Εγγραφή πρωτοετών

savethetrees

Νεοφερμένος

Η savethetrees αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημικών Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλημέρα! Έκανα την εγγραφή μου στο πανεπιστήμιο μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας. Τώρα τι κάνουμε; Πρέπει να πάω στην γραμματεία της σχολής; Αν ναι, πρέπει να φέρω κάτι μαζί μου; Επίσης η γραμματεία έβγαλε ανακοίνωση ότι πρέπει να εγγραφούμε σε εργαστήρια συμπληρώνοντας μια φόρμα. Έχω αγχωθει λίγο. Μπορείτε να βοηθήσετε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Θα περιμένεις μέχρι η γραμματεία της σχολής σου να βγάλει ανακοίνωση για τα χαρτιά. Θα τα στείλεις με μαιλ ή ταχυδρομικά, θα σας το διευκρινίσουν αυτό (λογικά αφού τελειώσουν οι εγγραφές). Τώρα για τα εργαστήρια μου φαίνεται απίθανο να σας ζήτησαν τίποτα πριν καν ολοκληρωθούν οι εγγραφές. Μήπως η ανακοίνωση για τα εργαστήρια αφορά μεγαλύτερα έτη;
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Καλημέρα! Έκανα την εγγραφή μου στο πανεπιστήμιο μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας. Τώρα τι κάνουμε; Πρέπει να πάω στην γραμματεία της σχολής; Αν ναι, πρέπει να φέρω κάτι μαζί μου; Επίσης η γραμματεία έβγαλε ανακοίνωση ότι πρέπει να εγγραφούμε σε εργαστήρια συμπληρώνοντας μια φόρμα. Έχω αγχωθει λίγο. Μπορείτε να βοηθήσετε;
Εβγαλε ανακοινωση η σχολη σου για τους πρωτοετεις; εισαι σιγουρη; αν ναι, παρε ενα τηλ στη γραμματεια πρωινες ωρες καθημερινης και ρωτα για τις περαιτερω ενεργειες σου.
 

savethetrees

Νεοφερμένος

Η savethetrees αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημικών Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Θα περιμένεις μέχρι η γραμματεία της σχολής σου να βγάλει ανακοίνωση για τα χαρτιά. Θα τα στείλεις με μαιλ ή ταχυδρομικά, θα σας το διευκρινίσουν αυτό (λογικά αφού τελειώσουν οι εγγραφές). Τώρα για τα εργαστήρια μου φαίνεται απίθανο να σας ζήτησαν τίποτα πριν καν ολοκληρωθούν οι εγγραφές. Μήπως η ανακοίνωση για τα εργαστήρια αφορά μεγαλύτερα έτη;
Όχι απευθύνεται στους πρωτοετείς φοιτητές
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2023-09-15-11-47-01-288_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_2023-09-15-11-47-01-288_com.google.android.apps.docs.jpg
    800.3 KB · Εμφανίσεις: 160

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 561 μηνύματα.
Καλημέρα! Έκανα την εγγραφή μου στο πανεπιστήμιο μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας. Τώρα τι κάνουμε; Πρέπει να πάω στην γραμματεία της σχολής; Αν ναι, πρέπει να φέρω κάτι μαζί μου; Επίσης η γραμματεία έβγαλε ανακοίνωση ότι πρέπει να εγγραφούμε σε εργαστήρια συμπληρώνοντας μια φόρμα. Έχω αγχωθει λίγο. Μπορείτε να βοηθήσετε;
Οι οδηγίες νομίζω είναι σαφείς, πηγαίνεις στο σύνδεσμο και γραφεσαι στο μάθημα. Σχετικά με την εγγραφή στη σχολή και σε τυχόν δικαιολογητικά πρέπει να επικοινωνήσεις με την γραμματεία. Υπάρχει σίγουρα μια ξεχωριστή πλατφόρμα εγγραφής στο ΑΠΘ, η οποία γίνεται μετά την ολοκλήρωση των εγγραφών στην πλατφόρμα του υπουργείου. Αφού οι εγγραφές του υπουργείου πήραν παράταση έως τις είκοσι Σεπτεμβρίου, η εγγραφή στο ΑΠΘ θα γίνει μετά τις είκοσι. Να παρακολουθείς για σχετικές ανακοινώσεις. Η πλατφόρμα του ΑΠΘ είναι αυτή https://register.auth.gr/
Στην παρακάτω σελίδα λέει ότι η διαδικασία για τους επιτυχόντες με πανελλήνιες θα ξεκινήσει σε εύλογο διάστημα και έχει την ιστοσελίδα του πανεπιστημίου όπου θα αναρτηθεί η σχετική ανακοίνωση
 

savethetrees

Νεοφερμένος

Η savethetrees αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημικών Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Οι οδηγίες νομίζω είναι σαφείς, πηγαίνεις στο σύνδεσμο και γραφεσαι στο μάθημα. Σχετικά με την εγγραφή στη σχολή και σε τυχόν δικαιολογητικά πρέπει να επικοινωνήσεις με την γραμματεία. Υπάρχει σίγουρα μια ξεχωριστή πλατφόρμα εγγραφής στο ΑΠΘ, η οποία γίνεται μετά την ολοκλήρωση των εγγραφών στην πλατφόρμα του υπουργείου. Αφού οι εγγραφές του υπουργείου πήραν παράταση έως τις είκοσι Σεπτεμβρίου, η εγγραφή στο ΑΠΘ θα γίνει μετά τις είκοσι. Να παρακολουθείς για σχετικές ανακοινώσεις. Η πλατφόρμα του ΑΠΘ είναι αυτή https://register.auth.gr/
Στην παρακάτω σελίδα λέει ότι η διαδικασία για τους επιτυχόντες με πανελλήνιες θα ξεκινήσει σε εύλογο διάστημα και έχει την ιστοσελίδα του πανεπιστημίου όπου θα αναρτηθεί η σχετική ανακοίνωση
Απλώς μου φάνηκε περίεργο που εγγραφεσαι πρώτα στα μαθήματά και μετά στο πανεπιστήμιο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,874 μηνύματα.
Απλώς μου φάνηκε περίεργο που εγγραφεσαι πρώτα στα μαθήματά και μετά στο πανεπιστήμιο
Πολυ σωστα παραξενευσαι και εστι ειναι ....πρωτα έπαιρνες Αριθμο Μητρωου και κωδικους και μετα τα εκανες αυτα.
Ε τωρα τα πανεπιστημια εχουν δεχθει μια πιεση απο διαφορες πηγες για να αρχιζουν την διδασκαλια 1η οκτωβριου
Η σχολη σου ειναι μια απο τις επαναστατικες μεσα στο ΑΠΘ ...αλλα καταλαβαινει την πιεση για την σωστη εναρξη των μαθηματων ..οποτε και πειθάρχησε και με οτι τροπο προσφορο σκεφτηκε.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Παιδιά έχω πρόβλημα με την εγγραφή. Κανονικά έπρεπε την Τετάρτη 28 να μου στείλουν ένα sms που περιέχει έναν κωδικό. Τον κωδικό αυτό τον χρησιμοποιώ για να μπω στο register auth ( και username τον κωδικό υποψηφίου). Αργότερα θα έστελναν υποτίθεται και άλλο sms για να ανοίξω ιδρυματικό λογαριασμό. Πήγα στη γραμματεία το πρωί και μου λένε ότι φαίνομαι κανονικά σε αυτούς αλλά το sms το στέλνει το Κέντρο Ηλ. Διακυβέρνησης. Πάω και από εκεί και μου λένε στείλε μαιλ κωδικό υποψηφίου και τηλέφωνο. Στέλνω λοιπόν αλλά τζίφος. Τους παίρνω τηλέφωνο (μίλησα με 2 ) και μου λένε θα το στείλουμς, θα το στείλουμε...Όλοι έχουν πάρει 1ο σμσ εκτός από εμένα. Κάποιοι ολοκλήρωσαν όλη την διαδικασία ήδη και χωρίστηκαν και σε ομάδες εργαστηρίων. Μέχρι Τετάρτη είναι η διορία, στην οποία πρέπει με τον κωδικό να μπω στο register για αν ανεβάσω δικαιολογητικά. Κανείς δεν μου απαντάει ακριβώς τι να κάνω και έχω τρελαθεί. Σκέφτηκα τώρα να πάω στην γραμματεία και να τους πω αν γίνεται να μην πάω τα χαρτιά ηλεκτρονικά αλλά εντύπως (χλωμό το κόβω)...Αύριο θα πάω και στο Τμήμα Σπουδών, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια. Οποιαδήποτε ιδέα θα μου ήταν πολύτιμη, είμαι σε απόγνωση τώρα με τους μα***κες που έμπλεξα. Πήρα και σον πάρχο μου να ρωτήσω αν έχω αποκλεισμό πενταψήφιου και δεν έχω. Είδα μην έχω και κανέναν αποκλεισμό, τίποτα. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,874 μηνύματα.
Ωραια ειδες οτι δεν εχεις κανενα αποκλεισμο .. οκ... και δεν εχεις
Στα αποκλεισμενα κοιταξες?
Εμενα αυτο το χουνερι μου το κανει η τραπεζα ενα μηνα τωρα.
Οι κωδικοι της πανε στα αποκλεισμενα χωρις λογο.
Εγω εχω μια κινεζια huawei και τα τραβαω το δακτυλο απο πανω κατω και μου τα λεει.
Παντως η εγραφη δεν χανεται ...πας γραμματεια με τα χαρτια και οκ
Παλιοτερα ειχε βγει και εγκυκλιος απο κεραμεως
 
Τελευταία επεξεργασία:

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Αντιγράφω:

«Διαδικασία ενεργοποίησης ακαδημαϊκών υπηρεσιών

προς εγγραφέντες πανελλαδικών εξετάσεων και σοβαρών παθήσεων στο ΑΠΘ

(28.09 – 04.10.2023)
………


………
1ο ΒΗΜΑ:

Εφόσον πραγματοποίησες την εγγραφή σου σύμφωνα με τα ανωτέρω που προβλέπονται για την κατηγορία σου, θα λάβεις από το ΑΠΘ ένα μήνυμα (SMS) στον αριθμό κινητού τηλεφώνου που δήλωσες στο ΥΠΑΙΘΑ. Καλείσαι από 28 Σεπτεμβρίου έως 4 Οκτωβρίου 20232 να επισκεφτείς την πλατφόρμα ηλεκτρονικών υπηρεσιών του ΑΠΘ ώστε

α) να καταχωρήσεις τα στοιχεία σου χρησιμοποιώντας τα στοιχεία που θα λάβεις στο SMS και

β) να ανεβάσεις τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

  1. Φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας και των δύο όψεων ή διαβατηρίου, σύμφωνα με ό,τι χρησιμοποίησες για την ταυτοποίησή σου στα Πληροφοριακά Συστήματα των Πανελλαδικών Εξετάσεων
  2. Φωτογραφία τύπου αστυνομικής ταυτότητας (πρόσφατη, έγχρωμη ή ασπρόμαυρη, σε ουδέτερο φόντο και να απεικονίζει ευκρινώς μόνο το πρόσωπό σου)
  3. Απλή εκτύπωση του ΑΜΚΑ σου από εδώ
  4. Υπεύθυνη Δήλωση σύμφωνα με το παρόν υπόδειγμα , την οποία μπορείς να εκδώσεις είτε ψηφιακά μέσω του gov.gr είτε εντύπως μέσω ΚΕΠ, με βεβαίωση γνησίου υπογραφής
Σημείωση:

Η Υπεύθυνη Δήλωση, εφόσον εκδοθεί εντύπως, πρέπει στο ίδιο διάστημα (28/9 – 4/10/2023) να κατατεθεί στη Γραμματεία του Τμήματός σου είτεαυτοπροσώπως (από εσένα ή από άλλο εξουσιοδοτημένο από εσένα πρόσωπο) είτε ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή και απόδειξη παραλαβής (με την ένδειξη στο φάκελο: Υπεύθυνη Δήλωση <το ονοματεπώνυμό σου> <ο Κωδικός Υποψηφίου Πανελλαδικών Εξετάσεων ήΣοβαρών Παθήσεων>

Η ταχυδρομική διεύθυνση είναι:

Γραμματεία Τμήματος (ονομασία Τμήματος εγγραφής, π.χ. Φιλολογίας)

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης


Θεσσαλονίκη 54124

…………»

Τίποτα δεν χάνεις ..
Απλα θα τα στείλεις συστημένα στην γραμματεία και θα κρατήσεις την απόδειξη.
Και εγώ έκανα το βημα 1 με επιτυχία και περιμένω κάποια στιγμή να έλθει το τελικό sms για τον ιδρυματικο λογαριασμό.
Καλως ήλθες.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Ωραια ειδες οτι δεν εχεις κανενα αποκλεισμο .. οκ... και δεν εχεις
Στα αποκλεισμενα κοιταξες?
Εμενα αυτο χουνερι μου το κανει η τραπεζα ενα μηνα τωρα.
Εγω εχω μια κινεζια huawei και τα τραβαω το δακτυλο απο πανω κατω και μου τα λεει.
Παντως η εγραφη δεν χανεται ...πας γραμματεια με τα χαρτια και οκ
Παλιοτερα ειχε βγει και εγκυκλιος απο κεραμεως
Είδα ρε γιάννη αποκλεισμένα, τίποτα...Θα πάω όπως λες αύριο γραμματεία με χαρτιά και θα τους πω να το κάνουμε έτσι, ελπίζω να μην έχω θέμα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αντιγράφω:

«Διαδικασία ενεργοποίησης ακαδημαϊκών υπηρεσιών

προς εγγραφέντες πανελλαδικών εξετάσεων και σοβαρών παθήσεων στο ΑΠΘ

(28.09 – 04.10.2023)
………


………
1ο ΒΗΜΑ:

Εφόσον πραγματοποίησες την εγγραφή σου σύμφωνα με τα ανωτέρω που προβλέπονται για την κατηγορία σου, θα λάβεις από το ΑΠΘ ένα μήνυμα (SMS) στον αριθμό κινητού τηλεφώνου που δήλωσες στο ΥΠΑΙΘΑ. Καλείσαι από 28 Σεπτεμβρίου έως 4 Οκτωβρίου 20232 να επισκεφτείς την πλατφόρμα ηλεκτρονικών υπηρεσιών του ΑΠΘ ώστε

α) να καταχωρήσεις τα στοιχεία σου χρησιμοποιώντας τα στοιχεία που θα λάβεις στο SMS και

β) να ανεβάσεις τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

  1. Φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας και των δύο όψεων ή διαβατηρίου, σύμφωνα με ό,τι χρησιμοποίησες για την ταυτοποίησή σου στα Πληροφοριακά Συστήματα των Πανελλαδικών Εξετάσεων
  2. Φωτογραφία τύπου αστυνομικής ταυτότητας (πρόσφατη, έγχρωμη ή ασπρόμαυρη, σε ουδέτερο φόντο και να απεικονίζει ευκρινώς μόνο το πρόσωπό σου)
  3. Απλή εκτύπωση του ΑΜΚΑ σου από εδώ
  4. Υπεύθυνη Δήλωση σύμφωνα με το παρόν υπόδειγμα , την οποία μπορείς να εκδώσεις είτε ψηφιακά μέσω του gov.gr είτε εντύπως μέσω ΚΕΠ, με βεβαίωση γνησίου υπογραφής
Σημείωση:

Η Υπεύθυνη Δήλωση, εφόσον εκδοθεί εντύπως, πρέπει στο ίδιο διάστημα (28/9 – 4/10/2023) να κατατεθεί στη Γραμματεία του Τμήματός σου είτεαυτοπροσώπως (από εσένα ή από άλλο εξουσιοδοτημένο από εσένα πρόσωπο) είτε ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή και απόδειξη παραλαβής (με την ένδειξη στο φάκελο: Υπεύθυνη Δήλωση <το ονοματεπώνυμό σου> <ο Κωδικός Υποψηφίου Πανελλαδικών Εξετάσεων ήΣοβαρών Παθήσεων>

Η ταχυδρομική διεύθυνση είναι:

Γραμματεία Τμήματος (ονομασία Τμήματος εγγραφής, π.χ. Φιλολογίας)

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης


Θεσσαλονίκη 54124

…………»

Τίποτα δεν χάνεις ..
Απλα θα τα στείλεις συστημένα στην γραμματεία και θα κρατήσεις την απόδειξη.
Και εγώ έκανα το βημα 1 με επιτυχία και περιμένω κάποια στιγμή να έλθει το τελικό sms για τον ιδρυματικο λογαριασμό.
Καλως ήλθες.
Ναι αλλά εγώ δεν μπορώ να κάνω το βήμα 1 αν δεν μου στείλει sms το αουθ με ένα κωδικό
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,874 μηνύματα.
Είδα ρε γιάννη αποκλεισμένα, τίποτα...Θα πάω όπως λες αύριο γραμματεία με χαρτιά και θα τους πω να το κάνουμε έτσι, ελπίζω να μην έχω θέμα
ε μην τις αγρεψεις και κατι θα πετυχεις..
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Γρήγορη ερώτηση. Δικαιούμαι να βγάλω πάσο αν έχω ζητήσει διαγραφή από την προηγούμενη μου σχολή; Έχω επιστρέψει το πάσο στην προηγούμενη σχολή.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,874 μηνύματα.
Γρήγορη ερώτηση. Δικαιούμαι να βγάλω πάσο αν έχω ζητήσει διαγραφή από την προηγούμενη μου σχολή; Έχω επιστρέψει το πάσο στην προηγούμενη σχολή.
αν εχεις νεους κωδικους ναι προχωρα...
βεβαια πρεπει να εχει ολοκληρωθει η εγγραφη πρωτα ,,διοτι η ταυτοτητα χτυπα φοιτητολογιο και ζητα στοιχεια.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
αν εχεις νεους κωδικους ναι προχωρα...
βεβαια πρεπει να εχει ολοκληρωθει η εγγραφη πρωτα ,,διοτι η ταυτοτητα χτυπα φοιτητολογιο και ζητα στοιχεια.
Ναι έχει, στην Πάτρα ήταν καλοί και στείλανε και το αποφοιτήριο στην ώρα του.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,874 μηνύματα.
Ναι έχει, στην Πάτρα ήταν καλοί και στείλανε και το αποφοιτήριο στην ώρα του.
ωραια η πατρα ...αλλα τωρα το εκπα πρεπει να συμπληρωσει την μεριδα σου στο φοιτητολογιο..
βεβαια θα δεις... κανε κινηση στην ταυτοτητα...και αν δεν ειναι συπληρωμενο το φοιτητολογιο θα σου πει ''αγνωστος''
 
Top