Εκμάθηση δεύτερης ξένης γλώσσας

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι πρωτοετής και θελω να μάθω μια ξένη γλώσσα. Τείνω προς τα Ιταλικά και τα Γαλλικά , γιατί μου αρέσουν πολύ . Ωστοσο , οι περισσότεροι μου λένε να ξεκινήσω μαθήματα Ιταλικων γιατι είναι πιο ‘’ εύκολη ‘’ γλώσσα συνδυαστικά με τα μαθήματα της σχολής μου . Ποια είναι η γνώμη σας;
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Το εύκολο/δύσκολο είναι υποκειμενικό. Αν έχεις μεράκι, και κινέζικα να επέλεγες να μάθεις, θα σου βγει τόσο αβίαστα η όλη διαδικασία που δεν θα δυσκολευτείς σε μεγάλο βαθμό. Ωστόσο, με τις δύο γλώσσες, η μόνη επαφή που είχα ήταν με τα γαλλικά στο λύκειο κάτι που δεν μου άρεσαν οπότε δεν τράβηξε ποτέ το όλο θέμα. Σαν Ραφαέλα, κλείνω στα ιταλικά. Αφενός λόγω Ισπανικών δεν με κουράζει καθόλου, αφετέρου ακουστικά, ας το πω έτσι, είναι τόσο μελωδική σαν γλώσσα, που με έχει κερδίσει.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την @Ραφαέλα33847 ότι είναι υποκειμενικό το πόσο εύκολη ή δύσκολη είναι μια γλώσσα. Και οι 2 γλώσσες έχουν και τις ευκολίες τους και τις δυσκολίες τους σε διαφορετικά σημεία. Επίσης είναι ανάλογα και με το τι θες. Αυτή τη δεύτερη γλώσσα γιατί ακριβώς την χρειάζεσαι; Αν για παράδειγμα ξέρεις ότι θες να πας για μεταπτυχιακό ή δουλειά στη συγκεκριμένη χώρα γιατί μπορεί να έχει περισσότερη ανάπτυξη η μια από τις 2 χώρες στον τομέα που είσαι (δεν γνωρίζω τι σπουδάζεις) τότε μάθε την γλώσσα της αντίστοιχης χώρας - είναι προτιμότερο. Αν από την άλλη απλά για προσωπική εξέλιξη και να ξέρεις μια δεύτερη γλώσσα δεν έχει σημασία τι θα επιλέξεις. Κοίτα ποια σου αρέσει περισσότερο και επέλεξε αυτή. Γνωρίζοντας και τις 2 γλώσσες τα γαλλικά μπορώ να πω ότι με βοήθησαν και στα ιταλικά σε κάποια πράγματα και στο λεξιλόγιο αλλά και στη γραμματική.
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ευχαριστώ και τις δυο σας!
Σπουδάζω στο παιδαγωγικο τμήμα δημοτικης εκπαίδευσης . Αφενός θελω να μάθω μια γλώσσα για προσωπική εξέλιξη αφετέρου θα ηθελα πολύ να πάω Erasmus στην Ιταλία .
Και γενικότερα, η γλώσσα που θα επιλέξω θελω να έχει αντίκρισμα .
Εχω σκοπό να μάθω και άλλη γλώσσα αργότερα , απλά δεν θελω να το καθυστερώ.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Ευχαριστώ και τις δυο σας!
Σπουδάζω στο παιδαγωγικο τμήμα δημοτικης εκπαίδευσης . Αφενός θελω να μάθω μια γλώσσα για προσωπική εξέλιξη αφετέρου θα ηθελα πολύ να πάω Erasmus στην Ιταλία .
Και γενικότερα, η γλώσσα που θα επιλέξω θελω να έχει αντίκρισμα .
Εχω σκοπό να μάθω και άλλη γλώσσα αργότερα , απλά δεν θελω να το καθυστερώ.

Οπότε αφού θες να πας για erasmus στην Ιταλία καλό θα ήταν να ξεκινήσεις μαθαίνοντας ιταλικά που θα σου φανούν σίγουρα χρήσιμα σε σχέση με τα ιταλικά. Αφού φτάσεις στο επίπεδο που θες τα ιταλικά μπορείς και να ξεκινήσεις κάποια άλλη γλώσσα. Συμβουλή μου πάντως μην ξεκινήσεις αυτές τις 2 γλώσσες μαζί γιατί ίσως μπερδευτείς σε κάποια σημεία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top