Είστε ικανοποιημένοι με την επιλογή σας να πάτε σε ΕΠΑ.Λ. και γιατί;

Είστε ικαναποιημένοι με την επιλογή σας να πάτε Επάλ?
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 62)
  • Ναι, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

  • Όχι, δεν είμαι ικανοποιημένος.

  • Δεν είμαι σίγουρος ακόμα (π.χ. αν είστε στην πρώτη ακόμα οπότε δεν έχετε διαλέξει ειδικότητα).

  • Κουμπάκιας


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ZoeXal και εγώ όπως τα λες πέρασα, αλλά ένιωθα πολύ άβολα με τα παιδιά της ειδικότητας μου!
Πραγματικά γνώρισα πολύ αξιόλογους καθηγητές που σε αυτούς οφείλω πολλά!
Έχω σκεφτεί μάλιστα όταν γράψω την πτυχιακή μου να τους κάνω αφιέρωση στην πρώτη σελίδα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairoula trela

Νεοφερμένος

Η mairoula trela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι ήταν η καλύτερη απόφαση που πήρα, και ας άλλαξα τελείως περιβάλλον, και ας παιδευόμουν κάθε μέρα με λεωφορεία επειδή το ΕΠΑΛ της περιοχής μου δεν είχε την ειδικότητα που ήθελα, και ας χάλασα πολλά λεφτά για τα πράγματα που έπρεπε να αγοράσω για τα μαθήματα, και γενικότερα χαλάλι όλη η ταλαιπωρία!

mairoula trela πολύ στενάχωρα αυτά που μας λες, εγώ πάντως είχα την τύχη να είμαι σε ένα ΕΠΑΛ ακριβώς το αντίθετο από αυτό που περιγράφεις, φιλότιμα παιδιά,καθηγητές που δεν πίστευα ότι υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι με όρεξη και μεράκι για δουλειά (αναφέρομαι στους καθηγητές των ειδικοτήτων, οι καθηγητές που ήταν σωστοί στα γενικά μαθήματα, μετρημένοι στη παλάμη του ενός χεριού μου!),3-4 ώρες την ημέρα καταπιανόμουν με κάτι που κυριολεκτικά λατρεύω και το ίδιο πάθαιναν και συμμαθητές μου, μπορεί να χτυπούσε για διάλειμμα και να μην βγαίναμε προκειμένου να μην αφήσουμε το σχέδιο μας! Τόσα εκπληκτικά μαθήματα, πραγματικά χαιρόμουν να ξυπνάω το πρωί να αρπάζω τη βαλιτσούλα μου με τα συμπράγκαλα μου και να πηγαίνω!

Δεν ξέρω, το αγάπησα πολύ αυτό το σχολείο ή γενικά τα ΕΠΑΛ, και το λέω αυτό με δίλημμα γιατί κάθε σχολική κοινότητα έχει άλλο χαρακτήρα,πχ αυτά που μας λες τα άκουγα από αρκετούς όταν αποφάσισα να αλλάξω από ΓΕΛ σε ΕΠΑΛ (τα ίδια με εσένα δλδ) και με είχε πιάσει τρομερό άγχος, μετά από 2-3 βδομάδες στο σχολείο όμως είχα χαλαρώσει και προσπαθούσα να εξηγήσω σε όλους τους γνωστούς μου ότι δεν είναι έτσι όπως πιστεύουν, δε ξέρω τι φταίει που μου άρεσε τόσο, τα παιδιά που γνώρισα,η αφοσίωση παιδιών και καθηγητών,το κτήριο, οι εγκαταστάσεις των εργαστηρίων που δεν ήταν και ονειρεμένες αλλά σε σχέση με άλλα ΕΠΑΛ ήμασταν "βασιλιάδες"..!?!

Μη μιλήσω για τις τόσες πολλές εργασίες,προγράμματα κλπ που κάθε βδομάδα είχαμε και μια καινούργια "δουλεία" να τελειώσουμε!
Αχχχχχ πόσο στεναχωριέμαι που τελείωσε!ακόμη ένα χρόνο πήγαινα άνετα! :/

Χαιρομαι πραγματικα για οσα μας περιγραφεις και φαινεται πως αγαπησες το σχολειο σου :) Εγω αναφερθηκα στο δικο μου σχολειο με βαση αυτα που εχω ζησει! Φυσικα δεν υπαρχει αμφιβολια πως υπαρχουν ανθρωποι με μερακι και ορεξη για αυτο που κανουν σε αυτα τα σχολεια,το ιδιο και μαθητες! Το θεμα ειναι οτι αποτελουν την μειοψηφια,οσο και αν ακουγεται στεναχωρο :/: ακομα θυμαμαι στις παραδοσεις μαθηματων πανελληνιων (μαθηματκα)μαθητες να κανουν απιστευτη φασαρια κ οταν ειπε η καθηγητρια σταματηστε γιατι υπαρχουν παιδια που ενδιαφερονται για τις πανελληνιες, γυρναει ενας τυπας και λεει στην π@@@α μου ας πανε σε φροντιστηριο! Πραγματικα αυτο που θελω να πω ειναι οτι σιγουρα δεν ειναι παντου το ιδιο και σε ολα τα επαλ η γελ η ιδια κατασταση (εκτος ελεγχου) απλα εγω απο το δικο μου το επαλ αυτο που θα μου μεινει θα ειναι ο χαβαλες κ η αφασια! δυστυχως! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairoula trela

Νεοφερμένος

Η mairoula trela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Αυτά όμως δε νομίζω να σε εμπόδισαν να πετύχεις το στόχο σου (εννοώ τη σχολή που θέλεις)Από την άποψη μορίων και πανελλαδικών είσαι ευχαριστιμένη;

Εβγαλα 1695,5 μορια και περναω χαλαρα στις περισσοτερες σχολες!:) Συγκεκριμενα ηθελα πολυ διοικηση επιχειρησεων και δηλωσα σερρες πρωτη προτιμηση οποτε εχω περαει σχεδον σιγουρα γιατι η σχολη εχει 582 μορια! Ο στοχος μου ηταν η νομικη αλλα δυστυχως αργησα να το καταλαβω γι αυτο ειπα πως γενικα εχω μετανιωσει που πηγα Επαλ! ελπιζω τουλαχιστον η σχολη που επελεξα να αποδεχτει καλη επιλογη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Εάν κάποιος πάει ΕΠΑΛ με σκοπό να διαβάσει και το κάνει όντως,θα περάσει σίγουρα,θα συνεχίσω να το λέω παντού και πάντα.Σημασία έχει να μη μπλέξει με όσα βλέπει γύρω του στο σχολείο και τη φασαρία στη τάξη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Χαιρομαι πραγματικα για οσα μας περιγραφεις και φαινεται πως αγαπησες το σχολειο σου :) Εγω αναφερθηκα στο δικο μου σχολειο με βαση αυτα που εχω ζησει! Φυσικα δεν υπαρχει αμφιβολια πως υπαρχουν ανθρωποι με μερακι και ορεξη για αυτο που κανουν σε αυτα τα σχολεια,το ιδιο και μαθητες! Το θεμα ειναι οτι αποτελουν την μειοψηφια,οσο και αν ακουγεται στεναχωρο :/: ακομα θυμαμαι στις παραδοσεις μαθηματων πανελληνιων (μαθηματκα)μαθητες να κανουν απιστευτη φασαρια κ οταν ειπε η καθηγητρια σταματηστε γιατι υπαρχουν παιδια που ενδιαφερονται για τις πανελληνιες, γυρναει ενας τυπας και λεει στην π@@@α μου ας πανε σε φροντιστηριο! Πραγματικα αυτο που θελω να πω ειναι οτι σιγουρα δεν ειναι παντου το ιδιο και σε ολα τα επαλ η γελ η ιδια κατασταση (εκτος ελεγχου) απλα εγω απο το δικο μου το επαλ αυτο που θα μου μεινει θα ειναι ο χαβαλες κ η αφασια! δυστυχως! :/:

Κοίτα η φασαρία υπάρχει παντού, διαφέρει από σχολείο σε σχολείο, ακόμη και από τάξη σε τάξη...
Σάματις και δεν υπάρχουν ΓΕΛ με τέτοια "θέματα"; στο ΓΕΛ που πήγαινα δεν ήταν σχολείο αυτό, ζούγκλα ήταν! Πριν βρω ΕΠΑΛ πήγα και γράφτηκα στο ΕΠΑΛ της περιοχής μου, μετά την εγγραφή ένα θα σου πω, είδαν τόόόόσα πολλά τα ματάκια μου κατά την εγγραφή που καθόμουν και έκλαιγα έξω στο προαύλιο και παρακαλούσα τη μάνα μου να μην πάω τελικά εκεί, και σαν από θαύμα ρε παιδί μου μας ενημέρωσαν την επόμενη μέρα ότι δεν θα έχει τη νέα χρονιά την ειδικότητα που θέλω και έτσι άλλαξα....
Πιστεύω ότι διαφέρει και από περιοχή σε περιοχή, χωρίς να είμαι ρατσίστρια αλλά στη περιοχή που πήγα δεν υπήρχαν τόσοι ξένοι όσοι στη δική μου (στη δική μου, έξω να βγεις, 6/10 που θα συναντήσεις είναι ξένοι) και έτσι δεν υπήρχαν πολλά ξένα παιδιά...Γιατί συνήθως στα ΕΠΑΛ τα ξένα παιδιά που πάνε δεν έχουν κάποιον ιδιαίτερο στόχο, και δεν θέλω να γίνω κακιά τα λέω αυτά με βάση ότι είδαν τα μάτια μου...

Πλέον πάει περάσανε αυτά, μη κοιτάς πίσω σου, είναι και θέμα τύχης που θα πέσεις, αν πέρασες καλά στο γυμνάσιο κράτα εκείνα τα χρόνια και το λύκειο delete :P ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Εγώ πήγα στα τότε ΤΕΕ (πριν τα ΕΠΑΛ αλλά τα ίδια σχολεία). Τότε στο τεχνικό πήγαιναν όλοι γιατί νόμιζαν ότι δεν είχε διάβασμα σε σχέση με το ενιαίο. Εγώ πήγα γιατί ήθελα να γίνω μηχανοσυνθέτης αεροσκαφών και τέτοια ειδικότητα δεν υπήρχε πουθενά στην Ελλάδα εκτός από από 3 ΤΕΕ σε όλη την χώρα. Το να πήγαινα σε ενιαίο δεν θα με έβγαζε πουθενά γιατί τότε δεν έπαιζε σχολή τέτοιας ειδικότητας εκτός ΣΤΥΑ. Επειδή ήμουν καλός μαθητής η απόφαση μου αυτή έκανε την καθηγήτρια μου έξαλλη. Δεν ήθελε καν να το ακούει. Όλοι μου έλεγαν ότι τα τεχνικά είναι σχολεία για παιδιά άχρηστα που δεν διαβάζουν και πάνε εκεί για μάθουν έστω μία τέχνη να μην είναι τελείως άχρηστοι στην κοινωνία. Μου έλεγαν ότι τα παιδιά από ΤΕΕ είναι αλήτες ότι κάνουν φασαρία ότι δεν θα μάθω τίποτα και δεν θα μπορώ και να σπουδάσω κιόλας. Φοβισμένος αλλά αποφασισμένος πήγα στο σχολείο περιμένοντας να συναντήσω το απόλυτο χάος. Αντί αυτού συνάντησα ένα σχολείο καλά οργανωμένο με πολύ καλούς καθηγητές. Τα παιδιά δεν ήταν καθόλου έτσι όπως μου τα περιέγραφαν. Ήταν φυσιολογικά παιδιά που ήθελαν απλά να μάθουν κάτι. Η εκπαίδευση που πήρα δεν ήταν υποδεέστερη από αυτήν που θα έπαιρνα σε ένα ενιαίο λύκειο, απλά ήταν πιο στοχευμένη και με στόχο να σε κάνει πρακτικό άνθρωπο. Η τεχνική εκπαίδευση μου έδωσε δεξιότητες που δεν έχουν όλοι και επίσης πιστεύω ότι ανέπτυξε την ικανότητα μου να αντιλαμβάνομαι την πραγματικότητα. Είχαμε μαθήματα όπως τεχνική μηχανική, ηλεκτροτεχνία, χημεία, τεχνολογία αεροσκαφών και υλικών , αεροδυναμική κλπ που ανέπτυξαν μια χαρά την "φυσική μου διαίσθηση" και χρειάζονταν διάβασμα για να περάσεις δεν ήταν αστεία. Επίσης είχαμε πολύ καλά εργαστήρια. Οι καθηγητές ήταν ανθρώπινοι και μάλιστα ένας από αυτούς μας καλούσε στο σπίτι του μας έκανε μάθημα τσάμπα και μας κέρναγε και πίτσα! Κάναμε εκπαιδευτικές εκδρομές και είχαμε ανακατασκευάσει και ένα μικρό αεροπλανάκι. Δεν ξέρω αν πέτυχα στην περίπτωση αλλά εγώ έτσι τα είδα τότε.
Τελικώς πιστεύω ότι η τεχνική εκπαίδευση καλλιεργεί και ωφελεί τον άνθρωπο και πνευματικά και πρακτικά. Δυστυχώς όμως στην χώρα μας είναι τόσο παραμελημένη και παρεξηγημένη που και μέσα σε πολλά ΕΠΑΛ τα προγράμματα δεν τηρούνται σωστά... κρίμα. Πάντως δεν μετάνιωσα ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Εγώ πήγα στα τότε ΤΕΕ (πριν τα ΕΠΑΛ αλλά τα ίδια σχολεία).
χωρις παρεξήγηση, απλά καμία σχεση.
Τα ΤΕΕ ήταν η ενοποίηση των ΤΕΛ και ΤΕΣ και παρείχαν στοχευμένη επαγγελματική εκπαίδευση.
Με δύο κύκλους 2 και 1 ετους αντιστοιχα.
Το ΕΠΑ.Λ. Είναι Λύκειο, κανουν κανονικά όλα τα μαθηματα γενικης Λυκείου πλην αρχαίων και την Ιστορια των ΤΕΕ αντι των γενικων. Και μαθηματικα/φυσικη θετικης/τεχνολογικης.
Στην Α λυκείου εκτος τα μαθηματα γενικης κανουν και 8 ωρες μαθηματα τομέα
Στην Β λυκειου εκτος τα γενικης κάνουν μαθηματα κυκλου.
Στην Γ λυκείου Το μόνο κοινό μαθημα είναι Η Εκθεση.
Κανουν μαθηματα ειδικότητας. Και επιλεγουν αναμεσα σε δυο ομάδες μαθημάτων.
Η Β οδηγει υποχρεωτικά σε πανελληνιες εξετασεις και στην α ειναι προαιρετικες!
(Περισσότερες πληροφορίες στα αντιστοιχα τοπικ, απλα το ανεφερα για να μην μπερδευουμε ορισμενα πράγματα;))

Στο θέμα μας τωρα:
Τότε που ήσουν εσύ πρέπει να έτρεχε και το πρόγραμμα δαίδαλος και είχαν εξοπλιστεί έτσι πολλά σχολεία!
σωστα;

Πάντως ολα τα αλλα με τα στερεοτυπα και τον θυμωμενο περίγυρο (γονείς, καθηγητες)
τα ζησαμε ολοι λιγο πολυ, και δεν τα ξεχνα κανεις ευκολα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Τα ΤΕΕ τότε στα γενικά μαθήματα ακολουθούσαν με μία αναλογία ότι μαθήματα είχε και το τότε γενικό λύκειο. Δεν υπήρχαν ΤΕΣ τότε, ούτε κάποια ιδέα ενοποίησης τους.
Τα ΤΕΕ ήταν τα Τεχνικά Λύκεια του 1990 με διαφορετική ονομασία και με 2 κύκλους σπουδών τάχα. Στην ουσία ήταν ένα πρόγραμμα 3 τάξεων που μπορούσες να παρατήσεις στην μέση και να πάρεις μία βεβαίωση. Τον κύκλο Α όπου έπερνες ένα πτυχίο τεχνίτη που δεν ήταν ισάξιο λυκείου (πρώτη και δεύτερη τάξη) και έναν κύκλο Β που ήταν και η τρίτη τάξη και έδινε πτυχίο τύπου 2 ισάξιο απολυτηρίου λυκείου και οδηγούσε προαιρετικά σε πανελλαδικές εξετάσεις αλλά μόνο για ΤΕΙ. Γενικά μαθήματα είχαμε σε όλα τα χρόνια φοίτησης (ιστορία, έκθεση, νέα ελληνικά, αγγλικά, χημεία, μαθηματικά κλπ ). Στα γενικά μαθήματα έπιαναν και τα γενικά του τομέα δλδ για τον μηχανολογικό τομέα ήταν τεχνική μηχανική, σχέδιο , ηλεκτροτεχνία και εισαγωγή στην μηχανολογία.
Το "πτυχίο" που σου έδιναν τότε από το ΤΕΕ έγραφε πάνω ότι αντιστοιχεί σε πτυχίο τύπου 2 και αποτελεί τίτλο λυκείου ισάξιο με του ενιαίου. Η διαφορά ήταν ότι δεν σου επέτρεπαν να μπεις στο πανεπιστήμιο παρά μόνο σε ΤΕΙ. Και ουσιαστικά η αλλαγή σε ΕΠΑΛ ήρθε για να καλύψει αυτή την κοτσάνα για την οποία φώναζαν όλοι, εμφανίζοντας κύκλους με περισσότερα γενικά μαθήματα αυτή την φορά ίδια με του ενιαίου και όχι ανάλογα όπως πριν (πχ σε εμάς μπορεί να ήταν στην ύλη ένα κεφάλαιο στα μαθηματικά όπως ακριβώς στο ενιαίο λύκειο στα μαθηματικά γενικής κατεύθυνσης αλλά για τις πανελλήνιες ήταν εκτός και εννοείται δεν το μάθενε κανένας πλυν μερικών) οι διαφορές πάντως δεν είναι τρελές.
Δεν γνωρίζω για το πρόγραμμα που λες. Η αλήθεια είναι όμως πως και άλλοι μαθητές σε άλλα ΤΕΕ μου έλεγαν ότι στο τεχνικό τα πράγματα είναι σκατά. Άρα ίσως έτυχα και εγώ στη περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γατέχων

Νεοφερμένος

Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ακομα θυμαμαι στις παραδοσεις μαθηματων πανελληνιων (μαθηματκα)μαθητες να κανουν απιστευτη φασαρια κ οταν ειπε η καθηγητρια σταματηστε γιατι υπαρχουν παιδια που ενδιαφερονται για τις πανελληνιες, γυρναει ενας τυπας και λεει στην π@@@α μου ας πανε σε φροντιστηριο! Πραγματικα αυτο που θελω να πω ειναι οτι σιγουρα δεν ειναι παντου το ιδιο και σε ολα τα επαλ η γελ η ιδια κατασταση (εκτος ελεγχου) απλα εγω απο το δικο μου το επαλ αυτο που θα μου μεινει θα ειναι ο χαβαλες κ η αφασια! δυστυχως! :/:

3 μέρες αποβολή εφαγε ενας που ειπε το υπογραμμισμένο προ ετων.Με τον εν λόγω μαθητή τι εγινε;Εδώ που το λεμε το ψυχικό κόστος του να γράψει στο ποινολόγιο η καθηγητρια την επιμαχη φράση αυτουσια πρέπει να ηταν τιτανοτεράστιο!Αν εισαι αρρην διδάσκων κάπως παλευεται.Σεφερλίδικες φάσεις να πούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
χωρις παρεξήγηση, απλά καμία σχεση.
Τα ΤΕΕ ήταν η ενοποίηση των ΤΕΛ και ΤΕΣ και παρείχαν στοχευμένη επαγγελματική εκπαίδευση.
Με δύο κύκλους 2 και 1 ετους αντιστοιχα.
Το ΕΠΑ.Λ. Είναι Λύκειο, κανουν κανονικά όλα τα μαθηματα γενικης Λυκείου πλην αρχαίων και την Ιστορια των ΤΕΕ αντι των γενικων. Και μαθηματικα/φυσικη θετικης/τεχνολογικης.
Στην Α λυκείου εκτος τα μαθηματα γενικης κανουν και 8 ωρες μαθηματα τομέα
Στην Β λυκειου εκτος τα γενικης κάνουν μαθηματα κυκλου.
Στην Γ λυκείου Το μόνο κοινό μαθημα είναι Η Εκθεση.
Κανουν μαθηματα ειδικότητας. Και επιλεγουν αναμεσα σε δυο ομάδες μαθημάτων.
Η Β οδηγει υποχρεωτικά σε πανελληνιες εξετασεις και στην α ειναι προαιρετικες!
(Περισσότερες πληροφορίες στα αντιστοιχα τοπικ, απλα το ανεφερα για να μην μπερδευουμε ορισμενα πράγματα;))

Στο θέμα μας τωρα:
Τότε που ήσουν εσύ πρέπει να έτρεχε και το πρόγραμμα δαίδαλος και είχαν εξοπλιστεί έτσι πολλά σχολεία!
σωστα;

Πάντως ολα τα αλλα με τα στερεοτυπα και τον θυμωμενο περίγυρο (γονείς, καθηγητες)
τα ζησαμε ολοι λιγο πολυ, και δεν τα ξεχνα κανεις ευκολα:/:
Εκείνο που έχω καταλάβει με τις πολλές αλλαγές στο εκπαιδευτικό σύστημα, είναι οτι δεν γίνονται με κριτήριο την καλυτέρεψη του εκπαιδευτκού συστήματος, παρά για να μας βάζουν να ασχολούμαστε με κάτι. Εχον πολύ βάθος οι επιλογές αυτές, που αδυνατούμε να το αντιληφτούμε. Δεν είναι δυνατό να μην εξοπλίζουν τα εργαστήρια, να καταργούν σχολές αιχμής, όπως είναι η σχολή αυτοματισμών στο ΤΕΙ Σίνδου και να διατείνονται οτι οι αλλαγές που θα κάνουν είναι στον σωστό δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Απο μενα δυο χαμενα χρονια στο επαλ αντε να περασω στην σχολη να τελειωνω....!ποζεριλα και χωριατιλα βρωμανε αππ τα 1000 μετρα το χαμηλοτερο επιπεδο ανθρωπων μεχρι σημερα το γνωρισα εκει και οχι στς βουλγαρους της γειτονιας μου.....οτι εμαθα απο τα βιβλια ειδικοτητας !οχι απο τς τεμπεληδες τα βιβλια!!!με μια λεξη μπουρδελο....ετσι ειναι το δικο μ τλχστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Βασικα και ναι και οχι... Απ την μια μαρεσει πολυ η ειδικοτητα μου, εχει ενδιαφερον και περναω πιο εύκολα εκει που θελω χωρις να τρωω το παλουκι απ το γενικό. Απ την αλλη τωρα, οπως προαναφερθηκε, ειναι τιγκα στα ζωα που εχουν ερθει καθαρα για χαβαλε, με αποτελεσμα να γινεται ενας χαμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλεξάνδρα Ζάχου

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα Ζάχου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
είμαι απόφοιτη του ΕΠΑΛ Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη και πιστεύω ότι έκανα την καλύτερη επιλογή Έχω πτυχίο βοηθού βρεφονηπιοκόμου και έδωσα πανελλήνιες και Πέρασα σε ΤΕΙ μαιευτικής που τώρα έγινε πανεπιστήμιο το σημαντικό με το ΕΠΑΛ είναι να μη σε παρασύρει ο γενικότερος πληθυσμός που δεν διαβάζει Αν είσαι επικεντρωμένος στο στόχο σου ναι το ΕΠΑΛ είναι μία πολύ καλή λύση για να περάσεις σε μία σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης καλό είναι πριν επιλέξουμε κάποιο ΕΠΑΛ να μάθουμε τη φήμη του Δηλαδή αν έχει καλούς καθηγητές αν γίνεται μάθημα πώς είναι το γενικότερο κλίμα εκεί πέρα τα παιδιά κλπ μετά είναι σημαντικό να επιλέξουμε Την ειδικότητα που θέλουμε να ακολουθήσουμε Αν και αυτό μπορούμε να το κάνουμε αφότου πάμε στο ΕΠΑΛ μέχρι και την αρχή της δευτέρας λυκείου μπορείς να επιλέξεις σε ποιον τομέα θέλεις να πας π.χ. υγείας και πρόνοιας Γεωπονίας κλπ και μετά μέχρι την αρχή της τρίτης λυκείου μπορείς να επιλέξεις ειδικότητα πήχη νοσηλευτική βρεφονηπιοκομια κλπ Εγώ που ήμουνα στον τομέα υγείας και πρόνοιας Όταν έδωσα πανελλήνιες δεν εξετάστηκαν στα μαθήματα που εξετάζονται στο Γενικό στη θετική κατεύθυνση χημεία φυσική έκθεση βιολογία Εγώ έδωσα έκθεση μαθηματικά ανατομία και υγιεινή τα οποία μεν δεν ήταν εύκολα αλλά δεν ήτανε φυσικά όπως είναι του γενικού αυτά έχω να πω εγώ από τη δική μου εμπειρία
 

mDev

Νεοφερμένος

Ο mDev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είχα πάει και εγώ στα παλαιά ΤΕΕ, επέλεξα την ειδικότητα της πληροφορικής, και έχω να πω ότι τα περισσότερα παιδιά που το είχαν επιλέξει, ήταν άτομα χωρίς στόχους, προερχόμενα κυρίως από χαμηλά κοινωνικά στρώματα, αλλά δεν είχα προβλήματα με άσχημες συμπεριφορές και οτιδήποτε αρνητικό. Διαβάζαμε μόνο 3-4 άτομα μέσα στην τάξη και εγώ ολοκλήρωσα πρώτος, με βραβείο. Οι καθηγητές ήταν πολύ καλοί και δεν θεωρώ ότι υπολείπονται κάτι από τους υπόλοιπους συναδέλφους τους. Έδωσα τις εισαγωγικές εξετάσεις για τα ΤΕΙ και πέρασα στη σχολή που επιθυμούσα, είχαμε όμως πρόσβαση μόνο σε ΤΕΙ. Ολοκλήρωσα, ξεκίνησα να εργάζομαι στο εξωτερικό ως προγραμματιστής και πάνω στη δουλεία μου έχω χρησιμοποιήσει τις γνώσεις που πήρα από τότε, στο ΤΕΕ. Έχω γίνει και δεκτός σε μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης, σε πανεπιστήμιο. Είχα γενικά όμως αργή εξέλιξη στην καριέρα μου μέχρι στιγμής, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι πρόκειται για υποδεέστερο σχολείο. Στα σημερινά όμως ΕΠΑΛ, τα παιδιά έχουν πλήρες μηχανογραφικό και μπορούν να περάσουν ακόμα και στο σκληρό πυρήνα των σχολών, με χαμηλές όμως πιθανότητες. Θεωρώ όμως ότι αν επιλέξουν το ΕΠΑΛ ώστε να περάσουν πιο εύκολα σε κάποιο πολυτεχνείο, ή γενικά σε μία από τις πολύ καλές σχολές, ίσως να μην είναι τόσο καλή επιλογή, αφού το επίπεδο αυτών των σχολών είναι πολύ υψηλό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

AN.PA

Νεοφερμένος

Ο AN.PA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα, αν και παλιό πλαίσιο αποφάσισα (χρόνια μετά) να γράψω και εγώ την γνώμη μου.
Αν κάποιος μου έλεγε στην Γ' Γυμνασίου πως θα πάω ΕΠΑ.Λ σίγουρα θα γελούσα μέσα στην μούρη του. Θυμάμαι, μάλιστα, πως στα τέλη της Γ' Γυμνασίου απορούσα πως τα παιδιά, προτιμούσαν τα ΕΠΑ.Λ από τα ΓΕΛ; Αποφάσισα και πήγα στο ΓΕΛ της γειτονιάς. Από αυτό το σχολείο επιθυμούσα να επιλέξω την θετική, ως κατεύθυνση, και ... βλέποντας και κάνοντας. Τον Νοέμβριο της Α' Λυκείου αποφασίζω πως θα πάω ΕΠΑ.Λ, αφού θέλω να ασχοληθώ με την μαγειρική στον Τομέα Γεωπονίας, Περιβάλλοντος και Τροφίμων. Όταν το ανακοινώνω στους καθηγητές μου, με κοιτούσαν με ανοιχτό το στόμα και έλεγαν πως δεν γίνεται ένας καλός μαθητής να πάει ΕΠΑ.Λ.
Ωστόσο τα τελευταία χρόνια στα ΕΠΑΛ δεν πάνε οι "κακοί μαθητές", στα ΕΠΑΛ πάνε όλοι όσοι αντιλαμβάνονται την κοροϊδία του να χάνεις την εφηβεία πάνω σε ένα βιβλίο, για να περάσεις - αν περάσεις - σε κάποιο πανεπιστήμιο. Τελειόφοιτος φέτος, και από το ΕΠΑΛ έχω τις καλύτερες στιγμές στην μαθητική μου ζωή. Αυτά τα δύο χρόνια, πέρα ότι διεύρυνα τον κοινωνικό μου περίγυρο, ασχολήθηκα με μαθήματα που με ενδιέφεραν αφού εγώ επέλεξα και τον Τομέα μου και την Ειδικότητα μου. Πήγα αξέχαστες εκδρομές (ολιγόωρες, ημερήσιες, πολυήμερες ακόμα και Erasmus+) και δεν ήμουν συνέχεια σε ένα θρανίο, αφού τα εργαστήρια απασχολούν το 1/3 της εβδομάδας μας. Πλέον, όποιο παιδί μου κάνει την ερώτηση "να μείνω ή να φύγω από τα ΓΕΛ" του απαντάω "φύγε να σωθείς ..." Τώρα, προετοιμάζομαι για τις Πανελλαδικές με ελάχιστο διάβασμα - σε σχέση με του ΓΕΛ - και λιγότερες ώρες φροντιστηρίου ...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top