Είστε ικανοποιημένοι από τα θέματα των εξετάσεων του 2008;

Θεωρείτε πως Τα θέματα της θεωρητικής ήταν ισάξια με της θετικής/τεχνολογικής?
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ναι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

dal_kos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Παιδιά βλεποντας τα θέματα και συζητώντας με άτομα τόσο της θετικής και της τεχνολογικής, όσο και της θεωρητικής, διαπιστώνω πως τελικά η θεωρητική μέχρι τώρα την έχει βγάλει μέλι-γάλα, ενώ στις άλλες δύο κατευθύνσεις διέλυσαν την ψυχολογία των μαθητών από το πρώτο κιόλας μάθημα κατεύθυνσης και συνέχισαν στην θετική με ένα μάλλον αμφιλεγόμενο ερώτημα στην βιολογία. Επίσης μην ξεχνάμε και την έκθεση που μπήκε στοχαστικό δοκίμιο για περίληψη.

Από τα μαθηματικά κατεύθυνσης πιστεύω αρκετοί θα αποκλειστούν γενικά από την τριτοβάθμια εκπαίδευση[βαθμολογιες κάτω από την βάση] ενώ από την θεωρητική θα μπαίνουν άνετα και αεράτα τόσο στο 5ο όσο και στο 2ο πεδίο.

Εσείς τι πιστεύετε? Μήπως οι φιλόλογοι το έχουν παρακάνει λιγάκι φέτος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pablito

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
μη ανησυχεις φιλε μου...λατινικα ερχονται για αυτους..δεν νομιζω να μην χτυπησουν και εκει τα θεματα...αλλιως ολη η θεωρητικη πανω απο 15.000 απο ο,τι εχω ακουσει.πιστευω λατινικα να τα γ@μησουνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dal_kos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Τα λατινικά από ό,τι μου λένε κάποιες "θεωρητικές" :D φίλες μου, δεν μπορούν να τους βάλουν κάτι τόσο δύσκολο. Εξάλλου όσο δυσκολο και να βάλουν, η ψαλίδα δεν νομίζω πως κλείνει όταν στα μαθηματικά κατεύθυνσης οι "καλοί" έγραψαν γύρω στο 15-17
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
παιδια ναι,δεν γινεται να τους θετ/τεχ να τους έχουν ξεσκίσει και στη θεωρητική να βάζουν σχετικα ευκολα και βατα θεματα...Ε Λ Ε Ο Σ!!!ευχομαι το σαββατο να τους βάλουν και αυτους κατι τσιμπιμενο:P:P!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epinephelus

Νεοφερμένος

Ο epinephelus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Στα λατινικά δεν μπορούν να τους βάλουν δύσκολα..Πάντως δεν ε΄χει σημασια γιατι είναι αλλο το πεδίο τους.Για το 5ο πεδίο την θεωρητικη την χαντακωσαν στα μαθ.γεν..Ηταν δυσκολα γι αυτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Δεν έχω υπόψη μου τη δυσκολία των θεμάτων της θεωρητικης. Πάντως τα θέματα της τεχνολογικής τα θεωρώ αρκετά εύκολα ως τώρα, με εξαίρεση τα μαθηματικά κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrucci

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδια μην ελπιζετε για τα λατινικα...δεν γινεται να ειναι ιδιαιτερα δυσκολα απο οτι μ λενε παιδια της θεωρητικης...αλλα νομιζω οτι οι θεωρητικοι χαντακωθηκαν απο μονοι τους στα γενικης(βιολ κ μαθ) παρολο π θεωρω οτι ηταν βατα προς ευκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karamazof53

Νεοφερμένος

Ο karamazof53 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
παιδια δεν ξερω αν θα χαντακωσουν τη θεωρητικη (δεν το νομιζω) αλλα στην τεχνολογικη εγινε σφαγη στα μαθηματικα.Σε διαφορα δημοσιευματα που εχω διαβασει μεχρι τωρα, αναμενεται να ειναι 7 στους 10 της τεχνολογικης κατω απο τη βαση στα μαθηματικα!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
παιδια ναι,δεν γινεται να τους θετ/τεχ να τους έχουν ξεσκίσει και στη θεωρητική να βάζουν σχετικα ευκολα και βατα θεματα...Ε Λ Ε Ο Σ!!!ευχομαι το σαββατο να τους βάλουν και αυτους κατι τσιμπιμενο:P:P!!

ασχημο αυτο που λες..δεν ξερεις ΤΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ χρειαζεται για να γραψεις καλα εστω και με βατα θεματα..εγω προσωπικα ξεσκιστηκα ολο το χρονο με 8ωρο διαβασμα την ημερα+φροντιστηριο και με βλεπω να βγαζω γυρω στα 12.500 μορια..εσεις στο κατω κατω μαθαινετε τυπους και μπορειτε να τσιμπησετε πιο ευκολα βαθμους.. για μαθε πλατωνα αριστοτελη και ΟΛΑ τα υπολοιπα που εχω μια στοιβα βιβλια και μετα ευχησου να <βαλουν δυσκολα λατινικα> αιντε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Δηλαδη τωρα θες να πεις ενας που ξερει πχ ολους τους τυπους απ'εξω δε χρειαζεται καθολου φυσικη σκεψη για να λυσει μια καλη ασκηση φυσικης ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Μην αρχίσετε τη γνωστή μάχη Θεωρητική VS Θετικοί :D
Θεωρείτε πως Τα θέματα της θεωρητικής ήταν ισάξια με της θετικής/τεχνολογικής?
Τα μαθήματα δεν συγκρίνονται ούτε από επιστημονικής άποψης (άλλου τύπου μαθήματα, άλλη σκέψη) ούτε από έναν μαθητή που δεν τα έχει μελετήσει ΟΛΑ (για να κρίνει το επίπεδο δυσκολίας τους).



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Δηλαδη τωρα θες να πεις ενας που ξερει πχ ολους τους τυπους απ'εξω δε χρειαζεται καθολου φυσικη σκεψη για να λυσει μια καλη ασκηση φυσικης ?
φυσικα και θελει σκεψη..δεν ειπα καθολου αυτο..απλα λεω οτι θετικοι τεχνολογικοι μπορουν να παρουν ευκολοτερα υψηλους βαθμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Μην αρχίσετε τη γνωστή μάχη Θεωρητική VS Θετικοί :D

-petros

ε συγγνωμη οταν ο αλλος ευχεται να πεσουν δυσκολα θεματα εε μια αναστατωση/αγανακτιση μου ερχεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmoud

Νεοφερμένος

Ο dmoud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
H θεωρητική είτε εύκολα θέματα βάλουν είτε δύσκολα πάντοτε έχει χαμηλότερα στατιστικά από θετική και τεχνολογική. Για να γράψεις στη θεωρητική υπάρχουν μαθήματα που και να έχεις γαμ#$%ει στο διάβασμα δεν γράφεις εύκολα πάνω από 17. Θέλει και διάβασμα και ευχέρεια λόγου ενώ η διόρθωση σε κάποια είναι πολύ υποκειμενική και δύσκολα βάζουν το άριστα. Δείτε τα αποτελέσματα σε Ιστορία, Αρχαία και Λογοτεχνία και θα καταλάβετε... Δεν χρειάζεται να βάλουν ιδιαίτερα δύσκολα θέματα για να μη γράψουν οι υποψήφιοι...

Εξάλλου ήδη στη Λογοτεχνία στο παράλληλο κείμενο την έχουν πατήσει πολλοί...

Στη θετική συνήθως οι καλά διαβασμένοι γράφουν και πολύ καλά μάλιστα εκτός αν μιλάμε πραγματικά για άτυχη στιγμή ή για γενικευμένο κακό όπως φέτος στα μαθηματικά.

Τώρα να εύχονται μερικοί να μας βάλουν δύσκολα στα λατινικά μπορώ να το εκλάβω μόνο ως κακία και μάλιστα ανούσια αφού όπως αναφέρθηκε οι θεωρητικοί πάμε κυρίως στο 1ο πεδίο και δεν σας τρώμε θέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
ασχημο αυτο που λες..δεν ξερεις ΤΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ χρειαζεται για να γραψεις καλα εστω και με βατα θεματα..εγω προσωπικα ξεσκιστηκα ολο το χρονο με 8ωρο διαβασμα την ημερα+φροντιστηριο και με βλεπω να βγαζω γυρω στα 12.500 μορια..εσεις στο κατω κατω μαθαινετε τυπους και μπορειτε να τσιμπησετε πιο ευκολα βαθμους.. για μαθε πλατωνα αριστοτελη και ΟΛΑ τα υπολοιπα που εχω μια στοιβα βιβλια και μετα ευχησου να <βαλουν δυσκολα λατινικα> αιντε
ok,ok αλλα εγω ετσι όπω το έθεσα δεν ήθελα να σας προσβάλλω και ούτε να πω οτι δεν διαβαζεται καθολου,οκ?απλά μέχρι στιγμης από οτι έχω ακούσει κ από φίλους μου θεωρητικούς αλλά και από άλλα παιδια ήταν σχετικά εύκολα μέχρι και για αυτους που διαβαζαν και μέχρι και 3 ωρες την ημέρα!Πλάκα μου κάνεις τωρα?:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrucci

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
..ρε παιδια ελεος...χωρις ν θελω ν στενοχωρησω τους θεωρητικους η αποψη μου ειναι οτι θεωρητικη πηγαινουν αυτοι που το μυαλο τους δεν αντεχει τη βαρυτητα μαθηματων οπως τα μαθηματικα και η φυσικη...απο ποτε εγινε ο παπαγαλισμος ικανοτητα..............ΕΕΕΛΛΛΛΕΕΕΕΕΕΕΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
για μένα ο παπαγαλισμός είναι ικανότητα....εγώ όχι ότι δε θα μπορούσα να πάω θεωρητική,αλλά θα τα έβρισκα τόσο ανιαρά που τελικά θα τα παρατούσα! Νομίζω κι εγώ ότι θεωρητική πας είτε γιατί έχεις υπόψη σου μια δουλειά είτε κυρίως γιατί δε μπορείς τα μαθηματικά!Ενώ θετική/τεχνολογική είτε πάλι για επαγγελματικούς λόγους(ευρύτερο πεδίο επιλογών) είτε γιατί βαριέσαι να διαβάζεις τα θεωρητικά!
Και δεν είναι κακία το να θέλουν κάποια άτομα να πέσουν δύσκολα στη θεωρητική....είναι δικαιοσύνη!Μη ξεχνάτε ότι έχουμε ένα κοινό πεδίο,το 2ο και κυρίως ότι θα πάνε παιδαγωγικά όλοι οι θεωρητικάριοι...άρα όντως θα φάνε τις θέσεις κάποιων(και το λέω γιατί μια φίλη μου ανησυχεί και με το δίκιο της)!Εφόσον έχουμε κοινα πεδία οι κατευθύνσεις πρέπει να έχουν ισάξια θέματα και αυτό ισχύει και για θετική-τεχνολογική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ασχημο αυτο που λες..δεν ξερεις ΤΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ χρειαζεται για να γραψεις καλα εστω και με βατα θεματα..εγω προσωπικα ξεσκιστηκα ολο το χρονο με 8ωρο διαβασμα την ημερα+φροντιστηριο και με βλεπω να βγαζω γυρω στα 12.500 μορια..εσεις στο κατω κατω μαθαινετε τυπους και μπορειτε να τσιμπησετε πιο ευκολα βαθμους.. για μαθε πλατωνα αριστοτελη και ΟΛΑ τα υπολοιπα που εχω μια στοιβα βιβλια και μετα ευχησου να <βαλουν δυσκολα λατινικα> αιντε

Εγω προσωπικα νομιζω οτι τα παιδια της θεωρητικης που βγαζουν κοντα στα 18000 ειναι ηρωες....Το διαβασμα που κανουν ειναι αρκετα περισσοτερο και σιγουρα πιο επιπονο και πιο κουραστικο για αυτους απο οτι για εμας τα δικα μας.....Συγκρινεται τωρα να λυνεις 5 ωρες ασκησεις μαθηματικων με το να διαβαζεις αρχαια? Εγω ειχα μια αρκετα ''ευκολη'' χρονια απο την αποψη οτι τα περισσοτερα απο αυτα που διαβαζα μου κρατουσαν το ενδιαφερον και δεν με κουραζαν...Ωστοσο αν και η ευχη ''μακαρι να σας βαλουν δυσκολα στα λατινικα'' δεν ειναι κ πολυ ομορφη , τα ατομα θετικης και τεχνολογικης που θελουν να πανε για παιδαγωγικο θα αδικηθουν σαφως απο τα θεματα και πια δεν νομιζω οτι μπορει να γινει κατι για να το αλλαξει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
είναι νομίζω κοινώς αποδεκτό ότι οι θετικοι/τεχνολογικοι έχουν μεγαλύτερη άνεση και στα θεωρητικά μαθήματα σε σχέση με την άνεση των θεωρητικών με τις θετικές επιστήμες....αυτό κάτι δείχνει...:lol: (πλακα κάνω!!)
πάντως μια φίλη μου άλλαξε κατεύθυνση το καλοκαίρι της 3ης λυκείου και πήγε από θετική θεωρητική και έβγαλε μέσα σε 2 μήνες όλη την ύλη της 2ας...ξεκίνησε σεπτέμβριο κανονικά 3η λυκείου και συνέχεια μου έλεγε ότι η θεωρητική υπερβάλλει και ότι δεν είναι δύσκολα τα μαθήματα,απλά είναι απίστευτα βαρετά...Φανταστείτε ότι βαρέθηκε τόσο που τέλη σεπτεμβρη ξαναάλλαξε κατεύθυνση:no1::P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
για μένα ο παπαγαλισμός είναι ικανότητα....εγώ όχι ότι δε θα μπορούσα να πάω θεωρητική,αλλά θα τα έβρισκα τόσο ανιαρά που τελικά θα τα παρατούσα! Νομίζω κι εγώ ότι θεωρητική πας είτε γιατί έχεις υπόψη σου μια δουλειά είτε κυρίως γιατί δε μπορείς τα μαθηματικά!Ενώ θετική/τεχνολογική είτε πάλι για επαγγελματικούς λόγους(ευρύτερο πεδίο επιλογών) είτε γιατί βαριέσαι να διαβάζεις τα θεωρητικά!
Και δεν είναι κακία το να θέλουν κάποια άτομα να πέσουν δύσκολα στη θεωρητική....είναι δικαιοσύνη!Μη ξεχνάτε ότι έχουμε ένα κοινό πεδίο,το 2ο και κυρίως ότι θα πάνε παιδαγωγικά όλοι οι θεωρητικάριοι...άρα όντως θα φάνε τις θέσεις κάποιων(και το λέω γιατί μια φίλη μου ανησυχεί και με το δίκιο της)!Εφόσον έχουμε κοινα πεδία οι κατευθύνσεις πρέπει να έχουν ισάξια θέματα και αυτό ισχύει και για θετική-τεχνολογική!
:no1:συμφωνω Α Π Ο Λ Υ Τ Α!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top