Εισαγωγή στην τριτοβάθμια χωρίς πανελλήνιες

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Εδώ έχει όλες τις πληροφορίες για τις μετεγγραφές :)


Στην κοντινότερη προς το σπίτι σου μπορείς.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :give_rose: Αλλά τώρα που διάβασα αυτές τις πληροφορίες μου δημιουργήθηκαν περισσότερες απορίες (και πραγματικά συγγνώμη για το πρήξιμο)...

Α) Διάβασα πως μπορώ να κάνω αίτηση μόνο από μια κατηγορία (Άρα για να το προσαρμόσουμε στην περίπτωσή μου : Είμαι τέκνο τριτεκνης, χαμηλού εισοδήματος οικογένειας και έχω ένα γονέα πάσχοντα από σοβαρή νόσο. Μπορώ να κάνω αίτηση μόνο από μια ειδική κατηγορία, δηλαδή ΕΙΤΕ θα κάνω αίτηση για μεταγραφή λόγω τριτεκνίας ΕΙΤΕ λογω χαμηλού εισοδήματος ΕΙΤΕ λογω ασθενούς γονέα; )

Β) Επίσης διάβασα ότι μπορώ να κάνω αίτηση για μεταγραφή σε άλλη περιφερειακή ενότητα σε περίπτωση αναντιστοιχίας σχολής στην πόλη μου ΕΚΤΟΣ Αττικής και Θεσσαλονίκης... Αληθεύει;

Γ) Η μόνη βοήθεια είναι 1 μόριο το οποίο προστίθεται στα μόρια τα οποία συγκέντρωσα στις Πανελλαδικές εξετάσεις και οφείλω να ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΩ για μια θέση... Δηλαδή δεν έχω σίγουρη την μεταγραφή...


Στην ουσία ρωτάω για να επιβεβαιώσω τις δυσάρεστες πληροφορίες :cry_x:(έχοντας παράλληλα μια μικρήήή ελπίδα πως δεν έτσι τα πράγματα και απλώς εγώ δεν κατάλαβα καλά...:cry_x:)

@Viedo το αποφάσισα, πλέον πρέπει να σου κόβω μισθό:give_rose:

Φυσικά, αν κάποιος ξέρει κάτι ας απαντήσει, να γλιτώσει και τον @Viedo από την τρελή που έμπλεξε 😂😂😂
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διάβασα πως μπορώ να κάνω αίτηση μόνο από μια κατηγορία (Άρα για να το προσαρμόσουμε στην περίπτωσή μου : Είμαι τέκνο τριτεκνης, χαμηλού εισοδήματος οικογένειας και έχω ένα γονέα πάσχοντα από σοβαρή νόσο. Μπορώ να κάνω αίτηση μόνο από μια ειδική κατηγορία, δηλαδή ΕΙΤΕ θα κάνω αίτηση για μεταγραφή λόγω τριτεκνίας ΕΙΤΕ λογω χαμηλού εισοδήματος ΕΙΤΕ λογω ασθενούς γονέα; )

΄Οταν λέει ότι οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν αίτηση μετεγγραφής για μία μόνο κατηγορία δικαιούχων, εννοεί είτε για την κατηγορία μοριοδοτούμενων κριτηρίων είτε για την κατηγορία των αδελφών.
Εσύ θα κάνεις αίτηση για την κατηγορία των μοριοδούμενων κριτηρίων και θα υπολογιστούν όλα τα μόρια που συγκεντρώνεις για την συγκεκριμένη κατηγορία δηλαδή τα μόρια από το εισόδημα, την τριτεκνία και του ασθενούς γονέα.
Αν διαβάσεις το θέμα "Τα πάντα για τις μετεγγραφές", θα βρεις όλες τις απαντήσεις που θέλεις.
Επίσης περιμένουμε την ψήφιση του νομοσχεδίου για την Παιδεία που έχει κατατεθεί στη Βουλή και στο οποίο υπάρχουν κάποιες αλλαγές στις μετεγγραφές σε σχέση με αυτά που ίσχυαν μέχρι πέρσι.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
΄Οταν λέει ότι οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν αίτηση μετεγγραφής για μία μόνο κατηγορία δικαιούχων, εννοεί είτε για την κατηγορία μοριοδοτούμενων κριτηρίων είτε για την κατηγορία των αδελφών.
Εσύ θα κάνεις αίτηση για την κατηγορία των μοριοδούμενων κριτηρίων και θα υπολογιστούν όλα τα μόρια που συγκεντρώνεις για την συγκεκριμένη κατηγορία δηλαδή τα μόρια από το εισόδημα, την τριτεκνία και του ασθενούς γονέα.
Αν διαβάσεις το θέμα "Τα πάντα για τις μετεγγραφές", θα βρεις όλες τις απαντήσεις που θέλεις.
Επίσης περιμένουμε την ψήφιση του νομοσχεδίου για την Παιδεία που έχει κατατεθεί στη Βουλή και στο οποίο υπάρχουν κάποιες αλλαγές στις μετεγγραφές σε σχέση με αυτά που ίσχυαν μέχρι πέρσι.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!:give_rose:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top