[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2010

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
συμφωνώ.αν και σχετικά με αυτούς που το έχουν κατά 95% σίγουρο το που έχουν περάσει, καλύτερα να μην θεωρούν τίποτα δεδομένο, γιατί ποτέ δεν ξέρεις.καλό είναι να υπάρχει και λίγο άγχος.;)
και οι υπόλοιποι ας σταματήσουν να το σκέφτονται και να έχουν τόσο πολύ άγχος!:P
Kοιτα,οταν ο αλλος εχει 19.000 και πανω, γιατι να ανησυχει?Και γιατι να ανησυχει καποιος που ειναι 500-1000 μορια επανω απο την σχολη που θελει? Αυτοι δεν εχουν προβλημα..Οι υπολοιποι που ειναι στο οριο ειναι οι "βλακες"..:/: Αν ηθελαν να την εχουν σιγουρη τη σχολη που θελουν,ας διαβαζαν περισσοτερο..(συμπεριλαμβανομαι εγω σ'αυτους)

Σωστηηηηηηηηηηηή!!!!Μόνο εμείς καθόμαστε και σκάμε αναμένοντας:worry:
Ακριβως..Υπομονη..Σε 5-6 μερες θα ξερουμε,ειτε μας αρεσει ειτε οχι..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

melody92

Νεοφερμένος

Η melody92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ακριβως..Υπομονη..Σε 5-6 μερες θα ξερουμε,ειτε μας αρεσει ειτε οχι..:/:

Ναι άντε να τελειώνει πλέον αυτό το μαρτύριο της αναμονής;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Καμια προσφατη και σχετικα εγκυρη εκτιμηση δεν παιζει?


(Ουπς..Ξεχαστηκα..Στην Ελλαδα ζουμε..Σορρυ που την τολμησα την ερωτηση παιδες:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairytale43

Νεοφερμένος

Η fairytale43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Πες το ψέματα....:PΤι έγινε εξαφανίστηκαν όλοι???? Βαρέθηκαν φαίνεται να περιμένουν να μάθουμε για τις βάσεις:P.Δεν πειράζει εμείς είμαστε εδώ!!!!! Ούτε ξέρουμε σίγουρα ακόμα. Λογικά από Δευτέρα θα γνωρίζουμε σίγουρα ποια μέρα θα βγουν!!!!!!:D

Μην αγχώνεστε βρε παιδιά, δεν είστε οι μόνοι. Ακόμα κ εγώ ποθ έγραφα τακτικά εδώ έχω απομακριν8εί τισ τελευτέες μέρες! Μπαίνω όμως συνέχεια κ διαβάζω τα νέα μηνύματα σας ! Απλά δν έχω τίποτα άλλο να γράψω πια...Κ εγώ είμαι 200 μόρια κάτω απτο όνειρο μου κι απλά ελπίζω....Υπομονή και κουράγιο! (Κοντεύω να παιθάνω απο την αγωνία!:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Kοιτα,οταν ο αλλος εχει 19.000 και πανω, γιατι να ανησυχει?

Γιατι μπορει η σχολη που θελει να εχει 19500 ισως;; που το παραλογο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Γιατι μπορει η σχολη που θελει να εχει 19500 ισως;; που το παραλογο;;
Δεν χρειαζεται να ανησυχει γιατι αν στην αθηνα πχ η σχολη που θελει εχει 19500 τοτε σε μια επαρχιακη πολη θα εχει λιγοτερο και θα παει εκει.Απλα θα χασει την πολη.Σιγα το θεμα.Επισης ανεφερα και το εξης->"Και γιατι να ανησυχει καποιος που ειναι 500-1000 μορια επανω απο την σχολη που θελει? " Οποτε αν ειναι επανω,τοτε και 19500 να ειναι η σχολη που θελει,αυτος θα την πιασει.Αλλιως,ανηκει στην κατηγορια των παιδιων που πρεπει να ανησυχουν.
Με λιγα λογια ειναι το εξης->Αν εχεις πανω απο 19000,τοτε σε οποια υψηλοβαθμη σχολη θες,αναλογα με το πεδιο που εισαι,μπορεις να πας..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Δεν χρειαζεται να ανησυχει γιατι αν στην αθηνα πχ η σχολη που θελει εχει 19500 τοτε σε μια επαρχιακη πολη θα εχει λιγοτερο και θα παει εκει.Απλα θα χασει την πολη.Σιγα το θεμα.

Eξαρτάται τον άνθρωπο, για κάποιους μπορεί να είναι ασήμαντο να χάσουν την πόλη, κάποιοι μπορεί να προτιμούν να πάνε σε άλλη πόλη, άλλοι απλά δεν θέλουν να πάνε σε άλλη πόλη, ενώ άλλοι μπορεί να αδυνατούν να πάνε σε άλλη πόλη. Τα έξοδα για να συντηρήσεις ένα σπίτι για τα 4-5+ χρόνια σπουδών δεν είναι μικρή υπόθεση (+ το να φύγεις από το σπίτι σου/συγγενείς/φίλους/δεσμό σου που για κάποιους δεν είναι το ίδιο εύκολο με άλλους).

Όσον αφορά το άλλο για τα 500-1000 μόρια πάνω, δεν το ανέφερα γιατι δεν διαφωνώ με αυτό (εκτός από στρατιωτικών/αστυνομικών κλπ που λένε ότι θα εκτοξευθούν), εκφράζω την απορία μου μόνο εκεί που διαφωνούμε :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Eξαρτάται τον άνθρωπο, για κάποιους μπορεί να είναι ασήμαντο να χάσουν την πόλη, κάποιοι μπορεί να προτιμούν να πάνε σε άλλη πόλη, άλλοι απλά δεν θέλουν να πάνε σε άλλη πόλη, ενώ άλλοι μπορεί να αδυνατούν να πάνε σε άλλη πόλη. Τα έξοδα για να συντηρήσεις ένα σπίτι για τα 4-5+ χρόνια σπουδών δεν είναι μικρή υπόθεση (+ το να φύγεις από το σπίτι σου/συγγενείς/φίλους/δεσμό σου που για κάποιους δεν είναι το ίδιο εύκολο με άλλους).

Όσον αφορά το άλλο για τα 500-1000 μόρια πάνω, δεν το ανέφερα γιατι δεν διαφωνώ με αυτό (εκτός από στρατιωτικών/αστυνομικών κλπ που λένε ότι θα εκτοξευθούν), εκφράζω την απορία μου μόνο εκεί που διαφωνούμε :).
Aν σε ενδιαφερει πιο πολυ η πολη παρα η σχολη,τοτε ειναι απλα θεμα προτεραιοτητων.
Ξερω οτι ειναι ζορι να συντηρησεις σπιτι για τα 5+ χρονια σπουδων μιας και εγω αυτο θα κανω και μου φαινονται "βουνο" τα εξοδα.Μακαρι η ζωη να ηταν δικαιη και να μπορουσαμε να σπουδασουμε ολοι με ευκολια.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Μακαρι η ζωη να ηταν δικαιη και να μπορουσαμε να σπουδασουμε ολοι με ευκολια.:/:

Κουτσά στραβά μόνο στην Ελλάντα, το Πανεπιστήμιο λειτουργεί όπως η Κοινωνική Πρόνοια, δηλ., να περάσουν οι πάντες με κάποιον τρόπο (πλαγίως, οριζοντίως ή καθέτως) και να βγούν με ένα χαρτί στο χέρι (γραμμή παραγωγής: όσοι μπαίνουν βγαίνουν). Άρα όλοι λίγο πολλοί μπορούν να σπουδάσουν και να πουλάνε μούρη επιστήμονα. Δεν είμαστε σαν τους "γείτονές" μας τους Ευρωπαίους, οι οποίοι ξεχωρίζουν τους ικανούς φοιτητές από την μάζα με ανάλογες διαδικασίες εισαγωγής και τους ανίκανους τους στέλνουν σπίτι τους. Το πτυχίο Πανεπιστημίου στην Ελλάντα καλώς ή κακώς έχει καταντήσει "πωπόχαρτο" λόγω της μαζικοποίησης των σπουδών και της εύκολης πρόσβασης σε αυτές. Αν εσείς σκάτε να περάσετε σε ένα Πανεπιστήμιο, εγώ σκάω 10 φορές περισσότερο για να βρω τι μεταπτυχιακό θέλει αυτή η ρημάδα η αγορά εργασίας στην Ελλάντα. Το πτυχίο δεν το θέλουν γιατί βρωμάει ο τόπος. Θέλουν εξειδίκευση από όποια επιστήμη και αν τελειώσεις, γιατί βλέπετε το πτυχίο είναι ένα γενικό χαρτί γενικών γνώσεων, όπου με την πάροδο των χρόνων με πολιτικές σκοπιμότητες, υποβαθμίζεται και σαν αξία και σαν ποιότητα γνώσεων. Εξάλλου σύμφωνα με την άποψη πολλών καθηγητών Πανεπιστημίου, το Πανεπιστήμιο όλες τις επιστήμες που προσφέρει, τις προσφέρει σε θεωρητική μορφή (ακαδημαϊκή) είτε είναι Ιατρική, είτε είναι Οικονομικά, είτε είναι Πολυτεχνείο,..κτλ. Δυστυχώς, το Ελληνικό Πανεπιστήμιο είναι αποκομμένο από την αγορά εργασίας (κομμουνιστικό και σοσιαλιστικό πρότυπο).

Και τι δεν θα έδινα, από το λύκειο να έκανα κατευθείαν μεταπτυχιακές σπουδές, αν γινόταν...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Ped.

Νεοφερμένος

Ο Kostas Ped. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Οσοι ενδιαφερονται για μεταγραφες εδω βρισκονται ολα οσα πρεπει να γνωριζουν >https://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4590013
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Ped.

Νεοφερμένος

Ο Kostas Ped. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

myrtaki

Νεοφερμένος

Η myrtaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Kοιτα,οταν ο αλλος εχει 19.000 και πανω, γιατι να ανησυχει?Και γιατι να ανησυχει καποιος που ειναι 500-1000 μορια επανω απο την σχολη που θελει? Αυτοι δεν εχουν προβλημα..Οι υπολοιποι που ειναι στο οριο ειναι οι "βλακες"..:/: Αν ηθελαν να την εχουν σιγουρη τη σχολη που θελουν,ας διαβαζαν περισσοτερο..(συμπεριλαμβανομαι εγω σ'αυτους)
Διαφωνω τελειως.αυτο που λες ειναι μια πολυ γενικευμενη παρατηρηση..μαθηματα οπως η εκθεση μπορει να ριξουν πολυ το μεσο ορο,ακομη κι αν στα υπολοιπα εχει γραψει καποιος πολυ καλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arch_91

Νεοφερμένος

Ο arch_91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Διαφωνω τελειως.αυτο που λες ειναι μια πολυ γενικευμενη παρατηρηση..μαθηματα οπως η εκθεση μπορει να ριξουν πολυ το μεσο ορο,ακομη κι αν στα υπολοιπα εχει γραψει καποιος πολυ καλα..

Άν όπως λες είχε γράψει πολύ καλά τότε πόσο πια λιγότερα μόρια να του στερήσει η έκθεση; Και ναι να του τα στερήσει αν δεν είναι σε θέση να εκφράζεται,γιατί τι να το κάνω να έχει σε όλα 20 αλλά να μην ξέρει να μιλάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtaki

Νεοφερμένος

Η myrtaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Άν όπως λες είχε γράψει πολύ καλά τότε πόσο πια λιγότερα μόρια να του στερήσει η έκθεση; Και ναι να του τα στερήσει αν δεν είναι σε θέσει να εκφράζεται,γιάτι τι να το κάνω να έχει σε όλα 20 αλλά να μην ξέρει να μιλάει;
Εσυ μην το κανεις τιποτα!Αλλα για να ξερει κανεις για πχ πολυ καλα θετικες επιστημες.ε,μαλλον θα εχει συγκροτημενη σκεψη...και μην ξεχναμε οτι η εκθεση ειναι υποκειμενικο μαθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evilstts

Νεοφερμένος

Ο evilstts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κάλυμνος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
5 or 6 days to go!!!! Παιδιά οι μέρες δεν περνάνε... και αρχίζει να με πιάνει η τρέλα..... :crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Άν όπως λες είχε γράψει πολύ καλά τότε πόσο πια λιγότερα μόρια να του στερήσει η έκθεση; Και ναι να του τα στερήσει αν δεν είναι σε θέση να εκφράζεται,γιατί τι να το κάνω να έχει σε όλα 20 αλλά να μην ξέρει να μιλάει;

To μεγαλύτερο κομμάτι της έκθεσης είναι εκτός απ' το να ξέρεις να γράφεις, να εχεις μάθει παπαγαλία όλες τις θεματικές ενότητες. Διαφορετικά, και να ξέρεις να γράφεις, το πρόβλημα είναι ότι σε 3 ώρες είναι πολύ δύσκολο να σκεφτείς όλα τα επιχειρήματα που δεν έχεις ξανασυναντήσει και να τα βάλεις κάτω, μαζί με περίληψη και ασκήσεις.

Το θέμα δεν είναι μόνο η Έκθεση όμως. Όταν κάποιος έχει 19300 μόρια πχ, ο βαθμός του κατεβαίνει από την έκθεση στην οποία πχ έγραψε 16 (δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει να μιλάει το 16...) και από ελάχιστα μόρια χαμένα σε άλλα μαθήματα. Το βρίσκω πιο φυσιολογικό να αγχώνεται αυτός για το αν τελικά θα μπεί στην σχολή του από το άτομο που έβγαλε 16500 και έχει 15 στο ΑΟΔΕ πχ. Αυτός που έβγαλε τα 16500 με 15 στο ΑΟΔΕ και αγχωνεται για το αν θα περάσει στην σχολή που έχει 16700 τον εαυτό του έχει να κατηγορεί. Θα μπορούσε να είχε γράψει 20 αν διάβαζε περισσότερο και να έχει γύρω στα 17100 και να είναι σίγουρος. Αυτός που έβγαλε 19300 τί θα του πείς; Να έγραφε καλύτερα στην Έκθεση που έγραψε έναν σεβαστό βαθμό και οι βαθμολογίες είναι υποκειμενικές; Ή να μην έχανε τα ελάχιστα μόρια που έχασε πχ από 2 άλλα μαθήματα, το οποίο είναι φυσιολογικότατο στις πανελλήνιες αφού όσο καλά διαβαζμένος και να είσαι σε κάποια μαθήματα δεν γίνεται να είσαι σίγουρος; Θα χάσει το στόχο του από μαλακία, ενώ ο άλλος θα τον χάσει με απόλυτη ευθύνη και γνωρίζοντας τί έπρεπε να κάνει διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arch_91

Νεοφερμένος

Ο arch_91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
To μεγαλύτερο κομμάτι της έκθεσης είναι εκτός απ' το να ξέρεις να γράφεις, να εχεις μάθει παπαγαλία όλες τις θεματικές ενότητες. Διαφορετικά, και να ξέρεις να γράφεις, το πρόβλημα είναι ότι σε 3 ώρες είναι πολύ δύσκολο να σκεφτείς όλα τα επιχειρήματα που δεν έχεις ξανασυναντήσει και να τα βάλεις κάτω, μαζί με περίληψη και ασκήσεις.

Το θέμα δεν είναι μόνο η Έκθεση όμως. Όταν κάποιος έχει 19300 μόρια πχ, ο βαθμός του κατεβαίνει από την έκθεση στην οποία πχ έγραψε 16 (δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει να μιλάει το 16...) και από ελάχιστα μόρια χαμένα σε άλλα μαθήματα. Το βρίσκω πιο φυσιολογικό να αγχώνεται αυτός για το αν τελικά θα μπεί στην σχολή του από το άτομο που έβγαλε 16500 και έχει 15 στο ΑΟΔΕ πχ. Αυτός που έβγαλε τα 16500 με 15 στο ΑΟΔΕ και αγχωνεται για το αν θα περάσει στην σχολή που έχει 16700 τον εαυτό του έχει να κατηγορεί. Θα μπορούσε να είχε γράψει 20 αν διάβαζε περισσότερο και να έχει γύρω στα 17100 και να είναι σίγουρος. Αυτός που έβγαλε 19300 τί θα του πείς; Να έγραφε καλύτερα στην Έκθεση που έγραψε έναν σεβαστό βαθμό και οι βαθμολογίες είναι υποκειμενικές; Ή να μην έχανε τα ελάχιστα μόρια που έχασε πχ από 2 άλλα μαθήματα, το οποίο είναι φυσιολογικότατο στις πανελλήνιες αφού όσο καλά διαβαζμένος και να είσαι σε κάποια μαθήματα δεν γίνεται να είσαι σίγουρος;


OK.Σ'αυτο το θεμα εχεις δικιο,ωστοσο διαφωνω οτι στην εκθεση πρεπει να μαθεις παπαγαλια την επιχειρηματολογια.Ειναι ακριβως αυτο το λαθος ολων γι'αυτο και δεν πανε καλα.Εαν εχεις μια συγκροτημενη σκεψη και μια γενικοτερη κριση για το τι γινεται νομιζω οτι μπορεις να βρεις πληθωρα επιχειρηματων!!!Σιγουρα υπαρχουν και εξαιρεσεις σε περιεργους βαθμολογητες,αλλα εγω τουλαχιστον απο το σχολειο μου θυμαμαι οτι οσο οντως αξιζαν πηγαν καλα και το αντιστροφο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
OK.Σ'αυτο το θεμα εχεις δικιο,ωστοσο διαφωνω οτι στην εκθεση πρεπει να μαθεις παπαγαλια την επιχειρηματολογια.Ειναι ακριβως αυτο το λαθος ολων γι'αυτο και δεν πανε καλα.Εαν εχεις μια συγκροτημενη σκεψη και μια γενικοτερη κριση για το τι γινεται νομιζω οτι μπορεις να βρεις πληθωρα επιχειρηματων!!!Σιγουρα υπαρχουν και εξαιρεσεις σε περιεργους βαθμολογητες,αλλα εγω τουλαχιστον απο το σχολειο μου θυμαμαι οτι οσο οντως αξιζαν πηγαν καλα και το αντιστροφο...

Πάντως, όσο περίεργο και αν ακούγεται, σε μια συμμαθήτρια μ στο φροντιστήριο, ο ένας βαθμολογητής της έβαλε 100 και ο άλλος 60, και ο τρίτος 85, οπότε την γλίτωσε με το περίφημο 92,5 που μαζί με τον βαθμό του σχολείου ανέβαινε στο 18,8 νομίζω. Κοίτα όμως απόκλιση... 40 μόρια απόκλιση (όσο πιάνει όλη η Έκθεση) και με τον ένα βαθμό να είναι το απόλυτο τέλειο, 100, που έγω μέχρι τότε νόμιζα ότι είναι ένας μύθος το 100 στην Έκθεση, και το πρώτο άτομο που είδα να το παίρνει είχε 60 από τον άλλο βαθμολογητή... Ξέρω ότι είναι δυσκολοπίστευτο, αφού ακόμη κ εγώ που μου το έλεγε δεν την πίστευα, και δεν το έχω δεί μπροστά μου (έχω δεί μόνο τον τελικό βαθμό), αλλά δεν βλέπω το λόγο να έλεγε ψέμματα, το κοριτσάκι δεν ήταν ούτε ψώνιο ούτε κομπλεξικό, αντιθέτως.

ΥΓ: By the way, για να μην νομίζεις ότι επειδή κάνουμε διάλογο είμαι κομπλεξικός, δεν σου τις ρίχνω εγώ τις αρνητικές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arch_91

Νεοφερμένος

Ο arch_91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πάντως, όσο περίεργο και αν ακούγεται, σε μια συμμαθήτρια μ στο φροντιστήριο, ο ένας βαθμολογητής της έβαλε 100 και ο άλλος 60, και ο τρίτος 85, οπότε την γλίτωσε με το περίφημο 92,5 που μαζί με τον βαθμό του σχολείου ανέβαινε στο 18,8 νομίζω. Κοίτα όμως απόκλιση... 40 μόρια απόκλιση (όσο πιάνει όλη η Έκθεση) και με τον ένα βαθμό να είναι το απόλυτο τέλειο, 100, που έγω μέχρι τότε νόμιζα ότι είναι ένας μύθος το 100 στην Έκθεση, και το πρώτο άτομο που είδα να το παίρνει είχε 60 από τον άλλο βαθμολογητή... Ξέρω ότι είναι δυσκολοπίστευτο, αφού ακόμη κ εγώ που μου το έλεγε δεν την πίστευα, και δεν το έχω δεί μπροστά μου (έχω δεί μόνο τον τελικό βαθμό), αλλά δεν βλέπω το λόγο να έλεγε ψέμματα, το κοριτσάκι δεν ήταν ούτε ψώνιο ούτε κομπλεξικό, αντιθέτως.

ΥΓ: By the way, για να μην νομίζεις ότι επειδή κάνουμε διάλογο είμαι κομπλεξικός, δεν σου τις ρίχνω εγώ τις αρνητικές

Οντως πολυ περιεργη η βαθμολογια...Αλλα αυτο που δεν καταλαβα ειναι πως ο τελικος της βαθμος ειναι 92,5...???Το 92,5 ειναι ο μεσος ορος του 85 και του 100..ετσι βγαινει ο μεσος ορος σε περιπτωση αναβαθμολογησης? (δεν το ξερω καθολου...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Οντως πολυ περιεργη η βαθμολογια...Αλλα αυτο που δεν καταλαβα ειναι πως ο τελικος της βαθμος ειναι 92,5...???Το 92,5 ειναι ο μεσος ορος του 85 και του 100..ετσι βγαινει ο μεσος ορος σε περιπτωση αναβαθμολογησης? (δεν το ξερω καθολου...)

Πλέον σε περίπτωση αναβαθμολόγησης μετράνε οι δύο μεγαλύτεροι βαθμοί και ο τελικός βαθμός είναι το ημιάθροισμα τους, το οποίο το γράφουν σε κλίμακα του 20 και είναι 18,5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top