Εισαγωγή Ειδικών Κατηγοριών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση για αποφοίτους 2011-2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Μεταξύ το κριτήριο "βοήθειας" θα έπρεπε να ταν μόνο οικονομικό.Αλλά μεταξύ των 2 λογικότερο είναι να ευνοούνται οι πολύτεκνοι.
απλα το να εχουν καποια προνομια οι πολυτεκνοι στις πανελληνιες ειναι χωρις κοστος, ενω αντιθετα το οικονομικο εχει κοστος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Γεια, έδωσα πανελλήνιες αλλά είμαι σε ειδική κατηγορία (Τρίτεκνοι) πόσα μόρια παίρνουν οι κατηγορίες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
δεν παιρνεις επιπλεον μορια..απλα σε καθε σχολη υπαρχουν επιπλεον θεσεις για τις ειδικες κατηγοριες...οχι για ολους δηλαδη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassandra13

Νεοφερμένος

Η Kassandra13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ μαζί σας. Όταν κάποιος έχει στη κατοχή του σπίτια και πισίνες να μην δικαιούται να πάρει μεταγγραφή. Όταν όμως δεν έχει τίποτα να δικαιούται να πάρει μεταγγραφή άσχετα από την οικονομική κατάσταση των γονιών του.

Μπορείς κάποιοι γονείς να είναι πλούσιοι αλλά να είναι σπάταλοι με αποτέλεσμα να αξιοποιούν λιγότερα χρήματα από κάποιους μη σπάταλους αλλά φτωχούς γονείς.

ΤΙ προτείνω;
Οι πολύτεκνοι να έχουν τις ίδιες παροχές ανεξάρτητα από την οικονομική τους κατάσταση. Όπως ίσχυε τόσα χρόνια.


θα μας τρελάνεις έτσι? δηλαδή αν οι δικοί μου γονείς πχ βγάζουν κανα εκατομμύριο το χρόνο αλλά είναι σπάταλοι και χρεώνονται σε καταναλωτικά δάνεια, ταξίδια και αυτοκίνητα και δεν τους περισσεύει τίποτα ή χρωστάνε κιόλας, δικαιούμαι να μπω στην ίδια κατηγορία με κάποιον που στερείται χίλια δυο πράγματα για να πάει ένα φροντιστήριο και θέλει να περάσει οτιδήποτε στη πόλη του γιατί οι δικοί του δεν έχουν να το δώσουν ούτε για ενοίκιο?

ρε σκεφτείτε τι λέτε λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Εμένα με σώζει η ειδική κατηγορία στο "τσακ" τη πράλαβα γιατί με τα παλιά κριτήρια (οικογενειακή κατάσταση των αδερφών, ηλικιακό όριο κλτ) ήμουν καμένη από χέρι και 1-2 βδομάδες πριν κλεισουν τα σχολεία με παίρνει τηλ ένας καθηγητής και μου λεει έλα στο σχολείο γιατί υπάρχουν και αλλαγές! Νταξ σκάρτο σύστημα αλλά βολεύτηκα! :redface:
Μόνο που δεν έχω καταλάβει τι γίνετε ακριβώς δλδ αν ο Α Β και ο Γ που είναι σε ειδική κατηγορία, έχουν δηλώσει 1 επιλογή Ιατρική (18.000 μόρια) και η σχολή δίνει 3 θέσεις, αν ο Α έχει 15.000μόρια ο Β 12.0000 και ο Γ 10.000 θα τους πάρουν και ας έχουν τόση μεγάλη διαφορά από τς 18.000 μόρια που είναι η σχολή?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εμένα με σώζει η ειδική κατηγορία στο "τσακ" τη πράλαβα γιατί με τα παλιά κριτήρια (οικογενειακή κατάσταση των αδερφών, ηλικιακό όριο κλτ) ήμουν καμένη από χέρι και 1-2 βδομάδες πριν κλεισουν τα σχολεία με παίρνει τηλ ένας καθηγητής και μου λεει έλα στο σχολείο γιατί υπάρχουν και αλλαγές! Νταξ σκάρτο σύστημα αλλά βολεύτηκα! :redface:
Μόνο που δεν έχω καταλάβει τι γίνετε ακριβώς δλδ αν ο Α Β και ο Γ που είναι σε ειδική κατηγορία, έχουν δηλώσει 1 επιλογή Ιατρική (18.000 μόρια) και η σχολή δίνει 3 θέσεις, αν ο Α έχει 15.000μόρια ο Β 12.0000 και ο Γ 10.000 θα τους πάρουν και ας έχουν τόση μεγάλη διαφορά από τς 18.000 μόρια που είναι η σχολή?:/:

μην ελπιζεις πολυ στις ειδικες κατηγοριες. η μαλλον ελπιζε, αλλα μη βασιζεσαι σε αυτες. σε αθηνα θεσσαλονικη οι βασεις για τις ειδικες κατηγοριες σε καλες σχολες δε θα εχουν πανω απο 100 μορια διαφορα απο τη γενικη σειρα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
μην ελπιζεις πολυ στις ειδικες κατηγοριες. η μαλλον ελπιζε, αλλα μη βασιζεσαι σε αυτες. σε αθηνα θεσσαλονικη οι βασεις για τις ειδικες κατηγοριες σε καλες σχολες δε θα εχουν πανω απο 100 μορια διαφορα απο τη γενικη σειρα:)

Όχι, δεν ενδιαφέρομαι για Αθήνα ή Θεσσαλονίκη σε κάποια σχολή όπως ψυχολογία ή ιατρική. Απλά αν κατέβουν λίγο τα παιδαγωγικά τότε έχω ελπίδα ή να μπω με τον βαθμό μου ή να μπω με το τρίτεκνο! (Επαναλαμβάνω όχι για μεγάλη πόλη γιατί εκεί μάλλον θα ανέβουν λίγο οι βάσεις σε μερικές σχολές αλλά για Βόλο, Γιάννενα κτλ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Όχι, δεν ενδιαφέρομαι για Αθήνα ή Θεσσαλονίκη σε κάποια σχολή όπως ψυχολογία ή ιατρική. Απλά αν κατέβουν λίγο τα παιδαγωγικά τότε έχω ελπίδα ή να μπω με τον βαθμό μου ή να μπω με το τρίτεκνο! (Επαναλαμβάνω όχι για μεγάλη πόλη γιατί εκεί μάλλον θα ανέβουν λίγο οι βάσεις σε μερικές σχολές αλλά για Βόλο, Γιάννενα κτλ )
τι να πω τοτε μακαρι! αλλα οι βασεις για ειδικες κατηγοριες θα ειναι λιγο χαμηλοτερα(πολυ λιγο) απο τη γενικη σειρα αυτο να εχεις στο νου σου συμπληρωνοντας το μηχανογραγικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
ανακοινωνονται καπου ποσοι ειναι φετος οι πολυτεκνοι- τριτεκνοι κτλ που διεκδικουν τις θεσεις για να δουμε αν οντως και κατα ποσο αυξηθηκε ο αριθμος τους μετα την καταργηση αρκετων περιορισμων ...οι θεσεις εχουν ανακοινωθει αλλα οι υποψηφιοι ειδικων κατηγοριων???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Εγω πάλι διάβασα οτι το πολυτεχνείο σε ειδικές κατηγορίες θα φτάσει κοντά στο 5 ΕΛΕΟΟΟΣ κατεβάστε και λίγο τα παιδαγωγικαααα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Αν δώσω του χρόνου ξανά πανελλαδικές, τα κοινωνικά κριτήρια θα ισχύουν πάλι;
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ναι! Δυο παιδιά που είχαν αποφοιτήσει πέρυσι και ξαναέδωσαν φέτος έκαναν ξανα τα χαρτιά τους(είχαν αδερφό σε άλλη πόλη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ναι! Δυο παιδιά που είχαν αποφοιτήσει πέρυσι και ξαναέδωσαν φέτος έκαναν ξανα τα χαρτιά τους(είχαν αδερφό σε άλλη πόλη).

Δες όμως εδώ: https://www.minedu.gov.gr/publicatio...thmoy_eisaktewn_eidikes_kathgories_120510.doc
Επιπλέον θέσεις υποψηφίων κοινωνικών κριτηρίων με βεβαίωση πρόσβασης ημερ.
ΓΕΛ/ΕΠΑΛ Β' ετών 2010 και 2011 (Βα3),
2012 (Βδ3)
και βεβαίωση εσπερινών ΓΕΛ/ΕΠΑΛ Β' 2012 (Γ3)

με το πρώτο (Βα3), εννοεί το 10%;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μάλλον.. Για τα δύο άτομα που σου ανέφερα, είμαι 10000% σίγουρη, γιατι ήμουν μπροστά όταν είχαν φέρει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και δημιουργούσαν τον κωδικό ασφαλείας.. Μάλιστα με την μία κοπέλα κάναμε μάθημα στον ίδιο φιλόλογο και μου είπε τι χαρτιά είπαν σε αυτή την κοπέλα(είχε αποφοιτήσει περυσι) να φέρει.

ΥΓ: το 10% φέτος ήταν για τα παιδιά που είχαν αποφοιτήσει το 2010 και το 2011..αρα σε αυτά νομίζω οτι αναφέρεται το Βα3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evoula1

Νεοφερμένος

Η evoula1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας!!! :) οσο πλησιαζει ο καιρος το αγχος γινεται μεγαλυτερο και ο λογος ειναι γιατι βγαινουν τα αποτελεσματα... Πιστευετε πως οι τριτεκνοι θα ευνοηθουν φετος;; Γιατι απο οτι ειδα την μεγαλυτερη ευνοια την ειχαν οι πολυτεκνοι περσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ε, δε νομίζω ότι μας αδικούν εμάς από τρίτεκνες οικογένειες, είχαν "καλά" ποσοστά πέρσι, νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Οπ ελα να μαζευομαστε οι τριτεκνοι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evoula1

Νεοφερμένος

Η evoula1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μακαρι να πεσουν οι βασεις για τους τριτεκνους γιατι ειδα οτι περσι ηταν υψηλες... ..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Μακαρι να πεσουν οι βασεις για τους τριτεκνους γιατι ειδα οτι περσι ηταν υψηλες... :worry:
αυτο παλι δεν το καταλαβαινω που μπαινουν ποσοι τριτεκνοι και πολυτεκνοι σε σχολες με παρα πολυ χαμηλη βαθμολογια.γιατι δηλαδη να ειναι τοσο ευνοημενοι.:mad::mad:ειανι ανωτεροι απο εμας τους υπολοιπους επειδη εχουν περισσοτερα αδερφια.αν θελει να τους δωσει το κρατος καποια βοηθεια ας τους βοηθησει με χρηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
παρόλο που είμαι στην ειδική κατηγορία πολυτέκνων,θα συμφωνήσω μαζί σας πως ναι,είναι αδικία άτομα σε αυτήν την κατηγορία με κατω απο 10000 μορια να πιανουν σχολες υψηλοβαθμες..αλλα απο την αλλη αν καποιος/α (απο οικογενεια τριτεκνων/πολυτεκνων) ειναι ας πουμε 100-500 μορια κατω απο τη γενικη σειρα,δεν το θεωρω αδικια...επιπλεον,το κρατος στοχευει στο να περνανε σε μερος οι ειδικες κατηγοριες ωστε να ξοδευουν λιγοτερα χρηματα...
τελος παντων,υπαρχουν οι εστιες θα μου πειτε...ειναι ολα σχετικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top