Ειδική Αγωγη ΒΟΛΟΣ

Neos210

Νεοφερμένος

Ο Neos210 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου δώσει πληροφορίες για το τμήμα ειδικής αγωγής στον Βόλο? Έχω ακούσει ότι έχει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση ειδικα την τωρινή εποχη...
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Το τι θα εχει αποκατασταση ειδικα μεχρι να αποφοιτησεις ειναι σχετικο.

ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ;

Αυτο εχει σημασια.
Ολα τα αλλα ερχονται.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Το τι θα εχει αποκατασταση ειδικα μεχρι να αποφοιτησεις ειναι σχετικο.

ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ;

Αυτο εχει σημασια.
Ολα τα αλλα ερχονται.
Εεε οπως και να το κάνουμε έχει σημασία η αποκατάσταση , μπορεί να μου αρέσει πχ η φιλολογία αλλά αν είναι να διοριστώ σε 30 χρόνια τι να το κάνω
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 539 μηνύματα.
Εεε οπως και να το κάνουμε έχει σημασία η αποκατάσταση , μπορεί να μου αρέσει πχ η φιλολογία αλλά αν είναι να διοριστώ σε 30 χρόνια τι να το κάνω
Η ειδική αγωγή θέλει υπομονή, γερό στομάχι και αγάπη για το αντικείμενο. Ειδική αγωγή δεν είναι μόνο η δυσλεξία, υπάρχουν δομές στις οποίες υπάρχουν σοβαρές περιπτώσεις. Αν δεν σου αρέσει και δεν το αγαπάς δεν μπορείς να αντέξεις ούτε να προσφέρεις αυτά που πρέπει στα παιδιά. Βέβαια στα 18 σου δεν μπορείς να έχεις πλήρη εικόνα και σίγουρα οι σπουδές θα σε βοηθήσουν να γνωρίσεις το αντικείμενο και να προετοιμαστείς απλά έχε στο μυαλό σου ότι είναι ένα απαιτητικό αντικείμενο.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Εεε οπως και να το κάνουμε έχει σημασία η αποκατάσταση , μπορεί να μου αρέσει πχ η φιλολογία αλλά αν είναι να διοριστώ σε 30 χρόνια τι να το κάνω
Κοίτα, συγγνώμη που θα το πω, αλλά η αλήθεια είναι ότι όποιος ασχολείται με την ειδική αγωγή και έχει ως προτεραιότητα την αποκατάσταση και όχι την αγάπη του για το συγκεκριμένο επάγγελμα,τότε καλύτερα να μην το σκέφτεται καν να ακολουθήσει αυτόν τον δρόμο, γιατί έχει να ασχοληθεί με πολύ δύσκολες καταστάσεις. Αν δεν έχει μεράκι και υπομονή, πώς θα τα καταφέρει; Εδώ, υποτίθεται ότι ο κανονικός δάσκαλος, καθηγητής κλπ πρέπει να έχει αγάπη για το επάγγελμά του, πόσο μάλλον ένας ειδικός παιδαγωγός.

Ακόμα θυμάμαι την πρώτη νηπιαγωγό του γιου μου που έλεγε "δεν μπορώ", "δεν αντέχω" γιατί απλώς δεν μπορούσε να βάλει σε τάξη ένα παιδάκι που ήταν λίγο πιο ζωηρό από τα υπόλοιπα, δεν είχε κάτι πιο σοβαρό πχ αυτισμό. Αφού δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στα καθήκοντά της, τότε γιατι επέλεξε αυτή τη δουλειά;Προφανώς για τον μισθό. Το αποτέλεσμα, βέβαια, για το παιδι μου ήταν να το μπλέξω σε έναν φαύλο κυκλο αξιολογήσεων προκειμένου να τον αλλάξω σχολείο, γιατι αλλιώς δεν μπορούσα, ένω ήθελα να γλυτώσω από τη συγκεκριμένη νηπιαγωγό, κι έτσι ξεκίνησε να πηγαίνει σε σχολείο με τμήμα ένταξης και έπειτα να έχει παράλληλη στήριξη, ενώ έχω ακούσει για πιο ζωηρά παιδιά στο σχολείο, γιατί οι νηπιαγωγοί και οι δάσκαλοι που είχε ως τώρα το μονο που σκέφτονταν ήταν η επιλογή επαγγέλματος με βάση την αποκατάσταση.

Να προσθέσω ότι η συγκεκριμένη νηπιαγωγός, άκουσα αργότερα από άλλους γονείς, πως είχε ψυχολογικά, αλλά κανένας δεν την είχε κουνήσει από τη θέση της.

Αλλό παράδειγμα όταν το ίδιο παιδι πήγε στην α δημοτικού συνέχιζε να είναι το ίδιο ζωηρό, με τη δασκάλα να τονίζει συνεχώς το πόσο πολύ δεν άντεχε, αλλά κανείς δεν σκλεφτηκε...πως να μην είναι ένα παιδακι ζωηρό όταν η συγκεκριμένη δασκάλα ντυνόταν σαν χίπισσα, με 500000 βραχιολια στα χέρια, μακριες φούστες και μακρια σκουλαρίκια στυλ κρικων, ούτε δηλαδή στα μπουζούκια να πήγαινε. Ωραία, σοβαρή εικόνα εκπαιδευτικού ωστε να την παρει στα σοβαρα ενα 6χρονο και να την αντιμετωπισει στα σοβαρα.

Επόμενη δασκαλα έλεγε μπροστά σε όλη την τάξη ότι όποιος δεν διαβάζει θα γίνει σκουπιδιάρης.Ωραία παιδαγωγική αντιμετώπιση από άτομο που υποτίθεται ότι δουλεύει πάνω σε αυτό που αγαπάει.

Για το γυμνασιο, δε, το άλλο μου παιδι μου εχει αναφερει για την καθηγήτρια των αγγλικων που ανεβοκατεβαζει τα παιδιά βλαμμενα και ηλιθια.

Έχω κι αλλα παραδειγματα αλλα σταματαω εδω γιατι αλλιως θα γραψω σεντονι, αλλά δυστυχώς όλα αυτά τα παραδείγματα προέρχονται από εκπαιδευτικούς που ασχολούνταν με τη γενική εκαπίδευση. Φαντάσου τι θα έκαναν αν ασχολούνταν με την ειδική εκπαίδευση.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν σου αρεσει πραγματικά η φιλολογια να πας εκεί για να εχουν τα παιδακια εναν φιλολογο με ορεξη, αν πάλι σου αρεσει η ειδική αγωγή, να την ακολουθήσεις, αλλά προς θεού μην ακολουθησεις γενικότερα εκπαιδευτικό επαγγελμα, αν δεν το αγαπάς, γιατί αλλιώς τα παιδιά θα χαντακωθούν.
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Οι δάσκαλοι ειδικής αγωγής συναναστρέφονται καθημερινά με παιδιά με αναπηρία (Όπως και άλλα επαγγέλματα πχ λογοθεραπευτες, εργοθεραπευτες κλπ) . Αν πιστεύεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις πήγαινε. Επειδή , όμως , μέσω του εθελοντισμού έχω συναναστραφεί με άτομα με αναπηρία, θα πω ότι η ειδική αγωγή δεν είναι για όλους (ούτε και ό εθελοντισμός αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Για την επαγγελματική αποκατάσταση, ο κύριος πίνακας της ειδικής αγωγής εξαντλήθηκε στην Α φάση των αναπληρωτών.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου δώσει πληροφορίες για το τμήμα ειδικής αγωγής στον Βόλο? Έχω ακούσει ότι έχει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση ειδικα την τωρινή εποχη...
Πλεον απο δημοτικης εκπαιδευσης πιο γρηγορα διοριζεσαι, ενας ππου θα βγει ειδικης θα κανει πολλα χρονια να γινει μονιμος, θα δουλευει ομως ως αναπληρωτης.
 

cicos

Νεοφερμένος

Ο cicos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Οχι δεν αξιζει. Με παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης και ενα σεμιναριο εργαζεσαι ανετα πλεον στην ειδικη. Στο μελλον μπορει να χρειαζεται και μεταπτυχιακο, αλλα εχουν απορροφηση
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top