Εγγραφές πρωτοετών

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ευχαριστω παιδια..Πηρα τηλ. και μου ειπε έγχρωμες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia93

Νεοφερμένος

Η Vassia93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
https://www.minedu.gov.gr/grafeio-ty...-me-tis-eggrafes-se-panepistimia-kai-tei.html

Εδώ τα έχει όλα όσα χρειαζόμαστε... Ερωτήσεις όμως.....

1. -Υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι δεν είναι εγγεγραμμένοι σε άλλη σχολή ή τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα.... (Από πού θα πάρουμε τη συγκεκριμένη υπ.δήλωση??? )


2. -Τίτλο απόλυσης: απολυτήριο ή πτυχίο ή αποδεικτικό του σχολείου αποφοίτησης ή νομίμως κυρωμένο αντίγραφο ή φωτοαντίγραφο των τίτλων αυτών.


-Εκτός των παραπάνω, και μόνο όσοι πέτυχαν από το Γενικό Λύκειο και ΕΠΑΛ - ΟΜΑΔΑ Β΄ (90% και 10%) υποβάλλουν και νομίμως κυρωμένο αντίγραφο ή φωτοαντίγραφο της βεβαίωσης πρόσβασης.

(Είναι ήδη επικυρωμένα τα συγκεκριμένα έγγραφα από τη στιγμή που τα πήραμε , η πρέπει να τα επικυρώσουμε εμείς κάπου με κάποιο τροπο??
Έχω και το απολυτήριο και τη βεβαίωση πρόσβασης όπως μου τα έδωσαν απ το σχολείο με την αποφοίτηση... Αν τα βγάλω μια φωτοτυπία είναι οκ?? στη βεβαίωση μάλιστα έχουμε ήδη κ φωτοτυπία αν δεν κάνω λάθος....)

3. Με τις σχολές υπο κατάληψη τι θα κάνουμε?? Πώς θα μάθουμε τις ημερομηνίες που μπορούμε να πάμε για εγγραφή???:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheBattleOfEvermore

Νεοφερμένος

Η Dirty Eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Από την εγκύκλιο εγγραφών:

(1)-Αίτηση για εγγραφή.
(2)-Τίτλος απόλυσης: απολυτήριο ή πτυχίο ή αποδεικτικό του σχολείου αποφοίτησης ή νομίμως κυρωμένο αντίγραφο ή φωτοαντίγραφο των τίτλων αυτών.
(3)-Υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι δεν είναι εγγεγραμμένοι σε άλλη σχολή ή τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα.
(4)-Έξι (6) φωτογραφίες τύπου αστυνομικής ταυτότητας.
(5)- Εκτός των παραπάνω, και μόνο όσοι πέτυχαν από το Γενικό Λύκειο και ΕΠΑΛ - ΟΜΑΔΑ Β΄ (90% και 10%) υποβάλλουν και νομίμως κυρωμένο αντίγραφο ή φωτοαντίγραφο της βεβαίωσης πρόσβασης (ΔΕΝ ΚΑΤΑΤΙΘΕΤΑΙ ΠΟΤΕ Η ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ).

1.Κατανοητό.
2. Κατανοητό.
3.Την υπεύθυνη δήλωση από που την ζητάμε;
4. Κατανοητό.
5. Όταν λέει βεβαίωση, εννοεί αυτήν που πήραμε όταν βγήκαν τα αποτελέσματα και γράφει απλώς τον βαθμό πρόσβασης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 276 μηνύματα.
https://www.minedu.gov.gr/grafeio-ty...-me-tis-eggrafes-se-panepistimia-kai-tei.html

Εδώ τα έχει όλα όσα χρειαζόμαστε... Ερωτήσεις όμως.....

1. -Υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι δεν είναι εγγεγραμμένοι σε άλλη σχολή ή τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα.... (Από πού θα πάρουμε τη συγκεκριμένη υπ.δήλωση??? )


2. -Τίτλο απόλυσης: απολυτήριο ή πτυχίο ή αποδεικτικό του σχολείου αποφοίτησης ή νομίμως κυρωμένο αντίγραφο ή φωτοαντίγραφο των τίτλων αυτών.


-Εκτός των παραπάνω, και μόνο όσοι πέτυχαν από το Γενικό Λύκειο και ΕΠΑΛ - ΟΜΑΔΑ Β΄ (90% και 10%) υποβάλλουν και νομίμως κυρωμένο αντίγραφο ή φωτοαντίγραφο της βεβαίωσης πρόσβασης.

(Είναι ήδη επικυρωμένα τα συγκεκριμένα έγγραφα από τη στιγμή που τα πήραμε , η πρέπει να τα επικυρώσουμε εμείς κάπου με κάποιο τροπο??
Έχω και το απολυτήριο και τη βεβαίωση πρόσβασης όπως μου τα έδωσαν απ το σχολείο με την αποφοίτηση... Αν τα βγάλω μια φωτοτυπία είναι οκ?? στη βεβαίωση μάλιστα έχουμε ήδη κ φωτοτυπία αν δεν κάνω λάθος....)

3. Με τις σχολές υπο κατάληψη τι θα κάνουμε?? Πώς θα μάθουμε τις ημερομηνίες που μπορούμε να πάμε για εγγραφή???:/:

λοιπόν:

1. Από την γραμματεία της σχολής θα την πάρεις.

2. ΠΟΤΕ δεν δίνεις το πρωτότυπο απολυτήριό σου, σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. Αν δεν σου δώσαν επικυρωμένα αντιγραφα απ το σχολείο σου, τότε πρέπει να τα βγάλεις μια φωτοτυπία και να πας σε ένα ΚΕΠ, ΜΑΖΙ με τα πρωτότυπα χαρτιά για να τα επικυρώσεις.

3. Τίποτα δεν κανουμε! περιμένουμε να ανοίξουν! το πιο πιθανό είναι αν δεν ανοίξουν να δοθεί παράταση από το υπουργείο για τις εγγραφές.

αυτά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia93

Νεοφερμένος

Η Vassia93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
λοιπόν:

1. Από την γραμματεία της σχολής θα την πάρεις.

2. ΠΟΤΕ δεν δίνεις το πρωτότυπο απολυτήριό σου, σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. Αν δεν σου δώσαν επικυρωμένα αντιγραφα απ το σχολείο σου, τότε πρέπει να τα βγάλεις μια φωτοτυπία και να πας σε ένα ΚΕΠ, ΜΑΖΙ με τα πρωτότυπα χαρτιά για να τα επικυρώσεις.

3. Τίποτα δεν κανουμε! περιμένουμε να ανοίξουν! το πιο πιθανό είναι αν δεν ανοίξουν να δοθεί παράταση από το υπουργείο για τις εγγραφές.

αυτά! :)





Σε υπερευχαριστώ!!!!!!!!! :)))))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Τίποτααααααααα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia93

Νεοφερμένος

Η Vassia93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Από την εγκύκλιο εγγραφών:

(1)-Αίτηση για εγγραφή.
(2)-Τίτλος απόλυσης: απολυτήριο ή πτυχίο ή αποδεικτικό του σχολείου αποφοίτησης ή νομίμως κυρωμένο αντίγραφο ή φωτοαντίγραφο των τίτλων αυτών.
(3)-Υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι δεν είναι εγγεγραμμένοι σε άλλη σχολή ή τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα.
(4)-Έξι (6) φωτογραφίες τύπου αστυνομικής ταυτότητας.
(5)- Εκτός των παραπάνω, και μόνο όσοι πέτυχαν από το Γενικό Λύκειο και ΕΠΑΛ - ΟΜΑΔΑ Β΄ (90% και 10%) υποβάλλουν και νομίμως κυρωμένο αντίγραφο ή φωτοαντίγραφο της βεβαίωσης πρόσβασης (ΔΕΝ ΚΑΤΑΤΙΘΕΤΑΙ ΠΟΤΕ Η ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ).

1.Κατανοητό.
2. Κατανοητό.
3.Την υπεύθυνη δήλωση από που την ζητάμε;
4. Κατανοητό.
5. Όταν λέει βεβαίωση, εννοεί αυτήν που πήραμε όταν βγήκαν τα αποτελέσματα και γράφει απλώς τον βαθμό πρόσβασης;



3. Από τη γραμματεία της σχολής μας...
5. Νομίζω ναι... Έχω την αίσθηση μάλιστα οτι πάνω γράφει 'βεβαίωση πρόσβασης'...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheBattleOfEvermore

Νεοφερμένος

Η Dirty Eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
Πήρα τηλέφωνα και στην γραμματεία και στο σχολείο και είναι έτσι όπως τα λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Πέρασα από την σχολή σήμερα να δω τι ώρες είναι οι εγγραφές του τμήματος μου.
Είχα μαζί μου μια φωτοτυπία του απολυτηρίου και της βεβαίωση πρόσβασης που είχα πάρει από το σχολείο για να επικυρώσω αργότερα.

Εντελώς τυχαία οι εγγραφές αρχίζανε στις 12 και εγώ είχα φτάσει 12:05.

Δεν είχε καθόλου κόσμο στην γραμματεία και αφού έδιωξα τους ευγενικούς κυρίους με τα μούσια που ήταν πρόθυμοι να με βοηθήσουν για να με γράψουν στην λέσχη τους μίλησα με κάποιον κύριο στην γραμματεία.

Με ρώτησε πως με λένε.
Του είπα.
Με κοίταξε κάπως περίεργα και μου λέει έχεις καμιά σχέση με το τάδε χωρίο;
Λέω ναι.
Και άρχισε να μου μιλάει με λεπτομέρειες για όλους μου τους συγγενείς.
Μου λέει πέρνα μέσα.
Του δίνω τις φωτοτυπίες που έχω (δεν ήταν επικυρωμένες) έβαλε κάτι σφραγίδες και στις δύο του έδωσα και τις φωτογραφίες που είχα βγάλει νωρίτερα.
Αφού συμπλήρωσα κάτι χαρτιά μου λέει έτοιμος είσαι πάρε και αυτόν τον οδηγό σπουδών και δώσε χαιρετίσματα στους γονείς σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia93

Νεοφερμένος

Η Vassia93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
τίποταααα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Πέρασα από την σχολή σήμερα να δω τι ώρες είναι οι εγγραφές του τμήματος μου.
Είχα μαζί μου μια φωτοτυπία του απολυτηρίου και της βεβαίωση πρόσβασης που είχα πάρει από το σχολείο για να επικυρώσω αργότερα.

Εντελώς τυχαία οι εγγραφές αρχίζανε στις 12 και εγώ είχα φτάσει 12:05.

Δεν είχε καθόλου κόσμο στην γραμματεία και αφού έδιωξα τους ευγενικούς κυρίους με τα μούσια που ήταν πρόθυμοι να με βοηθήσουν για να με γράψουν στην λέσχη τους μίλησα με κάποιον κύριο στην γραμματεία.

Με ρώτησε πως με λένε.
Του είπα.
Με κοίταξε κάπως περίεργα και μου λέει έχεις καμιά σχέση με το τάδε χωρίο;
Λέω ναι.
Και άρχισε να μου μιλάει με λεπτομέρειες για όλους μου τους συγγενείς.
Μου λέει πέρνα μέσα.
Του δίνω τις φωτοτυπίες που έχω (δεν ήταν επικυρωμένες) έβαλε κάτι σφραγίδες και στις δύο του έδωσα και τις φωτογραφίες που είχα βγάλει νωρίτερα.
Αφού συμπλήρωσα κάτι χαρτιά μου λέει έτοιμος είσαι πάρε και αυτόν τον οδηγό σπουδών και δώσε χαιρετίσματα στους γονείς σου.

Φίλε είσαι αρκετά ... φάρδος... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Εμάς οδηγό σπουδών δε μας έδωσαν...


Οι σχολές που είναι υπο κατάληψη νομίζω πως αφήνουν τις γραμματείες ανοιχτές για εγγραφές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Εμάς οδηγό σπουδών δε μας έδωσαν...


Οι σχολές που είναι υπο κατάληψη νομίζω πως αφήνουν τις γραμματείες ανοιχτές για εγγραφές...

σε πολλες ναι γινεται αυτο:)

παιδια καλη εγγρεφη καλη σταδιοδρομια καλο φοιτητιλικι και καλο κουραγιο σε αυτους τους δυσκολους καιρους:D;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
την εκανα και γω! ειχε πλακα! :P


και παρεμπιπτόντως ΤΕΡΆΣΤΙΟ ειναι το πανεπιστήμιο! :vroum:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Εμάς οδηγό σπουδών δε μας έδωσαν...


Οι σχολές που είναι υπο κατάληψη νομίζω πως αφήνουν τις γραμματείες ανοιχτές για εγγραφές...

Η δική μου σχολή είχε κατάληψη αλλά η εγγραφές γινόταν κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
δεν χρειάζεται να περιμένει κανένας να ανοίξει η σχολή για να γραφτείετ

υπο κατάληψη ή οχι , οι εγγραφές γίνονται κανονικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekwar?

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Αγιά (Λάρισα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδια εγω εβγαλα φωτογραφιες διαβατηριου εγχρωμες. λετε θα τις δεχτουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
δεν χρειάζεται να περιμένει κανένας να ανοίξει η σχολή για να γραφτείετ

υπο κατάληψη ή οχι , οι εγγραφές γίνονται κανονικά

δεν νομιζω πως ισχυει για ολες τις σχολες αυτο που λες.. στο τει θεσνικης οι εγγραφες ξεκινανε στις 19 λογω καταληψης..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Λεω πως ναι..Εγω πηρα στη σχολη μου και οταν τους ρωτησα τα περι φωτο μου ειπε οτι αν δεν εχω ας φερω μεγαλες και θα τις κοψουν αυτοι, θα τις φτιαξουν :D
Παρε τηλ. και ρωτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Και η δασολογία ΑΠΘ έχει κατάληψη αλλά εγγραφές καν ονικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top