Εισαγωγή σε ΑΕΙ μετά από 30 χρόνια

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο άλλος είπε ότι όσοι κάνουν διδακτορικό είναι τεμπέληδες. Ο άλλος είπε ότι πρέπει να κάνουμε δωρεάν επαγγέλματα (χωρίς αμοιβή) μόνο για την εμπειρία, καλά πάμε..
Nίκο τα πράγματα και τα δεδομένα είναι πολύ απλά. Το κράτος σου λεει " Αν δεν σου αρέσει , μπορείς να φύγεις" και τελειώνει το θέμα. Άλλωστε η εργασιακή ζούγκλα, η ανασφάλεια, οι ρουφιανιές, οι μίζες και αλλα πολλά δεσπόζουν στο Ελληνικό κράτος
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Nίκο τα πράγματα και τα δεδομένα είναι πολύ απλά. Το κράτος σου λεει " Αν δεν σου αρέσει , μπορείς να φύγεις" και τελειώνει το θέμα. Άλλωστε η εργασιακή ζούγκλα, η ανασφάλεια, οι ρουφιανιές, οι μίζες και αλλα πολλά δεσπόζουν στο Ελληνικό κράτος

Aκριβώς φίλε μου. Αλλά αυτό δεν είναι πολιτική προόδου. Δεν μπορείς να "διώχνεις" νέους ανθρώπους που θέλουν να εργαστούν ή και ανθρώπους μεγαλύτερων ηλικιών που έχουν ανάγκη να ζήσουν την οικογένειά τους με μια δουλειά, στο εξωτερικό. Ο ΔΟΑΤΑΠ λειτουργεί εκτός τόπου και χρόνου. Όταν μπαίνεις στην διαδικασία να ακυρώνεις πτυχία μηχανικών από το Yale των ΗΠΑ η κατάσταση αγγίζει τα όρια της παράνοιας.

Λυπάμαι που θα γίνουμε θεατές μιας δυστοπικής πολυεθνικής πραγματικότητας μετά από 15-20 χρόνια όπου θα έχουμε ένα εργασιακό ταξικό χάος με ανθρώπους "υπερβολεμένους" με ασάφεια εργασιακών προσόντων και ανθρώπους στην απόλυτη φτώχεια που θα ζουν με ένα επίδομα για να μπορούν να αγοράζουν κανένα μπολ με κατεψυγμένο πουρέ και κρέας από τα Lidl.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aκριβώς φίλε μου. Αλλά αυτό δεν είναι πολιτική προόδου. Δεν μπορείς να "διώχνεις" νέους ανθρώπους που θέλουν να εργαστούν ή και ανθρώπους μεγαλύτερων ηλικιών που έχουν ανάγκη να ζήσουν την οικογένειά τους με μια δουλειά, στο εξωτερικό. Ο ΔΟΑΤΑΠ λειτουργεί εκτός τόπου και χρόνου. Όταν μπαίνεις στην διαδικασία να ακυρώνεις πτυχία μηχανικών από το Yale των ΗΠΑ η κατάσταση αγγίζει τα όρια της παράνοιας.

Λυπάμαι που θα γίνουμε θεατές μιας δυστοπικής πολυεθνικής πραγματικότητας μετά από 15-20 χρόνια όπου θα έχουμε ένα εργασιακό ταξικό χάος με ανθρώπους "υπερβολεμένους" με ασάφεια εργασιακών προσόντων και ανθρώπους στην απόλυτη φτώχεια που θα ζουν με ένα επίδομα για να μπορούν να αγοράζουν κανένα μπολ με κατεψυγμένο πουρέ και κρέας από τα Lidl.
Πολύ απλά θελουν να κάνουν τη χώρα τουριστική, μιας και ο τουρισμός πουλάει και να βάλουν κόσμο μέσα από όλες τις χώρες για να μπορουν να τον επεκτείνουν σε ολο το κοσμο, αξιοποιώντας και τις επιχορηγήσεις της Ε.Ε. Στα υπολοιπα θα υπαρχουν μισθους πεινας, και θα ερχονται ανθρωποι απο αλλες χωρες με τη Golden Visa οπως γινεται και τωρ ακαι θα αγοραζουν ακινητα για να κυκλοφορει το χρημα. Θα πανηγυρισει η εκαστοτε κυβερνηση για την αναπτυξη, ενω ο λαος θα παιρνει μισθους πεινας με το κοστος να ειναι δυσβασταχτο. ΑΚομα και να ανεβει ο βασικος μισθος, θα ανεβει και το κοστος ζωης.

Με λιγα λογια σε αναγκαζουν να φυγεις στο Εξωτερικο, για να εχουν να λενε οτι φευγουν τα παιια μας, να πουλανε παραμυθια στα μιντια και στο τελος αυτη η χωρα θα ανηκει αλλου
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Επέλεγαν ως έκτο μάθημα τα μαθηματικά γενικής από την θεωρητική; Είχα την εντύπωση ότι η πλειοψηφία επέλεγε βιολογία γιατί αποστήθιζαν τριάντα σελίδες και έγραφαν πιο εύκολα (ιστορία γενικής παιδείας δεν επέλεγε ούτε η θεωρητική ως έκτο μάθημα γιατί ήταν χειρότερη και από την ιστορία κατεύθυνσης). Μαθηματικά γενικής επέλεγαν μόνο αν ήθελαν να αποφύγουν τα μαθηματικά κατεύθυνσης και να περάσουν δια της εύκολης οδού σε οικονομική σχολή κάτι που με το υπάρχον σύστημα καταργήθηκε. Φυσική γενικής δεν το συζητώ. Ακόμα και από τη θετική-τεχνολογική ελάχιστοι την επέλεγαν.
δεν ξερω τι γινοταν στο μεταιχμιο αλλαγης του συστηματος 2016 με 2019 αλλα μαθηματικα γενικης μεχρι το 2015 οποιος ηταν τεχνολογικη και θετικη κατευθυνση και ηθελε οικονομικη σχολη εδινε και μαθηματικα κατευθυνσης.απο θεωρητικη γινοταν να πας οικονομικη σχολη αρκει να δινες και αοθ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

συγγνωμη απο κολεγιο μπορεις να σπουδασεις νομικη???καλη φαση...για μενα επειδη ακριβως ειμαστε μπανανια για αυτο δεν γινεται η ισοτιμια ποτε.δηλαδη ολοι πιστευουμε οτι επειδη ο αλλος πληρωνει παιρνει το πτυχιο στημενα χωρις προσπαθεια.στο εξωτερικο που χουν σοβαρες δομες δεν υπαρχει αυτη η αμφιβολια
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Ως αποφοιτος ΕΠΑΛ Μηχανολογιας φετος και πλέον ετων 20 φανερα και 20 κρυφα (40) κ επισης απο περυσι προπτυχιακος φοιτητης στο ΜΠΕΣ της Σαμου, εχω να πω πως ολα ειναι μια αποφαση τελικα, αρκει να το θες πραγματικα.

Προπερσι ξεκινησα κ εγω να ψαχνομαι καπως ετσι, στα τυφλα οπως εσυ, εχοντας τελειωσει το 1999 το ΤΕΛ ως ηλεκτρονικος. Πηγα στο παλιο μου τεχνικο λυκειο και ρωτησα να μαθω πληροφοριες, αλλα δεν ηξεραν να με κατατοπισουν. Επειτα απο πολλα τηλεφωνα στο υπουργειο δευτεροβαθμιας, βρεθηκε καποια καλη κυρια που μου ειπε να της στειλω email με τον τιτλο σπουδων μου, ωστε να το ψαξει και να μου στειλει πληροφοριες σχετικα με την ειδικοτητα ΕΠΑΛ που αντιστοιχει στην παλια μου ειδικοτητα και ποια μαθηματα θα δωσω, καθως και σε ποια τμηματα μπορω να επανεγγραφω αν το επιθυμουσα.

Ετσι κ εγινε, μου εστειλε μετα απο καποιες μερες τις πληροφοριες που χρειαζομουν, οποτε πηγα στο ΕΠΑΛ και με κατατοπισαν μετα εκει πληρως. Θα μπορουσα να δωσω κατευθειαν χωρις να γραφτω ξανα σχολειο, αλλα το προτιμησα για να μπω στο κλιμα και να παρω και πτυχιο μιας δευτερης ειδικοτητας επι την ευκαιρια, μιας και μου αρεσαν ανεκαθεν τα μηχανολογικα. Ετσι το 2019 γραφτηκα στους μηχανολογους, μαζι με τα 16χρονα.

Περυσι αν και δεν ειχα σκοπο να δωσω πανελληνιες πριν τελειωσω την ειδικοτητα του ΕΠΑΛ, μιας και υπηρχε χρονος λογω lockdown, εκανα χαρτια και εδωσα για πρωτη μου φορα πανελληνιες. Διαβασα μονος μου εντατικα για 2 μηνες ουσιαστικα, δεν εγραψα τιποτα στα μαθηματικα (μολις 1.4), εγραψα εκθεση ενα 12.3 χωρις να χω ανοιξει βιβλιο (βαζοντας τη φαντασια μου να δουλεψει) και επικεντρωθηκα στα μαθηματα ειδικοτητας (τα οποια δεν ειχα διδαχτει ποτε) λιωνοντας κυριολεκτικα στο διαβασμα και ξενυχτωντας μεχρι να βγει η υλη. Οποτε εγραψα σε αυτα ενα 16.5 και ενα 13.7, με αποτελεσμα λογω των συντελεστων βαρυτητας να συγκεντρωσω 12625 μορια, με αυτα τα 3 μαθηματα.

Αν το ειχα παρει πιο σοβαρα, πηγαινα φροντιστηρια για κανα χρονο και ξαναδινα φετος γραφοντας καλα και στα 4 μαθηματα, θα τα ειχα παει ακομα καλυτερα. αλλα εχω ηδη περασει σε μια καλη σχολη και φετος θα δοκιμασω και το 10% μηπως κατσει κατι καλυτερο. Πηρα αναστολη απ τη σχολη περυσι, ωστε να τελειωσω το ΕΠΑΛ και τελικα το τελειωσα φετος παιρνοντας το πτυχιο του μηχανολογου με 19,5 παρακαλω. :king::girl_angel::crazy:

Οποτε ενα πραγμα θα σου πω, μη το σκεφτεσαι, απλα καν' το! :beer:

Κ εγω με τα 16χρονα ημουν σαν τη μυγα μες στο γαλα, αλλα ειχε πλακα τελικα. Μαλιστα γιναμε και φιλαρακια και τωρα που ειναι 18 πια, βγαινουμε και για κανα καφε, παιζουμε και κανα Call of Duty διαδικτυακο και γενικα τα λεμε μεσω messenger καθημερινα.

Αν θες ομως να μη μπλεξεις με σχολεια κλπ, απλα επικοινωνησε με το υπουργειο, δες τι αντιστοιχια εχει το απολυτηριο σου με τα πεδια του ΓΕΛ, κατσε μετα διαβασε τα μαθηματα που ειναι να δωσεις και δωσε κατευθειαν. Επισης καλο ειναι να ξεκινησεις ιδιαιτερα σε μαθηματικα και φυσικη, ανεξαρτητα με τις πανελληνιες, ωστε να πας προετοιμασμενος στη σχολη οταν περασεις, γιατι θα τα βρεις μπροστα σου. Εγω αυτο εχω σκοπο να κανω φετος, γιατι ειδικα χωρις μαθηματικα δε βγαινει το πανεπιστημιο, εκτος κ αν μιλαμε για ειδικοτητες που δεν τα χρειαζονται βεβαια.


ΥΓ. Για οσους λενε ξανα και ξανα οτι τα μαθηματα που δινουν τα ΕΠΑΛ στις πανελληνιες ειναι ευκολα, να υπενθυμισω πως δεν ειναι μονο μαθηματικα και εκθεση τα μαθηματα που δινουμε. Τα μαθηματα ειδικοτητας απαιτουν πολυ διαβασμα και γνωσεις πραγματικες και δε γινεται να γραψεις με παπαγαλια. Ειδικα στον τομεα ηλεκτρονικης που εδωσα εγω περυσι, οπου δινεις ψηφιακα ηλεκτρονικα και δικτυα υπολογιστων, η υλη περιειχε πραγματα που τα διδασκονται στο πρωτο-δευτερο (ψηφιακα ηλεκτρονικα) και εβδομο (δικτυα υπολογιστων) εξαμηνο στη σχολη Μηχανικων Υπολογιστων της Σαμου. Ηταν πολλοι μαθητες ΓΕΛ φετος στη σχολη, οπου δεν καταλαβαιναν τιποτα και δυσκολευτηκαν εκει μετα.

Οποτε ας μη συγκρινουμε συνεχως τα μαθηματικα μονο, δε δινουμε μονο αυτο το μαθημα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
δεν ξερω τι γινοταν στο μεταιχμιο αλλαγης του συστηματος 2016 με 2019 αλλα μαθηματικα γενικης μεχρι το 2015 οποιος ηταν τεχνολογικη και θετικη κατευθυνση και ηθελε οικονομικη σχολη εδινε και μαθηματικα κατευθυνσης.απο θεωρητικη γινοταν να πας οικονομικη σχολη αρκει να δινες και αοθ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

συγγνωμη απο κολεγιο μπορεις να σπουδασεις νομικη???καλη φαση...για μενα επειδη ακριβως ειμαστε μπανανια για αυτο δεν γινεται η ισοτιμια ποτε.δηλαδη ολοι πιστευουμε οτι επειδη ο αλλος πληρωνει παιρνει το πτυχιο στημενα χωρις προσπαθεια.στο εξωτερικο που χουν σοβαρες δομες δεν υπαρχει αυτη η αμφιβολια
Αναφέρομαι στο σύστημα που ίσχυσε την περίοδο 2006 έως 2015 με τα 6 μαθήματα.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Ως αποφοιτος ΕΠΑΛ Μηχανολογιας φετος και πλέον ετων 20 φανερα και 20 κρυφα (40) κ επισης απο περυσι προπτυχιακος φοιτητης στο ΜΠΕΣ της Σαμου, εχω να πω πως ολα ειναι μια αποφαση τελικα, αρκει να το θες πραγματικα.


Αν το ειχα παρει πιο σοβαρα, πηγαινα φροντιστηρια για κανα χρονο και ξαναδινα φετος γραφοντας καλα και στα 4 μαθηματα, θα τα ειχα παει ακομα καλυτερα. αλλα εχω ηδη περασει σε μια καλη σχολη και φετος θα δοκιμασω και το 10% μηπως κατσει κατι καλυτερο. Πηρα αναστολη απ τη σχολη περυσι, ωστε να τελειωσω το ΕΠΑΛ και τελικα το τελειωσα φετος

πως είναι γενικά το πανεπιστήμιο Σάμου?

μισό μισό αν έχεις περάσει ήδη Σάμο πως θα δώσεις για το 10% ? επίσης μπορείς να δώσεις πάλι
πανελλήνιες ενώ έχεις περάσει σε σχολή?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
πως είναι είναι γενικά το πανεπιστήμιο Σάμου?

μισό μισό αν έχεις περάσει ήδη Σάμο πως θα δώσεις για το 10% ? επίσης μπορείς να δώσεις πάλι
πανελλήνιες ενώ έχεις περάσει σε σχολή?
Το έζησα μόνο διαδικτυακά για δύο εξάμηνα μέχρι τώρα, οπότε δε γνωρίζω πως είναι εκεί δια ζώσης ακόμα. Είναι μια πολύ καλή σχολή με καθηγητές που ενδιαφέρονται πολύ και ξέρουν τη δουλειά τους και γενικά απ ότι φαίνεται γίνεται δουλίτσα εκεί πέρα, ειδικά αν σε ενδιαφέρει ο προγραμματισμός.
Απο εγκαταστάσεις δεν είναι και ότι καλύτερο όμως, έχει διάσπαρτα κτιρια στο Καρλόβασι και πρέπει να διανύεις κάποιες αποστάσεις με τα πόδια, αν και παίζει κάνα τριάρι φορές λεωφορείο στη μέρα.

Δεν έχει σημασία αν είσαι ήδη φοιτητής για τις πανελλήνιες. Μπορείς να ξαναδώσεις κ ας είσαι ήδη σε κάποια σχολή και να κάνεις επίσης και το 10%. Απλά αν περάσεις κάπου, επιλέγεις μετά αν θα πας στη νέα σχολή ή αν θα παραμείνεις στην παλιά, οπότε αν γραφτείς στη νέα, αυτομάτως σε διαγραφούν απ την παλιά, ή αν δε γραφτείς στη νέα, συνεχίζεις με την παλιά σαν να μην έδωσες ποτέ.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Το έζησα μόνο διαδικτυακά για δύο εξάμηνα μέχρι τώρα, οπότε δε γνωρίζω πως είναι εκεί δια ζώσης ακόμα. Είναι μια πολύ καλή σχολή με καθηγητές που ενδιαφέρονται πολύ και ξέρουν τη δουλειά τους και γενικά απ ότι φαίνεται γίνεται δουλίτσα εκεί πέρα, ειδικά αν σε ενδιαφέρει ο προγραμματισμός.
Απο εγκαταστάσεις δεν είναι και ότι καλύτερο όμως, έχει διάσπαρτα κτιρια στο Καρλόβασι και πρέπει να διανύεις κάποιες αποστάσεις με τα πόδια, αν και παίζει κάνα τριάρι φορές λεωφορείο στη μέρα.

Δεν έχει σημασία αν είσαι ήδη φοιτητής για τις πανελλήνιες. Μπορείς να ξαναδώσεις κ ας είσαι ήδη σε κάποια σχολή και να κάνεις επίσης και το 10%. Απλά αν περάσεις κάπου, επιλέγεις μετά αν θα πας στη νέα σχολή ή αν θα παραμείνεις στην παλιά, οπότε αν γραφτείς στη νέα, αυτομάτως σε διαγραφούν απ την παλιά, ή αν δε γραφτείς στη νέα, συνεχίζεις με την παλιά σαν να μην έδωσες ποτέ.

Αυτα ειναι τα καλά... εχώ εκείνη την περίοδο τελείωνα ΙΕΚ, μετά σαν απόφοιτος κυνήγησα ορισμένες
δουλειές σε εταιρείες της ειδικότητας να δώ και τι ψάρια πιάνω με το νεο μου εφόδιο και αφου είδα πως
με αξιολογούσαν μισθολογικά και τι θέσεις εργασίας και με τι απαιτήσεις μου προσφέρονταν,(μάλιστα
σε κάποια είχα και πρόσληψη, δεν ξέρω αν ήταν λόγω ιεκ ή αν θα με έπερναν έτσι και αλλιώς..
εννοείται οτι έκατσα πολυ καιρό μήνες.. να δώ την δουλειά καλά αλλά και την προοπτική της σε βάθος
χρόνου) μετά ξαναγύρισα στο διάβασμα και έδωσα πανελλήνιες.

το ιεκ όπως έχω ξαναπεί είναι καλό για συγκεκριμένες ειδικότητες που δεν θα απαιτήσει ο εργοδότης
το κάτι παραπάνω απο σπουδές για να σου δώσει ενα μισθό πάνω απο το βασικό και μια θέση εργασίας
που να σε ικανοποιεί... (παρεμπιπτόντως απο σήμερα ο βασικός μισθός παίρνει ενα 10αρικο? αύξηση
2% ?? δλδ ούτε το ετήσιο κόστος του ιντερνετ που χρησιμοποιούμε, δεν φτάνει να καλύψει
η αύξηση? :laugh: )

για τα υπόλοιπα που έγραψες.. τι να πω... σε πολυ ψαγμένο φόρουμ έχουμε μπεί!:happy:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτα ειναι τα καλά... εχώ εκείνη την περίοδο τελείωνα ΙΕΚ, μετά σαν απόφοιτος κυνήγησα ορισμένες
δουλειές σε εταιρείες της ειδικότητας να δώ και τι ψάρια πιάνω με το νεο μου εφόδιο και αφου είδα πως
με αξιολογούσαν μισθολογικά και τι θέσεις εργασίας και με τι απαιτήσεις μου προσφέρονταν,(μάλιστα
σε κάποια είχα και πρόσληψη, δεν ξέρω αν ήταν λόγω ιεκ ή αν θα με έπερναν έτσι και αλλιώς..
εννοείται οτι έκατσα πολυ καιρό μήνες.. να δώ την δουλειά καλά αλλά και την προοπτική της σε βάθος
χρόνου) μετά ξαναγύρισα στο διάβασμα και έδωσα πανελλήνιες.

το ιεκ όπως έχω ξαναπεί είναι καλό για συγκεκριμένες ειδικότητες που δεν θα απαιτήσει ο εργοδότης
το κάτι παραπάνω απο σπουδές για να σου δώσει ενα μισθό πάνω απο το βασικό και μια θέση εργασίας
που να σε ικανοποιεί... (παρεμπιπτόντως απο σήμερα ο βασικός μισθός παίρνει ενα 10αρικο? αύξηση
2% ?? δλδ ούτε το ετήσιο κόστος του ιντερνετ που χρησιμοποιούμε, δεν φτάνει να καλύψει
η αύξηση? :laugh: )

για τα υπόλοιπα που έγραψες.. τι να πω... σε πολυ ψαγμένο φόρουμ έχουμε μπεί!:happy:
Ενταξει να σου πω κατι υπαρχουν λυσεις πλεον. Πας κανεις ενα προπτυχιακο στο ΕΑΠ, ή πας στη Κυπρο εφοσον εχεις τα χρηματα κλπ. Θελω να πω οτι υπαρχουν λύσεις. Δεν ειναι ολα μαυρα. Για τα ιεκ θα υπερ-συμφωνησω. Εκτος απο κατι ειδικοτητες νοσηλευτη, ηλεκτρολογου, δημοσιογραφιας, ή συστηματα ασφαλειας που και αυτα δεν ξερω κατα ποσο αξιζουν, ολα τα υπολοιπα δεν ειναι για να παει καποιος.

Τα ΙΕΚ 1) Δεν αναγνωριζονται στο Εξωτερικο, 2) Δεν προσφερουν Ε.Δ 3) Δεν θα εχεις εξελιξη ως προς τη μισθολογικη διαφορα
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Ενταξει να σου πω κατι υπαρχουν λυσεις πλεον. Πας κανεις ενα προπτυχιακο στο ΕΑΠ, ή πας στη Κυπρο εφοσον εχεις τα χρηματα κλπ. Θελω να πω οτι υπαρχουν λύσεις. Δεν ειναι ολα μαυρα. Για τα ιεκ θα υπερ-συμφωνησω. Εκτος απο κατι ειδικοτητες νοσηλευτη, ηλεκτρολογου, δημοσιογραφιας, ή συστηματα ασφαλειας που και αυτα δεν ξερω κατα ποσο αξιζουν, ολα τα υπολοιπα δεν ειναι για να παει καποιος.

Τα ΙΕΚ 1) Δεν αναγνωριζονται στο Εξωτερικο, 2) Δεν προσφερουν Ε.Δ 3) Δεν θα εχεις εξελιξη ως προς τη μισθολογικη διαφορα

μα εκεί είναι το θέμα..δεν υπάρχουν τα χρήματα...και πως να υπάρχουν αν κάνουμε δουλείες δήθεν
επιπέδου που στην ουσία μας εχουν για παρατρεχάμενους με μισθούς που δεν βγάζεις το μήνα
οικονομικά (πόσο μάλλον να σου μείνουν στην άκρη χρήματα για να έχεις εναν κουμπαρά πχ για
το λόγο που είπες).

Γι'αυτο απο την στιγμή που οι εργοδότες με αξιολογούν χαμήλα πήρα την απόφαση μου, κάθησα
διάβασα οσο μπορούσα ενώ ολο το χειμώνα ήταν υποχρεωτικό να δουλεύω την άνοιξη έκανα οτι
μπορούσα για πάω να γράψω κάτι στις πανελλήνιες, δεν λέω να γίνω ο πρώτος τον πρώτων και
να μπώ Αθήνα αλλά να περάσω σε μια σχολή της επιλογής μου στην επαρχία, ακόμα και εκεί
το κράτος δίχνει οτι πρέπει να είμαι με την αβεβαιότητα! λίγο οι αλλαγές φέτος στις πανελλήνιες
λίγο το ένα λίγο το άλλο θα πρέπει να είμαι με την αγωνία ως τέλος Αυγούστου, ή θα το
καθηστερήσουν περισσότερο?? για να μάθω αν έστω οριακά περνάω σε μια σχολή χαμηλών μορίων
στην άλλη άκρη της Ελλάδας (που? εγώ θα ηθελα στο τόπο των γονιών μου αν μπορώ να
περιορίσω το κόστος μια τέτοια προσπάθειας! θα περάσω όμως? κανείς δεν ξέρει).

πραγματικά κάνω οτι μπορώ να για ανεβάσω την αξία μου.


σήμερα δεν ανακοινώθηκε η αύξηση του κατότατου μισθού?? ενα ετήσιο λογαριασμό ιντερνετ
με μέση τιμή πχ 25 ευρώ στον πληρώνει αυτή η αύξηση για να καλύψεις έστω αυτή την
δευτερεύουσας σημασίας οικονομική επιβάρυνση?

ρωτάω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μα εκεί είναι το θέμα..δεν υπάρχουν τα χρήματα...και πως να υπάρχουν αν κάνουμε δουλείες δήθεν
επιπέδου που στην ουσία μας εχουν για παρατρεχάμενους με μισθούς που δεν βγάζεις το μήνα
οικονομικά (πόσο μάλλον να σου μείνουν στην άκρη χρήματα για να έχεις εναν κουμπαρά πχ για
το λόγο που είπες).

σήμερα δεν ανακοινώθηκε η αύξηση του κατότατου μισθού?? ενα ετήσιο λογαριασμό ιντερνετ
με μέση τιμή πχ 25 ευρώ στον πληρώνει αυτή η αύξηση για να καλύψεις έστω αυτή την
δευτερεύουσας σημασίας οικονομική επιβάρυνση?

ρωτάω...
Δεν φτανουν. Και το 90% απο εδω μεσα και εκει εξω αν δεν ειχμαε τους γονεις μας δεν θα σπουδαζαμε. Το παραδεχομαι. ΤΙ να πρωτοκανεις με 665 ευρώ. Σου λεει πηγαινε μαζεψε ροδακινα να παιρνεις το 1000αρικο μαυρο και να ζεις με αυτο. Το ειπα εδω τις προαλλες. Σε λιγα χορνια επειδη οι μισθοι πεφτουν, δεν θα φτανουν τα χρηματα των γονιων να σπουδασσουν τα παιδια και σταδιακα θα βλεπουμε εποχες της δεκαετιας του 70
 

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
εγω δλδ που περναω με 260 απ το ΚΕΑ τι να πω ρε παιδια;μαζι με τον ΟΠΕΚΑ επιδομα παιδιου 400 ολα,και περασαν χειμωνες και καλοκαιρια,με μακαρονια ξανα και ξανα,φαντασια να χεις...μην ξεχασω και τα αδεσποτα γατονια,που τα εχω υιοθετησει...στειρωμενα με φιλοζωικες και εμβολιασμενα λιγα,λιγα απο εμενα,εμβολιο παραγγελνω απο φιλες απο αθηνα και τους τα κανω εγω 5 ευρω το ενα μου κοστιζει...και σπουδασε η κορη μου και πηγε πανεπιστημιο ε και;αλλα απο εκει,συνεπεσε η καραντινα,ο κοβιντ και μας γαμ...ψυχικα αρχικα και οικονομικα στην πορεια...και ναι θα παω ΙΕΚ Ελλειψη χρονου κυριως,που θα πει μελλον ετσι κι αλλιως δεν εχω,να ζησω αλλα 30 χρονια;με το ζορι...για τετοιες περιπτωσεις νοσηλευτικη που θα δηλωσω εγω ειναι καλο το ΙΕΚ για νεους δεν ξερω...αν εχετε χρονο και χρημα πηγαινετε στο πανεπιστημιο,απλα φιλικη συμβουλη μην περιμενετε μεγαλεια κι εκει,στο ΕΚΠΑ περασε η κορη μου,τμημα ρωσικης φιλολογιας και ροδινα δεν ειναι πουθενα...
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μα δεν χρειάζεται μια προπαρασκευή σε μια τάξη;
Η μόνη προπαρασκευή που μπορεί να κάνει κάποιος απόφοιτος λυκείου είναι σε ιδιωτικό επίπεδο. Αν δεν έχει τις κατάλληλες γνώσεις, είτε πληρώνει καθηγητή και του κάνει ιδιαίτερα είτε πάει σε φροντιστήριο. Αν από την άλλη νομίζει ότι έχει τις γνώσεις και ότι δεν θα δυσκολευτεί ή δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να πληρώνει φροντιστήρια, κάθεται και διαβάζει μόνος του και πάει και δίνει.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Η μόνη προπαρασκευή που μπορεί να κάνει κάποιος απόφοιτος λυκείου είναι σε ιδιωτικό επίπεδο. Αν δεν έχει τις κατάλληλες γνώσεις, είτε πληρώνει καθηγητή και του κάνει ιδιαίτερα είτε πάει σε φροντιστήριο. Αν από την άλλη νομίζει ότι έχει τις γνώσεις και ότι δεν θα δυσκολευτεί ή δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να πληρώνει φροντιστήρια, κάθεται και διαβάζει μόνος του και πάει και δίνει.

Επισης να προσθεσω κ εγω απ την εμπειρια μου, οτι αν εχεις κενα απ το παρελθον, πηγαινε στο παλιο σου γυμνασιο και λυκειο και ζητα τους να σου δωσουν ολα τα βιβλια που χρειαζεσαι. Συνηθως καποιοι δυσανασχετουν (γιατι βαριουνται να πανε στην αποθηκη) αλλα αμα επιμεινεις λιγο θα στα δωσουν.
Αν τωρα δε θες να τρεχεις και δεν εχεις προβλημα να διαβασεις απο υπολογιστη ή ταμπλετ, υπαρχουν τα παντα πλεον σε ψηφιακη μορφη, οποτε μπορεις να τα κατεβασεις απο εδω.

 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Μαθηματα που δεν διδαχθηκαν ποτε δεν διαβαζονται απο μονα τους ,θελουν δασκαλο.
Εκτος μαι μιλαμε για την συνταγη της μπεσαμελ.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Μαθηματα που δεν διδαχθηκαν ποτε δεν διαβαζονται απο μονα τους ,θελουν δασκαλο.
Εκτος μαι μιλαμε για την συνταγη της μπεσαμελ.

Διαβαζονται Γιαννο, το εκανα περυσι, με πολυ κοπο βεβαια, αλλα με τοσα εργαλεια πλεον διαθεσιμα στο ιντερνετ, βγαζεις ακρη αν ψαχτεις. Αρκει να τα πιασεις εντελως απ την αρχη.
Θα προτιμουσα ομως μουσακα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Μπραβωω.... και η κεραμεως τα ιδια λεει . Τωρα σας τηλεκπαιδευω και μετα θα σας αυτοεκπαιδευω.
Και συ Διονυση τολμας να λες οτι δεν σου εφτασε η τηλεκπαιδευση στο σχεδιο και δεν εγραψες . Μα κυρια δεν ειχαμε ουτε τηλεκπαιδευση . Σιωπη δεν ξερουμε εμεις, εμεις εχουμε data bases , excels , iso standars, Τι ειμαστε εμεις? εμεις εχουμε ψηφιακή διακυβερνηση. E και που δεν περνας στο ΕΜΠ με 21000 μορια? ε αφουν δεν πληρεις τα ακαδημαικα στανταρς τι να κανουμε , να ειχες 19.000-20000 μορια τοτε μαλιστα , αφου δεν τα εχεις.
Το βασικο θεμα ειναι οι ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ παιδι μου, να πιανεις τον καβουρα και να πεταει φωτιες η σωληνα. Καβουρες τα ΙΕΚ εχουνε?

Βασικα ο μουσακας ειναι ευκολος και φασαριας ( τζαστ τηγανισμα) αλλα αμα δεν ξερεις μπεσαμελ για αποπανω ειναι μπλιαχ. Εγω φτιαχνω καλη μπεσαμελ γιατι βαζω και κορν φλαουρ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Μπραβωω.... και η κεραμεως τα ιδια λεει . Τωρα σας τηλεκπαιδευω και μετα θα σας αυτοεκπαιδευω. Το βασικο θεμα ειναι οι ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ παιδι μου, να πιανεις τον καβουρα και να πεταει φωτιες η σωληνα. Καβουρες τα ΙΕΚ εχουνε?
Βασικα ο μουσακας ειναι ευκολος και φασαριας ( τζαστ τηγανισμα) αλλα αμα δεν ξερεις μπεσαμελ για αποπανω ειναι μπλιαχ. Εγω φτιαχνω καλη μπεσαμελ γιατι βαζω και κορν φλαουρ

Κοίτα, η αλήθεια είναι πως αρχικά έψαξα για φροντιστήριο, αλλά εκτός του ότι δεν κατάφερα να βρω κανέναν στην περιοχή μου για ιδιαίτερα στα μαθήματα ειδικότητας, μόλις μου είπαν και τιμές, μου έπεσαν τα μαλλιά..
Οπότε δεν είχα άλλη εναλλακτική, έστρωσα κωλο κάτω και προσπάθησα να διαβάσω μόνος μου.

Στην αρχή δυσκολεύτηκα πολύ όντως, δεν έβγαζα άκρη με τα κακογραμμένα βιβλία του λυκείου, οπότε άρχισα να ψάχνομαι στα βιβλία του Ευγενιδιου ιδρύματος, όπου βρήκα για κατέβασμα αρκετά απ τα παλιά καλογραμμενα βιβλία ειδικότητας του ΤΕΛ, συν κάποια εξαιρετικά βιβλία τριτοβάθμιας που προορίζονται για την ΑΕΝ, τα οποία είναι ότι καλύτερο έχω βρει σε βιβλίο εκπαιδευτικό μέχρι τώρα.

Έτσι μετά έφτιαξα ένα μουσακά, έφαγα το ταψί ολόκληρο, πήρα βαθιά ανάσα και ξεκίνησα το εντατικό διάβασμα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Πραγματι τα βιβλια του ευγενειδη ειναι πολυ καλα, εξαιρετικα , αλλα ειναι ειναι γραμμενα για τον σκοπο που θελουν να υπηρετησουν. Δεν μπορεις να μαθεις μαθηματικα πανελληνιων γελ μεσα απο εκει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top