Εγγραφές πρωτοετών

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
παρόλα αυτά εμένα επειδή χρειάζομουν τον αριθμό μητρώου για την εστία μου πήραν το όνομά και μου έστειλαν μια βεβαίωση σπουδών 🤷‍♀️ αντε τώρα βγάλε άκρη

τώρα ξεκινάς πανεπιστήμιο ή ήσουν ήδη?
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.

και πήρες βεβαίωση σποδών καλά καλά δεν έγιναν οι εγγραφές?

επίσης για την εστία τι ακριβώς χρειάζεσαι απο τώρα? οι αιτήσεις συνήθως
γίνονται αργότερα μετά τις εγγραφές και με σχετική ανακοίνωση..
 

Foufi

Νεοφερμένος

Η Foufi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
και πήρες βεβαίωση σποδών καλά καλά δεν έγιναν οι εγγραφές?

επίσης για την εστία τι ακριβώς χρειάζεσαι απο τώρα? οι αιτήσεις συνήθως
γίνονται αργότερα μετά τις εγγραφές και με σχετική ανακοίνωση..
Οι αιτήσεις πρωτοετών ξεκίνησαν από 12 μέχρι και 30 Σεπτέμβρη μέσα στα πεδία που πρέπει να συμπληρωθεί είναι και ο αριθμός μητρώου, από τη φοιτητική μέριμνα με παρέπεμψαν στην γραμματεία του τμήματος για να πάρω αριθμό μου εσταλει αυτό 👇και οδηγίες για τον ακαδημαϊκό λογαριασμό
Screenshot_20220919_123301.jpg
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Με e-mail σου έχει έρθει αυτό? :worry:

"Η εγγραφή ισχύει αναδρομικά από 1/9/2022" ??
είχες κάνει εσύ κάποια ενέργεια τότε για να ισχύει αναδρομικά??

οι προ εγγραφές στην πλατφόρμα ξεκίνησαν 1/9/2022 και τελείωσαν 9/9/2022.
ο καθένας μπορεί να έκανε προ εγγραφή οποτεδήποτε σε αυτή την περίοδο.

η κανονική εγγραφή είναι εφόσον σταλούν τα αναγκαία έγγραφα στην σχολή
με τον τρόπο που έχουν υποδείξει.


λέω κάτι λάθος?...
 

Foufi

Νεοφερμένος

Η Foufi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Με e-mail σου έχει έρθει αυτό? :worry:

"Η εγγραφή ισχύει αναδρομικά από 1/9/2022" ??
είχες κάνει εσύ κάποια ενέργεια τότε για να ισχύει αναδρομικά??

οι προ εγγραφές στην πλατφόρμα ξεκίνησαν 1/9/2022 και τελείωσαν 9/9/2022.
ο καθένας μπορεί να έκανε προ εγγραφή οποτεδήποτε σε αυτή την περίοδο.

η κανονική εγγραφή είναι εφόσον σταλούν τα αναγκαία έγγραφα στην σχολή
με τον τρόπο που έχουν υποδείξει.


λέω κάτι λάθος?...
Τι να σου πω δεν ξέρω αυτό μου ήρθε με email
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Τι να σου πω δεν ξέρω αυτό μου ήρθε με email

θες να μας πεις πότε έκανες προ εγγραφή (στο eregister) και πότε έστειλες
τα χαρτιά σου στην σχολή? (ή τα ανεβάσατε σε ανάλογη πλατφόρμα με το eregister
στην σχολή?)
 

Foufi

Νεοφερμένος

Η Foufi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εσύ θες να μας πεις πότε έκανες προ εγγραφή (στο eregister) και πότε έστειλες
τα χαρτιά σου στην σχολή (ή τα ανεβάσατε σε ανάλογη πλατφόρμα με το eregister
στην σχολή?)
Εγγραφή 1/09 και 9/09 τα δικαιολογητικά
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Εγγραφή 1/09 και 9/09 τα δικαιολογητικά

εε..αρα οκ.. 1/9 όσον αφορά την προ εγγραφή

όμως η έγγραφη δεν μπορεί να είναι ολοκληρωμένη εφόσον
ακολουθεί και β φάση.

Το τρέχουν πολύ εκεί που πέρασες..

είσαι ήδη φοιτήτρια! καλές σπουδές! :happy:
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Προσπαθώ τώρα να βγάλω βεβαίωση ότι έχω Α.Μ.Κ.Α, αλλά στο τέλος της αναζήτησης μου γράφει ότι: "Δε βρέθηκε άτομο στο Εθνικό Μητρώο ΑΜΚΑ.", ενώ έχω...Επίσης, στη μαμά μου που δοκίμασα της ζήτησε τον Α.Φ.Μ. και τον Α.Δ.Τ., ενώ σε εμένα ζήτησε τον αριθμό οικογενειακής μερίδας. Πώς αλλιώς θα εκτυπώσω τη βεβαίωση;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,591 μηνύματα.
Προσπαθώ τώρα να βγάλω βεβαίωση ότι έχω Α.Μ.Κ.Α, αλλά στο τέλος της αναζήτησης μου γράφει ότι: "Δε βρέθηκε άτομο στο Εθνικό Μητρώο ΑΜΚΑ.", ενώ έχω...Επίσης, στη μαμά μου που δοκίμασα της ζήτησε τον Α.Φ.Μ. και τον Α.Δ.Τ., ενώ σε εμένα ζήτησε τον αριθμό οικογενειακής μερίδας.
Έχετε κάνει μήπως μεταδημότευση οικογενειακώς κάποια στιγμή; Γιατί κι εγώ το είχα το πρόβλημα και έπρεπε να ανατρέξω στον αριθμό οικογενειακής μερίδας που είχαμε στον προηγούμενο δήμο όπου ήμασταν εγγεγραμμένοι (ενώ έχουμε αλλάξει τον δήμο εδώ και πάνω από δεκαετία)...
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Προσπαθώ τώρα να βγάλω βεβαίωση ότι έχω Α.Μ.Κ.Α, αλλά στο τέλος της αναζήτησης μου γράφει ότι: "Δε βρέθηκε άτομο στο Εθνικό Μητρώο ΑΜΚΑ.", ενώ έχω...Επίσης, στη μαμά μου που δοκίμασα της ζήτησε τον Α.Φ.Μ. και τον Α.Δ.Τ., ενώ σε εμένα ζήτησε τον αριθμό οικογενειακής μερίδας.

τι να σου πώ και εσένα... :/:

και πρόσεξε..πρόκειται για μια πληροφορία που υπάρχει ήδη στην "Αίτηση εγγραφής επιτυχόντων"
η οποία πληροφορία αν δεν μπορούσε να επιβεβαιωθεί..λογικά δεν θα είχες ολοκληρώσει
την προ εγγραφή σου, που επέχει και θέση υπεύθυνης δήλωσης για οτι έχεις γράψει.
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
τι να σου πώ και εσένα... :/:

και πρόσεξε..πρόκειται για μια πληροφορία που υπάρχει ήδη στην "Αίτηση εγγραφής επιτυχόντων"
η οποία πληροφορία αν δεν μπορούσε να επιβεβαιωθεί..λογικά δεν θα είχες ολοκληρώσει
την προ εγγραφή σου, που επέχει και θέση υπεύθυνης δήλωσης για οτι έχεις γράψει.
Ναι, αυτό...Η ηλεκτρονική προ-εγγραφή γράφει ότι έχει γίνει επιτυχώς.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Ναι, αυτό...Η ηλεκτρονική προ-εγγραφή γράφει ότι έχει γίνει επιτυχώς.
πρωτο πραγμα που θα κανεις αυριο το πρωι ειναι να παρεις στα ΚΕΠ τηλεφωνο να το δουν αμεσα και να βοηθησουν
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Έχετε κάνει μήπως μεταδημότευση οικογενειακώς κάποια στιγμή; Γιατί κι εγώ το είχα το πρόβλημα και έπρεπε να ανατρέξω στον αριθμό οικογενειακής μερίδας που είχαμε στον προηγούμενο δήμο όπου ήμασταν εγγεγραμμένοι (ενώ έχουμε αλλάξει τον δήμο εδώ και πάνω από δεκαετία)...
Από όσο θυμάμαι, έχουμε κάνει, αλλά το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης που έβγαλα τώρα αναφέρεται στον δήμο που βρίσκομαι ήδη. Εννοείς να δω τον αριθμό οικογενειακής μερίδας που υπάρχει πριν αλλάξω δήμο;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,591 μηνύματα.
Από όσο θυμάμαι, έχουμε κάνει, αλλά το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης που έβγαλα τώρα αναφέρεται στον δήμο που βρίσκομαι ήδη. Εννοείς να δω τον αριθμό οικογενειακής μερίδας πριν αλλάξω δήμο;
Ναι, πριν αλλάξετε δήμο. Κι εμένα το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης το σωστό λέει, το σύστημα του ΑΜΚΑ έχει θέμα.
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.

DaphnePllus

Νεοφερμένος

Η DaphnePllus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Προσπαθώ τώρα να βγάλω βεβαίωση ότι έχω Α.Μ.Κ.Α, αλλά στο τέλος της αναζήτησης μου γράφει ότι: "Δε βρέθηκε άτομο στο Εθνικό Μητρώο ΑΜΚΑ.", ενώ έχω...Επίσης, στη μαμά μου που δοκίμασα της ζήτησε τον Α.Φ.Μ. και τον Α.Δ.Τ., ενώ σε εμένα ζήτησε τον αριθμό οικογενειακής μερίδας. Πώς αλλιώς θα εκτυπώσω τη βεβαίωση;
Μόλις τσέκαρα αυτό που γράφεις για τον γιο μου και σε πληροφορώ πως κι εδώ το ίδιο!!! Ενώ στην ηλεκτρονική εγγραφή στο ΥΠΑΙΘ δεν υπήρξε πρόβλημα. Θα σε συμβούλευα να επισκεφτείς ένα ΚΕΠ. Εγώ θα τον στείλω, γιατί ίσως απαιτείται επικαιροποίηση κάποιων στοιχείων. Τώρα θα μου πεις η πλατφόρμα των ηλεκτρονικών εγγραφών από πού άντλησε τα στοιχεία οεο??? Και από την άλλη καλούμαστε ν' αποδείξουμε πως δεν είμαστε ελέφαντες δηλώνοντας συνεχώς τα ίδια πράγματα... Τι να πω ,Ελλάς το μεγαλείο σου!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπόν, μετά από λίγο ψάξιμο εντόπισα πως στη δική μας περίπτωση το πρόβλημα ήταν η αλλαγή στον αριθμό οικογενειακής μερίδας που έγινε λόγω συνενώσεων των δήμων (Βλέπε Καλλικράτης). Ευτυχώς είχα παλιό πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και βρήκα τον αριθμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
σημερα το υπουργειο εστειλε email στις σχολες με οδηγιες για τις εγγραφες.
σημαντικα σημεια
-μπορουν να μπουν σε λινκς του υπουργειου να παρουν τις λιστες με τους ηλεκτρονικα γραμμενους
-η διαγραφη απο παλια σχολη ειναι ζητημα γραμματειων
-τους παροτρυνει να δωσουν αμεσα κωδικους γιατι θελει να αρχισει μετεγγραφες
-λογω του οτι οι ηλεκτρονικες εγραφες αρχισαν νωριτερα και μπορει να μην εγιναν αντιληπτες δινει 45 μερες απο 9/9 ωστε να μπορουν να γραφουν χειροκινητα στις γραμματιες.
 

Συνημμένα

  • 2_Συν_Εγκύκλιος-εγγραφών-2022-1.pdf
    821.9 KB · Εμφανίσεις: 46

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Μόλις τσέκαρα αυτό που γράφεις για τον γιο μου και σε πληροφορώ πως κι εδώ το ίδιο!!! Ενώ στην ηλεκτρονική εγγραφή στο ΥΠΑΙΘ δεν υπήρξε πρόβλημα. Θα σε συμβούλευα να επισκεφτείς ένα ΚΕΠ. Εγώ θα τον στείλω, γιατί ίσως απαιτείται επικαιροποίηση κάποιων στοιχείων. Τώρα θα μου πεις η πλατφόρμα των ηλεκτρονικών εγγραφών από πού άντλησε τα στοιχεία οεο??? Και από την άλλη καλούμαστε ν' αποδείξουμε πως δεν είμαστε ελέφαντες δηλώνοντας συνεχώς τα ίδια πράγματα... Τι να πω ,Ελλάς το μεγαλείο σου!!!

Λοιπόν, μετά από λίγο ψάξιμο εντόπισα πως στη δική μας περίπτωση το πρόβλημα ήταν η αλλαγή στον αριθμό οικογενειακής μερίδας που έγινε λόγω συνενώσεων των δήμων (Βλέπε Καλλικράτης). Ευτυχώς είχα παλιό πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και βρήκα τον αριθμό.
Μόλις γύρισα από το ΚΕΠ και έβγαλα τη βεβαίωση ΑΜΚΑ.
Δεν ξέρω τι έφταιγε πριν και δε μπορούσα εγώ να τη βγάλω, γιατί δε μου είπαν κάτι...Φαντάζομαι ότι το ίδιο πρόβλημα θα προέκυψε κι σε εμένα, αλλά, ούτως ή άλλως, δε θα μπορούσα να βρω κάποιο παλαιότερο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης. Τέλος καλό, όλα καλά, όμως!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top