Εγγραφές πρωτοετών

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Και φέτος η Vodafone τα φτιάχνει?
Εμάς πέρσι τα ρύθμιζε η vodafone, έκανες την αίτηση, εγκρινόταν από την γραμματεία της σχολής και όταν έφτανε στο τοπικό υποκατάστημα σου έστελναν sms να πας να το παραλάβεις.
Εγώ περίμενα 2 εβδομάδες και sms πουθενά, πετάγομαι στο κατάστημα να ρωτήσω και ο φάκελος είχε μια βδομάδα που άραζε στο ντουλάπι. Υπέγραψα το χαρτί παραλαβής και στο πεντάλεπτο έρχονται 2 sms back-to-back:
Ότι το πάσο έφτασε στο υποκατάστημα και ότι το παρέλαβα.

Αν και φέτος η διαδικασία είναι η ίδια και έχει καιρό που κάνατε την αίτηση, χτυπήστε ένα τηλέφωνο στο υποκατάστημα που δηλώσατε ως σημείο παραλαβής ή πηγαίνετε μια βόλτα να ρωτήσετε.
Για την παραλαβή χρειάζεται επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Δεν πρέπει να κάνουμε πρώτα εγγραφή για να κάνουμε αίτηση για πάσο? Αυτή την αίτηση που την κάνουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Εδώ, https://academicid.minedu.gov.gr/, αλλά πρέπει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας στο εκάστοτε Τμήμα και να πάρετε κωδικούς για την Ηλεκτρονική Γραμματεία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odysseaspan

Νεοφερμένος

Ο odysseaspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Εγγραφή πρώτα και μετά στην Vodafone (τουλάχιστον πέρσι αυτό γινόταν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Γίνεται να κάνω την ηλεκτρονική προεγγραφή και εγγραφή στη σχολή που πέρασα φέτος χωρίς να έχω διαγραφεί από την προηγούμενη σχολή μου ή είναι παράτυπο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Είναι παράτυπο, αφού σε βάζουν να υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είσαι γραμμένος σε κάποια σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αν θελω να κανω στην σχολη εγραφη και οχι ηλεκτρονικα δεν γινεται? και αν ναι και εκει χρειαζονται των κωδικο που ζηταει και στην ηλεκτρονικη εγραφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Είναι παράτυπο, αφού σε βάζουν να υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είσαι γραμμένος σε κάποια σχολή.

Δηλαδή αν εγώ ολοκληρώσω σήμερα την ηλεκτρονική εγγραφή αλλά κάνω την διαγραφή από την σχολή που φοίτησα αργότερα,τι συμβαίνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Δηλαδή αν εγώ ολοκληρώσω σήμερα την ηλεκτρονική εγγραφή αλλά κάνω την διαγραφή από την σχολή που φοίτησα αργότερα,τι συμβαίνει?
Απλως η νεα σχολη θα σου ζητησει το αποιφητηριο(εγγραφο που δηλωνει οτι εχεις διαγραφει απο την προηγουμενη σχολη).Πηγαινε το συντομοτερο να διαγραφτεις απο την παλια σχολη και ολα καλα.:P
Απο οτι μου ειπαν στην γραμματεια κωδικους παιζει να μας δωσουν μετα τις 22 Σεπτεμβριου που θα ερθει και η λιστα με τα ονοματα των εισακτεων.Αρα τοτε θα κανουμε αιτησεις για το πασο.Περσι και γω απο την vodafone το παρελαβα και μου ειχε σταλει και sms και mail.Θυμαμαι μαλιστα ειχα στειλει την μητερα μου να το παρει και εψαχναν να το βρουν μια ωρα.Παντα επεισοδιο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LKalN

Νεοφερμένος

Η LKalN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά ξέρετε αν δίνεται η επιλογή στο σάιτ του υπουργείου να αποθηκευσω απλά την αίτηση προεγγραφης χωρίς εκτύπωση;
Το ρωτάω αυτό αφού δεν έχω εκτυπωτή και σκεφτόμουν να περναγα την αίτηση σε κάποιο στικακι και να την εκτυπωνα σε κάποιο φωτοτυπαδικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Παιδιά ξέρετε αν δίνεται η επιλογή στο σάιτ του υπουργείου να αποθηκευσω απλά την αίτηση προεγγραφης χωρίς εκτύπωση;
Το ρωτάω αυτό αφού δεν έχω εκτυπωτή και σκεφτόμουν να περναγα την αίτηση σε κάποιο στικακι και να την εκτυπωνα σε κάποιο φωτοτυπαδικο.

Όταν ανοιγει αυτοματα η αιτηση προεγγραφης εφοσον πατησεις οριστικη υποβολη, σου βγαζει ειδικο κουμπακι ( κατω δεξια θαρρω) για να κατεβαζεις το pdf. Εγω ετσι εκανα και αυριο θα παω να το εκτυπωσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LKalN

Νεοφερμένος

Η LKalN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,056 μηνύματα.
O tempora o mores !!!

Μέχρι πέρυσι ήταν αλλιώς οι εγγραφές. Κατέβαινες από το λεωφορείο ή το μετρό, κρατώντας τα χαρτιά σου στη ζελατίνα. Μέσα σε 2 nanosecond σε πλησίαζε κάποιος/κάποια του ίδιου συνήθως φύλου με σένα . "Συνάδελφε/ισσα, ποια σχολή είσαι;". Σαν καλό ψαράκι του έλεγες. Έκανε μια κλήση με το κινητό του και σε χρόνο dt ερχόταν ο ...αρμόδιος. "Γεια σου συνάδελφε/ισσα. Είμαι κι εγώ στην ίδια σχολή 3ο έτος. Πάμε να σε βοηθήσω στην εγγραφή σου". Σε οδηγούσε στη γραμματεία, ενώ σου έλεγε κάποια γενικά πράγματα για τη σχολή, τα οποία ήθελες να ακούσεις. Φθάνατε, είχε έτοιμα τα έντυπα αιτήσεων και σου τα συμπλήρωνε, έλεγχε τα χαρτιά σου και περίμενε μαζί σου στην ουρά. Αν τολμούσε να σε πλησιάσει "άλλος", τον έδιωχνε με το βλέμμα "εγώ τον είδα πρώτος - είναι δικός μου". Μόλις τελείωνε η διαδικασία, εντελώς τυχαία συναντούσατε κι άλλους πρωτοετείς με τους "συνοδούς" τους. "Παιδιά, πάμε όλοι μαζί για καφέ;". Στον καφέ είχατε την ευκαιρία να ρωτήσετε τις τόσες απορίες σας για τη σχολή. Φυσικά ακολουθούσε η ανταλλαγή αριθμών κινητού. Σας έδιναν ίσως και διακριτικά φυλλάδια σχετικά με τη σχολή. Δε χρειαζόταν να περιμένετε πολύ. Την επόμενη μέρα το πολύ, δεχόσασταν τηλεφώνημα. "Θα είμαστε αρκετοί φοιτητές της σχολής στο τάδε μέρος, έρχεσαι;".

Είμαι περίεργος, τώρα με το νέο σύστημα εγγραφής, τι τρόπο θα σκαρφιστούν οι "παραταξιακοί" για να προσεγγίσουν τους πρωτοετείς.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Ναι, μπορείς να πας ο ίδιος.

Α ωραια, αυτο θα κανω, ευχαριστώ :):)

Φέτος δε δίνω κινητό σε κανέναν! Πέρυσι μου είχαν πρήξει τα ουμπαλα να γίνουμε "φίλοι" και να πιούμε καφέ για να "συζητήσουμε τα της σχολής". Μακριά απο παραταξιακούς ! Κι απ ο,τι θυμάμαι έχει ουκ ολίγους στη φιλοσοφική. :worry::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Φέτος δε δίνω κινητό σε κανέναν! Πέρυσι μου είχαν πρήξει τα ουμπαλα να γίνουμε "φίλοι" και να πιούμε καφέ για να "συζητήσουμε τα της σχολής". Μακριά απο παραταξιακούς ! Κι απ ο,τι θυμάμαι έχει ουκ ολίγους στη φιλοσοφική. :worry::/:
Πόσο σε καταλαβαίνω! Την πρώτη φορά που πέρασα ιατρικά εργαστήρια είχα δώσει εκεί το κινητό μου και όταν ήταν οι εκλογές με είχαν πάρει 4 φορές τηλέφωνο για να με πουν να πάω να ψηφίσω. Δηλαδή έλεος. Και τώρα που είμαι σε άλλη σχολή πήγα με έναν φίλο μου να γραφτώ που ήξερε τα κατατόπια αλλά και μόνη μου να πήγαινα θα προτιμούσα να ψάχνω την γραματεία έτσι παρά να με γίνει τσιμπούρι κανένας παραταξιακός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Είμαι περίεργος, τώρα με το νέο σύστημα εγγραφής, τι τρόπο θα σκαρφιστούν οι "παραταξιακοί" για να προσεγγίσουν τους πρωτοετείς.
Σιγά το δύσκολο.
Στην υποδοχή των πρωτοετών. Εγώ θα τα λέω όλα; :P
Αυτή δεν έχει πολλές πιθανότητες να "αυτοματο"ποιηθεί στο άμεσο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Παιδια στη γραμματεια της σχολης που περασαμε ποτε πρεπει να παμε μετα τις 22?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σιγά το δύσκολο.
Στην υποδοχή των πρωτοετών. Εγώ θα τα λέω όλα; :P
Αυτή δεν έχει πολλές πιθανότητες να "αυτοματο"ποιηθεί στο άμεσο μέλλον.
Να μη ξεχάσουμε τα πάρτυ που κάνουν οι παρατάξεις για τους πρωτοετείς. Ειδικά όταν είχε κάνει η ΔΑΠ όποτε έμπαινα στο κτήριο της σχολής ήταν όλο μπλε. :hehe: Μέχρι και στα κάγγελα έβαζαν αφίσες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Είμαι περίεργος, τώρα με το νέο σύστημα εγγραφής, τι τρόπο θα σκαρφιστούν οι "παραταξιακοί" για να προσεγγίσουν τους πρωτοετείς.


Μα και τώρα δεν είναι τελείως ηλεκτρονικά η εγγραφή, λίγα στοιχεία δίνουμε ηλεκτρονικά, είναι αρκετά δικαιολογητικά που πρέπει να τα πάμε οι ίδιοι στη γραμματεία της σχολής μέχρι τις 22 Σεπτεμβρίου. Υποθέτω εκεί θα είναι και θα μας περιμένουν :P Θα μάθω σε λίγες μέρες που θα πάω και θα σας πω, μπορεί και αύριο :D

Αν δεχτείς να πας μαζί τους για καφέ ποιο είναι το χειρότερο πράγμα που μπορεί να συμβεί? Αν και με παρατάξεις κτλ. δεν έχω καμία διάθεση να ασχοληθώ, δεν είναι μια ευκαιρία να μάθεις μερικά πράγματα για τη σχολή σου από μεγαλύτερους και πιθανόν καμία γνωριμία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Πόσο σε καταλαβαίνω! Την πρώτη φορά που πέρασα ιατρικά εργαστήρια είχα δώσει εκεί το κινητό μου και όταν ήταν οι εκλογές με είχαν πάρει 4 φορές τηλέφωνο για να με πουν να πάω να ψηφίσω. Δηλαδή έλεος. Και τώρα που είμαι σε άλλη σχολή πήγα με έναν φίλο μου να γραφτώ που ήξερε τα κατατόπια αλλά και μόνη μου να πήγαινα θα προτιμούσα να ψάχνω την γραματεία έτσι παρά να με γίνει τσιμπούρι κανένας παραταξιακός.

Κι εγω με φίλη μου θα παω. Ε σιγά μη δείχνω πάλι ψαρωμενη, με το που πάει να με πλησιάσει θα ρίχνω το βλέμμα τίγρης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top