Εισαγωγή Ειδικών Κατηγοριών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση για αποφοίτους 2011-2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Θες να μπεις πανεπιστημιο σε καποια συγκεκριμενη σχολη?Αν οχι, τοτε απλως θες να μπεις στο πανεπιστημιο για να διακοσμησεις με ενα πτυχιο τον τοιχο με τις αναμνηστικες φωτογραφιες...αμα δεν το γουσταρεις και το κανεις εξαναγκαστικα,εγω θα σου ελεγα να βρεις καμια δουλεια στην υπαιθρο,μια που η χωρα απο τους γεματους με θεληση φοιτητες για γνωση εχει ξεχειλισει.
Εδώ τα παιδια΄ ζητάνε συμβουλές δε χρειάζεται να κάνεις μια τέτοια κριτική γιατί είναι άδικη. Λες να μην σπουδάσει τίποτα πιστεύεις ότι στους καιρούς μας κάποιος χωρίς χαρτί πανεπιστημίου μπορεί να βρει δουλειά για να ζήσει; Δε νομίζω :confused:

Με ενδιαφέρουν σχολές με συγκεκριμένο αντικείμενο ,
επίσης σε αυτή την στιγμή της ζωής μου με αφορά περισσότερο η γνώση και η μόρφωση και όχι
η μετέπειτα επαγγελματική αποκατάσταση.
Δεν θεωρώ κακό που στην χώρα υπάρχουν φοιτητές με θέληση για γνώση,
εξάλλου ίσως η μόρφωση να είναι και ο τρόπος προκειμένου εμείς οι Έλληνες να αποβάλουμε την εντύπωση ότι όποιος
τελειώνει ένα πανεπιστήμιο τον περιμένει και μια θεσούλα γραφείου!!!
Εάν λοιπόν ασχοληθώ με την ύπαιθρο προτιμώ να είμαι μια μορφωμένη αγρότισσα και χωρίς να μετανιώνω για κάτι που δεν προσπάθησα να κάνω τώρα
παρά μια απλή αγρότισσα με απωθημένα !!!
:D Το ότι θέλεις να ασχοληθείς με την γη δε κάνει κάποιον αυτόματα αμόρφωτο. Θέλει πάρα πολλές γνωσεις και κριτική σκέψη για να ασκήσεις αυτό το επάγγελμα και παλιότερα και τώρα όπως και πολλά άλλα επαγγέλματα παλιά η γνωση ήταν πρακτική πλέον επιβάλλεται και γνώση θεωρητική.

Γνώμη μου είναι να κάνεις κάτι σχετικό με την γη :( στην Πάτρα δυστυχως το μόνο που υπάρχει είναι η γεωλογία. Δυστυχώς το ΓΠΑ είναι μακριά από την Πάτρα. :(
Τα καθαρόαιμα τμήματα διοίκησης δεν τα θεωρώ καλά (δεδομένου ότι δε σε βοηθάει στην δουλειά μετά). πιστεύω ότι όποιος θέλει να ασχοληθεί με την διοίκηση βγάζει ένα τμήμα ότι να ναι και μετά κάνει μεταπτυχιακό στην διοίκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ποιος το λεει αυτο; επειδη ΕΙΜΑΙ απο νησι(και μαλιστα μονιμος κατοικος) σας παρακαλω να μην απαντατε με τοση σιγουρια για πραγματα που δεν ξερετε.
Καποιος απο τον νομο κυκλαδων ειχε δυνατοτητα να περασει με ειδικα κριτηρια ΜΟΝΟ στις σχολες εντος αιγαιου
δηλαδη ΜΟΝΟ:
Πανεπιστημιο Αιγαιου, ΑΣΤΕ Ροδου
και ΚΑΜΙΑ άλλη
σου φαινεται δικιο αυτό;;


Eμένα θα μου φαινόταν δικαιότερο όσοι έχουν ανάγκη την ειδική κατηγορία να τη χρησιμοποιούν μόνο για την πόλη τους για να μην επιβαρύνονται.Το να σαι από μήλο(υποθετικά) και να πας σάμο με ειδική κατηγορία σε επιβαρύνει τόσο όσο και το να περάσεις αθήνα ή θεσσαλονίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Eμένα θα μου φαινόταν δικαιότερο όσοι έχουν ανάγκη την ειδική κατηγορία να τη χρησιμοποιούν μόνο για την πόλη τους για να μην επιβαρύνονται.Το να σαι από μήλο(υποθετικά) και να πας σάμο με ειδική κατηγορία σε επιβαρύνει τόσο όσο και το να περάσεις αθήνα ή θεσσαλονίκη.

ΛΑΘΟΣ! Σε επιβαρυνει πολυ περισσοτερο!

Συγκεκριμενα επειδη ειπαμε για Μηλο θα σου δωσω ενα αντικειμενικο παραδειγμα:

Στην μηλο, οι ντοπιοι αν θελουν να ταξιδεψουν χωρις αυτοκινητο, συνηθως προτιμουν το αεροπλανο λογω χρόνου
(παλιοτερα εκανε 37€ πλεον ειναι νομιζω στα 56€)
H εναλλακτικη λυση περιλαμβανει καποιο σαπιοκαραβο (τυπου αγιος γεωργιος, αδαμαντιος κοραης, aqua jewel, aqua spirit) με μιση τιμη γυρω στα 25 (εξαιρεση αποτελει το σπηντρανερ με τιμη παρεμφερη του αεροπλανου)
και για σαμο θα χρειαζόταν να ταξιδεψει με ακομα ενα σκυλοπνιχτη(Ιεραπετρα ας πουμε) που θα κανει αλλα 20 €

Οποτε η φοιτηση σε σχολη εντος του αιγαιου ειναι οικονομικα ασυμφορη, ομως οι περισσοτεροι κυκλαδιτες εχουν και μια ακρη στην αθηνα, οποτε θα μπορουν και ευκολα να μετακινουνται και να μην ειναι μακρια απο το σπιτι τους....

Δεν ξερω απο που καταγεσαι, αλλα νομιζω πως δεν εχεις λογο να μη με πιστεψεις, ολα αυτα τα εχω φαει στη μαπα τοσα χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Να φανταστω οτι κανεις πλάκα ετσι; δεν ζεις σε άλλη χωρα, στην ίδια χωρα ζουμε...
και πηγαινοντας φοιτητης φετος, βλεπω καποιους συμφοιτητες μου, κι εχω νοιωσει πολλες φορες μαλακας που οι δικοι μου δεν φοροδιαφευγουν...
Νομιζω οτι καταλαβες κι εσυ που το παω....:(
Και πάλι υπάρχουν οικογένειες με χρήμα που δεν μπορούν να τα κρύβουν, τι τους βάζεις στην ειδική κατηγορία?
ποιος το λεει αυτο; επειδη ΕΙΜΑΙ απο νησι(και μαλιστα μονιμος κατοικος) σας παρακαλω να μην απαντατε με τοση σιγουρια για πραγματα που δεν ξερετε.
Καποιος απο τον νομο κυκλαδων ειχε δυνατοτητα να περασει με ειδικα κριτηρια ΜΟΝΟ στις σχολες εντος αιγαιου
δηλαδη ΜΟΝΟ:
Πανεπιστημιο Αιγαιου, ΑΣΤΕ Ροδου
και ΚΑΜΙΑ άλλη
σου φαινεται δικιο αυτό;;
Χωρίς να θέλω να φανώ κακός, πάρε και διάβασε τι γράφω και σε ποιον απαντάω. Το ίδιο πράγμα λέμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εδώ τα παιδια΄ ζητάνε συμβουλές δε χρειάζεται να κάνεις μια τέτοια κριτική γιατί είναι άδικη. Λες να μην σπουδάσει τίποτα πιστεύεις ότι στους καιρούς μας κάποιος χωρίς χαρτί πανεπιστημίου μπορεί να βρει δουλειά για να ζήσει; Δε νομίζω



Κακως που δεν νομιζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι πάμε να σπουδάσουμε για να είμαστε σε "ανώτερη" κοινωνική θέση από κάποιον που δεν σπούδασε. Για αυτό και οι "μουράτες" σχολές. Ανωτερότητα απάνω στην ανωτερότητα από την κοινωνία.

Ωστόσο στις μέρες μας αυτή η ανωτερότητα ξεκινά να εξαλείφεται και δημιουργούνται 2 μεγάλες κοινωνικές τάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι πάμε να σπουδάσουμε για να είμαστε σε "ανώτερη" κοινωνική θέση από κάποιον που δεν σπούδασε. Για αυτό και οι "μουράτες" σχολές. Ανωτερότητα απάνω στην ανωτερότητα από την κοινωνία.
Κόμπλεξ είναι αυτό και όχι κάποια μορφή ανωτερότητας. Ένας άνθρωπος ο οποίος έχει κόμπλεξ κατωτερότητας λόγω της μικροαστικής του καταγωγής θα μπει Ιατρική πχ για να ανέβει στα μάτια κάποιου άλλου και να ανέβει κάποια βαθμίδα το status του. (παράδειγμα δίνω)
Ωστόσο στις μέρες μας αυτή η ανωτερότητα ξεκινά να εξαλείφεται και δημιουργούνται 2 μεγάλες κοινωνικές τάξεις.
Ποιες είναι αυτές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κόμπλεξ είναι αυτό και όχι κάποια μορφή ανωτερότητας. Ένας άνθρωπος ο οποίος έχει κόμπλεξ κατωτερότητας λόγω της μικροαστικής του καταγωγής θα μπει Ιατρική πχ για να ανέβει στα μάτια κάποιου άλλου και να ανέβει κάποια βαθμίδα το status του. (παράδειγμα δίνω)
Δεν διαφώνησα, απλώς αναφέρω πως έχουν τα πράγματα. Ωστόσο εισοδηματικά άλλα έπαιρνε κάποιος μεγαλοεπιχειρηματίας, άλλα κάποιος ιατρός, άλλα ο δικηγόρος, άλλα ο ηλεκτρολόγος, άλλα ο προγραμματιστής, άλλα ο αγρότης και άλλα ο εργάτης. Βέβαια οι διαφορές ήταν μικρές σε μερικά από αυτά. Απλώς αναφέρω παραδείγματα.
Ποιες είναι αυτές;
Αυτοί που έχουν λεφτά και αυτοί που δεν έχουν. Οι διαφορές των παραπάνω τείνουν να μικρύνουν άρα και οικονομικά εξαλείφεται η "μεσαία" τάξη, όπως έχεις ακούσει από ειδήσεις κλπ.

Όλα αυτά φυσικά τείνουν να γίνουν σε παγκόσμια κλίμακα (βλέπε οικονομική κρίση), ωστόσο σε κάθε χώρα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Στην Ελλάδα θα εξαρτηθεί από τις εκλογές στις 6 Μάη που παρεμπιπτόντως ψηφίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Κακως που δεν νομιζεις.
Χωρίς πτυχίο και χωρίς κεφάλαιο μπορείς να δουλέψεις σε μαγαζιά σε μη μόνιμες και χωρίς ασφάλεια δουλειές ως υπάλληλος. Δυστυχώς στις μέρες μας η εκπαίδευση είναι απαραίτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δυστυχώς στις μέρες μας οι εκπαίδευση είναι απαραίτητη.

Σιγά σιγά, μην βιάζεσαι και κάνεις λάθος νοσηλ.. ιατρός άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
-Στην περίπτωση που οι υποψήφιοι έχουν αδέλφια που ήδη φοιτούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, για την υπαγωγή τους στην ειδική κατηγορία εισακτέων θα πρέπει ο αδελφός ή η αδελφή του υποψηφίου να είναι ενεργός φοιτητής του πρώτου κύκλου σπουδών και να μην είναι ήδη κάτοχος πτυχίου, μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου.

Επειδή μπερδεύτηκα και το έψαξα στο ίντερνετ, αλλά δεν έβγαλα άκρη, ρωτώ:
1) Οικονομικά κριτήρια "γιόκ" για όλες τις ειδικές κατηγορίες;
2) Εγώ (υποθετικά) έχω Χ αδέρφια που σπουδάζουν εκεί κι εκεί, αυτό με τοποθετεί σε κάποια ειδική κατηγορία; Αυτό ισχύει ακόμη και αν π.χ. έχω έναν αδερφό/-ή που σπουδάζει; Επίσης, αν είμαι σε αυτή τη "Χ" ειδική κατηγορία, μπορώ να δηλώσω τη σχολή που θέλω σε όποιες πόλεις υπάρχει, και ανάλογα με τα μόριά μου και τις βάσεις της "Χ" ειδικής κατηγορίας θα περάσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1) Από ότι κατάλαβα δυστυχώς ναι.

2) Σε τοποθετεί σε ειδική κατηγορία για να περάσεις στον τόπο που σπουδάζει ο αδερφός σου και μόνο εκεί. Θα περάσεις με την βάση της ειδικής κατηγορίας στην πόλη του αδερφού σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
1) Από ότι κατάλαβα δυστυχώς ναι.

2) Σε τοποθετεί σε ειδική κατηγορία για να περάσεις στον τόπο που σπουδάζει ο αδερφός σου και μόνο εκεί. Θα περάσεις με την βάση της ειδικής κατηγορίας στην πόλη του αδερφού σου.

Δυστυχώς μη λες γενικά, το δυστυχώς πάει ειδικά σε αυτούς που θα το εκμεταλλευτούν αυτό το δικαίωμα χωρίς να το έχουν πραγματικά ανάγκη.

στον τόπο που σπουδάζει ο αδερφός σου

Αυτό το διευκρινίζει κάπου; Δεν το είδα. Κατάλαβα ότι αν υπάγεσαι σε οποιαδήποτε ειδική κατηγορία, π.χ. στην εν λόγω, μπορείς να σπουδάσεις πανελλαδικά σε κάποιο τμήμα, γι'αυτό ρωτάω κι όλας. Κάτι έλεγε ότι δεν υπάρχουν περιορισμοί για διοικητικές περιφέρειες... :confused:

Όποιος έχει καταλάβει ας μας διαφωτίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δυστυχώς μη λες γενικά, το δυστυχώς πάει ειδικά σε αυτούς που θα το εκμεταλλευτούν αυτό το δικαίωμα χωρίς να το έχουν πραγματικά ανάγκη.
:confused: Που διαφωνούμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
:confused: Που διαφωνούμε?

Πουθενά. Σημειώσατε άκυρο. :P
Δεν πρόσεξα ότι είχες συγκεκριμενοποιήσει τις απαντήσεις με τους αριθμούς 1, 2, και κατάλαβα ότι αυτή ήταν η απάντησή σου στη 2η ερώτησή μου. (lol)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastabou

Νεοφερμένος

Ο kostastabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδία ......προσπάθησα να κατανοήσω τις συζητήσεις σας αλλα δεν κατάλαβα τι ακριβώς ισχύει!προσωπικά ,ανήκω σε τρίτεκνη οικογένεια και έχω μια δίδυμη αδελφή που δίνει και εκείνη φέτος πανελλήνιες(λογικό)¨:-) ...σε αυτή την περίπτωση τι λαμβάνεται υπόψη ;και ποιό κριτήριο ισχύει;

Και κάτι τελευταίο ..... ποια σχολη θα λαμβανεται πρωτα υπόψη της αδελφης μου ή η δικία μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδία ......προσπάθησα να κατανοήσω τις συζητήσεις σας αλλα δεν κατάλαβα τι ακριβώς ισχύει!προσωπικά ,ανήκω σε τρίτεκνη οικογένεια και έχω μια δίδυμη αδελφή που δίνει και εκείνη φέτος πανελλήνιες(λογικό)¨:-) ...σε αυτή την περίπτωση τι λαμβάνεται υπόψη ;και ποιό κριτήριο ισχύει;

Εντάσσεσαι σε 2 ειδικές κατηγορίες: στην κατηγορία των τριτέκνων και στην κατηγορία των πολύδυμων τέκνων (για δίδυμα, τρίδυμα κλπ). Δυστυχώς μπορείς να δηλώσεις μόνο τη μία από τις δυο στο μηχανογραφικό.

Και κάτι τελευταίο ..... ποια σχολη θα λαμβανεται πρωτα υπόψη της αδελφης μου ή η δικία μου

Δεν λαμβάνεται υπόψη κάποια πρώτη και κάποια δεύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastabou

Νεοφερμένος

Ο kostastabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εντάσσεσαι σε 2 ειδικές κατηγορίες: στην κατηγορία των τριτέκνων και στην κατηγορία των πολύδυμων τέκνων (για δίδυμα, τρίδυμα κλπ). Δυστυχώς μπορείς να δηλώσεις μόνο τη μία από τις δυο στο μηχανογραφικό.



Δεν λαμβάνεται υπόψη κάποια πρώτη και κάποια δεύτερη.
Τι θα πρότεινες καλύτερα ..; !Προσωπικά θέλω Φυσικό Αν η αδελφή μου περασει Αθήνα περνάω Αθήνα; ...(κοινωνικό κριτήριο)
ενώ (αν επιλέξω ειδική κατηγορία Τρίτεκνοι) θα συναγωνίζομαι τους άλλους τρίτεκνους ; (Ευχαριστώ για τη βοήθεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Τι θα πρότεινες καλύτερα ..; !Προσωπικά θέλω Φυσικό Αν η αδελφή μου περασει Αθήνα περνάω Αθήνα; ...(κοινωνικό κριτήριο)
ενώ (αν επιλέξω ειδική κατηγορία Τρίτεκνοι) θα συναγωνίζομαι τους άλλους τρίτεκνους ; (Ευχαριστώ για τη βοήθεια)

Προτείνω να επιλέξετε την κατηγορία των τριτέκνων, καθώς θα προσφέρει περισσότερες θέσεις. Και ναι, θα ανταγωνίζεσαι μόνο τρίτεκνους. Βέβαια στην κατηγορία των πολύδυμων τέκνων δεν ξέρω πόσες θέσεις θα προσφερθούν γιατί είναι νέα κατηγορία, και επίσης δεν γνωρίζω πόσα δίδυμα και τρίδυμα θα υπάρχουν για να ανταγωνιστούν σ' αυτήν. Όταν βγει η εγκύκλιος με τις θέσεις εισακτέων κοιτάξτε πόσες θέσεις προσφέρει η κάθε σχολή και σε αυτή την κατηγορία, γιατί μπορεί και να σας συμφέρει περισσότερο.
Η ειδική κατηγορία δεν εγγυάται ότι θα περάσετε και οι δύο Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν πιστεύεις ότι η αδερφή σου θα περάσει Αθήνα σίγουρα, πάνε με το δεύτερο και άσε τους τρίτεκνους. Αν όχι, πάνε με τους τρίτεκνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top