[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2010

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
φιλε περσυ με τα θεματα που υπηρχαν υπηρξε ανοδος μεχρι 960 περιπου μορια σε πολυτεχνικη σχολη στην κοζανη(!) ,μην αναφερω σε πολυτεχνικες σχολες πατρα,βολου.

δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει τα θεματα να θεωρουνται δυσκολα αφου ολα υπηρχαν μεσα στα βιβλια (!)
οταν καποιος δεν γραφει καλα ,το βρισκω εντιμοτερο να πει ,''εγω φταιω'' παρα να βαυκαλιζεται και να λεει οτι φταινε τα δυσκολα θεματα,καραμελα μου φαινεται το εχουν βρει.

εκθεση νορμαλ θεματα
προγραμματισμο επισης
μαθηματικα το ιδιο
φυσικη μια απο τα ιδια
αοδε ευκολα για τους διαβασμενους
βιολογια/μαθ γενικης καλα αλλα οι προετοισμενοι και πελι 20 εγραψαν



ελεος με τα δυσκολα και τα δυσκολα θεματα ,λες και δινεται εξετασεις σε πανεπιστημιο το λετε...
απλα το οριο του δεκα καταργηθηκε......

αυτά για φέτος δεν τα λες εύκολα.Μην λέμε και ότι θέλουμε.Έλεος πλέον με αυτό το πράγμα που μπαίνει καθένας και θέλει να το παίξει έξυπνος γιατί αυτό έχω καταλάβει ότι γίνεται εδώ.Την εξυπνάδα σας να την πουλάτε αλλού και όχι σε αυτούς που έχουν δώσει και έχουν αγωνία για τα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
@ Μιχαλης
Είσαι γεμάτος επιχειρήματα βλέπω: Έκθεση νορμαλ, μαθηματικά τα ίδια, φυσική τα ίδια, κτλ
Αν σου φάνηκαν τόσο εύκολα της Φυσικής πρέπει να είσαι μεγάλο αστέρι
Μαθηματικά Γενικής ήταν η πρώτη χρονιά που ένας θεωρητικός ήταν χαμένος απο χέρι.

Αλλά έξω απ'το χορό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ρε τι απεξω απο τον χορο ,περσι εδωσα πανελληνιες ,ειχα το ιδιο αγχος που εχετε και σεις,αλλα πρωτον δεν ακουγα κανεναν ως προς τις εκτημισεις και δευτερον δεν ελεγα συνεχως οτι τα θεματα ηταν δυσκολα και συνεπως θα πεσουν οι βασεις (μεσα μου αυτο πιστευα ,αλλα τελικα αποδειχθηκε το αντιθετο)

εαν το δειτε πιο νηφαλεια το θεμα δεν μπορει να χαρακτηριστει κατι δυσκολο ,εφοσον προετοιμαζεσαι εναν χρονο και υπαρχει ρητα μεσα στο βιβλιο σου.

δεν ειμαι καθολου μεγαλο αστερι ,φετος που ειδα το διαγωνισμα της φυσικης ελυσα μεχρι το τριτο και αυτο με κατι απομειναρια γνωσεων που ειχαν μεινει απο περσυ ,στο τεταρτο δεν ασχοληθηκα καθολου
στα μαθηματικα ολοι ειπαν οτι ηταν ευκολα .
προγραμματισμος πιστευω οτι οι ερωτησεις θεωριας που περσυ χαντακωσαν πολλους αντικατασταθηκαν απο κατι που απαιτουσε πρακτικη σκεψη.
μαθηματικα γενικης (εγω ειχα δωσει βιολογια) ναι ενας θεωριτικος (αληθεια γιατι οι θεωρικοι δεν πρεπει να ξερουν μαθηματικα?) μπορει να μην εγραφε καλα ,αλλα επιλογη του ειναι το μαθημα.

καταλαβαινω το αγχος σας ,αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
και οσο για το ποιος θελει να το παιξει εξυπνος το αφηνω στην κριση σας ,μεσα απο τα μηνυματα μου να το κρινετε.
ας αρχισουμε να κανουμε λιγη αυτοκριτικη και ας μην κριτικαρουμε μονο τους αλλους...και σε καθε επιχειρημα που αντιβαινει στο ''μας καψανε φετος'' να πεφτετε ολοι μαζι εξαγριωμενοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_m

Νεοφερμένος

Ο chris_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
ρε τι απεξω απο τον χορο ,περσι εδωσα πανελληνιες ,ειχα το ιδιο αγχος που εχετε και σεις,αλλα πρωτον δεν ακουγα κανεναν ως προς τις εκτημισεις και δευτερον δεν ελεγα συνεχως οτι τα θεματα ηταν δυσκολα και συνεπως θα πεσουν οι βασεις (μεσα μου αυτο πιστευα ,αλλα τελικα αποδειχθηκε το αντιθετο)

εαν το δειτε πιο νηφαλεια το θεμα δεν μπορει να χαρακτηριστει κατι δυσκολο ,εφοσον προετοιμαζεσαι εναν χρονο και υπαρχει ρητα μεσα στο βιβλιο σου.

δεν ειμαι καθολου μεγαλο αστερι ,φετος που ειδα το διαγωνισμα της φυσικης ελυσα μεχρι το τριτο και αυτο με κατι απομειναρια γνωσεων που ειχαν μεινει απο περσυ ,στο τεταρτο δεν ασχοληθηκα καθολου
στα μαθηματικα ολοι ειπαν οτι ηταν ευκολα .
προγραμματισμος πιστευω οτι οι ερωτησεις θεωριας που περσυ χαντακωσαν πολλους αντικατασταθηκαν απο κατι που απαιτουσε πρακτικη σκεψη.
μαθηματικα γενικης (εγω ειχα δωσει βιολογια) ναι ενας θεωριτικος (αληθεια γιατι οι θεωρικοι δεν πρεπει να ξερουν μαθηματικα?) μπορει να μην εγραφε καλα ,αλλα επιλογη του ειναι το μαθημα.

καταλαβαινω το αγχος σας ,αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
και οσο για το ποιος θελει να το παιξει εξυπνος το αφηνω στην κριση σας ,μεσα απο τα μηνυματα μου να το κρινετε.
ας αρχισουμε να κανουμε λιγη αυτοκριτικη και ας μην κριτικαρουμε μονο τους αλλους...και σε καθε επιχειρημα που αντιβαινει στο ''μας καψανε φετος'' να πεφτετε ολοι μαζι εξαγριωμενοι...

Φετος τα μαθηματικα δεν ηταν δυσκολα απλα ηταν δυσκολοτερα απο τα περσυνα.Τα περσυνα ηταν γελοια τα φετινα ευκολα.Στη φυσικη παλι τα περσυνα ηταν ευκολα και τα αντιστοιχα φετινα μετρια προς δυσκολα, απο το 2000 και μετα το δυσκολοτερο 18+ στη φυσικη ηταν το 2005 και μετα το 2010 δεν νομιζω να χωραει αμφιβολια.Στην εκθεση η περιληψη περσυ ηταν δυσκολοτερη αλλα το θεμα και οι ασκησεις φετος σαφως δυσκολοτερες. Στο αοδε καθε χρονο ειναι ιδιας δυσκολιας. Στα μαθ. γενικης δυσκολοτερα αλλα δεν θα επηρεαστουν οι βασεις στα υψηλοβαθμα απο αυτο.Στο αεππ δεν θεωρω πως υπυρξε καποια διαφορα στη δυσκολια απλα δημιουργηθηκε το θεμα με τους πινακες και κανεις δεν ξερει ποσα εχασε τελικα απο εκει. Το αν ανεβουν οι βασεις φετος δε θα ειναι λογω του οτι επεσαν ευκολοτερα αλλα του οτι το ισχυον συστημα εχει κατανοηθει απο τους φροντιστες και τους μαθητες καθως τα θεματα υπαρχουν σε φροντιστηριακα βιβλια και ειναι παρομοια και κυριως στο ιδιο στυλ με προγουμενα θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
@ Μιχάλης
Καταρχάς το "εύκολο" είναι σχετικό και υποκειμενικό. " Ό,τι ξέρεις είναι εύκολο, όσο δύσκολο κι αν είναι, ενώ ότι δεν ξέρεις είναι δύσκολο, όσο εύκολο κι αν είναι" Νομίζω αυτή η φράση τα λέει όλα.

Υπάρχουν πολλά κριτήρια για να χαρακτηρήσεις τα θέματα. Εγώ όταν κάνω την κριτική των θεματων, τα κρίνω πρώτα με βάση τις δυνατότητές μου για να δω αν απέδωσα όσο μπορούσα και δεύτερον με βάση τη δυσκολία αυτών που έχουν πέσει τα προηγούμενα χρόνια.

Το γεγονός ότι έδωσες πέρυσι σε μια αρκετά βατή χρονιά κατα την άποψη μου, δε δικαιολογεί να χαρακτηρίζεις τα φετινά θέματα τόσο εύκολα..Πόσο μάλλον απ'τη στιγμή που λες ότι πέρυσι σκεφτόσουν ότι ήταν δύσκολα..Οπότε προσπάθησε να ξαναέρθεις στη θέση του υποψήφιου και μετά να κρίνεις τα θέματα..Για αυτό είπα ότι όσοι είναι έξω απ'το χορό λένε πολλά τραγούδια.

Ακόμα, αν πάρουμε ένα-ένα τα ερωτήματα των Μαθηματικών και Φυσικής (τα 2 βαρύτητας) θα δουμε ότι ήταν πιο απαιτητικά απο πέρυσι τόσο σε όγκο θεμάτων όσο και σε επίπεδο δυσκολίας...

στα μαθηματικα ολοι ειπαν οτι ηταν ευκολα .
Η γνώμη των άλλων δεν είναι επιχείρημα

αληθεια γιατι οι θεωρικοι δεν πρεπει να ξερουν μαθηματικα?
Όσο δύσκολο είναι για εμάς να μάθουμε γραμματικούς και συντακτικούς κανόνες, να μαθαίνουμε ερμηνευτικά σχόλια, να αναλύουμε ιστορικές πηγές κτλ, τόσο δύσκολο είναι για το θεωρητικό να μαθει μαθηματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
φιλε περσυ με τα θεματα που υπηρχαν υπηρξε ανοδος μεχρι 960 περιπου μορια σε πολυτεχνικη σχολη στην κοζανη(!) ,μην αναφερω σε πολυτεχνικες σχολες πατρα,βολου.

δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει τα θεματα να θεωρουνται δυσκολα αφου ολα υπηρχαν μεσα στα βιβλια (!)
οταν καποιος δεν γραφει καλα ,το βρισκω εντιμοτερο να πει ,''εγω φταιω'' παρα να βαυκαλιζεται και να λεει οτι φταινε τα δυσκολα θεματα,καραμελα μου φαινεται το εχουν βρει.

εκθεση νορμαλ θεματα
προγραμματισμο επισης
μαθηματικα το ιδιο
φυσικη μια απο τα ιδια
αοδε ευκολα για τους διαβασμενους
βιολογια/μαθ γενικης καλα αλλα οι προετοισμενοι και πελι 20 εγραψαν



ελεος με τα δυσκολα και τα δυσκολα θεματα ,λες και δινεται εξετασεις σε πανεπιστημιο το λετε...
απλα το οριο του δεκα καταργηθηκε......

Το οτι εχεις -4 απο κατω λεει κατι, φιλε.
Κι εγω αν ξυπνουσα ηρεμη ηρεμη και δεν ειχα τι να κανω και επιανα τα διαγωνισματα, βατοτατα θα τα εβρισκα.
Ή μηπως ειχες αγχος για το μανατζαρισμα του χρονου και την επιλυση των θεματων οταν τα εβλεπες φετος; Αχμ. Δεν νομιζω.
Ολες οι επιτροπες(μαθηματικων, φυσικης)θεωρησαν τα θεματα ενα κλικ πιο δυσκολα απο τα περσινα.
Εξω απο τον χορο πολλα λεγονται. Το οτι ειχες κι εσυ αγχος μια φορα κι εναν καιρο δεν μου λεει κατι. Απολυτως τιποτα βασικα. Περυσι ειχες εξυπναδηκες που πεταγονταν να πουνε "ευκολο αυτο, ευκολο αυτο, εσεις φταιτε που δεν γραψατε επειδη ειστε στουρνακια"; Αν ειχες, δες πως ειναι on the other side. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
οκ ,απλα εχω μαθει οταν αποτυγχανω (δεν αναφερομαι προσωπικα σε κανεναν) να βλεπω τι δεν πηγε καλα και να μην ριχνω τις ευθυνες αλλου ,η τουλαχιστον να ειναι το τελευταιο πραγμα που θα κανω.
αυτο που ειπα ειναι οτι δεν ειναι ομορφο να λεμε συνεχως οτι οι αλλοι φταινε για τα θεματα ,ειναι δυσκολα ,δεν θα ανεβουν οι βασεις δεν θα κανουν οι βασεις κτλ.

προσωπικα δεν εχω συμφερον να σας αγχωσω ,αυτο που ηθελα το καταφερα περσυ να μπω εκει που θελω ,οποτε δεν βρισκω λογο να μπαινω εδω και το παιζω εξυπνος,απλα το βλεπω απο αλλη ματια ρανια ,κατι που αργα η γρηγορα θα κανετα και σεις.


και οι βασεις δεν βγαινουν σε σχεση με τα περσινα ,αλλα σε σχεση με την αποδοση των φετινων υποψηφιων ,οποτε δεν εχει νοημα το πιο δυσκολα -πιο ευκολα απο περσυ.
ναι ειχα εξυπνακιδες που το λεγαν και αντιδρουσα πανω κατω οπως εσεις ,με την διαφορα οτι δεν ειρωνευομουν κανεναν ,σεβομουν και απαντουσα με σοβαροτητα
αλλα θα συμφωνησω οτι το τι ειναι ευκολο /δυσκολο για τον καθενα ειναι σχετικο.

@lowbaper92
οι θεωριτικοι εαν θελουν να δωσουν μαθηματικα πρεπει να γνωριζουν κιολας το αντικειμενο ,δεν τους ζητανε σε καμια περιπτωση να κανουν κατι το υπερβολικα δυσκολο ,κατ αντιστοιχια θεωρω οτι και ενας θετικος οφειλει να ξερει τα βασικα απο αρχαια και ιστορια.



παντως καλο ειναι να δεχομαστε τις διαφορετικες αποψεις οσο και αν μας φαινονται λαθος ,οσο και αν ειναι αληθεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
οκ ,απλα εχω μαθει οταν αποτυγχανω (δεν αναφερομαι προσωπικα σε κανεναν) να βλεπω τι δεν πηγε καλα και να μην ριχνω τις ευθυνες αλλου ,η τουλαχιστον να ειναι το τελευταιο πραγμα που θα κανω.
αυτο που ειπα ειναι οτι δεν ειναι ομορφο να λεμε συνεχως οτι οι αλλοι φταινε για τα θεματα ,ειναι δυσκολα ,δεν θα ανεβουν οι βασεις δεν θα κανουν οι βασεις κτλ.

προσωπικα δεν εχω συμφερον να σας αγχωσω ,αυτο που ηθελα το καταφερα περσυ να μπω εκει που θελω ,οποτε δεν βρισκω λογο να μπαινω εδω και το παιζω εξυπνος,απλα το βλεπω απο αλλη ματια ρανια ,κατι που αργα η γρηγορα θα κανετα και σεις.


και οι βασεις δεν βγαινουν σε σχεση με τα περσινα ,αλλα σε σχεση με την αποδοση των φετινων υποψηφιων ,οποτε δεν εχει νοημα το πιο δυσκολα -πιο ευκολα απο περσυ.
ναι ειχα εξυπνακιδες που το λεγαν και αντιδρουσα πανω κατω οπως εσεις ,με την διαφορα οτι δεν ειρωνευομουν κανεναν ,σεβομουν και απαντουσα με σοβαροτητα
αλλα θα συμφωνησω οτι το τι ειναι ευκολο /δυσκολο για τον καθενα ειναι σχετικο.

@lowbaper92
οι θεωριτικοι εαν θελουν να δωσουν μαθηματικα πρεπει να γνωριζουν κιολας το αντικειμενο ,δεν τους ζητανε σε καμια περιπτωση να κανουν κατι το υπερβολικα δυσκολο ,κατ αντιστοιχια θεωρω οτι και ενας θετικος οφειλει να ξερει τα βασικα απο αρχαια και ιστορια.



παντως καλο ειναι να δεχομαστε τις διαφορετικες αποψεις οσο και αν μας φαινονται λαθος ,οσο και αν ειναι αληθεια....

οκ εληξε το θεμα.Μονο εσυ εχεις αυτη την αποψη.ενταξει περυσι δεχθηκες την ψυχρολουσια και εισαι στο εμπ λογω μεταγραφης και οχι επειδη εβγαλες τα μορια..μην το συνεχιζεις ομως γιατι προκαλεις πολλες αντιδρασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
οκ εληξε το θεμα ,αν και δεν καταλαβαινω την προσωπικη επιθεση .


να στε καλα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
οκ εληξε το θεμα ,αν και δεν καταλαβαινω την προσωπικη επιθεση .


να στε καλα;)
Μπραβο ρε μας εκανες την καρδια περιβολι.και τελικα τι "εγκυρες πληροφοριες" εχεις ρε που λες οτι θα υπαρχει ανοδος, ενω ολοι απο τη φυσικη και μετα λενε οτι θα πεσουν οι βασεις και σημερα μαλιστα τα νεα βγαλαωε καποιες εκτιμησεις στις οποιες οσο να ναι φαινοταν μια καθοδος απο μικρη στις σχολες της Αθηνας μεχρι μεγαλη σε περιφεριεακες.εγω παντως στη θεση σου δε θα εμπιστευομουν τετοιες "πηγες" και ποσο μαλλον δε θα εκανα post για ενα τετοιο θεμα που παρακολουθειται απο τοσους μαθητες,οι οποιοι ειναι μεσα στο αγχος.

εγκυρες πηγες κανουν λογο για ανοδο στις υψηλοβαθμες εως και 300 μορια (ιατρικες πολυτενχειο παιδαγωγικο)
.ΠΑΠΑΡΙΑ.ΝΑΙ ΡΕ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΝΟΔΟ 400 ΜΟΡΙΑ...ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙ ΛΕΣ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Έβγαλε η μύγα κ**ο...
σορυ:redface:
Πήγαινε με το καλό γ λυκείου,και μετά σχολίασε τα θέματα.Και το πόσο καλό είναι ένα τμήμα δεν καθορίζεται από τη βάση του,η βάη έχει να κάνει με την πόλη στην οποία βρίσκεται.

Παλιό μήνυμα αλλά δε πειράζει.
Νομίζω ότι ο vggkali είναι Γ λυκείου απλά δεν είχε αλλάξει ιδιότητα.Δε παίρνω και όρκο
Άλλο είναι το ποιντ όμως.Γιατί δεν είναι πιο ψηλά ή Αθήνα από τη Θεσσαλονίκη αφού κατά κανόνα έτσι πάει;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
και οι βασεις δεν βγαινουν σε σχεση με τα περσινα ,αλλα σε σχεση με την αποδοση των φετινων υποψηφιων ,οποτε δεν εχει νοημα το πιο δυσκολα -πιο ευκολα απο περσυ.
Θεωρώ ότι κάθε φουρνια μαθητών που δίνει κάθε χρόνο έχει πάνω κάτω το ίδιο επίπεδο, οπότε οι βάσεις επηρεάζονται κυρίως από τα θέματα.

παντως καλο ειναι να δεχομαστε τις διαφορετικες αποψεις οσο και αν μας φαινονται λαθος ,οσο και αν ειναι αληθεια....
Αν έγραφες την πηγή σου δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να σε πιστέψω..Αλλα εσύ αερολογίσεις και δίνεις την εντύπωση ότι το κάνεις εσκεμμένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
το ειπε φιλος καθηγητης με πολλα χρονια διδασκαλιας που εχει διατελεσει και διορθωτης.
αλλα ειλικρινα γιατι τοση αντιπαθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
το ειπε φιλος καθηγητης με πολλα χρονια διδασκαλιας που εχει διατελεσει και διορθωτης.
Κάτσε ρε φιλε mike γιατί από αυτά που έγραφες μέχρι τώρα φαινόσουν τουλάχιστον σοβαρός και συζητίσιμος...Γράφεις σε ένα site το οποίο παρακολουθούν χιλιάδες μαθητές που περιμένουν τους βαθμούς, ότι έχεις έγκυρη πηγή για τις βάσεις και τελικά αυτή η "έγκυρη" πηγή είναι ένας καθηγητής (που δεν μας είπες καν αν διορθώνει και φέτος) ο οποίος χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η διόρθωση των γραπτών, χωρίς να έχει στα χέρια του τους μέσους όρους των βαθμολογιών σε κάθε μάθημα και χωρις να έχουν συμπληρώσει οι μαθητές τα μηχανογραφικά έβγαλε συμπέρασμα ότι θα ανέβουν οι βάσεις κατα 300 μόρια. Και εσύ το αποκαλείς έγκυρη πηγή? :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_m

Νεοφερμένος

Ο chris_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
το ειπε φιλος καθηγητης με πολλα χρονια διδασκαλιας που εχει διατελεσει και διορθωτης.
αλλα ειλικρινα γιατι τοση αντιπαθεια?

Με αυτα που λες λογικο ειναι. Πριν ελεγες για εγκυρη πηγη και τωρα λες οτι η πηγη αυτη ειναι ενας φιλος καθηγητης.1. Πως γνωριζει το επιπεδο των θεματων σε ολα τα μαθηματα για βγαλει συμπερασμα και 2. το αν τα γραπτα που διορθωσε ηταν στο συνολο αριστα δεν εχει ιδιαιτερη σημασια. Απο τους βαθμολογητες που γνωριζω π.χ. στα μαθηματικα ο ενας ειπε πως ειχε πολλα 100 ενω ο αλλος απο τα 150 που διωρθωσε μολις 3 ηταν πανω απο 19 και τα αλλα ως επι το πλειστον κατω απο τη βαση. Προκειται ουσιαστικα για προσωπικη εκτιμηση και με την καμια για για εγκυρη πηγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
οκ ,απλα εχω μαθει οταν αποτυγχανω (δεν αναφερομαι προσωπικα σε κανεναν) να βλεπω τι δεν πηγε καλα και να μην ριχνω τις ευθυνες αλλου ,η τουλαχιστον να ειναι το τελευταιο πραγμα που θα κανω.
αυτο που ειπα ειναι οτι δεν ειναι ομορφο να λεμε συνεχως οτι οι αλλοι φταινε για τα θεματα ,ειναι δυσκολα ,δεν θα ανεβουν οι βασεις δεν θα κανουν οι βασεις κτλ.

προσωπικα δεν εχω συμφερον να σας αγχωσω ,αυτο που ηθελα το καταφερα περσυ να μπω εκει που θελω ,οποτε δεν βρισκω λογο να μπαινω εδω και το παιζω εξυπνος,απλα το βλεπω απο αλλη ματια ρανια ,κατι που αργα η γρηγορα θα κανετα και σεις.


και οι βασεις δεν βγαινουν σε σχεση με τα περσινα ,αλλα σε σχεση με την αποδοση των φετινων υποψηφιων ,οποτε δεν εχει νοημα το πιο δυσκολα -πιο ευκολα απο περσυ.
ναι ειχα εξυπνακιδες που το λεγαν και αντιδρουσα πανω κατω οπως εσεις ,με την διαφορα οτι δεν ειρωνευομουν κανεναν ,σεβομουν και απαντουσα με σοβαροτητα
αλλα θα συμφωνησω οτι το τι ειναι ευκολο /δυσκολο για τον καθενα ειναι σχετικο.

@lowbaper92
οι θεωριτικοι εαν θελουν να δωσουν μαθηματικα πρεπει να γνωριζουν κιολας το αντικειμενο ,δεν τους ζητανε σε καμια περιπτωση να κανουν κατι το υπερβολικα δυσκολο ,κατ αντιστοιχια θεωρω οτι και ενας θετικος οφειλει να ξερει τα βασικα απο αρχαια και ιστορια.



παντως καλο ειναι να δεχομαστε τις διαφορετικες αποψεις οσο και αν μας φαινονται λαθος ,οσο και αν ειναι αληθεια....

Ελα στη θεση μου ρε φιλε και νιωσε και ψυχραιμος αν θες. Οχι, δεν μπορω να σταθω ψυχραιμη απεναντι σε τετοια σταση, λυπαμαι.
Ετσι απλα προς ενημερωση σου, δεν απετυχα. Σε κανενα μαθημα. Εκτος απο τη φυσικη που δεν με επιασε ο χρονος και την εκθεση που αγνοω, σε ολα τα αλλα μαθηματα τα εχω παει αψογα. Δεν κατηγορω κανεναν, ουτε τον εαυτο μου γιατι εκανα ο,τι καλυτερο μπορουσα.:)
Τα θεματα λοιπον, φιλε αγαπημενε, βγηκαν λιγο πιο σκληρα, τα αφησανε στο φουρνο πιο πολυ εκει στην ΚΕΕ. Εσυ ποιος εισαι που θα τα κρινεις; Τα εδωσες υπο πιεση μηπως; Ή ησουν στην ομαδα συνταξης;
Ουπς, τιποτα απο τα δυο.
Οποτε καλυτερα να μασας παρα να μιλας, υπαρχουν μαθητες εδω που εχουν αγωνια για τους βαθμους και τις βασεις. ΑΓΩΝΙΑ. Οχι "α κοιτα τα σκασμενα περιμενουν και καθοδο, ΧΑΑΧΧΑΧΑ εμενα ενας καθηγητης [σημ. ΤΕΛΕΙΩΣ εξω απο τα πραγματα] ειπε οτι θα εκτοξευθουν οι βασεις".
Και ετσι απο απορια, ποια ειναι η διαφορετικη αποψη; Εσυ ξερεις καλυτερα απο αυτους τους χαμενους που βγαζουν στις φυλλαδες καθε μερα σχεδον να πιστεψω.
Γιατι
Οταν ολοι λενε για καθοδο, ο Μιχαλης λεει ΟΧΙ!

Για ενα καλυτερο μελλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ρε παιδια προσωπικα πιστευω οτι ενας ανθρωπος που εχει φαει την κιμωλια με το κιλο και εχουν περασει απο τα χερια του χιλιαδες παιδια εχει γνωμη και η βαρυτητα της ειναι μεγαλη (για μενα ,αν για σας δεν ειναι μην θεωρησετε οτι ειναι σοβαρη η πηγη μου)
απο την αλλη παραπανω το τοπικ κανει λογο για εκτιμησεις αν κρεμεστε απ τον καθεναν εδω μεσα και το τι θα πει ,προβλημα σας.
αυτο το τοπικ δημιουργηθηκε για να καταθετουμε εκτημισεις και αποψεις πανω στις βασεις ,εγω κατεθεσα την αποψη/συζητηση που ειχα που προσωπικα συμφωνω (για μια ανοδο περιπου 200 σε καποιες υψηλοβαθμες)
το οτι εσεις καθεστε και κραζετε οποιον σας κανει να χισετε ''ιντερνετικο'' ιδρωτα δεν φταιω εγω,δεν ειναι σκοπος του τοπικ να προβλεψει ουτε να αποτελεσει οδηγο για το μηχανολγραφικο σας,σε forum βρισκομαστε οχι στο γραφειο 2βθμειας εκπαιδευσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Eιλικρινα,πραγματικα και ολα τα αλλα δεν μπορω με τιποτα να πιστεψω οτι ειπε καθηγητης και δη διορισμενος(θελω να πω οτι δε δουλευει σε φροντιστηριο)οτι οι βασεις θα ανεβουν και μαλιστα 300 μορια.Εγω στην αρχη μολις διαβασα το αρχικο post σου νομιζα οτι εκανες πλακα και τωρα τη συνεχιζεις λεγοντας οτι στο ειπε καθηγητης.Αληθεια δεν μπορω να το πιστεψω ρε φιλε.Σε κατα γενικη ομολογια δυσκολοτερα θεματα απο τα περσινα(1.το θεμα της εκθεσης η αυτομορφωση ηταν κατι προτοτυπο 2.τα θεματα στα μαθηματικα γενικης 2,3,4 ηταν ευκολα και το 1 ειχε αποδειξη οχι καθαρα διατυπωμενη στο σχολικο βιβλιο 3.τα μαθηματικα κατευθυνσης ηταν μεν ευκολα και δεν ειχαν την τρελη σκεψη,αλλα παλι πιο δυσκολα απο τα περσινα 4.το αοδε τιποτα το ιδιαιτερο αν εξαιρεσεις οτι βαλανε ασκηση απλη 5.το 1,3 στη φυσικη ηταν ιδιας ευκολιας με τα περσινα το 2,4 σαφως πιο δυσκολα απο τα περσινα 6. το αεππ για μενα ηταν πολυ δυσκολο.ειδικα το 1 που δεν ειχε στην ουσια θεωρια καθαρη και ειχε δυο δυσκολα κρισεως το 2 πιο ευκολο απο τα περσινα και τρομερες ασαφειες στο 3 ,αλλα και το τελευταιο ερωτημα του 4 ηταν δυσκολο)λες οτι θα ανεβουν οι βασεις.Ειναι λιγο προκλητικο.Συμφωνω ομως με αυτο που λες οτι εχει ανεβει το επιπεδο των μαθητων και η προετοιμασια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
ρε παιδια προσωπικα πιστευω οτι ενας ανθρωπος που εχει φαει την κιμωλια με το κιλο και εχουν περασει απο τα χερια του χιλιαδες παιδια εχει γνωμη και η βαρυτητα της ειναι μεγαλη (για μενα ,αν για σας δεν ειναι μην θεωρησετε οτι ειναι σοβαρη η πηγη μου)
απο την αλλη παραπανω το τοπικ κανει λογο για εκτιμησεις αν κρεμεστε απ τον καθεναν εδω μεσα και το τι θα πει ,προβλημα σας.
αυτο το τοπικ δημιουργηθηκε για να καταθετουμε εκτημισεις και αποψεις πανω στις βασεις ,εγω κατεθεσα την αποψη/συζητηση που ειχα που προσωπικα συμφωνω (για μια ανοδο περιπου 200 σε καποιες υψηλοβαθμες)
το οτι εσεις καθεστε και κραζετε οποιον σας κανει να χισετε ''ιντερνετικο'' ιδρωτα δεν φταιω εγω,δεν ειναι σκοπος του τοπικ να προβλεψει ουτε να αποτελεσει οδηγο για το μηχανολγραφικο σας,σε forum βρισκομαστε οχι στο γραφειο 2βθμειας εκπαιδευσης...

ΠΟΥ ΣΚΑΤΑ κολλαει το οτι εχει τεραστια εμπειρια; ΠΟΥ;
Εχει την παραμικρη ιδεα για τους φετινους βαθμους;
ΟΧΙ!
Εχει διορθωσει ο ιδιος φετινα γραπτα;
ΟΧΙ!
Εχει δει ο ιδιος τους μεσους ορους των μαθητων σε καθε μαθημα;
ΟΧΙ!

Δεν πα να εχει φαει και πινακες με το κιλο, αυτο δεν λεει απολυτως τιποτα. Δεν εχει καμια επαφη με τα φετινα δεδομενα και αποτελεσματα.
Συνελθε δηλαδη. Και ναι, αν καποιος ειναι αγχωδης και τρεμει μηπως χασει τη σχολη του για χ,ψ λογους που δεν αφορουν ουτε εσενα ουτε εμενα, θα επηρεαστει απο αυτα που διαβαζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
δεν προκαλεσα/εβρισα ειρωνευτικα κανεναν ,δεν συνηθιζω να ζητοκραυγαζω και να φαμφαρολογω για να ακουστει η γνωμη μου ,ειπα κατι που προσωπικα πιστευω και συζητησα με καποιον που πιστευω οτι εχει λογο να μιλησει γ αυτο.
απο κει και περα θελετε να μου αλλαξετε γνωμη?
οχι δεν αλλαζω ,αυτα πιστευω και αυτη ειναι η αποψη μου.
οπως προειπα αυτη ειναι η δουλεια του τοπικ να διατυπωνονται και να συζητουνται αποψεις,ο καθενας με την λογικη του ας βγαλει τα δικα του συμπερασματα,εγινε χαμος και δυο σελιδες πολυ κολακευτικα ποστ για μια δημοσιευση...αυτο ρε παιδια ειναι το επιπεδο εδω μεσα?να μην σεβομαστε τους αλλους?ακομα και λαθος να αποδειχθει αυτο που ειπα ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ,απο κει και περα δεν χωραει αλλη συζητηση το θεμα.ειναι αυστηρα υποκειμενικη η δυσκολια των θεματων και λαθος μου που την εθιξα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top