Είναι όντως τόσο χάλια όσο προβάλλεται η Αθήνα;

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Καλύτερα να έχεις μια πρώτη εικόνα πριν κάνεις τo house hunting για να ξέρεις τι παίζει με τις τιμές πάνω κάτω για να μην σε πιάσει κότσο ο ενοικιαστής, το κάνουν σε φοιτητές συχνά.


Καλε δεν πιανομαι κοτσος , ειμαι παλια εγω και θα εχω κι crew μαζι μου😎

Ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως !
Εννοείται θα το ψάξω πριν παω .
 

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Τα πράγματα μεγαλοποιούνται από στόμα σε στόμα.
Μην τα παίρνεις τοις μετρητοίς!

Από τις πρώτες κιόλας ημέρες, θα μάθεις ποιες περιοχές πρέπει ν΄αποφεύγεις τη νύχτα και όλα καλά!
Εγώ γεννήθηκα στην Αθήνα και δεν μπορώ να φανταστώ να ζω πουθενά αλλού!
Ωραίες οι διακοπές στα νησάκια και οι εκδρομούλες στα γραφικά ορεινά χωριουδάκια αλλά μέχρι εκεί!
Μετά πίσω στην πόλη μου!
Και επειδή κάπου αναφέρθηκαν τα Εξάρχεια, να σας πω ότι τα Εξάρχεια είναι λατρεία! Βρίσκεις "μαγαζιά" που δεν μπορείς να βρεις πουθενά αλλού στην Αθήνα!
Επί του θέματος τώρα!
Κορίτσι μου καλό, δεν θα σου πω να ψάξεις σπίτι στις γύρω περιοχές του ΟΠΑ επειδή πράγματι δεν ενδείκνυται! Βρες μια ασφαλή περιοχή της Αθήνας που μπορεί να σε συνδέσει συγκοινωνιακά με τη Σχολή σου, ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΊΜΗΣΗ ΜΕ ΜΕΤΡΟ (πχ Αμπελόκηποι) και πήγαινε στο ΟΠΑ που είναι το καλύτερο Οικονομικό Πανεπιστήμιο της χώρας (ειδικά το ΛΟΧΡΗ που θέλεις).
΄Αντε μην ακούω βλακείες!

Δες κι εδώ που έχει συζητηθεί αναλυτικά το θέμα:

Το πιο ουσιαστικό σχόλιο μέχρι τώρα, τα είπες όλα. Συγχαρητήρια!
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Να σου πω ότι όπου και να πας είτε αθήνα είτε σε άλλη πόλη πάντα θα υπάρχει περίπτωση να σε κλέψουν ή να συναντήσεις εγκληματικότητα. Ίσως όχι σε τόσο βαθμό όσο στην Αθήνα αλλά πάντα υπάρχει αυτή η πιθανότητα. Στην πάτρα 2 φορές μας έχουν κλέψει και 1 φορά παραλίγο να με κλέψουν στο δρόμο, αλλά το πήρα χαμπάρι τελευταία στιγμή (ειλικρινά πριν μπει το χέρι στην τσάντα μου).. Πήγα πρόσφατα στην Αθήνα, ναι μεν πρόσεχα αλλά να σου πω ότι από όσα μου είχαν πει ούτε τα μισά δεν είδα. Ένιωθα ασφαλής γενικά. Μπορεί να είναι και η περιοχή που κινήθηκα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
@dimitrama5 Το σημαντικότερο απ' όλα είναι να τσιλλάρεις. Όπως σου είπαν παραπάνω, σε έναν μεγάλο βαθμό όλα τραγικοποιούνται. Αν εσύ έχει λίγο το attitude του φοβάμαι-να-ξεμυτίσω-μην-και-με-κλέψουν θα κάνεις κρα και θα δίνεις στόχο. Σίγουρα σε κάποιες περιοχές είναι πιο πιθανό να σου κάτσει η στραβή, αλλά, όσες φορές έχει τύχει είτε να με κλέψουν είτε να προσπαθήσουν να με κλέψουν στο δρόμο δεν ήταν σε τέτοια περιοχή, είναι η αλήθεια.

Οπότε, βάλε σε προτεραιότητα το αντικείμενο των σπουδών σου και τις επιθυμίες σου και όχι τέτοιους φόβους, δε χρειάζεται.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λιγο ακυρο αυτο που θα ρωτησω,αλλα ας παει στο καλο😂.Η περιοχη που ειναι η νομικη σχολη, δηλαδη το κολωνακι, ειναι ασφαλης?Ρωταω επειδη το κολωνακι ειναι πλουσια περιοχη και δεν ξερω αμα αυτο συναγει κατευθειαν ασφαλεια ή το αντιθετο.

Ανάμεσα ακριβώς από τη Νομική και το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων, στο παρκάκι της Μασσαλίας, γίνεται πάρε-δώσε (αγορά και χρήση) όλων των ειδών των ναρκωτικών. Είναι μια από τις πιάτσες της Αθήνας.
Σίγουρα δεν είναι ευχάριστο θέαμα αλλά δεν ενοχλούν κανέναν, απλά τη "δουλειά" τους θέλουν να κάνουν!
Τι θα γίνει δηλαδή τώρα;
Δεν θα δηλώνουν όσοι θέλουν τη Νομική Αθήνας γι΄αυτόν τον λόγο;
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ανάμεσα ακριβώς από τη Νομική και το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων, στο παρκάκι της Μασσαλίας, γίνεται πάρε-δώσε (αγορά και χρήση) όλων των ειδών των ναρκωτικών. Είναι μια από τις πιάτσες της Αθήνας.
Σίγουρα δεν είναι ευχάριστο θέαμα αλλά δεν ενοχολούν κανέναν, απλά τη "δουλειά" τους θέλουν να κάνουν!
Τι θα γίνει δηλαδή τώρα;
Δεν θα δηλώνουν όσοι θέλουν τη Νομική Αθήνας γι΄αυτόν τον λόγο;
Βρε δεν λεω αυτο προς θεου,απλως ρωτησα😅.Ευχαριστω!
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Επειδή έγινε αναφορά για τα ναρκωτικά, να ενημερώσω πως πλέον δεν υπάρχουν οι τοξικομανείς στην Αντωνιαδου του ΟΠΑ. Έχουν μεταφερθεί προς το Πολυτεχνείο και το αρχαιολογικό μουσείο. Είναι πολύ πιθανό βέβαια να επανέλθει η πιάτσα σε λίγο καιρό.
Γενικά, και εγώ θα σου πρότεινα να αποφύγεις να μείνεις στη Βικτωρια, στον Άγιο Παντελεημονα, Πλατεία Αττικης κλπ. Το καλό με το ΟΠΑ είναι ότι βρίσκεται 2' από τον ΗΣΑΠ. Συνεπώς, οποιαδήποτε περιοχή κοντά σε ησαπ/μετρό βολεύει (π.χ. Κοιτα προς Άνω Πατησια ή Αμπελοκήπους ή Πετράλωνα ή Παγκράτι).
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Είμαι μια από τους πολλούς που έχουν κληθεί να κάνουν το μηχανογραφικό τους,έχοντας γράψει 16.800 σκέφτομαι πολύ σοβαρά σχολές που βρίσκονται Αθήνα όπως λογιστική και χρηματοοικονομικα οπα.Το θέμα μου είναι ότι εγώ εξαρχής σκοπό είχα να περάσω κάπου εντός Κρήτης (όπου και μένω τώρα) και με το να γράψω καλά αναθεωρώ τις επιλογές μου.Αθήνα σαν σχολή μου φαίνεται ενδιαφέρον και θέλω να πάω αλλά όλα αυτά που βλέπω ότι γίνονται εκεί συν τους γνωστούς που λένε τα χειρότερα για τα σπίτια,την εγκληματικότητα,τις δυσκολίες κτλ με έχουν τρομοκρατήσει.Ποια είναι η άποψή σας για αυτά;Τι προτείνετε να κάνω;

Επειδή κι εγώ είμαι από Κρήτη και ήρθα για σπουδές Αθήνα, μπορώ να σου πω με ασφάλεια πως τα πράγματα τραγικοποιούνται. Θυμάμαι μου λέγανε για την εγκληματικότητα, για τις χαώδεις αποστάσεις, ότι δε βρίσκεις φίλους, ότι η Αθήνα είναι άσχημη κλπ κλπ. Ναι μεν υπάρχει εγκληματικότητα, όπως και σε κάθε άλλη πόλη εξάλλου, αλλά αν δεν κυκλοφορείς μόνη βράδυ σε στενά και έχεις σπίτι κοντά στο μετρό, το χειρότερο που έχεις να φοβάσαι είναι απλά να σου πάρουν πορτοφόλι/κινητό χωρίς να το καταλάβεις στο μετρό, στην Ερμού ή σε κάποιο πολυσύχναστο μέρος. Κι αυτό αποφεύγεται αν είσαι προσεκτική. Οι αποστάσεις γεφυρώνονται με το μετρό. Φίλους θα βρεις πάρα πολλούς και γενικά θα γνωρίσεις πολλούς τύπους ανθρώπων από όλα τα μέρη της Ελλάδας, κάτι που δε θα δεις σε άλλη φοιτητούπολη. Επίσης η Αθήνα έχει πολλές όμορφες γωνιές, δραστηριότητες για κάθε γούστο και γενικά δε θα βαρεθείς ποτέ.

Το ΟΠΑ βρίσκεται σε κακή περιοχή είναι η αλήθεια, αλλά όχι επικίνδυνη. Είναι θετικό πως τρία λεπτά μακριά είναι ο ηλεκτρικός. Να σε κλέψουν ή να σε πειράξουν το θεωρώ ψιλοαπίθανο ειδικά μέρα μεσημέρι που θα πηγαίνεις σχολή. Αυτό που θα δεις είναι άσχημες εικόνες από πρεζάκια να παίρνουν τη δόση τους μπροστά σου και να γίνεται διακίνηση. Αλλά δεν πειράζουν κόσμο.

Λιγο ακυρο αυτο που θα ρωτησω,αλλα ας παει στο καλο😂.Η περιοχη που ειναι η νομικη σχολη, δηλαδη το κολωνακι, ειναι ασφαλης?Ρωταω επειδη το κολωνακι ειναι πλουσια περιοχη και δεν ξερω αμα αυτο συναγει κατευθειαν ασφαλεια ή το αντιθετο.

Δεν είναι ακριβώς στο Κολωνάκι, είναι ανάμεσα στο κέντρο(Πανεπιστημίου), τη Νεάπολη Εξαρχείων και το Κολωνάκι.
Πρεζάκια μαζεύονται ανάμεσα στα Προπύλαια και την Ακαδημία Αθηνών, αλλά κυρίως στο παρκάκι Μασσαλίας, το οποίο είναι τρία μέτρα από την είσοδο της νομικής :P Τις προάλλες που είχα πάει να δώσω μάθημα είχε μαζέψει πάρα πολλούς, καμιά 40αριά ενώ συνήθως είναι 10-15. Αλλά ούτε αυτοί πειράζουν, ούτε μπαίνουν στη σχολή εννοείται. Κυκλοφορεί τόσος κόσμος τα πρωινά που είναι αδύνατο να σου κάνουν κάτι, αλλά ούτε νομίζω νοιάζονται να σου κάνουν. Όπως και να ‘χει, υπάρχουν άλλες δύο περιφερειακές είσοδοι για όποιον δε θέλει να περάσει από δίπλα τους.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ανάμεσα ακριβώς από τη Νομική και το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων, στο παρκάκι της Μασσαλίας, γίνεται πάρε-δώσε (αγορά και χρήση) όλων των ειδών των ναρκωτικών. Είναι μια από τις πιάτσες της Αθήνας.
Σίγουρα δεν είναι ευχάριστο θέαμα αλλά δεν ενοχλούν κανέναν, απλά τη "δουλειά" τους θέλουν να κάνουν!
Τι θα γίνει δηλαδή τώρα;
Δεν θα δηλώνουν όσοι θέλουν τη Νομική Αθήνας γι΄αυτόν τον λόγο;

Η αλήθεια νομίζω είναι ακριβώς αυτή. Επίσης, μην ξεχνάμε ότι και οι χρήστες είναι άνθρωποι - πολλές φορές, πιο ευγενικοί από εμάς τους μη-χρήστες. Χαρακτηριστικά, μια φορά θυμάμαι ότι έβρεχε και ήταν ολισθηρό το πλακάκι και έφαγα μία ξεγυρισμένη γλίστρα. Ο μόνος άνθρωπος που ενδιαφέρθηκε να απλώσει το χέρι του να με βοηθήσει να σηκωθώ ήταν ένα παιδί που δίπλα του είχε αφημένη μια ένεση - μετά που έφυγα τον είδα να την παίρνει στα χέρια του με την άκρη του ματιού μου.

Όπως κι αν έχει, αυτή η εικόνα που αναπαράγεται πολλές φορές ότι θα σε κυνηγάνε να σου καρφώσουν τη σύριγγα στο μάτι είναι εν πολλοίς ψευδής.

Ναι μεν υπάρχει εγκληματικότητα, όπως και σε κάθε άλλη πόλη εξάλλου, αλλά αν δεν κυκλοφορείς μόνη βράδυ σε στενά και έχεις σπίτι κοντά στο μετρό, το χειρότερο που έχεις να φοβάσαι είναι απλά να σου πάρουν πορτοφόλι/κινητό χωρίς να το καταλάβεις στο μετρό, στην Ερμού ή σε κάποιο πολυσύχναστο μέρος.

Συμφωνώ κι επαυξάνω. Είχα πέρυσι έναν μαθητή που κατάφερε - διότι περί κατορθώματος πρόκειται - να του κλέψουν το κινητό από το χέρι του ενώ μιλούσε - δίπλα στο αυτί του, δηλαδή - και να μην καταλάβει ότι του το κλέψανε (νόμιζε, όπως μας είπε, ότι του έκαναν πλάκα οι φίλοι του...).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top