[Ειδικό Μάθημα] Βοήθεια/Απορίες στα Αγγλικά

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ναι ρε συ εχεις δικαιο.Βλακειες λεω.Αυτο που ειπα δεν γινεται.Επρεπε να ειχα δωσει τα αγγλικα ως ειδικο μαθημα περσυ ετσι ωστε να ειχα φετος με το 10% προσβαση στις σχολες που επιθυμουσα και που χρειαζονται τα αγγλικα απαραιτητα ως ειδικο μαθημα.Τωρα δεν γινεται τιποτα.Μετανιωνω που δεν εδωσα αγγλικα περσυ.Μονο κερδος θα μπορουσα να εχω αφου και πολυ καλος ειμαι οποτε και τα μορια μου θα ανεβαινε,και κυριως και περισσοτερες επιλογες θα ειχα κατα τη συμπληρωση του μηχανογραφικου μου.Τελος παντων.Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τίποτα. :)
Μπορείς να ξανά δώσεις πάντως πανελλήνιες.
(Εεεεε, μη με βρίζεις :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
έδωσα φέτος.
γενικά, εύκολα μου φάνηκαν, η έκθεση γελοία, αλλά στις ασκήσεις έχει μερικά πιο tricky παραδείγματα.
αν έχεις μόνο lower πιστεύω θα δυσκολευτείς λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ίσως πάντως θα έπρεπε να ανέβει κι άλλο το επίπεδο..Στις σχολές πλέον, υπάρχει μπόλικη αγγλική βιβλιογραφία, πρέπει να μπορούν οι φοιτητές να την κατανοούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα Αγγλικά ως εξεταζόμενο μαθ στις Πανελλήνιες μόνο δύσκολα δεν είναι!
Εγώ θα έλεγα ότι είναι μεταξύ B1+/B2 (ΤΟ ΠΟΛΥ). Και μετά σκεφτείτε προσεχτικά..Έχουν σχέση με FCE?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos9

Νεοφερμένος

Ο nikos9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα Αγγλικά ως εξεταζόμενο μαθ στις Πανελλήνιες μόνο δύσκολα δεν είναι!
Εγώ θα έλεγα ότι είναι μεταξύ B1+/B2 (ΤΟ ΠΟΛΥ). Και μετά σκεφτείτε προσεχτικά..Έχουν σχέση με FCE?
Συμφωνώ.
αλλά 5 ασκήσεις κατανόησης και μια έκθεση και έχεις χρονικό περιθώριο 3 ώρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Συμφωνώ.
αλλά 5 ασκήσεις κατανόησης και μια έκθεση και έχεις χρονικό περιθώριο 3 ώρες?
Σκέψου ότι και στην Έκφραση-Έκθεση Γ.Π μια απ'τα ίδια πρέπει να κάνεις......πάντως στις ασκήσεις κατανόησης κειμένου δεν πρέπει να θέλουν και ΤΙΣ τρελές τεράστιες απαντήσεις, οπότε chill out.. :hmm:Λάβε επίσης υπόψη σου πως πέρυσι ζήτησαν e-mail... 200 λέξεων? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
η νέα μορφή των θεμάτων στα αγγλικά είναι πολύ καλύτερη από την προηγούμενη.. Αφού για να έγραφε κάποιος καλά, χρειαζόταν ειδική προετοιμασία γιατί ήταν σε μορφή που δεν είμαστε εξοικειωμένοι.. τα νέα θέματα είναι σε στυλ michigan & cambridge που τα γνωρίζουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny Doyle

Νεοφερμένος

Ο Johnny Doyle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Το επίπεδο κατα την γνώμη μου είναι μεταξύ Lower και Advanced...
Επιπλέον, εφόσον αφαίρεσαν και την άσκηση της μετάφρασης, στην οποία ζητούσαν μεταφραση ενός μέρους του κειμένου,
τα θέματα είναι πολύ απλά, σχεδόν τζάμπα μονάδες. Απαιτείται ωστόσο σωστή προετοιμασία, για να μην έχουμε δράματα και απογοητεύσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Ξερετε μηπως ποσο δυσκολα ειναι τα αγγλικα που δινονται πανελλαδικως?
Θα με βοηθουσατε αν μπορουσατε να μου δωσετε μια ιδεα..
Εχω γνωσεις Lower αλλα το πηρα πριν 2 χρονια και φοβαμαι πως τα ψιλοξεχασα..:/: θα χρειαστει να κανω φροντιστηριο?

πήγαινε στο υπουργείο παιδείας. έχουν ανεβάσει κάποια θέματα αν θυμάμαι καλά. Πάντως το επίπεδο, με λίγη εξάσκηση προτού να δώσεις, είναι πολύ εύκολο. Να σε ρωτήσω, μήπως είσαι από την Ν.Μάδυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
πάντως ενώ είναι εύκολα τα θέματα πέρυσι στο σχολείο μου κανένα παιδί από όσα έδωσαν δεν έγραψε πάνω από 16.. και η μια κοπέλα είχε ήδη το proficiency Cambridge και πήρε 15..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
καλά στις πανελλαδικές γίνεται το έλα να δεις... εγώ με ήδη proficiency, έξτρα μαθηματα αγγλικών για αγγλική φιλολογία και εύκολα θέματα... και μου είχαν βάλει 17,2 δηλαδή έλεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikrh-zouzouna

Νεοφερμένος

Η Zo0Zo0nii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι μιάς και είναι ήδη ανοιχτό αυτό το θέμα?
Θέλω να δώσω αγγλικά πανελλήνιες...έχω καρει proficiency... τί προετοιμασία πρέπει να κάνω...?
επειδή σκοπεύω να κάνω ιδιαίτερα ποσες ώρες την εβδομάδα χρειάζεται?
πρέπει να αρχίσω και αγγλικά από την αρχή του σχολικού έτους ή και αργότερα δεν πειράζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Εξαρτάται τι σχέση έχεις τώρα με τα αγγλικά. Αν θυμάσαι πολλά πράγματα μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα από Νοέμβριο μέχρι Μάρτιο, ξέρω γω, μετά να κάνεις ένα break για να προετοιμαστείς για τις πανελλήνιες και μετά τις πανελλήνιες να συνεχίσεις αγγλικά για να δώσεις το ειδικό μάθημα.
Θα σου πρότεινα επίσης, εκτός των μαθημάτων, να διαβάσεις μερικά αγγλικά βιβλία από το πρωτότυπο, πιστεύω θα σε βοηθήσει αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
καλά στις πανελλαδικές γίνεται το έλα να δεις... εγώ με ήδη proficiency, έξτρα μαθηματα αγγλικών για αγγλική φιλολογία και εύκολα θέματα... και μου είχαν βάλει 17,2 δηλαδή έλεος...
Γιατί???? Κόβουν δηλαδή στο άσχετο? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εχω μονο λοουερ!! σκεφτομαι απο σεπτεμβριο να γραφω σε φροντιστηριο οπου μιλανε μονο αγγλικα μεσα στο μαθημα και οι καθηγητριες ειναι αγγλιδες. Το φροντιστηριο αυτο κανει μαθημα σε μικρα τμηματα 2-3 ατομων και εχει ειδικο προγραμμα για τις πανελληνιες. Μου φαινεται πολυ καλο γιατι και ποσοστο επιτυχιας εχει γενικα 93% και μια κοπελα π εδωσε που και αυτη ειχε μονο λοουερ εγραψε 19.5... Θα ειναι ομως 1 ωρα την εβδομαδα... τι μου προτεινετε λοιπον.. να παω σ' αυτο το φροντιστηριο ή να προτιμησω την καθηγητρια με την οποια εκανα ιδιαιτερα για να παρω το λοουερ(βεβαια με αυτην ελληνικα μιλαω και δε γνωριζω αν εχει γνωσεις πανω στο θεμα το πανελληνιων)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
εχω μονο λοουερ!! σκεφτομαι απο σεπτεμβριο να γραφω σε φροντιστηριο οπου μιλανε μονο αγγλικα μεσα στο μαθημα και οι καθηγητριες ειναι αγγλιδες. Το φροντιστηριο αυτο κανει μαθημα σε μικρα τμηματα 2-3 ατομων και εχει ειδικο προγραμμα για τις πανελληνιες. Μου φαινεται πολυ καλο γιατι και ποσοστο επιτυχιας εχει γενικα 93% και μια κοπελα π εδωσε που και αυτη ειχε μονο λοουερ εγραψε 19.5... Θα ειναι ομως 1 ωρα την εβδομαδα... τι μου προτεινετε λοιπον.. να παω σ' αυτο το φροντιστηριο ή να προτιμησω την καθηγητρια με την οποια εκανα ιδιαιτερα για να παρω το λοουερ(βεβαια με αυτην ελληνικα μιλαω και δε γνωριζω αν εχει γνωσεις πανω στο θεμα το πανελληνιων)?

Να πας σε αυτό το φροντιστήριο. Βέβαια, ανεξάρτητα από την επιτυχία στις Πανελλήνιες νομίζω ότι η Αγγλική Φιλολογία είναι λίγο δύσκολη σχολή αν έχεις μόνο Lower. Ειδικά στο τμήμα της Θεσσαλονίκης, τα πάντα γίνονται στα Αγγλικά [στο τμήμα της Αθήνας νομίζω 1-2 μαθήματα των πρώτων εξαμήνων γίνονται στα Ελληνικά].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
δεν με ενδιαφερει το τμημα της αγγλικης φιλολογιας αλλα το μεταφραστικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ξερει καποιος που μπορω να βρω past papers με τις απαντησεις; και φορμες για εκθεσεις;
Ευχαριστω,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω εχω δηλωσει και αγγλικα και γερμανικα ως ειδικα μαθηματα.τα θελω σε περιπτωση που δεν εχω γραψει τοσο καλα και παω μεταφραστικο.χρειαζομαι ομως τα αγγλικα γιατι εχω ως πρωτη επιλογη ΜΜΕ.ποιο βαθμο απο τα δυο θα μου μετρισουν για την πρωτη επιλογη μου; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top