Εκπαιδευτικά προγράμματα

WELCOME

Νεοφερμένος

Ο WELCOME αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλήσπέρα σας φίλοι και φίλες,
Πρόσφατα ένας γνωστός μου πήρε μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Βουλής των Εφήβων,το οποίο αποτελεί μια προσομοίωση για τους νέους, της λειτουργίας του Ελληνικού Κοινοβουλίου.Μου γεννήθηκε η εξής απορία:ποιος ο λόγος να γίνονται τέτοια προγράμματα(σε τέτοιους καιρούς) αφού αφενός απαιτούν υψηλό κόστος και αφετέρου αφορούν μια μικρή μερίδα του μαθητικού πληθυσμού(300 μαθητές);Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για το λεγόμενο Euroscola,το ευρωπαικό κοινοβούλιο δηλαδή.

Ποια η γνώμη σας για τέτοιου είδους προγράμματα;Θεωρείται πως καλώς κάνουν και συνεχίζουν να "εκπονούνται" ή είναι "χαμένα λεφτά" που θα μπορούσαν να διατεθούν αλλού(μιλάμε πάντα για το σήμερα όπου η πραγματικότητα είναι ζοφερή);Όσοι μάλιστα έχουν συμμετάσχει σε αυτά θα είναι πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε την άποψή τους.

Υ.Γ παρακαλώ να μείνουμε στο θέμα και να μην προεκταθούμε στα του τύπου:τα προγράμματα αυτά προετοιμάζουν τους μελλοντικούς πολιτικούς που θα καταστρέψουν την χώρα και λοιπά συναφή(τα έχουμε ακούσει πολλάκις φορές).

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν νομίζω πως το κόστος είναι τόσο υψηλό, δε ξέρω βέβαια οπότε αν έχεις τα αντίστοιχα στοιχεία καλό είναι να τα παραθέσεις, πάντως θαρρώ πως το να καταργηθεί το πρόγραμμα δεν λύνει κανένα οικονομικό πρόβλημα, αλλού είναι οι σπατάλες. Το ότι αφορά μικρή μερίδα μαθητικού πληθυσμού συμφωνώ και πρέπει να το δουν οι υπεύθυνοι, αν και η όλη διαδικασία πριν το κυρίως πρόγραμμα απευθύνεται σε όλα τα παιδιά της Β' Λυκείου (κι αυτό πρέπει να αλλάξει) και μάλιστα περιλαμβάνει πολλές ενδιαφέρουσες δραστηριότητες.

Γενικά, τα εκπαιδευτικά προγράμματα και ιδίως όσα αφορούν την αγωγή στη δημοκρατία είναι για μένα ύψιστης χρησιμότητας, και ας έχουν και μεγάλο κόστος, ακόμα και σήμερα. Σε καμιά περίπτωση χαμένα λεφτά, τα παιδιά μέσα από τη δημοκρατική αγωγή αναπτύσσουν πολύ χρήσιμες δεξιότητες και νοοτροπίες (διάλογος, κριτική σκέψη, επιχειρηματολογία, ευθύνη, συλλογικότητα, αλληλεγγύη, σεβασμός στη διαφορετικότητα κλπ), στοιχεία που είναι και επένδυση μιας κοινωνίας για το μέλλον της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Σαν παλαιός συμμετέχων στο πρόγραμμα της Βουλής των Εφήβων μπορώ να πω επιεικώς πως ήταν η καλύτερη εμπειρία .
Αποτελεί πολύ σημαντικό θεσμό για την επέκταση της "δημοκρατίας" στις τάξεις της νέας γενιάς.
Το πρόγραμμα προσφέρει πολλά πράγματα σε όλους τους συμμετέχοντες ξεκινώντας απο το λιγότερο(για μένα) σημαντικό που είναι η γνωριμία με τον τρόπο λειτουργίας του Κοινοβουλίου και φτάνωντας στον ύψιστο στόχο του: στην ΕΚΜΑΘΗΣΗ των νέων στο να ακούνε απόψεις ανεξάρτητα αν συμφωνούν με αυτές,να κάνουν διαλογο,να επιχειρηματολογούν,να σέβονται τον συνομιλητή,και να ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ!(Βέβαια η προτάσεις μένουν στα λόγια μιας και μόλις βγουν από την αίθουσα της ολομέλειας είναι πάλι "οι ανώριμοι νεανίες").
Το κόστος από ότι έχω ακούσει (οι χρηματοδοτήσεις γίνονται μέσω ευρωπαικών προγραμμάτων ) είναι αρκετά υψηλό για τα δεδομένα της εποχής φίλε WELCOME,αγγίζωντας αρκετές χιλιάδες ευρώ(έξοδα διαμονής,σίτισης και μεταφοράς 300 μαθητών+συνοδών ).
Το μειονέκτημα τώρα του προγράμματος:απευθύνεται σε μικρό αριθμό μαθητών(300 νέοι πανελληνίως)!Εγώ ήμουν στους πολύ τυχερούς και δυστυχώς η τύχη είναι που μετρά!Βέβαια είναι ένας τρόπος προσομοίωσης που λογικό είναι να απευθύνεται σε λίγους μιας και η Βουλή των Ελλήνων είναι πάντοτε ανοιχτή και απασχολημένη εκτός από το τριημέρο της Βουλής των Εφήβων.Οπότε και πρακτικά είναι αδύνατο να γίνονται πχ 5 ή έξι συνεδριάσεις της Βουλής των Εφήβων με διαφορετικούς συμμετέχοντες κάθε χρόνο.
Και τέλος,αφήνωντας απέξω τις τρομερές εμπειρίες που αποκόμισα γνωρίζοντας άτομα από κάθε μέρος της Ελλάδας και του εξωτερικού και όλα αυτά που εισέπραξα προσωπικά κατά τη διάρκεια του προγράμματος,αντικειμενικά η Βουλή των Εφήβων είναι(δυστυχώς) για το φαίνεσθαι και όχι για το είναι.Διοργανώνεται κάθε χρόνο επειδή έχει "έτσι θεσπιστεί" δίχως ανταπόκριση από την πλευρά των μελών του κοινοβουλίου στις προτάσεις των νέων(και το λέω αυτό διότι εκεί μέσα άκουσα "φρέσκες" και ριζοσπαστικές απόψεις που παρά την απλότητα τους θεωρώ πως χρίζουν μιας έστω εξέτασης).

Αυτά από μένα για την Βουλή των Εφήβων...είναι πραγματικά κάτι που όποιος έχει ζήσει δεν πρόκειται να ξεχάσει ποτέ.Και εύχομαι όσοι από εσάς έχετε τη δυνατότητα, να προσπαθήσετε να λάβετε μέρος μιας και η εμπειρία αυτή θα αποτελέσει εμπειρία ζωής.
Για το euroscola δεν έχω άποψη αλλά νομίζω πως κάτι παρόμοιο θα συμβαίνει και εκεί(απλά μιλάς αγγλικά:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε καμιά περίπτωση χαμένα λεφτά, τα παιδιά μέσα από τη δημοκρατική αγωγή αναπτύσσουν πολύ χρήσιμες δεξιότητες και νοοτροπίες (διάλογος, κριτική σκέψη, επιχειρηματολογία, ευθύνη, συλλογικότητα, αλληλεγγύη, σεβασμός στη διαφορετικότητα κλπ), στοιχεία που είναι και επένδυση μιας κοινωνίας για το μέλλον της.

:rofl::rofl::rofl: Αυτά τα μαθαίνουν οι μαθητές από την βουλή των εφήβων? Ειδικά ο διάλογος, η κριτική σκέψη και επιχειρηματολογία είναι βασικές αρχές της βουλής. Όλα αυτά τα προγράμματα υπέρ της πεδίας είναι άλλος ένας τρόπος να τα αρπάζουν μερικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:rofl::rofl::rofl: Ειδικά ο διάλογος, η κριτική σκέψη και επιχειρηματολογία είναι βασικές αρχές της βουλής.

...των εφήβων, ναι. Έχεις παρακολουθήσει καμιά συνεδρίαση;
Και των Ελλήνων, σαν Βουλή. Δεν πρόκειται να συνταχθώ με τη χρυσαυγίτικη άποψη περί Βουλής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι θα συνταχθείς με την πολιτικά ορθή άποψη της αριστεράς περί βουλής. Στην βουλή ακούμε τα επιχειρήματα των υπολοίπων, απαντούμε κυρίως με προσωπικές επιθέσεις και μετά κάνουμε ότι γουστάρουμε γιατί έχουμε την πλειοψηφία των βουλευτών. Αυτή είναι η Ελληνική βουλή και η δημοκρατία. Καλά όνειρα.

Btw στην βουλή των εφήβων διδάσκονται τα παιδιά ότι βρίσκονται στο κτίριο όπου οι άρχοντες αποφασίζουν και διατάζουν το πως θα ζήσουν τη ζωή τους οι υπόλοιποι πολίτες ή και αυτό απαγορεύεται από την πολιτική ορθότητα του λόγου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WELCOME

Νεοφερμένος

Ο WELCOME αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ξεχασμένε δυστυχώς ο θεσμός του κοινοβουλίου έχει εκφυλιστεί.Τα περί αρχόντων που λες νομίζω πως πηγάζουν από την εποχή ανέγερσης των Παλαιών ανακτόρων και αναφέρονται στο κτίριο που τότε χρησιμοποιούνταν ως "βασιλική στέγη".Εάν οι εφηβοι βουλευτές "διδάσκονται" την ιστορία του κτιρίου νομίζω πως μπορεί να μας το απαντήσει μόνο ο Wanabeconomist.

Kean συμφωνώ με αυτά που λες και είναι πράγματι σημαντικό αυτό που "βγαίνει "τελικά από τον θεσμό της Βουλής των Εφήβων όπως και από τον αντίστοιχο του Ευρωπαικού Κοινοβουλίου.

Wanabeconomist ευχαριστώ για την απάντησή σου μιας και σαν τέως έφηβος βουλευτής σίγουρα γνωρίζεις περισσότερα για τον θεσμό.
Η αλήθεια είναι πως κι εγώ άκουσα πως τα κονδύλια για την Βουλή των Εφήβων είναι από την ΕΕ .

Το πολίτευμα του σήμερα που για άλλους είναι δημοκρατία και για άλλους όχι ,τουλάχιστον επιτρέπει την πολυφωνία μέσα στην ιστορική αυτή αίθουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι θα συνταχθείς με την πολιτικά ορθή άποψη της αριστεράς περί βουλής. Στην βουλή ακούμε τα επιχειρήματα των υπολοίπων, απαντούμε κυρίως με προσωπικές επιθέσεις και μετά κάνουμε ότι γουστάρουμε γιατί έχουμε την πλειοψηφία των βουλευτών. Αυτή είναι η Ελληνική βουλή και η δημοκρατία.

Δεν ήξερα ότι ασπάζεσαι την άποψη της Αριστεράς περί Βουλής :D . Επίτρεψέ μου να κάνω εγώ τις επιλογές μου τουλάχιστον.

Στα σοβαρά, τα παιδιά διδάσκονται ότι βρίσκονται στο κτήριο όπου αναπτύσσεται μια σειρά από δημοκρατικές διαδικασίες. Ο εκφυλισμός που αναφέρθηκε προηγουμένως δεν ταυτίζεται με λογικό τρόπο με το θεσμό (...εκτός βέβαια αν αυτό αντιβαίνει στην πάντα σωστή μας άποψη, οπότε τόσο το χειρότερο για τη λογική). Και η δημοκρατική διαπαιδαγώγιση αναφέρεται πρωτίστως στους θεσμούς, αλίμονο.

Όπως και να έχει, άραγε με το να μη φέρνουμε τα παιδιά σε επαφή με αυτά τα πράγματα βελτιώνουμε τίποτα; Δεν διαιωνίζουμε την αδιαφορία και την απαξίωση του θεσμού; Η λύση βρίσκεται στην αντίθετη κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ήξερα ότι ασπάζεσαι την άποψη της Αριστεράς περί Βουλής :D . Επίτρεψέ μου να κάνω εγώ τις επιλογές μου τουλάχιστον.

Στα σοβαρά, τα παιδιά διδάσκονται ότι βρίσκονται στο κτήριο όπου αναπτύσσεται μια σειρά από δημοκρατικές διαδικασίες. Ο εκφυλισμός που αναφέρθηκε προηγουμένως δεν ταυτίζεται με λογικό τρόπο με το θεσμό (...εκτός βέβαια αν αυτό αντιβαίνει στην πάντα σωστή μας άποψη, οπότε τόσο το χειρότερο για τη λογική). Και η δημοκρατική διαπαιδαγώγιση αναφέρεται πρωτίστως στους θεσμούς, αλίμονο.

Όπως και να έχει, άραγε με το να μη φέρνουμε τα παιδιά σε επαφή με αυτά τα πράγματα βελτιώνουμε τίποτα; Δεν διαιωνίζουμε την αδιαφορία και την απαξίωση του θεσμού; Η λύση βρίσκεται στην αντίθετη κατεύθυνση.

Ναι είναι πολύ καλύτερο να απαξιωθεί τελείως ο θεσμός της δημοκρατίας. Τη λογική άστη στην άκρη γιατί όταν την χρησιμοποιούν τα παιδιά τιμωρούνται. Η δημοκρατία είναι το πολίτευμα όπου το 51% επιβάλλει την άποψή του στο 49% ή και αρκετές φορές το 41% στο 59% όπως έγινε στις τελευταίες εκλογές. Η δημοκρατία είναι το πολίτευμα που όποιος διαφωνεί με τις διαταγές των κυβερνώντων καταλήγει στην φυλακή ή στο χώμα.

Ξεκίνα πρώτα να λες τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη και μετά θα μιλήσουμε για λογική. Είναι αξιοθαύμαστο που όλοι οι δημοκράτες υπερασπίζονται με πάθος το πολίτευμά τους όταν το μόνο στο οποίο διαφέρει από την τυραννία είναι πως τύρρανος γίνεται όχι ο γιος του τυρράνου αλλά αυτός που θα τάξει τα περισσότερα στη μάζα (που συνήθως έχει οικογενειακή σχέση με τους προηγούμενους τυράννους).

Δοκίμασε βέβαια να πεις κάτι τέτοιο στα παιδιά σε ένα σχολείο και δες μετά τι ελευθερία του λόγου υπάρχει στην δημοκρατία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες ευκαιρείες που έχει ένας μαθητής να έρθει σε επαφή και να κατανοήσει (σε ένα επιφανειακό βαθμό, ναι, αλλά αυτό δίνει κίνητρο να ασχοληθεί μετά μόνος και να μελετήσει σε μεγαλύτερο βάθος, αν και ο ίδιος θέλει) ένα θεσμό που, καλώς ή κακώς, επιδρά σε κάθε πτυχή της ζωής του: την Ελληνική πολιτική.

Δεν πιστεύω να διαφωνεί κανείς ότι η πολιτική είναι αυτή που σε μεγαλύτερο βαθμό διαμορφώνει τη ζωή μας. Οι νόμοι που καθορίζουν πόσα χρόνια θα πάμε σχολείο, τι επαγγελματικά δικαιώματα θα έχουμε όταν αποφοιτήσουμε, ποιος θα είναι ο ελάχιστος μισθός που θα παίρνουμε, το τι κριτήρια πρέπει να πληρεί κάποιος για να ανοίξει μια επιχείρηση κτλπ, όλα νομιμοποιούνται από την Ελληνική Βουλή. Ανεξάρτητα αν μέσα από την εμπειρία στη Βουλή διδάσκονται τα ευγενή ιδεώδη του δημοκρατισμού και άλλες βαρύγδουπες λέξεις ή ατομικιστικές τεχνικές για το πώς θα ζήσεις πιο άνετα τη ζωή σου εις βάρος των άλλων, το σίγουρο είναι ότι ο μαθητής έρχεται σε επαφή με τον παράγοντα που διαμορφώνει σε μεγάλο βαθμό τη ζωή του. Και σε ένα παιχνίδι, είτε θέλεις να παίξεις βάση των κανόνων είτε σπάζοντας τους, το σίγουρο είναι ότι πρέπει να ξέρεις τους κανόνες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, οι κανόνες είναι το Ελληνικό Κοινοβούλιο. Οπότε πιστεύω ότι πραγματικά η εκδρομή αξίζει το κόστος.

Κατά δεύτερον, σχετικά με το "αφενός απαιτούν υψηλό κόστος και αφετέρου αφορούν μια μικρή μερίδα του μαθητικού πληθυσμού":
Από όσο ξέρω το κόστος του προγράμματος είναι αναλογικό. Δηλαδή, αν πάνε 300 μαθητές θα κοστίσει 10.000 ευρώ, αν πάνε 600 μαθητές θα κοστίσει 20.000 ευρώ κ.ο.κ. Γιατί, αν πάνε 600 μαθητές θα χρειαστούν διπλάσια δωμάτια στο ξενοδοχείο, διπλάσια ποσότητα φαγητού για να σιτιστούν κ.ο.κ. Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιο "πάγιο έξοδο", πχ 10.000 ευρώ εφάπαξ για να λειτουργήσει το πρόγραμμα μία χρονιά, έτσι ώστε, όσο πιο πολλοί μαθητές γίνουν δεκτοί τόσο πιο αποδοτικό να γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι είναι πολύ καλύτερο να απαξιωθεί τελείως ο θεσμός της δημοκρατίας.

Οκ, πάσο, ξεκινάμε από διαφορετικά θέσφατα.

Πάντως, έστω με την έννοια που το παρουσιάζει ο DumeNuke, η όλη διαδικασία είναι κάτι χρήσιμο σήμερα, αν και χρειάζεται πολλές βελτιώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ναι είναι πολύ καλύτερο να απαξιωθεί τελείως ο θεσμός της δημοκρατίας. Τη λογική άστη στην άκρη γιατί όταν την χρησιμοποιούν τα παιδιά τιμωρούνται. Η δημοκρατία είναι το πολίτευμα όπου το 51% επιβάλλει την άποψή του στο 49% ή και αρκετές φορές το 41% στο 59% όπως έγινε στις τελευταίες εκλογές. Η δημοκρατία είναι το πολίτευμα που όποιος διαφωνεί με τις διαταγές των κυβερνώντων καταλήγει στην φυλακή ή στο χώμα.
Βέβαια οι χιλιάδες νεκροί που υπήρχαν στους καταλόγους δε στους λέμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top