Εγκληματικότητα / Παραβατικότητα

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Είναι στη φύση του νέου να επιθυμεί να ξεφύγει από το σύνολο. Όταν ο νέος δεν έχει αρκετό μυαλό, καταλήγει αντί να ξεχωρίζει για τα θετικά του να γίνεται εγκληματίας και να ξεχωρίζει για την προσευχή του στο θεό Αυνάνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Προσωπικά, θεωρώ πως πράγματι η εφηβεία είναι η πιο γόνιμη περίοδος για την ανάπτυξη τάσεων (ή καλύτερα αναγκών) αποφυγής από το σύνολο και διάκρισης από τα τετριμμένα. Παρ' όλα αυτά κοινό μυστικό είναι πως η προσωπικότητα του κάθε ατόμου διαμορφώνεται και δεν είναι προκαθορισμένη. Στα πλαίσια αυτής της συμπεριφοράς εντάσσεται και η τυχόν ύπαρξη της παραβατικότητας. Παράγοντες που ευνοούν την ανάπτυξή της, είναι ο κοινωνικός περίγυρος, η μη ύπαρξη θεσμών και ιδανικών αλλά κυρίως το ανθυγιεινό οικογενειακό περιβάλλον από το οποίο ο νέος υιοθετεί και κατ' επέκταση εφαρμόζει ανάρμοστες συμπεριφορές ή σε μια προσπάθειά του να εναντιωθεί σε εκείνες αντιδρά βίαια.
-----------------------------------------
Γράφεις κάποια τραγική εκθεσούλα; Ειλικρινά, τέτοιου πλαισίου θέματα τα απεχθάνομαι, είναι κάτι παραπάνω από γραφικά. Είναι must σε κάθε βοήθημα Έκθεσης. :D

Όχι. Απλούστατα θεωρώ πως κοινωνικά προβλήματα της σημερινής εποχής θα πρέπει να θεωρούνται άξια συζήτησης και δράττοντας την ευκαιρία από το τραγικό πρόσφατο περιστατικό σκέφτηκα να δημιουργήσω το συγκεκριμένο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εσύ ή έχει πιθηκίσει κάτι, ή δεν είσαι τόσων χρονών όσο λες, ή μου μοιάζεις. :D

Ποιο πρόσφατο περιστατικό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Εσύ ή έχει πιθηκίσει κάτι, ή δεν είσαι τόσων χρονών όσο λες, ή μου μοιάζεις. :D

Ποιο πρόσφατο περιστατικό; :hmm:

1) Είμαι 113 ετών αλλά δηλώνω 14.:P:P
2) στη Γερμανία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εσύ ή έχει πιθηκίσει κάτι, ή δεν είσαι τόσων χρονών όσο λες, ή μου μοιάζεις. :D

Νάρκισσε, νάρκισσε:P.
Για την αυθεντικότητα του λόγου της Βασιλικής, μπορείς να κάνεις μια σύντομη περιήγηση στα θέματα "Ερωτήσεις" και "Γιατί;" στο "Διασκέδαση".

Ποιο πρόσφατο περιστατικό; :hmm:

Νομίζω το μαχαίρωμα μιας ανήλικης, επειδή αρνήθηκε να παραδώσει την τσάντα της ή κάτι τέτοιο... Δεν είμαι πάλι σίγουρος... Ίσως να εννοεί και τα καινούρια επεισόδια στο Athens...

Α, ΟΚ, άκυρο. Εννοούσε τον άλλο που σκότωσε 15 άτομα.

Εγώ πιστεύω πως υπάρχουν εν δυνάμει τέτοια άτομα σε πολλά σχολεία και της δικής μας χώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Νάρκισσε, νάρκισσε:P.
Για την αυθεντικότητα του λόγου της Βασιλικής, μπορείς να κάνεις μια σύντομη περιήγηση στα θέματα "Ερωτήσεις" και "Γιατί;" στο "Διασκέδαση".



Νομίζω το μαχαίρωμα μιας ανήλικης, επειδή αρνήθηκε να παραδώσει την τσάντα της ή κάτι τέτοιο... Δεν είμαι πάλι σίγουρος... Ίσως να εννοεί και τα καινούρια επεισόδια στο Athens...

Α, ΟΚ, άκυρο. Εννοούσε τον άλλο που σκότωσε 15 άτομα.

Εγώ πιστεύω πως υπάρχουν εν δυνάμει τέτοια άτομα σε πολλά σχολεία και της δικής μας χώρας.

1):D:zilia::zilia::thanks:
2) Νέοι που αναπτύσσουν παραβατικότητα υπάρχουν παντού. Απλώς το συγκεκριμένο περιστατικό στη Γερμανία έγινε ευρέως γνωστό λόγω της έκτασής του. Παρόμοιες εκδηλώσεις λαμβάνουν χώρα καθημερινά και στη χώρα μας απλώς δεν είναι τόσο έντονες και δεν έχουν τόσο τραγικές επιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Bασικά δεν επρόκειτο για παραβατικότητα αλλά για σχιζοφρένεια. 60 χρονάκια μπουζούριασμα και καθαρίσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
1):D:zilia::zilia::thanks:
2) Νέοι που αναπτύσσουν παραβατικότητα υπάρχουν παντού. Απλώς το συγκεκριμένο περιστατικό στη Γερμανία έγινε ευρέως γνωστό λόγω της έκτασής του. Παρόμοιες εκδηλώσεις λαμβάνουν χώρα καθημερινά και στη χώρα μας απλώς δεν είναι τόσο έντονες και δεν έχουν τόσο τραγικές επιπτώσεις.

Αυτό νομίζω είναι υπερβολικό, κάπου άκουσα με χρονολογική σειρά παρόμοια τραγικά γεγονότα και επίθεση μαθητή με τόσα θύματα στην Ελλάδα δεν υπήρχε. Δεν μιλάω με βεβαιότητα καθώς δεν το έχω ψάξει.

Bασικά δεν επρόκειτο για παραβατικότητα αλλά για σχιζοφρένεια. 60 χρονάκια μπουζούριασμα και καθαρίσαμε.

Αυτοκτόνησε ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα σου έλεγα μεμονωμένο περιστατικό το ζήτημα της Γερμανίας. Δεν συμβαίνει σε τακτική βάση, δεν είναι εγκληματικότητα.
Η ελληνική κοινωνία, πάντως, γενικότερα δεν προσφέρει επ'ουδενί έδαφος για τέτοιες συμπεριφορές, οπότε όντως είναι υπερβολική η συσχέτιση. Δεν ξέρω καν αν υπήρξε και ποτέ περιστατικό τέτοιου είδους.
Πάντως προσωπικά δεν ανησυχώ όσο η εγκληματικότητα συνήθως αναλώνεται σε εγκλήματα τύπου ληστεία τράπεζας ή ΑΤΜ ή μικροπαραβάτες, τύπου τσαντάκια.
Πιο πολύ με ανησύχησε το γεγονός της δολοφονίας της υπαλλήλου του Γερμανού για 300 ευρώ (που χτυπάει άσχημο για τα ελληνικά δεδομένα) και η επανάκαμψη της τρομοκρατίας από ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε αν είναι ίδιοι με τη 17Ν. Αν μη τι άλλο με τη 17Ν ήξερες πως αν δεν είχες περίεργα μπλεξίματα, δεν ήσουν στόχος. Και στις ενέργειές τους, μάλιστα, πρόσεχαν πολύ το παράγοντα της παράπλευρης απώλειας.
Οι επιθέσεις στο Κολωνάκι, βασικά, από τα χουλιγκάνια του ψευτοαναρχικού χώρου δεν είναι κάτι νέο. Καλά-καλά δεν ξέρουμε ποιοι κρύβονται κάτω απ'τις μάσκες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top