Εγγραφή σε ΕΠΑΛ, δικαιολογητικά

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,487 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
εγω λεω να αφησετε τα μορια και να πιασεται την ουσια , τα μορια ειναι για την πρωτη εβδομαδα στην σχολη μετα ειναι ποιος περνα τα μαθηματα.
Είμαι κ εγώ της άποψης ότι η πρόσβαση θα έπρεπε να είναι ελεύθερη. Δε μπορείς να κρίνεις το μέλλον του άλλου με έναν διαγωνισμό θεσεων. Γιατί να με αναγκάσεις να πάω κάπου επειδή έτυχε και πέρασα εκεί, και να μην έχω την επιλογή να πάω να σπουδάσω στη σχολή της αρεσκείας μου δηλαδή; Ή ακόμη χειρότερα, δε με αφήνεις να σπουδάσω πουθενα και να πρέπει σώνει και καλά να πάω σε ΙΕΚ.

Βάλε φίλτρα κατά τη διάρκεια των σπουδών στην τελικη κ αν δεις ότι δεν τραβάει το πράγμα πχ στα δύο χρόνια, διέγραψε με...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,487 μηνύματα.
Είμαι κ εγώ της άποψης ότι η πρόσβαση θα έπρεπε να είναι ελεύθερη. Δε μπορείς να κρίνεις το μέλλον του άλλου με έναν διαγωνισμό θεσεων. Γιατί να με αναγκάσεις να πάω κάπου επειδή έτυχε και πέρασα εκεί, και να μην έχω την επιλογή να πάω να σπουδάσω στη σχολή της αρεσκείας μου δηλαδή; Ή ακόμη χειρότερα, δε με αφήνεις να σπουδάσω πουθενα και να πρέπει σώνει και καλά να πάω σε ΙΕΚ.

Βάλε φίλτρα κατά τη διάρκεια των σπουδών στην τελικη κ αν δεις ότι δεν τραβάει το πράγμα πχ στα δύο χρόνια, διέγραψε με...
ε ολοι αυτο λενε ...και η μουρη αυτη το ιδιο ειπε και εκανε το αναποδο.
μονο ο γαβρογλου εκανε κατι.

τι ιεκ ..αφου τα εξισωσε με τα πανεπιστημια... στο μυαλο της βεβαια.
καλα ο κουλης δεν πανηγύρισε γιατι μπηκαν φετο διπλασιοι στα ιεκ οντως σε διαγωνισμο πανεπιστημιων
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,487 μηνύματα.
Λες να χει αϋπνίες τώρα, επειδή έχασαν πελάτες οι χρηματοδοτες του, οι κολεγιαρχες;
οι χρηματοδοτες αυτοι ειναι για τις εκλογες , τα κολλεγια δεν ειναι ανθηρες επιχειρησεις
το χρημα και το σπρώξιμο ερχεται απο αλλου .
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Είμαι κ εγώ της άποψης ότι η πρόσβαση θα έπρεπε να είναι ελεύθερη. Δε μπορείς να κρίνεις το μέλλον του άλλου με έναν διαγωνισμό θεσεων.

Βάλε φίλτρα κατά τη διάρκεια των σπουδών στην τελικη κ αν δεις ότι δεν τραβάει το πράγμα πχ στα δύο χρόνια, διέγραψε με...

Απλά δεν θέλουν να περνάνε κάν.. κατά την γνώμη μου, μόνο ελάχιστα ακαδημαϊκά κριτήρια
θα έπρεπε να υπάρχουν, κάτι σαν την εβε χωρίς συντέλεστές όμως.. που θα ορίζεται από το μέσο
όρο του μέσου όρου των υποψηφίων και μετά να ισχύει κάτι ανάλογο με αυτό που λες, για να μην
είναι εντελώς τουρισμός το πανεπιστήμιο..

όμως εδώ δεν βλέπεις τι γράφει ο Γιάννης που πραγματικά δεν το περίμενα.. και τον έχω και σε
εκτίμηση γιατί βοηθάει πολύ τα παιδιά εδώ στο φορουμ.


εγω ειμαι απο αυτους που διαφωνουν για πανεπιτημιο απο επαλ αλλα εφοσον υπαρχει πρεπει να αφησουμε τα παιδια των επαλ ησυχα να κανουν την δουλεια τους.
ο νομος ειναι νομος ομως και ο ανταγωνισμος ολα τα επιτρεπει

Κοιτα εγω ειμαι κατα των πανελληνιων ειμαι της ελεθερης προσβασης κατα το συνταγμα , ε τωρα πως θα γινει δεν ξερω αλλα ειμαι κατα.
Επισης ειμαι και υπερ της ελευθερης προσβασης απο τα επαλ εφοσον ομως τους διδαξεις αυτα που τους στερησες... Αυτο συμβαινει σε ολες τις σοβαρες χωρες.


Πάνω στο δεύτερο υπογραμμισμένο του Γιάννη θέλω να πω οτι στο γυμνάσιο εμείς είχαμε για
χρόνια, τουλάχιστον 4 καθηγητές με προβληματική συμπεριφορά και αμφιλεγόμενο τρόπο
διδασκαλίας
(όλη η γενιά μου θυμάται τι γινόταν και με όσους το έχω συζητήσει αναγνωρίζουν
αυτά που γράφω). Τουλάχιστον 1-2 απο αυτούς έδειχναν μια καλοσύνη και έβαζαν στο τέλος της
χρονιάς τους βαθμούς που πρέπει για να μην μένουμε στην ίδια τάξη. (δεν ξέρω γιατί αυτή η
"καλοσύνη" προς το τέλος, μπορεί να μη είχαν την όρεξη να ασχολούνται μαζί μας και να διορθώνουν
και πάλι τα γραπτά μας το Σεπτέμβρη :laugh:).

Συμμαθητές μου ήταν αυτοί που βρήκαν και τα facebook των καθηγητών να δούμε τις μούρες όσων
μας κατέστρεφαν ψυχολογικά αλλά και στα μαθήματα, ώστε να μην έχουμε ορισμένοι τις δυνατότητες
(απειροστικό λογισμό, που επικαλείται τώρα ο Γιάννης), για να σπουδάζουμε στο πανεπιστήμιο.


καλά στα μαθηματικά.. αλλά ξέρεις τι είναι να μένεις μεταξεταστέος οικιακή οικονομία?? και σε όσους
το έχω αναφέρει που φοιτούσαν σε άλλα σχολεία, να μου λένε "Μα οικιακή οικονομία? πως είναι
δυνατόν?" δεν είναι καν βασικό μάθημα για να μην σε περνούσαν έστω με το μικρότερο δυνατό βαθμό.


Εγώ κάθισα και διάβασα 2 χρονιές και έδωσα πανελλήνιες, φέτος πέρασα στο πανεπιστήμιο,
δεν αρίστευσα, αλλά μέσα από ΕΒΕ, μειωμένες διαθέσιμες θέσεις στις σχολές, αυστηρούς βαθμολογητές
(ειδικά στα νέα Ελληνικά) και υψηλότερες βάσεις από άλλες χρονιές, με το δικό μου τρόπο κατάφερα να
ξεχωρίσω από τους πολλούς.


Αν βρω τον τρόπο όπως και στις πανελλήνιες, θα πάρω και το πτυχίο πανεπιστημίου και θα
αποτελεί και μια απόδειξη ότι όσο και να μας καταστρέφουν κάποιοι άνθρωποι στην ζωή μας,
μπορούμε και πάλι να βρούμε τον δρόμο μας και να τα καταφέρουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

NikNik1995

Νεοφερμένος

Ο NikNik1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
δεν νομίζω ότι χρειάζεται διαγραφή από την σχολή
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top