Εγγεγραμμένος σε 2 μεταπτυχιακά;

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ είμαι ταυτόχρονα σε δύο μεταπτυχιακά "Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΚΠ)" και "Διοίκηση Πολιτισμικών Μονάδων (ΔΠΜ)". Με τη Βοήθεια Του Θεού με πήραν εφέτος και σε δεύτερο Π.Μ.Σ. Το καλό είναι ότι το μάθημα "Διοίκηση σχολικών μονάδων" στο ΕΚΠ έχει κατά ένα μεγάλο μέρος κοινή ύλη με το μάθημα Πολιτισμική Διοίκηση του ΔΠΜ.

Το ξέρω ότι δεν θα βλέπω μπροστά μου, αλλά θα τα καταφέρω. Ήδη έχω δανειστεί τα βιβλία των επόμενων μαθημάτων από έναν πολύ καλό μου φίλο, για να αξιοποιήσω και το καλοκαίρι. Βοηθάει πολύ το καλοκαιρινό διάβασμα στο να ανταποκριθούμε καλύτερα στις ακαδημαϊκές μας απαιτήσεις το χειμώνα. Το λέω αυτό βασισμένη στην προσωπική μου εμπειρία. Θα πηγαίνει βέβαια ένα μεγάλο μέρος του ήδη κουτσουρεμένου μισθού μου στις σπουδές, αλλά αξίζει τον κόπο. Με τόσα που λέγονται για απολύσεις φοβάμαι και θέλω να είμαι καλυμμένη. Δεν με ενδιαφέρει να αποκτήσω διοικητική θέση. Αν μου κάτσει η ΕΚΠ 66, στην οποία περιμένω αποτελέσματα και καταφέρω να πάρω την υποτροφία, γλιτώνω τα δίδακτρα των δύο ενοτήτων της ΕΚΠ. Τι να πω;:hmm: Ό,τι γίνει.

Πάντως να ξέρετε ότι στο ΕΑΠ μπορείτε να κάνετε δύο μεταπτυχιακά μαζί, προπτυχιακό και μεταπτυχιακό μαζί, διδακτορικό και προπτυχιακό μαζί, διδακτορικό και μεταπτυχιακό μαζί. Πιστεύω ότι κάλυψα, όλους τους πιθανούς συνδυασμούς. Ωστόσο, έχετε δικαίωμα να κάνετε αίτηση σε ένα πρόγραμμα κάθε χρονιά, όπως είπε παραπάνω και ο Civilara (λ.χ. το 2012, αίτηση στο ΕΚΠ, το 2013, αίτηση στο ΔΠΜ, όχι την ίδια χρονιά και στα δύο:eek:).

Ό,τι περισσότερο μπορούμε στα πλαίσια των δυνατοτήτων του/της ο/η καθένας/μία ας το κάνουμε, γιατί οι καιροί είναι χαλεποί.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
O αδερφος μου τελειωνει τωρα το μαθηματικο και ενδιαφερεται να κανει ενα μεταπτυχιακο εδω στην ελλαδα και ενα διαδικτυακο σε καποιο πανεπιστημιο του εξωτερικου.

Θεωρειτε οτι ειναι εφικτο να ανταπεξελθει και στα δυο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Καταρχάς, εξαρτάται από το άτομο το αν μπορεί να κάνει δύο μεταπτυχιακά μαζί. Υπάρχουν άνθρωποι πολύ ευρυμαθείς, οι οποίοι αφομοιώνουν με πολύ γρήγορους ρυθμούς. Αν λοιπόν κάποιος/α ανήκει σ' αυτή την κατηγορία, μπορεί να προωθήσει δύο μεταπτυχιακά. Υπάρχει επίσης και μια ενδιάμεση λύση: δίνει κάποιος/α μεγαλύτερη βαρύτητα στο μεταπτυχιακό που τον ενδιαφέρει περισσότερο και στο άλλο φροντίζει απλώς να παίρνει μια βάση ή να τελειώσει με πιο αργούς ρυθμούς, εάν υπάρχει περιθώριο ευελιξίας.

Αυτή βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη. Σε τέτοιου είδους θέματα οι απόψεις διίστανται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
επιτρεπεται η παραλληλη φοιτηση σε 2 προπτυχιακα, απο τη στιγμη που το ενα το εκανες σε αλλη χωρα;
γιατι απ'οσο θυμαμαι καλα στην εγγραφη ηθελε να υπογραψεις οτι δεν εισαι εγγεγραμμενος σε αλλο πανεπιστημιο της ημεδαπης.
δυστυχως δε βρισκω κατι σχετικο στο διαδυκτιο και δε ξερω που μπορω να απευθυνθω.
θελω να το προσθεσω στο βιογραφικο μου, πως σπουδαζα παραλληλα (παρολο που δε τελειωσα) στο εξωτερικο για το μεταπτυχιακο. εσεις τι λετε; να το βαλω η οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
επιτρεπεται η παραλληλη φοιτηση σε 2 προπτυχιακα, απο τη στιγμη που το ενα το εκανες σε αλλη χωρα;
γιατι απ'οσο θυμαμαι καλα στην εγγραφη ηθελε να υπογραψεις οτι δεν εισαι εγγεγραμμενος σε αλλο πανεπιστημιο της ημεδαπης.
δυστυχως δε βρισκω κατι σχετικο στο διαδυκτιο και δε ξερω που μπορω να απευθυνθω.
θελω να το προσθεσω στο βιογραφικο μου, πως σπουδαζα παραλληλα (παρολο που δε τελειωσα) στο εξωτερικο για το μεταπτυχιακο. εσεις τι λετε; να το βαλω η οχι;

Το μόνο που ξέρουμε σίγουρα ότι ισχύει με Νόμο για τα προπτυχιακά προγράμματα είναι ότι " Η εγγραφή συγχρόνως σε δύο σχολές ή τμήματα ΑΕΙ ή σε σχολή ή τμήμα ΑΕΙ και σε άλλη ανώτερη ή ανώτατη σχολή ή τμήμα δεν επιτρέπεται". Από εκεί και πέρα εξαρτάται πώς το ερμηνεύει ο καθένας. Υπάρχει και η άποψη ότι επιτρέπεται η παράλληλη φοίτηση σε δύο προπτυχιακά προγράμματα μόνο εφόσον το ένα εξ αυτών έχει δίδακτρα (όπως στη δική σου περίπτωση). Αλλά είναι απλά μια άποψη.Μπορεί να τηλεφωνήσεις σε πέντε σχετικές υπηρεσίες και να σου δώσουν πέντε διαφορετικές εκδοχές.΄Αλλοι μπορεί να σου πουν ότι και η φοίτηση στο εξωτερικό είναι εγγραφή σε προπτυχιακή σχολή και άλλοι να σου πουν ότι αφού δεν είναι σχολή της ημεδαπής δεν απαγορεύεται.΄Αρα μόνος σου πρέπει να αποφασίσεις αν θα το αναφέρεις ή όχι. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι αν θέλεις, μπορείς να το αναφέρεις τη στιγμή μάλιστα που δεν ολοκλήρωσες τις σπουδές στο στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Το μόνο που ξέρουμε σίγουρα ότι ισχύει με Νόμο για τα προπτυχιακά προγράμματα είναι ότι " Η εγγραφή συγχρόνως σε δύο σχολές ή τμήματα ΑΕΙ ή σε σχολή ή τμήμα ΑΕΙ και σε άλλη ανώτερη ή ανώτατη σχολή ή τμήμα δεν επιτρέπεται". Από εκεί και πέρα εξαρτάται πώς το ερμηνεύει ο καθένας. Υπάρχει και η άποψη ότι επιτρέπεται η παράλληλη φοίτηση σε δύο προπτυχιακά προγράμματα μόνο εφόσον το ένα εξ αυτών έχει δίδακτρα (όπως στη δική σου περίπτωση). Αλλά είναι απλά μια άποψη.Μπορεί να τηλεφωνήσεις σε πέντε σχετικές υπηρεσίες και να σου δώσουν πέντε διαφορετικές εκδοχές.΄Αλλοι μπορεί να σου πουν ότι και η φοίτηση στο εξωτερικό είναι εγγραφή σε προπτυχιακή σχολή και άλλοι να σου πουν ότι αφού δεν είναι σχολή της ημεδαπής δεν απαγορεύεται.΄Αρα μόνος σου πρέπει να αποφασίσεις αν θα το αναφέρεις ή όχι. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι αν θέλεις, μπορείς να το αναφέρεις τη στιγμή μάλιστα που δεν ολοκλήρωσες τις σπουδές στο στο εξωτερικό.
Διδακτρα δε πληρωνα, γιατι ηταν δημοσιο πανεπιστημιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διδακτρα δε πληρωνα, γιατι ηταν δημοσιο πανεπιστημιο.

Δεν έχει σημασία γιατί όπως ανέφερα, αυτό με τα δίδακτρα είναι απλά μια άποψη. Δεν θα το βρεις πουθενά γραμμένο. Η λογική λέει ότι από τη στιγμή που το ένα προπτυχιακό πρόγραμμα ήταν εκτός Ελλάδας δεν έχεις πρόβλημα. Αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις ... Μπορεί να σου πουν ότι εκμεταλλεύτηκες το ελληνικό κράτος απολαμβάνοντας τα προνόμια του ΄Ελληνα φοιτητή (πάσο, συγγράμματα κτλ) ενώ εσύ ζούσες και σπούδαζες στο εξωτερικό.΄Οπως καταλαβαίνεις τους έχει φοβηθεί το μάτι μου ...:mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία γιατί όπως ανέφερα, αυτό με τα δίδακτρα είναι απλά μια άποψη. Δεν θα το βρεις πουθενά γραμμένο. Η λογική λέει ότι από τη στιγμή που το ένα προπτυχιακό πρόγραμμα ήταν εκτός Ελλάδας δεν έχεις πρόβλημα. Αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις ... Μπορεί να σου πουν ότι εκμεταλλεύτηκες το ελληνικό κράτος απολαμβάνοντας τα προνόμια του ΄Ελληνα φοιτητή (πάσο, συγγράμματα κτλ) ενώ εσύ ζούσες και σπούδαζες στο εξωτερικό.΄Οπως καταλαβαίνεις τους έχει φοβηθεί το μάτι μου ...:mad::P
Τι να πω, εγω αξιοποιησα τα προνομια του "Ελληνα φοιτητη", απο τη στιγμη που αποφασισα να επιστρεψω στην Ελλαδα. Περαν αυτου με την αξια μου μπηκα στο ελληνικο πανεπιστημιο. Το θεμα ειναι να μη παω για μαλλι και βγω κουρεμενος :P. Να μου αφαιρεσεσουν τον τιτλο σπουδων ξερω γω :confused:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι να πω, εγω αξιοποιησα τα προνομια του "Ελληνα φοιτητη", απο τη στιγμη που αποφασισα να επιστρεψω στην Ελλαδα. Περαν αυτου με την αξια μου μπηκα στο ελληνικο πανεπιστημιο. Το θεμα ειναι να μη παω για μαλλι και βγω κουρεμενος :P. Να μου αφαιρεσεσουν τον τιτλο σπουδων ξερω γω :confused:.

Ε, όχι δα!!! Ούτε καν τελείωσες το πρόγραμμα του εξωτερικού. Πώς θα στηρίξουν κάτι τέτοιο; Προσωπικά το αποκλείω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ε, όχι δα!!! Ούτε καν τελείωσες το πρόγραμμα του εξωτερικού. Πώς θα στηρίξουν κάτι τέτοιο; Προσωπικά το αποκλείω!
Καλα ναι, κατι τετοιο θα ηταν ακραιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μερόπη Αντωνίου

Νεοφερμένος

Η Μερόπη Αντωνίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Δεν υπάρχει θέμα, στα σίγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
απο που το γνωριζεις Μερωπη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, σύμφωνα με την υπουργική απόφαση Φ.253/28934/Β6/2006 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 391 τ.Β΄/2006 "ο εισαγόμενος καταθέτει στη γραμματεία υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνει ότι δεν είναι γραμμένος σε άλλη σχολή Πανεπιστημίων, ΤΕΙ, ΑΣΠΑΙΤΕ, Ανώτερων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης, Σχολών Τουριστικών Επαγγελμάτων, Ανώτατων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, Σχολών Υπαξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων, της Αστυνομικής και Πυροσβεστικής Ακαδημίας και της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού". Δεν αναφέρονται πουθενά οι σχολές του εξωτερικού, οπότε no problem!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Λοιπόν, σύμφωνα με την υπουργική απόφαση Φ.253/28934/Β6/2006 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 391 τ.Β΄/2006 "ο εισαγόμενος καταθέτει στη γραμματεία υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνει ότι δεν είναι γραμμένος σε άλλη σχολή Πανεπιστημίων, ΤΕΙ, ΑΣΠΑΙΤΕ, Ανώτερων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης, Σχολών Τουριστικών Επαγγελμάτων, Ανώτατων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, Σχολών Υπαξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων, της Αστυνομικής και Πυροσβεστικής Ακαδημίας και της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού". Δεν αναφέρονται πουθενά οι σχολές του εξωτερικού, οπότε no problem!
Σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να ψαξεις :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να ψαξεις :) :)

Τίποτα! Καλή επιτυχία στην αίτηση του μεταπτυχιακού σου! Πάντως αφού ο τίτλος του θέματος είναι "Εγγεγραμμένος σε 2 μεταπτυχιακά" σίγουρα κάναμε κατάχρηση με τη συνομιλία μας.;):) Ας τη μεταφέρει κάποιος υπεύθυνος σε ένα πιο κατάλληλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει κανένας νόμος/προεδρικό διάταγμα/υπουργική απόφαση που να απαγορεύει σε κάποιον φοιτητή να είναι εγγεγραμμένος ταυτόχρονα σε 2 ή περισσότερα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών. Κάποια ιδρύματα δεσμεύουν τους φοιτητές τους να υποβάλλουν υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είναι εγγεγραμμένοι σε άλλο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών του ίδιου ή άλλου ιδρύματος, αυτό όμως είναι θέμα του κανονισμού σπουδών κάθε ιδρύματος. Επίσης δεν υπάρχει νόμος/προεδρικό διάταγμα/υπουργική απόφαση που να απαγορεύει σε κάποιον φοιτητή να είναι εγγεγραμμένος ταυτόχρονα σε 1 πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών και σε 1 ή περισσότερα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών.

Αυτά που είχε γράψει ο Civilara ισχύουν ο οποίος εξαφανίστηκε και πολύ μας λείπει!
Μια περίπτωση απαγόρευσης βλέπουμε εδώ https://anthropology.panteion.gr/index.php/269-2016-10-10-07-27-16
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια!
Ορκιζομαι συντομως και σκεφτομαι να κανω παραλληλα δυο μεταπτυχιακα... Το ενα θα ειναι δωρεαν απο το τμημα μου (γερμανικη) και το αλλο επι πληρωμη (MBA). Το σκεπτικο μου ειναι οτι θελω να ανοιξω μελλοντικα καποια δικια μου επιχειρηση, ισως καποιο κεντρο ξενων γλωσσων, οποτε θεωρησα βασικο να εχω καποιες βασικες γνωσεις διοικησης, αλλα παραλληλα να εμβαθυνω και τις γνωσεις μου στην Διδακτικη. Σαν ιδεα πως σας φαινεται; Επισης, θεωρειτε, πως ειναι εφικτο να δουλευω καποιες ωρες την εβδομαδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια!
Ορκιζομαι συντομως και σκεφτομαι να κανω παραλληλα δυο μεταπτυχιακα... Το ενα θα ειναι δωρεαν απο το τμημα μου (γερμανικη) και το αλλο επι πληρωμη (MBA). Το σκεπτικο μου ειναι οτι θελω να ανοιξω μελλοντικα καποια δικια μου επιχειρηση, ισως καποιο κεντρο ξενων γλωσσων, οποτε θεωρησα βασικο να εχω καποιες βασικες γνωσεις διοικησης, αλλα παραλληλα να εμβαθυνω και τις γνωσεις μου στην Διδακτικη. Σαν ιδεα πως σας φαινεται; Επισης, θεωρειτε, πως ειναι εφικτο να δουλευω καποιες ωρες την εβδομαδα;

Μου φαίνεται πάρα πολύ εύστοχος ο συνδυασμός των 2 επιστημονικών περιοχών που έχεις επιλέξει. Ομοίως κινήθηκα κι εγώ.
Επίσης, πιστεύω ότι θα υπάρχει χρόνος και να εργαστείς. Θα είναι βέβαια πολύ γρήγοροι οι ρυθμοί της ζωής σου, αλλά θα βγεις κερδισμένος. Συνήθως, όταν υπάρχει θέληση, υπάρχει τρόπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Μου φαίνεται πάρα πολύ εύστοχος ο συνδυασμός των 2 επιστημονικών περιοχών που έχεις επιλέξει. Ομοίως κινήθηκα κι εγώ.
Επίσης, πιστεύω ότι θα υπάρχει χρόνος και να εργαστείς. Θα είναι βέβαια πολύ γρήγοροι οι ρυθμοί της ζωής σου, αλλά θα βγεις κερδισμένος. Συνήθως, όταν υπάρχει θέληση, υπάρχει τρόπος.
Μακαρι ρε συ! Καιρο προβληματιζομουν για το τι θελω να κανω στη ζωη μου, ειχα καποιους στοχους αλλα δε με γεμιζαν, νομιζω τουλαχιστον, πως εχω εναν μπουσουλα τωρα.
Εσυ πως εχεις κινηθει; Θυμισε μου λιγο τι μεταπτυχιακο κανεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μακαρι ρε συ! Καιρο προβληματιζομουν για το τι θελω να κανω στη ζωη μου, ειχα καποιους στοχους αλλα δε με γεμιζαν, νομιζω τουλαχιστον, πως εχω εναν μπουσουλα τωρα.
Εσυ πως εχεις κινηθει; Θυμισε μου λιγο τι μεταπτυχιακο κανεις!

Έχω κάνει μάστερ στο ΕΑΠ στο τμήμα "Σπουδές στην Εκπαίδευση". Πήρα πτυχίο τον Δεκέμβρη του 2015 και συνεχίζω τις σπουδές μου στο τμήμα "Διοίκηση Πολιτισμικών Μονάδων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top