει ποτέ τα 18.630 μόρια που έχω βγάλει...

Συγνώμη, αλλά εάν τελικά δεν περάσω, δεν θα είμαι πολύ γκαντέμης... ; :(:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Ρε παιδιά, δεν μ' αρέσει να κάθομαι να λέω: "έχω τόσα μόρια, θα περάσω;", επειδή θεωρώ ότι οι εκτιμήσεις δεν είναι και πολύ σώες, αλλά θα το κάνω!!

Δηλαδή, αν πάρω τα στοιχεία που έχω μπροστά μου... Η πρώτη μου επιλογή είναι ΛΟΧΡΗ αθήνας με βάση 2009 18536.
Έχω 18.630 μόρια.

1) Όλα τα δημοσιέυματα και οι εφημερίδες που έχω δεί λένε ότι θα πέσει είτε οριακά είτε αισθητά με εκτιμήσεις συνολικά από 18100 εώς μάξιμουμ 18500.
2) Η σχολή αυτή δεν έχει ξεπεράσει ποτέ τα 18.630 μόρια που έχω βγάλει...

Συγνώμη, αλλά εάν τελικά δεν περάσω, δεν θα είμαι πολύ γκαντέμης... ; :(:worry:

Πώς να μην περάσεις, όταν οι συνυποψήφιοι σου στο 5ο πεδίο δεν τα κατάφεραν καλύτερα απο πέρσι;


Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος, πας για δεύτερο πτυχιο;:smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Μην το ψάχνεις! :whistle:

Ναι, αναφέρεται και σε άλλες σχολές...

εε δε μου λες τι έλεγε για τη νοσηλευτική του ΕΚΠΑ ?έτσι από περιέργεια ρωτάω.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
εε δε μου λες τι έλεγε για τη νοσηλευτική του ΕΚΠΑ ?έτσι από περιέργεια ρωτάω.. :P

Αφού είσαι περίεργη ορίστε: :P 17240 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
εντάξει μου έφυγε η περιέργεια..:P
με όλες τις προβλέψεις μέχρι τώρα είμαι μέσα, μακάρι να είναι έτσι και με τις κανονικές βάσεις !:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top