Εγκληματολογία

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έκκληση βοήθειας! Μεταφέρω εδώ την απορία φίλης μου με την ελπίδα ότι θα βρεθεί κάποιος να τη βοηθήσει.

Η φίλη μου έχει σπουδάσει ψυχολογία και θέλει να κάνει μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία στο Πάντειο Πανεπιστήμιο.

Το πρόβλημα είναι πως δεν έχει Proficiency και της ζητάνε να δώσει εξετάσεις στα αγγλικά.

Γνωρίζει κανείς τι περιλαμβάνουν αυτές οι εξετάσεις; Είναι μόνο κείμενο για μετάφραση; Η θεματολογία ποια είναι; Τι επίπεδο; Υπάρχει κάποιος που να έχει δώσει εξετάσεις αγγλικών για εισαγωγή στο μεταπτυχιακό της εγκληματολογίας να μας δώσει μερικές πληροφορίες;

Ευχαριστώ εκ μέρους της (πολύ αγχωμένης) φίλης Ελένης :)

https://criminology.panteion.gr/atta...υξη Αναλυτική ΠΜΣ Εγκληματολογίας 2016-17.pdf
Στη δεύτερη σελίδα αναφέρει ότι η γραπτή δοκιμασία επάρκειας γνώσεων της ξένης γλώσσας περιλαμβάνει μετάφραση στα ελληνικά αποσπάσματος αγγλικού ή γαλλικού κειμένου από εγκληματολογική επιστημονική δημοσίευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Ευχαριστώ Λένω, το έχει δει αυτό. Απλά δεν ξέρει αν η εξέταση είναι μόνο μετάφραση ή έχει και άλλες ασκήσεις, και επίσης τι επιπέδου δυσκολίας είναι και περίπου τι θεματολογίας.

Για τη θεματολογία θα μου πεις είναι το προφανές: "εγκληματολογική επιστημονική δημοσίευση" -- αλλά πού μπορεί να βρει τέτοιες δημοσιεύσεις και τι περίπου περιλαμβάνουν; Στατιστική ορολογία; Γενικό σχολιασμό; Έρευνες; Άρθρα από περιοδικά; Κείμενα από βιβλία;

Γι' αυτό προσφέρθηκα να ρωτήσω στο φόρουμ μήπως υπάρχει κάποιος που έχει δώσει αυτή την εξέταση να ρίξει λίγο φως στο θέμα μας (so to speak) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ Λένω, το έχει δει αυτό. Απλά δεν ξέρει αν η εξέταση είναι μόνο μετάφραση ή έχει και άλλες ασκήσεις, και επίσης τι επιπέδου δυσκολίας είναι και περίπου τι θεματολογίας.

Για τη θεματολογία θα μου πεις είναι το προφανές: "εγκληματολογική επιστημονική δημοσίευση" -- αλλά πού μπορεί να βρει τέτοιες δημοσιεύσεις και τι περίπου περιλαμβάνουν; Στατιστική ορολογία; Γενικό σχολιασμό; Έρευνες; Άρθρα από περιοδικά; Κείμενα από βιβλία;

Γι' αυτό προσφέρθηκα να ρωτήσω στο φόρουμ μήπως υπάρχει κάποιος που έχει δώσει αυτή την εξέταση να ρίξει λίγο φως στο θέμα μας (so to speak) ;)

Μόνο η μετάφραση είναι. Αν υπήρχε και άλλο είδος ασκήσεων θα το ανέφερε. Τώρα για την εγκληματολογική επιστημονική δημοσίευση εγώ καταλαβαίνω ότι αναφέρεται σε επιστημονικές δημοσιεύσεις που δημοσιεύθηκαν σε έγκυρα ξένα επιστημονικά περιοδικά του κλάδου. ΄Ισως αν προσπαθήσει να βρει κάποιον μεταπτυχιακό φοιτητή, την κατατοπίσει καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Ναι μωρέ, το προσπαθεί να βρει κάποιον να την κατατοπήσει, αλλά ξέρεις πώς είναι, μες το καλοκαίρι... δύσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gerikool

Νεοφερμένος

Ο gerikool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλημέρα,
θα μπορούσε κάποιος μεταπτυχιακός εγκληματολογίας να μας διαφωτίσει σχετικά με τις εισαγωγικές εξετάσεις; τι είδους θέματα προτιμούν; ζητάνε συγκεκριμένα πράγματα, πχ ορισμό σκοτεινού αριθμού ή γενικότερα θέματα ανάπτυξης πανω στην εξεταστέα ύλη;

ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Είναι γνωστό ότι για μεταπτυχιακό στην Εγκληματολογία οι τρεις καλύτερες βασικές σπουδές είναι από:
  • Κοινωνιολογία
  • Ψυχολογία
  • Νομική

Ωστόσο, διάβασα κάπου ότι ανάλογα με τις προπτυχιακές σπουδές, αλλάζει και η ειδίκευση στην Εγκληματολογία. Π.χ.
Αν πας από Ψυχολογία είναι προτιμότερο να ασχοληθείς με την σκιαγράφηση/ανάλυση εγκληματικών συμπεριφορών (Profiler), επειδή ταιριάζει περισσότερο με τη Ψυχολογία.

Αν πας από Νομική, ασχολείσαι κυρίως με την εγκληματικότητα όσον αφορά τους νόμους, τα δικαστήρια κλπ

Ενώ από Κοινωνιολογία, ασχολείσαι με το γιατί υπάρχει στη κοινωνία και πώς μπορεί να λυθεί κλπ

Ισχύουν όλα αυτά; Λόγω του ότι είναι διαφορετικές οι βάσεις σου, αλλάζει και η ειδίκευση στην Εγκληματολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αν και έχω κάνει την προσωπική μου έρευνα δυστηχως με αποτελέσματα που δεν μου άρεσαν θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος κάποιον τρόπο ώστε απόφοιτος από ελληνικό Λύκειο να ασχοληθεί με τα forensics
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Για να είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα την ερώτηση, εννοείς σε ποια σχολή είναι καλύτερο να μπεις για να ασχοληθείς με το forensic science?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εννοώ αν στην Ελλάδα κάποια από τις σχολές που είναι σχετικές με τα forensics έχει κάποιο σχετικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα ή μετά αφήνομαι στην μοίρα μου και πρέπει να ψαχτω στο εξωτερικό? Πράγμα δύσκολο καθώς υπάρχουν πολλές διαφορετικές ειδικότητες. Προσωπικά επειδή ανέκαθεν κάτι με τραβούσε στην Εγκληματολογία θα μου άρεσε πολύ να ασχοληθώ. Η σχολή που θα έχω Πρώτη προτίμηση είναι το φυσικό που με ενδιαφέρει πολύ αλλα με την Εγκληματολογία δυστηχως δεν έχει ιδιαίτερη σχέση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotos12

Νεοφερμένος

Ο sotos12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας είμαι στην τάξη Β λυκείου και θα ήθελα να σπουδάσω εγκληματολόγος . Θα ήθελα να σας ρωτήσω καταρχάς αν μπορώ να γίνω από ψυχολογία η από νομική . Θα έχει μέλλον αν φύγω για το εξωτερικό ; Θα έχει καλό μισθό εκεί ; Πόσα μόρια θέλει ; Θεωρείτε σωστή την επιλογή μου ; :):D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Γεια σας είμαι στην τάξη Β λυκείου και θα ήθελα να σπουδάσω εγκληματολόγος . Θα ήθελα να σας ρωτήσω καταρχάς αν μπορώ να γίνω από ψυχολογία η από νομική . Θα έχει μέλλον αν φύγω για το εξωτερικό ; Θα έχει καλό μισθό εκεί ; Πόσα μόρια θέλει ; Θεωρείτε σωστή την επιλογή μου ; :):D:clapup:
Η εγκληματολογία είναι μεταπτυχιακό που πλησιάζει κανείς από πολλές πολλές θεωρητικές σχολές. Όταν το έψαχνα εγώ, θυμάμαι ότι μπορούσε κάποιος να το παρακολουθήσει ακόμη και με πτυχίο Παιδαγωγικού Δημοτικής Εκπαίδευσης, Κοινωνιολογίας, και φυσικά Νομικής, Ψυχολογίας. Νομίζω όμως είναι καλύτερο να κατασταλάξεις πρώτα ποιο θέλεις να είναι το πρώτο σου πτυχίο, και βλέπεις στην πορεία για το μεταπτυχιακό. Ανάλογα με το πρώτο πτυχίο και με το μεταπτυχιακό αυτό υποθέτω ανοίγουν διαφορετικές επαγγελματικές διέξοδοι, π.χ. από ψυχολογία ψυχολόγος σε φυλακές, από παιδαγωγικό ίσως δάσκαλος σε αναμορφωτήριο ( ; )

Το να σπουδάσεις κάτι με την προοπτική ότι κατευθείαν θα φύγεις έξω ή ότι έξω θα βρεις δουλειά, προσωπικά το θεωρώ λίγο χαζό και επειδή επίσης δεν ξέρω αν έχει επαγγελματική αποκατάσταση δεν μπορώ να σε βοηθήσω σχετικά με αυτά. Εκεί που θέλω οπωσδήποτε να σου επιστήσω την προσοχή, είναι η φύση των επαγγελμάτων των κατόχων μεταπτυχιακού Εγκληματολογίας. Υπάρχει η πιθανότητα να συνεργάζεσαι με εγκληματίες καθημερινά, που δεν έκαναν απλώς μία ληστεία αλλά που σκότωσαν/βίασαν και έχουν διαταραγμένη ψυχολογία. Εσύ θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις πιστεύεις στη δυσκολία τέτοιων επαγγελμάτων; Φυσικά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος από τώρα, απλώς σκέψου το. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη πράγματι, αλλά δες τη και λίγο επί του πρακτέου.

Ίσως έχω κάποιο λάθος σε αυτά που λέω οπότε ας πει και κάποιος άλλος την άποψή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotos12

Νεοφερμένος

Ο sotos12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα το γνωρίζω ότι μπορεί να μην έχει επαγγελματική αποκατάσταση . Να σας πω την αλήθεια και οι φίλοι μου λένε το ίδιο αλλά μου αρέσει πολύ η εγκληματολογία και πρακτικά . Θεωρώ ότι θα έχει ενδιαφέρον !! Θέλω να πάω στο εξωτερικό γιατί θα έχει μέλλον . Το έχω ψάξει μου αρέσει πολύ έχω δεί εγκλήματα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotos12

Νεοφερμένος

Ο sotos12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν μου είπατε όμως να πάω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sotos12

Νεοφερμένος

Ο sotos12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας! Θα δω τι θα κάνω . Δεν μέ βοηθήσατε πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας! Θα δω τι θα κάνω . Δεν μέ βοηθήσατε πολύ


Σε τι πράγμα να σε βοηθήσουμε μας έχει πετάξει οτι βλέπεις τα εγκλήματα και θες να πας να γίνεις εγκληματολόγος γι αυτό το πράγμα.Βέβαια παίζει να είσαι μόλις 12 ετών οπότε δικαιολογήσε θα προσγειωθείς αργότερα στο έδαφος και θα καταλάβεις οτι το CSI και τα εγκλήματα και οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα δεν ανταποκρίνονται τόσο στην πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας! Θα δω τι θα κάνω . Δεν μέ βοηθήσατε πολύ
Ναι πήγαινε θα βρεις σίγουρα δουλειά, αν όχι εδώ τότε στο εξωτερικό.

Σε βοήθησα τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πήγαινε αξιωματικών αστυνομίας και μετά νομική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotos12

Νεοφερμένος

Ο sotos12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ok σας ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
μας έχει πετάξει οτι βλέπεις τα εγκλήματα
Ρε Χρηστάρα, έλεος δηλαδή, δεν εννοούσε τη σειρά "εγκλήματα".
Τώρα, βέβαια τι σόι εγκλήματα έχει δει (από την τηλεόραση, από κοντά; ) είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, αλλά προφανώς ο καθένας μας δεν μπορεί να ξέρει τίποτα για πραγματικά εγκλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Σωτήρη κοίταξε να δεις πως έχει το πράγμα. Δεν έχεις ψάξει καθολου το θέμα, μα καθόλου ομως και επειδή δεν πέρνεις κατευθείαν απαντήσεις φρικάρεις κιόλας. Καταρχάς η εγκληματολογια δεν είναι σχολη για να έχει μόρια. Επίσης δεν μας εξήγησες τι Εγκληματολογία θες. Το μεταπτυχιακό του Παντείου δεν προσφέρει καθόλου γνώση στα forensics. Επίσης τι εννοείς στο εξωτερικό έχει μελλον; Και τι ακριβώς έχεις ψαξει; Γιατί εμένα μου φαίνεται αντιθέτως ότι πέρα από τις σειρές στην τηλεόραση που έχεις δει δεν έψαξες τίποτα. Απ'την αλλη δυστηχως απο ότι κατάλαβα στο φόρουμ δεν υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί με τα forensics για να μας πει περαιτέρω. Ελπίζω να σε βοήθησα πραγματικά και να σε επανέφεραν στον πλανήτη γη επειδή δεν νοείται παιδί β Λυκείου να πιστεύει κάτι απ'την τηλεόραση και να μην το ψάχνει καθόλου. Η συμβουλή μου λοιπόν είναι βολέψου με τα μεταίχμιο Pocket πολύ καλα βιβλία που βολεύουν και για παραλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top