Εγγραφές πρωτοετών

greenlander

Νεοφερμένος

Ο greenlander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγω πάντως π έκανα 10% πήρα την παλιά γραμματεία κ μ είπαν να τους στείλω μια υπεύθυνη δήλωση π να λέει οτι θέλω να διαγραφω μαζι με αντίγραφο ταυτότητας κ μ έστειλαν μετά το αποφοιτηριο...αλλα πιστεύω δεν χρειαζόταν να το κάνω γτ στις οδηγίες του υπουργείου λέει πως γίνονται αυτόματα οι διαδικασίες μέσω των σχολών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristinaG97

Νεοφερμένος

Η ChristinaG97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σου!! Κοίταξε να δεις... Κι εγω σε τέτοια κατάσταση ήμουν. Αλλα μου έλεγε η γραμματεία της πρώτης μου σχολής και άλλα η γραμματεία της καινούργιας. Στην αρχή παρέδωσα πασο στην παλιά σχολή χωρις να κανω απο εκει διαγραφή γτ περίμενα σχετική ανακοίνωση στην καινούρια μου σχολή για να δω τι θα μου ζητήσουν. Χθες η καινούρια σχολή μου έβγαλε ανακοίνωση στο σάιτ της ότι τελικά πρεπει να περάσω απο εκει τις επόμενες μέρες με ταυτότητα κτλ αλλα και με τη βεβαίωση διαγραφής απο την πρώτη σχολή. Σου συνιστώ να μπεις στο σάιτ της σχολής σου και εάν δεν εχει αναρτηθεί τίποτα σχετικό αυριο να πάρεις τηλέφωνο να σου δώσουν οδηγίες. Λογικά ειμαι ενημερωμένες πλέον γτ τελείωσε η προθεσμία ηλεκτρονικών εγγραφών. Απλώς να ξερεις ότι η καθε σχολή είναι διαφορετική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Κατάλαβα παντως καθως διαβασα και τα μηνυματα του Chris πιστεύω πως ειμαι καλυμμένος. Η δικια μου σχολή πάντως δεν εχει βγαλει καμια ανακοινωση. Αλλα τώρα να μου πούν οτι τελειωσε η διορία των ηλεκτρονικών διαγραφών και δεν μπορώ να παρω βεβαιωση διαγραφης το βλέπω κάπως δυσκολο εως απιθανο. Απλώς με εχει πιασει ενα αγχος διοτί με αυτό το χαος οπου αλλα ελεγε η καθε γραμματεια αλλα και το υπουργειο εγώ πιστεψα οτι με την ηλεκτρονική διαγραφη θα ακολουθήσουν αυτόματες διαδικασίες και δεν θα χρειαστεί να παρω τηλεφωνο την γραμματεια και τελος παντων τωρα νιωθω καπως χαζος που δεν το εκανα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδιά, απλά μην αγχώνεστε.
Όλα θα γίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Κατάλαβα παντως καθως διαβασα και τα μηνυματα του Chris πιστεύω πως ειμαι καλυμμένος. Η δικια μου σχολή πάντως δεν εχει βγαλει καμια ανακοινωση. Αλλα τώρα να μου πούν οτι τελειωσε η διορία των ηλεκτρονικών διαγραφών και δεν μπορώ να παρω βεβαιωση διαγραφης το βλέπω κάπως δυσκολο εως απιθανο. Απλώς με εχει πιασει ενα αγχος διοτί με αυτό το χαος οπου αλλα ελεγε η καθε γραμματεια αλλα και το υπουργειο εγώ πιστεψα οτι με την ηλεκτρονική διαγραφη θα ακολουθήσουν αυτόματες διαδικασίες και δεν θα χρειαστεί να παρω τηλεφωνο την γραμματεια και τελος παντων τωρα νιωθω καπως χαζος που δεν το εκανα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Φίλε μου , το υπουργείο και οι σχολές ειναι δυο αντίπαλα στρατόπεδα , εγω οταν πήρα τηλ στη γραμματεία να ρωτήσω αν πρπ να περασω για να κανω διαγραφή τους είπα οτι κανόνικα σύμφωνα με το υπουργείο πρπ να γινεται ηλεκτρονικά , ε οταν της το είπα αυτο μονο που δε μεδειρε
Εντομετξυ ειμαι τωρα εγκλωβισμένος στη πόλη που πέρασα καθώς χωρίς τη βεβαίωση εγγραφής τα έξοδα για το πήγαινε έλα ειναι πολλά , ελπίζω να βγει αυριο καμία ανακοίνωση να μπορω να επιστρέψω ηρακλειο έστω κ για λιγο , αχ μου εχει λείψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Φίλε μου , το υπουργείο και οι σχολές ειναι δυο αντίπαλα στρατόπεδα , εγω οταν πήρα τηλ στη γραμματεία να ρωτήσω αν πρπ να περασω για να κανω διαγραφή τους είπα οτι κανόνικα σύμφωνα με το υπουργείο πρπ να γινεται ηλεκτρονικά , ε οταν της το είπα αυτο μονο που δε μεδειρε

Δηλαδή πιστευεις οτι μπορεί να υπάρξει προβλημα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Δηλαδή πιστευεις οτι μπορεί να υπάρξει προβλημα; :worry:

Θα σ πω γιατι οι διαγραφές κατα την άποψη μου πρπ οπωσδήποτε να γίνονται στη σχολη : φυσικά για να παραδώσεις το πάςο κατευθείαν κ οχι να το κρατάς ενα χρονο ,γτ αν σ δώσουν τη βεβαίωση σιγα μη το επιστρέψεις μετα , επίσης πρπ να μαζέψεις κατι χαρτιά στη σχολη μεσα που θα λένε οτι δεν εχει σίτιση ούτε στέγης ούτε βιβλιάριο ασθενή φοιτητικό ούτε εχεις βιβλία της σχολής στη κατοχή σου ......ολα αυτά οπως καλαβαινεις ειναι πολλά και συνεπώς θεωρώ πιο σωστό να γινεται η διαδικασία αυτη μεσα στη παλιά σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ναι δεν διαφωνώ να παω και στη σχολή αλλα αυτη τη στιγμή το ζητημα μου ειναι ζητημα χρονου. Εχουν τελειωσει οι προθεσμίες για την ολοκληρωση των ηλεκτρονικών εγγραφων/διαγραφων. Αυτό συνεπώς σημαίνει οτι εφοσον ειναι απαραίτητη η διαγραφη μου αυτοπροσώπως εχω χασει την προθεσμία ή μπορω να παω και μεσα στις επομενες μερες και να παρω μια βεβαιωση πριν εγγραφω στο καινουριο μου τμημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ναι δεν διαφωνώ να παω και στη σχολή αλλα αυτη τη στιγμή το ζητημα μου ειναι ζητημα χρονου. Εχουν τελειωσει οι προθεσμίες για την ολοκληρωση των ηλεκτρονικών εγγραφων/διαγραφων. Αυτό συνεπώς σημαίνει οτι εφοσον ειναι απαραίτητη η διαγραφη μου αυτοπροσώπως εχω χασει την προθεσμία ή μπορω να παω και μεσα στις επομενες μερες και να παρω μια βεβαιωση πριν εγγραφω στο καινουριο μου τμημα;

Τις διαγραφές ρε φίλε τις κανεις οποτε γουστάρεις , πίστεψε με θα σε διαγράψουν με χαρα , αν μπορούσαν θα διέγραφαν και αυτούς που δε το ζητούν,δεν υπάρχει καμία προσθεσμία για τις διαγραφές με λίγα λόγια , εγω έκανα τη βλακεία κ βιαστικα να παραδώσω το πάσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδιά, νομίζω μπλέκετε δίχως λόγο τα μπούτια σας και αγχώνεστε τζάμπα. (Όπως και κάποιες γραμματείες)

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγραφή σας:

Α) είτε στην αίτηση εγγραφής αναγράφει κάτι διαφορετικό από την αστυνομική ταυτότητα
Β) είτε επειδή κάνατε την αίτηση διαγραφής ηλεκτρονικά

Εσείς ουσιαστικά δηλώσατε υπεύθυνα ότι θέλετε να διαγραφειτε απο την προηγούμενη σχολή σας όποτε θα διαγραφειτε κανονικά.

Γενικα, Οι γραμματείες το μόνο που θα χρειαστούν είναι ένα επικυρωμενο φωτοαντιγραφο της αστυνομικής ταυτότητας η/και βεβαίωση αμκα και κάποιες φωτογραφίες για τις ακαδημαϊκές υπηρεσίες και όχι για την εγγραφή σας.

Η διαγραφή η/και η εγγραφή έχουν γίνει επιτυχώς.

ΥΓ. Έτσι και αλλιώς θα πρέπει συνάμα με την διαγραφή να παραδωθεί το πάσο αλλά μένει να δούμε ποια θα είναι η διαδικασία που θα ακολουθηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristinaG97

Νεοφερμένος

Η ChristinaG97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά, νομίζω μπλέκετε δίχως λόγο τα μπούτια σας και αγχώνεστε τζάμπα. (Όπως και κάποιες γραμματείες)

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγραφή σας:

Α) είτε στην αίτηση εγγραφής αναγράφει κάτι διαφορετικό από την αστυνομική ταυτότητα
Β) είτε επειδή κάνατε την αίτηση διαγραφής ηλεκτρονικά

Εσείς ουσιαστικά δηλώσατε υπεύθυνα ότι θέλετε να διαγραφειτε απο την προηγούμενη σχολή σας όποτε θα διαγραφειτε κανονικά.

Γενικα, Οι γραμματείες το μόνο που θα χρειαστούν είναι ένα επικυρωμενο φωτοαντιγραφο της αστυνομικής ταυτότητας η/και βεβαίωση αμκα και κάποιες φωτογραφίες για τις ακαδημαϊκές υπηρεσίες και όχι για την εγγραφή σας.

Η διαγραφή η/και η εγγραφή έχουν γίνει επιτυχώς.

ΥΓ. Έτσι και αλλιώς θα πρέπει συνάμα με την διαγραφή να παραδωθεί το πάσο αλλά μένει να δούμε ποια θα είναι η διαδικασία που θα ακολουθηθεί.

Βεβαίωση ΑΜΚΑ παίρνουμε από τα ΚΕΠ;;
Και όταν λες επικυρωμένο αντίγραφο ταυτότητας; Απλή φωτοτυπία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Βεβαίωση ΑΜΚΑ παίρνουμε από τα ΚΕΠ;;
Και όταν λες επικυρωμένο αντίγραφο ταυτότητας; Απλή φωτοτυπία;

Α) Ναι
Β) Και στα κεπ μπορεις με μια φωτοτυπία και τη ταυτότητα σου να επαληθευτεί το γνήσιο της υπογραφής σου. Βάζεις ουσιαστικά την υπογραφή σου πάνω, ελέγχει τα στοιχεία της ταυτότητας σου με τη φωτοτυπία και βάζει μια σφραγίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greenlander

Νεοφερμένος

Ο greenlander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εμενα πάντως το αποφοιτηριο μ το έστειλαν αλλα μ είπαν το πασο κράτα το για ενθύμιο και οτι απλά θα το ακυρώσουν. Οπως κ έγινε γτ μ ήρθε μνμ στο μειλ οτι ακυρώθηκε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis_7

Νεοφερμένος

Ο panagiotis_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλημερα παιδια επειδη εκανα χειρουργειο στο γονατο και δεν μπορω να παω εγω ο ιδιος στην γραμματεια της σχολης μου να ολοκληρωσω την εγγραφη μου εκανα εξουσιοδοτηση στην μηταρα μου για αυτο απλα στην αιτιση εγγραφης πρεπει να υπογραψουμε να την υπογραψω αμα ειναι απο τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michanikara

Νεοφερμένος

Ο Michanikara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Α) Ναι
Β) Και στα κεπ μπορεις με μια φωτοτυπία και τη ταυτότητα σου να επαληθευτεί το γνήσιο της υπογραφής σου. Βάζεις ουσιαστικά την υπογραφή σου πάνω, ελέγχει τα στοιχεία της ταυτότητας σου με τη φωτοτυπία και βάζει μια σφραγίδα.

Η υποχρέωση υποβολής θεωρημένων ή επικυρωμένων αντίγραφων έχει καταργηθεί, αρκεί μια φωτοτυπία. Περισσότερα εδώ https://www.minadmin.gov.gr/?p=7906
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Η ανακοινωση της σχολης μου αναφερει οτι πρεπει να προσκομισω φωτοαντιγραφο της βεβαιωσης προσβασης . Αυτη η βεβαιωση προσβασης δεν ειναι η βεβαιωση συμμετοχης στις πανελληνιες οπου αναγραφεται το ονοματεπωνυμο, ο κωδικος των εξετασεων ο γραπτος βαθμος σε καθε εξεταζομενο μαθημα και τα μορια ;
Ρωταω γιατι αλλος ειναι ο τιτλος στο χαρτι βεβαιωση συμμετοχης και αλλος τιτλος στην ανακοινωση της σχολης βεβαιωση προσβασης . Το ιδιο πραγμα δεν ειναι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Η υποχρέωση υποβολής θεωρημένων ή επικυρωμένων αντίγραφων έχει καταργηθεί, αρκεί μια φωτοτυπία. Περισσότερα εδώ https://www.minadmin.gov.gr/?p=7906

Ευχαριστούμε για τη διευκρίνηση.

Η ανακοινωση της σχολης μου αναφερει οτι πρεπει να προσκομισω φωτοαντιγραφο της βεβαιωσης προσβασης . Αυτη η βεβαιωση προσβασης δεν ειναι η βεβαιωση συμμετοχης στις πανελληνιες οπου αναγραφεται το ονοματεπωνυμο, ο κωδικος των εξετασεων ο γραπτος βαθμος σε καθε εξεταζομενο μαθημα και τα μορια ;
Ρωταω γιατι αλλος ειναι ο τιτλος στο χαρτι βεβαιωση συμμετοχης και αλλος τιτλος στην ανακοινωση της σχολης βεβαιωση προσβασης . Το ιδιο πραγμα δεν ειναι ;

Η βεβαίωση πρόσβασης είναι το χαρτί που παίρνεις μετά την ανακοίνωση των βαθμολογιών που λέει τα στοιχεία σου, τα μαθήματα που έδωσες και τα μόρια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Όσον αφορά τις ηλεκτρονικές διαγραφές η κάθε σχολη κανει του καιφαλιου της ,και καλα δε υπακούουν στις εντολές του υπουργείου , τωρα όσον αφορά την ημερομηνία έκδοσης κωδικών και βεβαιώσεων πρόσβασης περιμένουν την εντολή του υπουργείου ,......πωω μου εχουν σπάσει τα νεύρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Καλημερα παιδια επειδη εκανα χειρουργειο στο γονατο και δεν μπορω να παω εγω ο ιδιος στην γραμματεια της σχολης μου να ολοκληρωσω την εγγραφη μου εκανα εξουσιοδοτηση στην μηταρα μου για αυτο απλα στην αιτιση εγγραφης πρεπει να υπογραψουμε να την υπογραψω αμα ειναι απο τωρα.

περαστικά για το γόνατο,
από τη στιγμή που την έχεις εξουσιοδοτήσει έχω την εντύπωση ότι μπορεί να υπογράψει την αίτηση η ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf889

Νεοφερμένος

Η raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
παιδια το ακαδημαικο ημερολογιο της σχολης μου λεει οτι αρχιζω στις 1/10 μαθηματα.Ωστοσο 1/10 πεφτει Σαββατο!!Αυτο σημαινει οτι θα παω τη Δευτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top