[Ειδικό Μάθημα] Βοήθεια/Απορίες στα Αγγλικά

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
το επιπεδο των εξετασεων ειναι αναμεσε στο lower k το proficiency εγω πηρα το lower τριτη γυμνασιου κ απο τοτε αφησα τα αγγλικα εδωσα εξεασεις φετος κ εγραψα 16,4 χωρις ιδιαιτερη προετοιμασια αν κ τα μορια των αγγλικων δεν τα χρειαστηκα αφου εβαλα τις σχολες που τα χρειαζονται τελευταιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Όσο αναφορά την προτετοιμασία θα χρειαστεί να κάνω αγγλικά με καθηγητή κλπ; Κάτι μόνος μου θα μπορέσω; Δηλαδή θα έχω που θα έχω τα μαθήματα κατεύθυνσης θα προλαβαίνω και για τα αγγλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.

Huntress

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Εγώ έδωσα φέτος και μπορώ να πω ότι ήταν εύκολο εκτός από την έκθεση η οποία μου φάνηκε δύσκολη,με δύσκολο θέμα σχετικό με την πολιτική της εκμάθησης 2ης ξένης γλώσσας από την Ε.Ε.Τελικά έγραψα 17,6 χωρίς καμία απολύτως προετοιμασία(δεν νομίζω ότι θεωρείται προετοιμασία η ανάγνωση ενός κέιμένου της Guardian για τους πιγκουίνους την προηγουμένη των εξετάσεων:P)και έχω μόνο το FCE(Cambridge).Οπότε μην αγχώνεσαι,θα τα βγάλεις πέρα!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ansia

Νεοφερμένος

Η ansia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ήταν όντως εύκολα τα θέματα, απλά καλό θα είναι να δεις λίγο τ παλιά θέματα μόνο για να ξέρεις το στυλ της εξέτασης. Νομίζω ότι αν κάνεις και μια ανάγνωση τα κείμενα των πάλιών θεμάτων δεν υπάρχει περίπτωση να μην γράψεις καλά. Καλή επιτυχία και καλή δύναμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους! Απλώς η αδυναμία μυο στα αγγλικά είναι το λεξιλόγιο. Εννοώ πως στη μετάφραση φοβάμαι πως θα τα βρω σκούρα σε πολλές λέξεις. Σε θέματα έκφρασης έκθεσης, περίληψης και κατανόησης του κειμένου δεν έχω πρόβλημα... ελπίζω να μη σταθεί εμπόδιο αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tak1s

Νεοφερμένος

Ο tak1s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά για ναυτιλιακά πρέπει να δώσω ειδικό μάθημα αγγλικά?Και είναι πχ σαν το σχέδιο που δίνουν οι αρχιτέκτονες??Δηλαδη θα προσθέσω τα μόρια που θα πάρω στον μ.ο. και ετσι θα έχω πιο πολλα μόρια οσον αναφορά τη σχολή αυτή??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenia_

Νεοφερμένος

Η λενια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το σχεδιο εχει συντελεστη *2
ενω τα αγγλικα που πρεπει να δωσεις για ναυτιλιακα εχει συντελεστη *1 και παλι ομως ειναι καλο για σενα...
δεν ξερω αν εχεις κοιταξει για σχολες αλλα τα αγγλικα τα δινεις αν θες να δηλωσεις ναυτιλιακων σπουδων πανεπιστημιο πειραια...
για αλλα δεν γνωριζω αν ειναι απαραιτητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tak1s

Νεοφερμένος

Ο tak1s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ναι του πειραιά θέλω...Ευχαριστώ για την απάντηση σου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenia_

Νεοφερμένος

Η λενια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
parakalw!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω ο συντελεστής *1 τι σημαίνει!
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος??:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
οτι σε συγκεκριμενες σχολες, αν γραψεις πανω απο βαση στο ειδικο μαθημα, πχ 15, περνεις 1500 μόρια αν εχει συντελεστη 1, και 3.000 μόρια αν εχει 2, καπως ετσι!

Για παραδειγμα το ειδικο μαθημα των Αγγλικων, εχει συντελεστη 1 στη σχολη Δημοσιογραφιας και Μ.Μ.Ε. και συντελεστη 2 στο τμημα Αγγλικης Φιλολογιας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Φτου..Δηλαδή για τη σχολή Διεθνών και Ευρωπαικών Οικονομικών και πολιτικών σπουδών στο ΠΑ.ΜΑΚ αν γράψω 10 θα πάρω μονο 1,000 μόρια??:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Παιδιά, όσοι έχετε δώσει ειδικό μάθημα τα Αγγλικά στις πανελληνιες, μπορείτε να μου πείτε εντυπώσεις?

Πάντα ήμουν πολύ καλός, ως και άριστος στα αγγλικά, αλλά επειδή πριν λίγους μήνες κοίταξα τα θέματα των Αγγλικών των τελευταίων ετών, μου φάνηκαν κάπως δύσκολα... (θέλει μετάφραση κειμένου με ειδικό τρόπο, οι ερωτήσεις κατανόησης είναι κάπως δύσκολες)

Φαντάζεστε να βγάλω τα μόρια που χρειάζομαι για τη σχολή μου, και να μη γράψω βάση στο ειδικό? Θα φαρμακωθώ... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marion1

Νεοφερμένος

Η marion1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Πριν χρόνια που έδωσα τυχαία, τελευταία στιγμή αποφάσισα να πάω, είχα γράψει 17 χωρίς να κάνω τίποτα. Είχα να έρθω σε επαφή με αγγλικά 5 χρόνια, από τότε που είχα πάρει το Lower, me C κι όλας!
Πιστεύω ότι είναι απίθανο να μη γράψεις βάση αν έχεις τις βασικές γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Κ εγω θα δωσω αγγλικα φετος ...Ας πει οποιος ξερει σε τι στυλ ειναι περιπου....
-----------------------------------------
Ασχετο..Γιαννη σ εχω δει στο φεισμπουκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Πριν χρόνια που έδωσα τυχαία, τελευταία στιγμή αποφάσισα να πάω, είχα γράψει 17 χωρίς να κάνω τίποτα. Είχα να έρθω σε επαφή με αγγλικά 5 χρόνια, από τότε που είχα πάρει το Lower, me C κι όλας!
Πιστεύω ότι είναι απίθανο να μη γράψεις βάση αν έχεις τις βασικές γνώσεις.

Εγω που πηρα περσυ το Edexcel και το Michigan με A? :jumpy:
-----------------------------------------
Κ εγω θα δωσω αγγλικα φετος ...Ας πει οποιος ξερει σε τι στυλ ειναι περιπου....
-----------------------------------------
Ασχετο..Γιαννη σ εχω δει στο φεισμπουκ

Σου εχουν ενα κειμενο στα αγγλικα, και πρεπει να το μεταφρασεις, αλλα καπως "ελευθερα", οχι λεξη προς λεξη, καποιες εκφρασεις ειναι δυσκολες παντως...

επειτα σου εχει καποιες ερωτησεις κατανοησεις

και τελος μια εκθεση που πιανει 50/100!

ΥΓ: Κανε με add, αλλα στειλε μου μηνυμα οτι εισαι η ταδε, γιατι δεν τους δεχομαι ολους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εγώ με κάτι ελάχιστα μαθήματα αγγλικών με τον καθηγητή του σχολείου-φαντάζεστε δηλαδή το τι μάθημα μπορει να είναι αυτό με τον καθηγητή του σχολείου- κ έγραψα 19 αγγλικά.Απλά εκείνη την ώρα ήμουν συγκεντρωμένη και όλα οκ.Αγγλική μπήκα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Ωραια, χαιρομαι πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top