Ειμαι στη σωστή κατεύθυνση;

Annaaa345667

Νεοφερμένος

Η Annaaa345667 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα. Βρίσκομαι στο καλοκαίρι πριν τη γ λυκείου, και έχω αρχίσει θερινά μαθήματα. Παρόλο που μπορούσα άνετα να παρακολουθήσω και τις δυο κατευθύνσεις, επέλεξα τη θεωρητική με σκοπό να περάσω στην ψυχολογία. Έχω αυτοπεποίθηση πως μπορώ να περάσω, αλλά ξεκινώντας τα μαθήματα και τα φροντιστήρια συνειδητοποίησα ότι δε μου αρέσει καθόλου η διαδικασία της αποστήθισης, και ότι θα προτιμούσα χίλιες φορές να κάνω ασκήσεις όπως τα παιδιά της θετικής. Από αντικείμενα και σχολές προτιμώ βέβαια αυτά της θεωρητικής, όμως αν στις σχολές υπάρχει αυτή η ανάγκη για αποστήθιση δεν ξέρω κατά πόσο θα μου αρέσουν εν τέλει. Απτην άλλη, στο πανεπιστήμιο οι θετικές σχολές έχουν μόνο ασκήσεις ή και θεωρία; Θα μου ήταν πολύτιμη η βοήθεια σας όσον αφορά το περιεχόμενο των σχολών, γιατί για έναν χρόνο δέχομαι να ανεχτώ την παπαγαλια, για 5 όμως τα πράγματα θα είναι δύσκολα!!!
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Καλησπέρα. Βρίσκομαι στο καλοκαίρι πριν τη γ λυκείου, και έχω αρχίσει θερινά μαθήματα. Παρόλο που μπορούσα άνετα να παρακολουθήσω και τις δυο κατευθύνσεις, επέλεξα τη θεωρητική με σκοπό να περάσω στην ψυχολογία. Έχω αυτοπεποίθηση πως μπορώ να περάσω, αλλά ξεκινώντας τα μαθήματα και τα φροντιστήρια συνειδητοποίησα ότι δε μου αρέσει καθόλου η διαδικασία της αποστήθισης, και ότι θα προτιμούσα χίλιες φορές να κάνω ασκήσεις όπως τα παιδιά της θετικής. Από αντικείμενα και σχολές προτιμώ βέβαια αυτά της θεωρητικής, όμως αν στις σχολές υπάρχει αυτή η ανάγκη για αποστήθιση δεν ξέρω κατά πόσο θα μου αρέσουν εν τέλει. Απτην άλλη, στο πανεπιστήμιο οι θετικές σχολές έχουν μόνο ασκήσεις ή και θεωρία; Θα μου ήταν πολύτιμη η βοήθεια σας όσον αφορά το περιεχόμενο των σχολών, γιατί για έναν χρόνο δέχομαι να ανεχτώ την παπαγαλια, για 5 όμως τα πράγματα θα είναι δύσκολα!!!
Τέτοιο μπέρδεμα λίγο πριν την αρχή της γ’ λυκείου δεν το έχω ξανακούσει! Τλπ οι σπουδές είναι το μέσον για να ασκήσουμε τις περισσότερες φορές ένα επάγγελμα που θεωρούμε ότι μας αρέσει. Αν εσύ είσαι σίγουρη για την ψυχολογία, όλα τα άλλα είναι περιττά, εκτός του ότι είναι ήδη αργά για στροφή σε άλλη κατεύθυνση... όπου και εκεί δεν έρχεται η επιφοίτηση από μόνη της για να λύσει κάποιος τις ασκήσεις ...
 

Annaaa345667

Νεοφερμένος

Η Annaaa345667 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Συμφωνώ, όπως και να χει δεν έχω σκοπό να αλλάξω κατεύθυνση, απλά απορώ πως είναι τα μαθήματα στο Πανεπιστήμιο τόσο στις θεωρητικές όσο και στις θετικές σχολές. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Εξαρτάται τη σχολή. Η δική μου π.χ. είχε και θεωρία και ασκήσεις. Η δική μου γνώμη είναι να πας στην κατεύθυνση που πιστεύεις πως θα αποδόσεις καλύτερα. Γιατί αν δεν την παλεύεις με την αποστήθιση τότε δε θα καταφέρεις να πιάσεις μια τόσο υψηλόβαθμη σχολή ούτως ή άλλως. Υπάρχουν και οι κατατακτήριες για τη ψυχολογία. Σου δίνω αυτήν τη συμβουλή γιατί έτσι την είχα πατήσει εγώ. Δεν πήγα στην κατεύθυνση που μου ταίριαζε γιατί ήθελα μία σχολή που ήταν σε άλλο πεδίο. Και φυσικά δεν την έπιασα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
@Kagome Δεν είναι και τόσο αποδοτικό πλάνο να σπουδάσεις για 4 - που ενδεχομένως να είναι και παραπάνω - χρόνια κάτι που δε σου αρέσει για να δώσεις μετά κατατακτήριες για κάτι άλλο που σου αρέσει.

@Annaaa345667 Στην Β' λυκείου τι κατεύθυνση είχες επιλέξει; Γνώμη μου είναι, δεδομένου ότι έχεις μία σχολή που θες, να την κυνηγήσεις. Αλήθεια, τι σου αρέσει στην Ψυχολογία και την επιλέγεις; Με τι θες να ασχοληθείς μετά από τις σπουδές σου;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Συμφωνώ, όπως και να χει δεν έχω σκοπό να αλλάξω κατεύθυνση, απλά απορώ πως είναι τα μαθήματα στο Πανεπιστήμιο τόσο στις θεωρητικές όσο και στις θετικές σχολές. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Στην θετική έχει μπόλικη θεωρία αλλά δεν σου ζητάνε να θυμάσαι πολλά,μόνο τα βασικότερα και πιο σημαντικά γεγονότα. Οι ασκήσεις είναι κυρίως για να εξοικειωθείς με αυτή την θεωρία και να μην την θυμάσαι απλά,αλλά να την κατανοείς εις βάθος. Αυτό είναι το ζητούμενο,όχι εαν θυμόσουν μια εξίσωση ή λέμε τώρα την ειδική αντίσταση του αλουμινίου :P .Είναι σημαντικότερο να κατανοείς τι ρόλο διαδραματίζει σαν ιδιότητα των υλικών παρά να αποστηθίσεις όλο τον πίνακα με τις γνωστές ειδικές αντιστάσεις.

Στην δική μου σχολή πάντως δεν έχει ζητηθεί ποτέ να αποστηθίσουμε πράγματα οπότε.
Ακόμα και στον προγραμματισμό,μας λένε φέρτε βιβλία . Βέβαια θέλοντας και μη αρκετά πράγματα τα θυμάσαι απο τις διαλέξεις,οπότε οι περισσότεροι ελάχιστα τα χρησιμοποιούν . Σου λέει κάπου μπορεί να κολλήσεις ή να μην θυμάσαι ακριβώς πως είναι κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ανάλογα με αυτά που λέει ο @Samael είναι τα πράγματα και στο μαθηματικό. Δε χρειάζεται να αποστηθίζεις πράγματα - εκτός αν μιλάμε για μαθήματα διδακτικής, γνωστικής ψυχολογίας κ.λπ. - αλλά να έρχεσαι σε τριβή με αυτά για να εξοικειωθείς. Θέλει όμως προπόνηση μέσα στο εξάμηνο, όχι να περιμένεις τις τελευταίες εβδομάδες!
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
Έτσι και αλλιώς και οι περισσότερες (αν όχι όλες) δεν θέλουν αποστήθιση αλλά κατανόηση. Σε όσα μαθήματα έδωσα ποτέ δεν ζήτησαν κάτι "απ' έξω" και ίσα ίσα που αν έβλεπαν ορισμούς κτλ. όπως στο βιβλίο/σημειώσεις στο έπαιρναν όλο λάθος γιατί θεωρούταν ότι δεν κατανόησες αυτό που διάβασες. Όπως επίσης και οι θεωρητικές έχουν ασκήσεις, όπου και εκεί βέβαια έχει να κάνει ανάλογα με την σχολή. Να ακολουθήσεις αυτό που θέλεις γιατί όταν με το καλό μπεις στην σχολή θα δεις ότι όλα θέλουν διάβασμα και το θεωρία-πράξη είναι σε όλες τις επιστήμες σημαντικό, μην το θυσίασες επειδή το ένα κλίνει περισσότερο στο πρώτο και το άλλο στο δεύτερο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ανάλογα με αυτά που λέει ο @Samael είναι τα πράγματα και στο μαθηματικό. Δε χρειάζεται να αποστηθίζεις πράγματα - εκτός αν μιλάμε για μαθήματα διδακτικής, γνωστικής ψυχολογίας κ.λπ. - αλλά να έρχεσαι σε τριβή με αυτά για να εξοικειωθείς. Θέλει όμως προπόνηση μέσα στο εξάμηνο, όχι να περιμένεις τις τελευταίες εβδομάδες!

Πάνω σε αυτό που λες στο τέλος θα ήθελα να προσθέσω και κάτι.
Γενικά,ναι είναι αλήθεια οτι εαν σκιστείς μπορείς να περάσεις με διάβασμα της τελευταίας στιγμής. Αλλά με τα χρόνια κατάλαβα το εξής :

ΜΗΝ το κάνει κανένας. Απο την μια νιώθεις πολύ έξυπνος που περνάς ενώ όλο το εξάμηνο ήσουν χαλαρός αλλά οι συνέπειες είναι βαθύτερες απο όσο πιστεύει κάποιος . Δεν είναι το 5 ή το 10 το θέμα,δεν είναι δηλαδή βαθμολογικό.
Σιγά δεν έγινε και κάτι να έχεις π.χ. 6 αντί για 10,δεν καταστράφηκε η ζωή σου για μερικά μαθήματα. Το αρνητικό είναι οτι όλα αυτά τα προβλήματα στο πανεπιστήμιο είναι toy problems. Εαν τα αγνοείς αύριο μεθαύριο στην δουλειά θα συναντήσεις κάποιο αληθινό πρόβλημα και ενώ η πανεπιστημιακή εκπαίδευση δεν αρκεί απο μόνη της,αποδεικνύεται οτι είναι ένα εφόδιο που ΘΕΣ να το έχεις,απο το να πας στα τυφλά. Το να μην μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις της δουλειάς σου είναι πολύ χειρότερο απο το να είχες στο πανεπιστήμιο στο αντίστοιχο μάθημα χαμηλό βαθμό,που μπορεί να είναι χαμηλός για 1002 λόγους.

Είναι θέμα σωστού επαγγελματία και έξυπνου ανθρώπου λοιπόν να δουλεύει ακόμα και τα φαινομενικά "χαζά και μη ρεαλιστικά" προβλήματα. Όχι θέμα βαθμού .
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου Άννα,
Από τη στιγμή που σού αρέσει η Ψυχολογία να παραμείνεις στο πεδίο στο οποίο βρίσκεσαι. Η αλήθεια είναι, πως αν αρχίσεις από το 0 τώρα για την Θετική Κατεύθυνση θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα. Μάλιστα, και σε αυτήν την κατεύθυνση υπάρχει θεωρία. Δεν είναι μόνο λύνω ασκήσεις και τελείωσε η υπόθεση. Και από τη στιγμή που δεν υπάρχουν σχολές, που σε ενδιαφέρουν σε αυτήν την κατεύθυνση, ε δεν βρίσκω λόγο να πας απλά και μόνο για να λύνεις ασκήσεις και αποφύγεις την αποστήθιση, πράγμα που δεν ισχύει εντελώς.

Στο θέμα σπουδών Ψυχολογίας, είναι επιστήμη με θεωρητικό υπόβαθρο, δηλαδή μαθαίνεις πράγματα. Το ζήτημα δεν είναι να τα αποστήθισης, αλλά να τα κατανοήσεις. Δεν έχει ασκήσεις στην Ψυχολογία. Ασκήσεις θα λύσεις σε ορισμένα μαθήματα, Μεθοδολογία και Στατιστική, στα υπόλοιπα περί Ψυχολογίας μαθήματα είναι θεωρητικό πλαίσιο κατανόησης, και απόδοσης. Εξετάζεται η κριτική ικανότητα μέσα από μελέτες περίπτωσης, πολλαπλής επιλογής, διαμόρφωσης πειράματος βάσει ήδη υπαρχόντων πειραμάτων, και έχει και μαθήματα που μπορεί να ζητάνε απλώς αποστήθιση. Γενικά, πάντως, κατανόηση απαιτείται αυτών που διαβάζεις.
 

Annaaa345667

Νεοφερμένος

Η Annaaa345667 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
@Kagome Δεν είναι και τόσο αποδοτικό πλάνο να σπουδάσεις για 4 - που ενδεχομένως να είναι και παραπάνω - χρόνια κάτι που δε σου αρέσει για να δώσεις μετά κατατακτήριες για κάτι άλλο που σου αρέσει.

@Annaaa345667 Στην Β' λυκείου τι κατεύθυνση είχες επιλέξει; Γνώμη μου είναι, δεδομένου ότι έχεις μία σχολή που θες, να την κυνηγήσεις. Αλήθεια, τι σου αρέσει στην Ψυχολογία και την επιλέγεις; Με τι θες να ασχοληθείς μετά από τις σπουδές σου;

Στη θεωρητική ήμουν, επιλέγω την ψυχολογία γιατί με ενδιαφέρει η μελέτη της ανθρώπινης συμπεριφορας γενικά, αλλά και 'βαριων' ψυχικών φαινομενων(που χειρίζεται η κλινική ψυχολογία πιθανόν σε συνεργασία με ψυχιάτρους.) Μου αρέσει η ιδέα του τυπικού ψυχολόγου σε γραφείο, καθώς και να ασχοληθώ με την έρευνα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην θετική έχει μπόλικη θεωρία αλλά δεν σου ζητάνε να θυμάσαι πολλά,μόνο τα βασικότερα και πιο σημαντικά γεγονότα. Οι ασκήσεις είναι κυρίως για να εξοικειωθείς με αυτή την θεωρία και να μην την θυμάσαι απλά,αλλά να την κατανοείς εις βάθος. Αυτό είναι το ζητούμενο,όχι εαν θυμόσουν μια εξίσωση ή λέμε τώρα την ειδική αντίσταση του αλουμινίου :P .Είναι σημαντικότερο να κατανοείς τι ρόλο διαδραματίζει σαν ιδιότητα των υλικών παρά να αποστηθίσεις όλο τον πίνακα με τις γνωστές ειδικές αντιστάσεις.

Στην δική μου σχολή πάντως δεν έχει ζητηθεί ποτέ να αποστηθίσουμε πράγματα οπότε.
Ακόμα και στον προγραμματισμό,μας λένε φέρτε βιβλία . Βέβαια θέλοντας και μη αρκετά πράγματα τα θυμάσαι απο τις διαλέξεις,οπότε οι περισσότεροι ελάχιστα τα χρησιμοποιούν . Σου λέει κάπου μπορεί να κολλήσεις ή να μην θυμάσαι ακριβώς πως είναι κάτι.
Κατάλαβα, ευχαριστω πολύ!
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Στη θεωρητική ήμουν, επιλέγω την ψυχολογία γιατί με ενδιαφέρει η μελέτη της ανθρώπινης συμπεριφορας γενικά, αλλά και 'βαριων' ψυχικών φαινομενων(που χειρίζεται η κλινική ψυχολογία πιθανόν σε συνεργασία με ψυχιάτρους.) Μου αρέσει η ιδέα του τυπικού ψυχολόγου σε γραφείο, καθώς και να ασχοληθώ με την έρευνα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Κατάλαβα, ευχαριστω πολύ!

Ωραία, άρα δεν έχεις λόγο να αφήσεις την κατεύθυνσή σου. Έχεις βρει κάτι που σου αρέσει και έχεις και τον δρόμο για να το κάνεις. Το μόνο που έχεις τώρα είναι «απλά» να τον ακολουθήσεις. Καλή προετοιμασία!
 

Nick0007

Νεοφερμένος

Ο Nick0007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλησπέρα ξεκίνησα την β λυκείου και θέλω να ρωτήσω αν για την σχολη αστυφυλακων περνάς και από τις δύο κατευθύνσεις (θεωριτικη - θετική)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top