Ειδικές κατηγορίες & Μηχανογραφικά

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Εχω αδερφό φοιτητή που σπουδάζει Ξάνθη. Η σχολή που θέλω δεν υπάρχει στην Ξάνθη.
Τι δικαιολογητικά χρειάζομαι για την ειδική κατηγορία κοινωνικών κριτηρίων; ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Παιδιά, ποια είναι τα "προνόμια" για την ειδική κατηγορία με κοινωνικά κριτήρια γνωρίζετε;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_13

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Απορία
Έριξα μια ματιά τις θέσεις των ειδικών κριτηρίων και δεν μπορώ να καταλάβω ποια η διαφορά μεταξύ του "3% Κοινωνικά Κριτ. της παρ 3 αρ 44 ν.4071/12" που στη σχολή στην οποία στοχεύω δίνει 1 θέση, και του "Επιπλέον θέσεις υποψηφίων κοινωνικών κριτηρίων με βεβαίωση πρόσβασης ημερ. ΓΕΛ/ΕΠΑΛ Β' ετών 2010 και 2011 (Βα3), 2012 (Βδ3) και βεβαίωση εσπερινών ΓΕΛ/ΕΠΑΛ Β' 2012 (Γ3)" που δίνει 8 θέσεις. (το Βδ3)!

Όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosmas13green

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κάποιος. Λογίζομαι ως τρίτεκνος αν ο πατέρας έχει άλλα δυο παιδιά από προηγούμενο γάμο, τα οποία είναι άνω των 26 χρονών; Γιατί εγώ γνώριζα υπάρχει αυτό το όριο των 26 χρονών αλλά διάβασα αυτό εδώ https://www.fimes.gr/2012/03/politeknoi-triteknoi-eisagogi-aei-tei/ και έχω μπερδευτεί. Κάποιος ας με διαφωτίσει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κάποιος. Λογίζομαι ως τρίτεκνος αν ο πατέρας έχει άλλα δυο παιδιά από προηγούμενο γάμο, τα οποία είναι άνω των 26 χρονών; Γιατί εγώ γνώριζα υπάρχει αυτό το όριο των 26 χρονών αλλά διάβασα αυτό εδώ https://www.fimes.gr/2012/03/politeknoi-triteknoi-eisagogi-aei-tei/ και έχω μπερδευτεί. Κάποιος ας με διαφωτίσει :D

Ναι, να ξέρεις όμως ότι η προθεσμία λήγει μεθαύριο, οπότε αν είναι να κάνεις κάτι ψάξ' το από τώρα, γιατί δε θα προλάβεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Παιδιά, ποια είναι τα "προνόμια" για την ειδική κατηγορία με κοινωνικά κριτήρια γνωρίζετε;; :hmm:

Διεκδικείς παραπάνω θέσεις σε όλα τα τμήματα, και έχεις μειωμένα μόρια.
Σε όλες τις ειδικές κατηγορίες αυτό συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosmas13green

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ναι, να ξέρεις όμως ότι η προθεσμία λήγει μεθαύριο, οπότε αν είναι να κάνεις κάτι ψάξ' το από τώρα, γιατί δε θα προλάβεις...
Δηλαδή ισχύει και είμαι μέσα στην κατηγορία των τρίτεκνων ε; Ε αύριο πρωί πρωί θα πάω στον διευθυντά να ρωτήσω για τα δικαιολογητικά, απλά ρώτησα και εδώ για να ξέρω τι μου γίνεται μην μου πουν άλλα(π.χ. μια καθηγήτρια μου είπε πως είμαι μέσα στους τρίτεκνους αλλά αφού υπερβαίνω το ηλικιακό όριο δεν γίνεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jenny18

Νεοφερμένος

Η jenny18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει αν το δευτερο μηχανογραφικο των αλλοδαπων το δικαιουνται και οι μαθητες αποφοιτοι ελληνικων σχολειων ή μονο αυτοι που τελειωνουν αντιστοιχο σχολειο στο εξωτερικο??:hmm::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fytoplagton

Νεοφερμένος

Η marilina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας (και αν γίνεται και λίγο σύντομα γιατί πιέζει και ο χρόνος)! έδωσα πέρυσι πανελλήνιες και πέρασα σε μία σχολή (την οποία παρακολουθώ και μου αρέσει). αποφάσισα όμως να δώσω φέτος με το 10% μήπως και περάσω στη σχολή που ήταν πάντα το όνειρό μου. το θέμα είναι ότι σήμερα διάβασα ότι δεν υπάρχει πια όριο ηλικίας στα τέκνα των τριτέκνων (έχω 2 αδέλφια που έχουν ξεπεράσει το 25ο έτος της ηλικίας του) που σημαίνει ότι φέτος μπορώ να χρησιμοποιήσω την ειδική κατηγορία. τι πιστοποιητικά πρέπει να προσκομίσω και μέχρι πότε πρέπει να τα βγάλω? είδα ότι παρατείνεται η απόκτηση κωδικού ασφαλείας (6-22 ιουνίου). έχει αυτό καμία σχέση με τα πιστοποιητικά? ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας ζάλισα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πας στο site του υπουργείου παιδείας, βρίσκεις τα πιστοποιητικά (οικογενειακής κατάστασης, υπεύθυνη δήλωση γονέα για τρία τέκνα και μια ακόμη δήλωση της ειδικής κατηγορίας), και τρέχεις αύριο είναι η τελευταία μέρα από ότι θυμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia2212

Νεοφερμένος

Η natalia2212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ποσο μειωμενα ειναι τα μορια για την ασοεε(οργανωση και διοικηση επιχειρησεων) περιπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Παιδια εχω μια απορια και παρακαλω οποιον ξερει να με βοηθησει. Εχουν ανακοινωθει καπου οι θεσεις των κοινωνικων κριτηριων των υποψηφιων με το 10%?? Ξερω οτι ειναι λιγες, αλλα θελω να δω ποσες ακριβως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Μπορουμε να δηλωσουμε με ειδικη κατηγορια σχολη σε αλλο νομο ακομη και αν στο νομο οπου διαμενουμε υπαρχει το αντιστοιχο τμημα;

Παιδια εχω μια απορια και παρακαλω οποιον ξερει να με βοηθησει. Εχουν ανακοινωθει καπου οι θεσεις των κοινωνικων κριτηριων των υποψηφιων με το 10%?? Ξερω οτι ειναι λιγες, αλλα θελω να δω ποσες ακριβως...

Εδώ τερμα κατω εχει αρχειο με τις θεσεις για ειδικες κατηγοριες. Για την κοινωνικων κριτηριων 10% πρεπει να ειναι το Βα3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Διαφωτίστε με παίδες !!! υπάρχει καμια συζήτηση εδώ για τις ειδικές περιπτώσεις ;; ειναι επείγονννννννννννν!! ας με λυπηθουν αυτοι που φτιαχνουν τα φορουμ

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Πανελλήνιες 2012".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Διαφωτίστε με παίδες !!! υπάρχει καμια συζήτηση εδώ για τις ειδικές περιπτώσεις ;; ειναι επείγονννννννννννν!! ας με λυπηθουν αυτοι που φτιαχνουν τα φορουμ

Χαχα,για πες τι θες να ρωτήσεις?
Γιατί το έχω ψάξει το θέμα με τις ειδικές περιπτώσεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Μπορουμε να δηλωσουμε με ειδικη κατηγορια σχολη σε αλλο νομο ακομη και αν στο νομο οπου διαμενουμε υπαρχει το αντιστοιχο τμημα;

Ναι μπορείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
δόξα το Θεόοοοοοοοοοοοοοοοοοοο !!χαχαχαχαχα
το πρόβλημά μου είναι οτι ανήκω σε 2 κατηγορίες . Το Μάιο πήγα στο σχολείο και δήλωσα ως τρίτεκνη.Όμως ένας συμμαθητής μου στο φροντ (που ξαναδίνει για 3η φορά,είναι φαρμακοποιός και εργάζεται παράλληλα στην αστυνομία και ξέρει κάατι παραπάνω) μου είπε οτι φέτος υπάρχει μια έμμεση προτροπή απο τα σχολεια να δηλώσουν τα παιδιά ως τρίτεκνοι .Μου δημιουργήθηκαν λοιπον αμφιβολίες και την Παρασκευή,προχθες, πήγα και άλλαξα κατηγορία και δήλωσα κοινωνικά κριτήρια.Παιδια ας μου πει κάποιος πέρσι πχ η Ιατρική είχε στος τριτεκνους 16 θέσεις και για κοινωνικα κρ. 4 .....δεν μπορούμε κάπως να προβλέψουμε τις βάσεις ;;; εννοώ πέρσι ο τελευταίος τρίτεκνος είχε 17.960 περιπου και περασε Ιατρικη Αθηνων, ενώ ο τελευταιος στα κοιν.κρ. ειχε 19.140 κατι ...φέτος ειναι απο 9 θέσεις και για τα 2 .τι να κάνω ;; τι προτεινετε να δηλώσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
δόξα το Θεόοοοοοοοοοοοοοοοοοοο !!χαχαχαχαχα
το πρόβλημά μου είναι οτι ανήκω σε 2 κατηγορίες . Το Μάιο πήγα στο σχολείο και δήλωσα ως τρίτεκνη.Όμως ένας συμμαθητής μου στο φροντ (που ξαναδίνει για 3η φορά,είναι φαρμακοποιός και εργάζεται παράλληλα στην αστυνομία και ξέρει κάατι παραπάνω) μου είπε οτι φέτος υπάρχει μια έμμεση προτροπή απο τα σχολεια να δηλώσουν τα παιδιά ως τρίτεκνοι .Μου δημιουργήθηκαν λοιπον αμφιβολίες και την Παρασκευή,προχθες, πήγα και άλλαξα κατηγορία και δήλωσα κοινωνικά κριτήρια.Παιδια ας μου πει κάποιος πέρσι πχ η Ιατρική είχε στος τριτεκνους 16 θέσεις και για κοινωνικα κρ. 4 .....δεν μπορούμε κάπως να προβλέψουμε τις βάσεις ;;; εννοώ πέρσι ο τελευταίος τρίτεκνος είχε 17.960 περιπου και περασε Ιατρικη Αθηνων, ενώ ο τελευταιος στα κοιν.κρ. ειχε 19.140 κατι ...φέτος ειναι απο 9 θέσεις και για τα 2 .τι να κάνω ;; τι προτεινετε να δηλώσω;

Εννοείται κατηγορία τριτέκνων! Όσο περισσότερες θέσεις, τόσο το καλύτερο!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
τώρα όμως έχει και για τις 2 περιπτώσεις απο 9 θέσεις .......................... -.- ειμαι τόσο γκαντέμοοοοοοο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Καλύτερα τρίτεκνος παρά κοινωνικά κριτήρια. Σχολείο μου πχ υπάρχουν 40 παιδιά με κοινωνικά κριτήρια, και πολύ λίγοι τρίτεκνοι, γιατί σχεδόν όλοι μας έχουμε έναν αδερφό που σπουδάζει σε άλλη πόλη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top