[Ειδικό Μάθημα] Βοήθεια/Απορίες στα Αγγλικά

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εννοείς δηλαδή η αγγλική φιλολογία πχ να σου μαθαίνει αγγλικά αντί να τα θεωρεί εκ των πραγματων δεδομένα?? Όχι σε αυτό δεν συμφωνώ, τότε θα κάναμε τις σχολές φροντηστήριο και δεν θα έβγαιναν ειδικευμένοι απόφοιτοι. Υπάρχουν άλλες λύσεις για αυτό το πρόβλημα, πχ φτιάχνουν τμήματα μικρότερα φροντηστηριακά που στόχο έχουν την καλυτερευση του επιπέδου των φοιτητών, και επίσης υπάρχει και το διδασκαλείο ξένων γλωσσών του πανεπιστημίου που έιναι αρκετά οικονομικό και εξαιρετικά αποτελεσματικό. Η σωστή η λύση θα ήταν όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω να ελέγχουν αν τα άτομα που εισάγονται στην κάθε σχολή είναι ικανά να ανταπεξέλθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Με το τελευταίο συμφωνώ και εγώ! Άρα εφόσον υπάρχει διδασκαλείο ξένων γλωσσών πάει να πει ότι μπορεί κάποιος να ανταπεξέλθει στα μαθήματα εκεί αν μάθει την γλώσσα οπότε το πρόβλημα των φοιτητών που περνάνε εκεί μπορεί να λυθεί! Επομένως , καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι η γλώσσα διδάσκεται για άτομα που δεν έχουν κάποιο πτυχίο ή αριστη γνώση αγγλικών (proficiency etc.) ! Όσον αφορά αυτό που είπες στην αρχή ότι δεν πρέπει να διδάσκονται αγγλικά στην σχολή πιστεύω ότι θα έπρεπε να γινόταν γιατί είναι κρίμα για ένα παιδί που θα διαβάσει και θα περάσει π.χ Αγγλική φιλολογία να κολήσει στην σχολή και να μην μπορεί να βγει! Υποτίθεται ότι έπιασε 20.000+ μόρια για να πάει να κάνει εκεί ένα τίποτα; Είναι αδικία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Για αυτό υπάρχουν τα φροντηστηριακά μαθήματα, για να βελτιώσεις τα αγγλικά σου. Ε τώρα δεν γίνεται να βγάλουμε τον Shakespeare πχ για να μάθουμε τον simple present και τον present perfect!! Γιατί αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να λεγόμαστε φιλόλογοι...

Και επίσης μην ξεχναμε ότι τρόποι πάντα υπάρχουν (το ποσοστό που λες που το κάνει για οικονομικούς λόγους είναι απειροελάχιστο, γιατί σίγουρα για να πέρασε στην εν λόγω σχολή θα είχε πάει προηγουμένως φροντηστήριο στα ελληνικά μαθήματα), το πρόβλημα είναι ότι οι φοιτητές δεν είναι διατεθειμμένοι να δουλέψουν. Τα φροντηστηριακά μαθήματα υπάρχουν, αλλά αν δεν πας ποτέ και πας μόνο σε μια εξεταστική τότε το σύστημα τι φταίει? Η πλειοψηφία των φοιτητών καταβάλλουν ελάχιστη προσπάθεια για την καλυτεύρευση του επιπέδου της γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Πάντως σε γενικές γραμμές είναι ωραία η σχολή; Δηλαδή είναι ωραία τα μαθήματα; Αξίζει σαν σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Κοίτα εμένα τα 2 πρώτα χρόνια δεν με ενθουσίασαν και ιδιαίτερα γιατί είχαμε και κάτι ελληνικά που τα βαριόμουνα. 3ο και 4ο έτος όμως είναι πολύ ωραία γιατί διαλέγεις τα μαθήματα και παίρνεις αυτά που σε ενδιαφέρουν. Εγώ πχ. κάνω όλο λογοτεχνία τώρα και επειδή μου αρέσει παρακολουθώ συστηματικά και είμαι πολύ ευχαριστημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Μια χαρά!!! Και είναι και ένα επάγγελμα που έχει και προοπτικές! Βασικά εγώ θέλω πάρα πολύ δημοσιογραφία αλλά αν - πρώτα ο θεός - γράψω καλά ίσως δηλώσω και Αγγ.Φιλ. και θα βελτιώσω εννοείται και τα αγγλικά μου όσο προλάβω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Και εγώ για να είμαι ειλικρινής δημοσιογραφία ήθελα (μου άρεσε πολύ περισσότερο) αλλά μετά σκέφτηκα πως αν δεν είσαι δικτυωμένος είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για να βρεις δουλειά δυστυχώς :(
Για αυτό και μόνο το λόγο πήγα αγγλική, επειδή λέω κουτσα-στραβά, χωρίς δουλειά δεν μένεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Βασικά το ξέρω ότι έχει πολύ δυσκολη επαγγελματική αποκατάσταση αλλά είναι το όνειρο μου δεν ξέρω! Μόνο αν γράψω πολύ καλά θα σκεφτώ άλλες σχολές διαφορετικά αν γράψω το 17.5 - ελπίζω να μην ανέβει και φέτος - θα είναι η πρώτη μου επιλογή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
καλέ πιο χαμηλά θέλει... Εγώ είχα γράψει 16,800 και περνούσα δημοσιογραφία με 19 αγγλικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Κά8ε χρόνο ανεβαίνει 500 μόρια η δημοσιογραφία ! Τώρα είναι κάπου στο 17530+ η βάση που ευελπιστώ να πέσει ! Άρα πρέπει να γράψω κανένα 16 σε όλα τα μαθηματα μέσο όρο και μετά να γράψω κανένα 17-18 αγγλικά (το ελπίζω) για να περάσω δημοσιογραφία. Αν βγάλω π.χ 18 μέσο όρο -χωρίς τα αγγλικά- τότε 8α δηλώσω και Αγγ.Φιλ (Λιγο απίθανο να βγάλω τόσο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Γιατί πιο ψηλά είναι η Αγγλική? Απλά στην αγγλική διπλασιάζεται το ειδικό... Αλλά οκ, εσύ ξέρεις καλύτερα, σου εύχομαι πάντως να περάσεις εκεί που θέλεις!! Πρέπει να ναι ωραία σχολή:/: (μ' ἀρεσε και εμένα πολύ:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
20419 πήγε η Αγγ.Φιλ πέρισυ! Φέτος πιστεύω θα κατέβει λίγο! Και εγώ μου το εύχομαι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
20419 πήγε η Αγγ.Φιλ πέρισυ! Φέτος πιστεύω θα κατέβει λίγο! Και εγώ μου το εύχομαι :D

20419 αλλά με ειδικό μάθημα Χ2, δηλαδή και 17,000 να είχε γράψει κάποιος, με ένα 20 στα αγγλικά πήγαινε αυτομάτως στα 21,000 μόρια! Δεν είναι και τόσο τραγικό :)

Και επειδή το διάβασα κάπου πάνω, αν η ψώρα η η κ**λα σου ειναι να μπεις δημοσιογραφια, μη σκεφτεις σε καμια περιπτωση επαγγελματικη αποκατασταση κτλ

1ον) γιατι πιστευω οτι αυτος που πραγματικα αγαπαει αυτο που κανει, βρισκει την ακρη του
2ον) γιατι ισως σε τρωει μια ζωη το οτι δεν την επελεξες ποτε
3ον) γιατι σε 4-5 χρονια που θα παρεις πτυχιο δε μπορεις να ξερεις πως θα εχουν τα πραγματα σε οτι αφορα την αγορα εργασιας!

Οποτε κανε αυτο που θελειςκαι οχι αυτο που πρεπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αυτό που πραγματικά θέλω είναι η δημοσιογραφία και το θέλω μόνο εγώ (εννοώ ότι δεν μου το έχει επιβάλει κάποιος) !
Δεν είμαι δηλαδή της άποψης οτι περνάς όπου θέλουν π.χ οι δικοί σου! Οι γονείς μου ήθελαν να δηλώσω παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης - εξίσου υψηλή βάση - αλλά εγώ αυτό το θέλω από μικρός οπότε δεν μπορεί να με επηρεάσει κανείς! Μπορώ να πω ότι το μήνυμα σου με ενθάρρυνε ακόμα πιο πολύ για την επιλογή μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
20419 αλλά με ειδικό μάθημα Χ2, δηλαδή και 17,000 να είχε γράψει κάποιος, με ένα 20 στα αγγλικά πήγαινε αυτομάτως στα 21,000 μόρια! Δεν είναι και τόσο τραγικό :)

Και επειδή το διάβασα κάπου πάνω, αν η ψώρα η η κ**λα σου ειναι να μπεις δημοσιογραφια, μη σκεφτεις σε καμια περιπτωση επαγγελματικη αποκατασταση κτλ

1ον) γιατι πιστευω οτι αυτος που πραγματικα αγαπαει αυτο που κανει, βρισκει την ακρη του
2ον) γιατι ισως σε τρωει μια ζωη το οτι δεν την επελεξες ποτε
3ον) γιατι σε 4-5 χρονια που θα παρεις πτυχιο δε μπορεις να ξερεις πως θα εχουν τα πραγματα σε οτι αφορα την αγορα εργασιας!

Οποτε κανε αυτο που θελειςκαι οχι αυτο που πρεπει
Βασικά αν αυτό είναι σπόντα για εμένα, ναι μεν μου άρεσε πολύ η δημοσιογραφία αλλά δεν την έχω και τόσο απωθημένο. Και στο κάτω κάτω μου άρεσε και η Αγγλική φιλολογία πολύ. Απλά κάποιοι με παρότρυναν να ακολουθήσω τη φιλολογία και τους άκουσα, γιατί ήξερα ότι και αυτό μου αρέσει. Από κει και πέρα, φυσικά και συμφωνώ με το μήνυμά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Βασικά αν αυτό είναι σπόντα για εμένα, ναι μεν μου άρεσε πολύ η δημοσιογραφία αλλά δεν την έχω και τόσο απωθημένο. Και στο κάτω κάτω μου άρεσε και η Αγγλική φιλολογία πολύ. Απλά κάποιοι με παρότρυναν να ακολουθήσω τη φιλολογία και τους άκουσα, γιατί ήξερα ότι και αυτό μου αρέσει. Από κει και πέρα, φυσικά και συμφωνώ με το μήνυμά σου.

Οχι, δε πηγαινε σε σενα, αλλα σε καποιο ατομο που διαβασα οτι ειναι αναμεσα σε Δημοσιογραφια (που του αρεσει) και σε Αγγ. Φιλολογια (που εχει αποκατασταση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
That's me ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Αυτό που πραγματικά θέλω είναι η δημοσιογραφία και το θέλω μόνο εγώ (εννοώ ότι δεν μου το έχει επιβάλει κάποιος) !
Δεν είμαι δηλαδή της άποψης οτι περνάς όπου θέλουν π.χ οι δικοί σου! Οι γονείς μου ήθελαν να δηλώσω παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης - εξίσου υψηλή βάση - αλλά εγώ αυτό το θέλω από μικρός οπότε δεν μπορεί να με επηρεάσει κανείς! Μπορώ να πω ότι το μήνυμα σου με ενθάρρυνε ακόμα πιο πολύ για την επιλογή μου!

Χαιρομαι γι αυτο! Να κανεις αυτο που εσυ θελεις, και θα με θυμηθεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αυτό θα κάνω και ευχαριστώ για την βοήθεια!!! Έτσι και αλλιώς σε 5-6 χρόνια που θα έχω τελειώσει μπορεί τα πράγματα να ειναι διαφορετικά στην Ελλάδα! Μπορεί να υπάρχουν ευκαιρίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Αυτό θα κάνω και ευχαριστώ για την βοήθεια!!! Έτσι και αλλιώς σε 5-6 χρόνια που θα έχω τελειώσει μπορεί τα πράγματα να ειναι διαφορετικά στην Ελλάδα! Μπορεί να υπάρχουν ευκαιρίες!
και καλα θα κανεις! οι ευκαριες ειναι πολλες, το θεμα ειναι να μπορουμε να τις διαχειριστουμε σωστα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top