Εκπαιδευτικός σε ΕΠΑΛ καταγγέλει bullying από μαθητές προς τον ίδιο

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Έχω γνωρίσει ΕΠΑΛίτη στο ΙΕΚ που πήγαινα.
Σε φάση να πετάει τα θρανία στον αέρα σαν να είναι χάρτινα εν ώρα μαθήματος και να σκάνε κάτω τα θρανία, να κάνει κομμάτια το χριστουγεννιάτικο δέντρο και να πετάει τα κλαδιά αριστερά και δεξιά και να κλείνει γενικούς διακόπτες στα εργαστήρια υπολογιστών εν ώρα μαθήματος.

Το βράδυ δούλευε σερβιτόρος και σύμφωνα με μαρτυρίες, εκεί ήταν σοβαρότατος και Παναγία. Έπεφτε δούλεμα γι αυτές του τις μεταστροφές.

Συμπέρασμα: ψυχούλες είναι κι αυτές :loltooth:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Απλά ο καθένας ξέρει τι τον παίρνει να κάνει τι και που Scandal. Σε δημόσιες περιουσίες όλοι γινόμαστε μάγκες. Στα ιδιωτικά που εκεί πλερώ οι γονείς ή σε δουλειές που εκεί θέλουμε να πλερωνόμαστε ημείς εκεί μόκο και σεβασμός. Δεν είναι τυχαίο που στα δημόσια σχολεία επικρατεί το χάος και στα φροντιστήρια ας πούμε τα βλέπεις όλα στη πένα.

Μετά λέμε να γίνουμε Σουηδία... Στη Σουηδία τα σέβονται όλα, εδώ ό,τι καινούργιο πάει να γίνει με όλη τη καλή θέληση στο τέλος πάντα θα βρεθεί ο θερμοκέφαλος που θα τα κάνει λαμπόγυαλο και δεν θα σεβαστεί τίποτα.

Υ.Γ. Δεν το παίζω αθώα περιστέρα, υπήρχαν πολλές περιπτώσεις και στο παρελθόν αλλά και στο παρόν που και εγώ έχω κάνει ( και κάνω ακόμα δυστυχώς ) παρόμοιου τύπου πράγματα που θα με κατέτασσαν στη κατηγορία των θερμοκέφαλων-ούγκανων που σατιρίζω αυτή τη στιγμή. Απλά τουλάχιστον εγώ έχω το θάρρος και να το παραδεχτώ αλλά και να αυτοσατιρίζομαι.
 

knot

Νεοφερμένος

Ο knot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Απόλυτα υπεύθυνοι για το χάος στα σχολεία είναι οι...ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ...
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Απόλυτα υπεύθυνοι για το χάος στα σχολεία είναι οι...ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ...
Γιατί το λες αυτό;
Δεν μπορούν να έχουν μερίδιο ευθύνης και ορισμένοι μαθητές/οι οικογένειές τους/το εκπαιδευτικό σύστημα που έχει αφεθεί στην τύχη του;
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Απόλυτα υπεύθυνοι για το χάος στα σχολεία είναι οι...ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ...
Κανένας δεν είναι απόλυτα υπεύθυνος. Όλοι έχουν μερίδιο ευθύνης. Και όταν μιλάμε για λύκειο, αναφερόμαστε σε παιδιά που πλέον είναι σε θέση να σκεφτούν παραπάνω και (πρέπει να) φτάνουν σιγά σιγά την ενήλικη ωριμότητα. Δεν είναι νήπια.
 

knot

Νεοφερμένος

Ο knot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν ειναι μονο το περιστατικο του καθηγητη του ΕΠΑΛ αλλα και οι καταληψεις οι οποιες στερουν απο το σχολειο τον πρωταρχικο του ρολο που ειναι η μορφωση ...οι περισσοτερες γινονται με την συγκαλυψη και την ανοχη των εκπαιδευτικων στα σχολεια...Λυπαμαι πολυ για αυτους και την επερχομενη καταστροφη
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι πολυπαραγοντικό αλλά πραγματικά έχουμε ξεφύγει. Καμία έννοια σεβασμού στην παιδεία και στους χώρους και στους εκπαιδευτικούς. Έχω τόσα νεύρα με αυτήν την παθητική αποδοχή της κατάστασης, αυτό ξεκινάει από την οικογένεια, κυρίως, όπου οι γονείς παρατούν τα παιδιά τους χωρίς να τα μεγαλώνουν ουσιαστικά, να τα μαθαίνουν τρόπους, μετά τα μαθαίνουν να κάνουν φασαρίες και να βγαίνουν και από πάνω. Μόνο αστυνομία και εισαγγελέας για να στρώσουν κάποιοι κ*λοι γιατί έχουμε ξεφύγει. Και όταν γίνεται βανδαλισμός να πηγαίνει αναλυτικός λογαριασμός στο σπίτι για αποζημίωση, και αν δεν μπορούν να γίνεται εξωδικαστικός συμβιβασμός ειδάλλως μηνυτήρια αναφορά, και θα σου πω εγώ μετά για πότε θα λουφάξουν αυτοί οι ψευτόμαγκες του καναπέ. Δεν τα παίρνεις τα γράμματα, κάτσε σπίτι σου και βάρα μύγες, ή πήγαινε για οικοδομή, ο καθένας για εκεί που ετάχθηκε, δεν μπορούμε όλοι να γίνουμε σπουδαίοι και τρανοί επιστήμονες. Ας μου συγχωρεθεί ο έντονα φορτισμένος λόγος αλλά χάνω κάθε στάλα αυτοσυγκράτησης και πολιτισμού όταν αναφέρομαι σε τέτοιους «ανθρώπους», λερώνω και την σημασία της λέξης!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και όχι δεν είναι δικαιολογία προέρχομαι από φτωχή, μη προνομιούχα οικογένεια και τέτοιες δικαιολογίες, υπάρχουν αριστούχοι μαθητές με πάρα πολλά προβλήματα στο σπίτι τους και δεν λειτουργούν έτσι παραβατικά! Μην τα μπερδεύετε στο μυαλό σας και τα κάνετε σούπα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από όσο είδα στο ΕΠΑΛ Αργοστολίου έγιναν αυτά, καλά φρούτα έχει και εκεί!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Απόλυτα υπεύθυνοι για το χάος στα σχολεία είναι οι...ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ...
Ή είσαι άσχετος και τα λες αυτά, ή γονιός που δεν θέλει να αναλάβει την ευθύνη για το βλαστάρι που πέταξε στην κοινωνία, ή μαθητής που πάει να βγάλει την ουρά του απέξω.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Ή είσαι άσχετος και τα λες αυτά, ή γονιός που δεν θέλει να αναλάβει την ευθύνη για το βλαστάρι που πέταξε στην κοινωνία, ή μαθητής που πάει να βγάλει την ουρά του απέξω.
Συμφωνώ με αυτό που λες.

Αν μη τι άλλο οι εκπαιδευτικοί στην πλειονότητά τους (και δη οι νεοδιόριστοι που είναι μέσα στην καλή χαρά οι καημένοι) θέλουν το καλό των μαθητών τους. Μήπως φταίνε και τα παιδάκια λέμε τώρα;

Τέλος πάντων εγώ είμαι της άποψης ότι τα ακραία στοιχεία θα πηγαίνουν σε διαφορετικά σχολεία εντελώς, ημιαναμορφωτήριο φάση. Όχι απλά αλλαγή σχολ περιβ
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Δυστυχώς για να επιβληθείς σε μαθητές ως εκπαιδευτικός, πρέπει να έχεις a bit και λίγο ηγετικά στοιχεία που κανένα πανεπιστήμιο και καμία παιδαγωγική σχολή δε μπορεί να στα προσφέρει, είναι στην ιδιοσυγκρασία σου.

Από αναμνήσεις μου σε γυμνάσιο και λύκειο, μην πω και δημοτικό, όσοι καθηγητές δεν μπορούσαν να πάρουν τον αέρα τον παιδιών και να τους εμπνεύσουν να τους σεβαστούν, δε γινότανε μάθημα αλλά ένας χαμός... απλά όσο ανεβαίνει η ηλικία, επιβάλλεσαι πιο δύσκολα στο μαθητή.
Τέλος, 1 - 2 - 3 ταραξίες να έχει η τάξη στα 20 - 25 παιδιά, αρκούν για να τους ξεσηκώσουν όλους.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Κανένας δεν είναι απόλυτα υπεύθυνος. Όλοι έχουν μερίδιο ευθύνης. Και όταν μιλάμε για λύκειο, αναφερόμαστε σε παιδιά που πλέον είναι σε θέση να σκεφτούν παραπάνω και (πρέπει να) φτάνουν σιγά σιγά την ενήλικη ωριμότητα. Δεν είναι νήπια.

Στην Ελλάδα νομίζω ότι ο μέσος πολίτης αντιμετωπίζεται ως ανεύθυνο παιδί μια ζωή: από την γέννα μέχρι την κάσα. Μηηηηη το παιδίιιι, 50 χρονών μπυροκοιλάς μαντράχαλος να φορέσει να ζακέτα. Θα με πεθάνεεειιςςςς, δεν με πήρες ντηλιέφωνο; Τη μάνα σου δεν τη σκέφτεσαι; Μια μάνα έχεις... :laugh:

Αυτή η νοοτροπία δυστυχώς καλλιεργείται με πότισμα από οργανώσεις, δικαιώματα, πολιτική καφενείου με αποτέλεσμα οι πράξεις να μιλούν πιο δυνατά για τα κούφια λόγια του καθενός γι αυτό που είναι και κάνει στη ζωή του ως προέκταση στην κοινωνική ασυνειδησία στο σχολείο, στο περιβάλλον, στο Πανεπιστήμιο κτλ. Οι άνθρωποι γεννιούνται άνθρωποι. Η συμπεριφορά όμως διαμορφώνεται.
 

Deadly_sorrowX

Νεοφερμένος

Η Deadly_sorrowX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Κατ'εμε πρωτίστως φταίνε οι γονείς που μεγαλώνουν όπως να 'ναι τα παιδιά τους και κάνουν αμάν και πως να τα ξεφορτωθούν μια και καλή και τα αντιμετωπίζουν ως ενα βάρος. Πραγματικά πιστεύω ότι μερικοί γονείς δεν ήθελαν παιδιά και απλά έκαναν για να μην τους μείνει το ονομα ότι είναι ακληροι (τρανό παράδειγμα αυτού αποτελεί η οικογένεια μου).
Μετά τα παιδιά, που είναι σε μια ηλικία όπου κατανοούν τις συνέπειες και τη βαρύτητα των πράξεων τους. Και μετά οι διευθυντές/καθηγητές/δάσκαλοι που δεν πολυενδιαφερονται για το αν το σχολείο είναι πεδίο μάχης για συγκεκριμένα παιδιά ή και ορισμένους καθηγητες (συνήθως καθηγητές που δεν είναι πολλές ώρες στο σχολείο) και επιτρέπουν ακραίες συμπεριφορές εντός του σχολειο προσπερνωντας τες και είναι τόσο συγκαταβατικοι σε βαθμό αηδίας. Δύσκολα θα κάνουν αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος σε παιδιά (συνήθως μονο αν απειληθουν με μηνύσεις).
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τι κακό έχει να είναι είναι κάποιος άκληρος; :) Τα παιδιά δεν είναι εύρεση εργασίας ούτε κατοικίδιο. Η πορεία της ζωής δείχνει ότι κάποιοι δεν είναι ικανοί να έχουν οικογένεια.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Κατ'εμε πρωτίστως φταίνε οι γονείς που μεγαλώνουν όπως να 'ναι τα παιδιά τους και κάνουν αμάν και πως να τα ξεφορτωθούν μια και καλή και τα αντιμετωπίζουν ως ενα βάρος. Πραγματικά πιστεύω ότι μερικοί γονείς δεν ήθελαν παιδιά και απλά έκαναν για να μην τους μείνει το ονομα ότι είναι ακληροι (τρανό παράδειγμα αυτού αποτελεί η οικογένεια μου).
Μετά τα παιδιά, που είναι σε μια ηλικία όπου κατανοούν τις συνέπειες και τη βαρύτητα των πράξεων τους. Και μετά οι διευθυντές/καθηγητές/δάσκαλοι που δεν πολυενδιαφερονται για το αν το σχολείο είναι πεδίο μάχης για συγκεκριμένα παιδιά ή και ορισμένους καθηγητες (συνήθως καθηγητές που δεν είναι πολλές ώρες στο σχολείο) και επιτρέπουν ακραίες συμπεριφορές εντός του σχολειο προσπερνωντας τες και είναι τόσο συγκαταβατικοι σε βαθμό αηδίας. Δύσκολα θα κάνουν αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος σε παιδιά (συνήθως μονο αν απειληθουν με μηνύσεις).
Λυπάμαι πραγματικά αν όντως νιώθεις ότι οι γονείς σου σε έκαναν για να μην φάνε το στίγμα της ακληρίας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι κακό έχει να είναι είναι κάποιος άκληρος; :) Τα παιδιά δεν είναι εύρεση εργασίας ούτε κατοικίδιο. Η πορεία της ζωής δείχνει ότι κάποιοι δεν είναι ικανοί να έχουν οικογένεια.
Μπαίνεις πολύ βαθιά σε αχρείαστα θέματα.

Το σχολείο από την στιγμή που είναι δημόσιο για όλους (μου θέλατε ισότητα πάση θυσία;) και μπαίνει κάθε καρυδιάς καρύδι αναπόφευκτα θα μπαίνουν μέσα και εγκληματικά στοιχεία (ένα παιδάκι που στα 17 του τραμπουκίζει καθηγητή είναι εγκληματικό στοιχείο και εν δυνάμει κατακάθι κοινωνίας, άσχετα με το επίπεδο του καθηγητή).

Γνώμη μου: τι γίνεται μετά; ΟΚ έγινε το κακό. Δεν πρέπει το παιδί να μπει αναμορφωτήριο; Δεν πρέπει να φύγει από το σχολικό σύστημα γενικά;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γιατί φτάνουμε φίλτατε όμως στα 17 έτη να δούμε το πρόβλημα; Είδατε ποτέ να υπάρξει κάποια σχολική σοβαρή τιμωρία για ένα παιδί 7 χρονών όταν κάνει κάποια σοβαρή αταξία; Ακόμη και 11 χρονών να είναι, η αριστεροβλαβής εκπαίδευση λέει ότι αν φας χαστούκι στο ένα μάγουλο, γυρίζεις και το άλλο μάγουλο για να μην μπλέξουμε. Επικρατεί μια λανθάνουσα εκπαίδευση δικαιωματισμού προς τον αναρχισμό, με αποτέλεσμα ο κάθε πολίτης να μην ανατρέφεται με την αξία της ευθύνης μαζί με το δικαίωμα. Το να μιλάμε για 16 και 17χρονών παιδιά που είναι βιολογικά ώριμοι, δεν λέει κάτι. Έχει χαθεί η μπάλα σε αυτές τις ηλικίες και ξέρετε πολύ καλά τι εννοώ. Θυμάμαι έξω από ένα ΕΠΑΛ που έτυχε να περνάω με τα πόδια, να μπαίνει στο προαύλιο μια τύπισσα με σκυλάδικη εμφάνιση σε παπάκι που την έφερνε ένας από την...Αφρική. Δεν είμαι ρατσιστής αλλά νόμισα ότι ήμουν σε γκέτο του Μπρονξ. :lol: Αλλού είναι το σχόλιο. Σε αυτή την κοπέλα τι είδους διδασκαλία να εφαρμόσεις;

Τις προάλλες σε κάποιο ΕΠΑΛ στη Θεσσαλονίκη είχε πέσει ξύλο για γκομενοδουλειές (μεταξύ ομογενών από την Τασκένδη μπρο, σε μακερώνω), πριν κάποια χρόνια κάποιος σε άλλο ΕΠΑΛ είχε πάει για ...μάθημα με ένα σπαθί σαμουράι και ο Εισαγγελάτος είχε μείνει έκπληκτος, κατά καιρούς όλοι ξέρουμε ότι πέφτει είδηση για διακίνηση επειδή τα παιδιά μπαφιάζουν από το πολύ διάβασμα και θέλουν να ξεσκάσουν.

:cleaning:


Είδατε να άλλαξε κάτι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Γιατί φτάνουμε φίλτατε όμως στα 17 έτη να δούμε το πρόβλημα; Είδατε ποτέ να υπάρξει κάποια σχολική σοβαρή τιμωρία για ένα παιδί 7 χρονών όταν κάνει κάποια σοβαρή αταξία; Ακόμη και 11 χρονών να είναι, η αριστεροβλαβής εκπαίδευση λέει ότι αν φας χαστούκι στο ένα μάγουλο, γυρίζεις και το άλλο μάγουλο για να μην μπλέξουμε. Επικρατεί μια λανθάνουσα εκπαίδευση δικαιωματισμού προς τον αναρχισμό, με αποτέλεσμα ο κάθε πολίτης να μην ανατρέφεται με την αξία της ευθύνης μαζί με το δικαίωμα. Το να μιλάμε για 16 και 17χρονών παιδιά που είναι βιολογικά ώριμοι, δεν λέει κάτι. Έχει χαθεί η μπάλα σε αυτές τις ηλικίες και ξέρετε πολύ καλά τι εννοώ. Θυμάμαι έξω από ένα ΕΠΑΛ που έτυχε να περνάω με τα πόδια, να μπαίνει στο προαύλιο μια τύπισσα με σκυλάδικη εμφάνιση σε παπάκι που την έφερνε ένας από την...Αφρική. Δεν είμαι ρατσιστής αλλά νόμισα ότι ήμουν σε γκέτο του Μπρονξ. :lol: Αλλού είναι το σχόλιο. Σε αυτή την κοπέλα τι είδους διδασκαλία να εφαρμόσεις;

Τις προάλλες σε κάποιο ΕΠΑΛ στη Θεσσαλονίκη είχε πέσει ξύλο για γκομενοδουλειές (μεταξύ ομογενών από την Τασκένδη μπρο, σε μακερώνω), πριν κάποια χρόνια κάποιος σε άλλο ΕΠΑΛ είχε πάει για ...μάθημα με ένα σπαθί σαμουράι και ο Εισαγγελάτος είχε μείνει έκπληκτος, κατά καιρούς όλοι ξέρουμε ότι πέφτει είδηση για διακίνηση επειδή τα παιδιά μπαφιάζουν από το πολύ διάβασμα και θέλουν να ξεσκάσουν.

:cleaning:


Είδατε να άλλαξε κάτι;
Τα λες πολύ καλά και από ό,τι καταλαβαίνω οι απόψεις μας συγκλίνουν. Απλά το βλέπεις πιο φιλοσοφημένα και εγώ κολλάω αν θες στο πρακτικό κομμάτι.

Για εμένα σε πρώτη φάση η εκκαθάριση θα ξεκινούσε με την απευθείας αποβολή κάθε εγκληματικού στοιχείου. Και δεν είμαι καθόλου ρατσιστής. Εαν οι περισσότεροι είναι Ρομά/Γύφτοι/Λάθρο εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου.

Κατάργηση των αποβολών. Κάνεις μια εγκληματική πράξη εν ώρα σχολείου; Πάνε 15 μέρες σε αναμορφωτήριο/σχολείο που μεταξύ άλλων κάνεις και χειρωνακτική εργασία (έτσι γίνεται σε κάτι Σουηδίες και Δανίες, μην κοιτάτε την προπαγάνδα τους). Ξαναγύρνα στο σχολείο χαριστικά.

Ξανακάνεις έγκλημα; Δικάζεσαι σαν ενήλικος, πας φυλακή/αναστολή και διαγράφεσαι δια παντός από το εκπαιδευτικό σύστημα. Αυτό πρέπει να γίνει πρώτα. Και μετά μπορούμε να μιλήσουμε για την φιλοσοφία της εκπαίδευσης και τα υπόλοιπα.

Όπως λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι: once you realize you are digging your own hole, the first thing you do is stop digging.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top