Εκμάθηση Αγγλικών μόνος μου

bobo32

New member

Ο bobo32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας.ενδιαφερομαι να μαθω αγγλικα για αρχη να φτασω στο β2 lower και θα σας παρΑκαλουσα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια βιβλια γραμματικης μεχρι αυτο το επιπεδο και ασκησεων και λεξιλογιου.απο το μηδεν θα ενδιαφερομουνα να μαθω.ειμαι 35 χρονων και θα ηθελα να βρω βιβλια οχι για παιδια.ευχαριστω

Nina-nana

New member

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,417 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην αγορά κατάλληλα βιβλία για εκμάθηση άνευ διδασκάλου (τουλάχιστον εγώ δεν γνωρίζω) και τα βιβλία που κυκλοφορούν στην αγορά δεν θα σε πάνε σε καμία περίπτωση από το Α1-Β2.

Θα πρότεινα να στραφείς σε κάποια πλατφόρμα όπως Duolingo ή https://www.linguaphone.gr/

bobo32

New member

Ο bobo32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση.για την σειρα restart 1 της soupercourse εχετε καλη γνωμη?οκ χωρις δασκαλο δεν γινεται ή ιδια σωστή δουλεια συμφωνω.αλλα για μια αρχη να θυμηθω τα βασικα να αρχισω λιγο το αρχικο λεξιλογιο δεν ειναι καλα αυτα τα βιβλια?ευχαριστω

Nina-nana

New member

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,417 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση.για την σειρα restart 1 της soupercourse εχετε καλη γνωμη?οκ χωρις δασκαλο δεν γινεται ή ιδια σωστή δουλεια συμφωνω.αλλα για μια αρχη να θυμηθω τα βασικα να αρχισω λιγο το αρχικο λεξιλογιο δεν ειναι καλα αυτα τα βιβλια?ευχαριστω
Είναι πολύ καλά βιβλία τα Restart, βέβαια αυτή τη στιγμή καλύπτουν μόνο τα επίπεδα A1-A2 αρκετά επιφανειακά. Αν έχεις γνώσεις μέχρι επίπεδο C ή D Class μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για επανάληψη.

airtrelomike13

New member

Ο airtrelomike13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 277 μηνύματα.
Καλό θα είναι κάποιοι, να μη λένε κοτσάνες γιατί θα βρέξει. Προσωπικά στα 21 μου ακολούθησα το δρόμο του παιδιού και πήρα lower michigan , toeic και advanced μονος μου, χωρις καμια βοήθεια. Πως? Πήρα τα βιβλία του toeic, μου εδωσε και ενας φιλος το λεξιλογιο τους και έκατσα και στρώθηκα 5 μήνες και πήρα τα δύο πρώτα. Μετά από 1 χρόνο έδωσα το advanced ακολουθώντας την ίδια φιλοσοφία-παρακαταθήκη του πρώτου πτυχίου. Όλα γίνονται , αρκεί να υπάρχει θέληση. Αν δεν υπάρχει , δεν γίνεται τίποτα. Πήγαινε και πάρε τα βιβλία του toeic b2. Είναι ένα βιβλίο γκρι με ροζ στο πλαι .θα σε βοηθησει αρκετά αυτό. είναι της Hellenic American union. Kατά τη γνώμη μου πάρε και το λεξιλόγιο του βιβλίου να τα βάλεις σε μια σειρά. Και κάτσε και μαδησέ το. Θα δεις μετά από 1,5 μήνα τεράστια διαφορά. Ξεκίνα με το toeic και μετά από 6 μήνες αφού το δώσεις, δώσε και το lower michigan. θα κάνεις πάρτι. Είναι πάρα πολύ εύκολο. Μη κάθεσαι και σπαταλάς τα χρηματά σου. Ο καθηγητής θα σου δώσει μια κατεύθυνση. Το διάβασμα εξαρτάται από σένα. Τα αγγλικά πρέπει να τα αγαπήσεις. Και αυτός που θα σε κάνει να τα αγαπήσεις είναι ο καθηγητής , ο οποίος καλό θα ήταν να είναι Αμερικάνος, που έχουν άλλη νοοτροπία και φιλοσοφία. Αν πάλι δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να κάνεις με αυτούς, σου δίνω την λύση. Πάρε τα βιβλία που σου είπα. Και κάντα δύο και τρεις φορές το καθένα. Λιώστα.

Nina-nana

New member

Καλό θα είναι κάποιοι, να μη λένε κοτσάνες γιατί θα βρέξει.
Ενώ το να συμβουλεύεις κάποιον που είναι αρχάριος να μάθει αγγλικά με βιβλίο TOEIC Β2 δεν είναι κοτσάνα, είναι σοφία. Μάλιστα...

Και γιατί να μην δώσει κατευθείαν για Proficiency;

airtrelomike13

New member

Ο airtrelomike13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 277 μηνύματα.
Ενώ το να συμβουλεύεις κάποιον που είναι αρχάριος να μάθει αγγλικά με βιβλίο TOEIC Β2 δεν είναι κοτσάνα, είναι σοφία. Μάλιστα...

Και γιατί να μην δώσει κατευθείαν για Proficiency;
Νίνα και εγώ στην ίδια θεση με τον ανθρωπο ημουν. Μαλιστα ειχα δωσει προτου κανω ολα αυτα για τοεικ και το ειχα παρει με Α2. Μετα εκανα ολα αυτα π ειπα και πηρε μπροστα το θεμα. Αν δεν κανεις καποια πραγματα μονος σου με τα καταλληλα βιβλια δεν ειναι ευκολο να βρεθει αντικρισμα. Θελει δουλεια

Nina-nana

New member

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες:
  • Φορτώνει...