Είναι όντως τόσο χάλια όσο προβάλλεται η Αθήνα;

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Έχοντας ζήσει σε επαρχεία και χωρίς να χρειάζεται ποτέ να προσέχω ή να φοβάμαι για το οτιδήποτε,η πιθανότητα να με κλέψουν μου ακούγεται τρομακτική ενώ εσύ το κάνεις να φαίνεται σαν εντάξει κάτι νορμάλ..Να αυτά είναι που με αγχωνουν ακόμα περισσότερο
Η Αθήνα έχει τρείς κανόνες: 1)Mακριά από το Μενίδι 2)Μακριά από την Ομόνοια 3)Μακριά απο τα Εξάρχεια :laugh:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Χαχα εντάξει το μια φορά όταν κυκλοφορώ συχνά κέντρο και βγαίνω τόσα χρόνια είναι πολύ λίγο. Επίσης το 1-2 φορές να μπουν κλέφτες στα 25 χρόνια που μένω Αθήνα είναι λίγο. Σε άλλον μπορεί να μην συμβεί και πότε. Εξάλλου ειδικά το να σου πάρουν το πορτοφόλι στον δρόμο δεν είναι κάτι αν δεν κυκλοφορείς με πολλά λεφτά. Λίγο διαδικασία να ξαναβγαλεις κάρτες και τέτοια αλλά το κινητό θεωρώ πολύ χειρότερο να σου το πάρουν.
Μικροπράγματα δηλαδή :P

Ηθικό δίδαγμα

Δεν κρατάμε πορτοφόλι, γιατί θα το χάσουμε!
 

dimitrama5

Νεοφερμένος

Η dimitrama5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί Λογιστική σε άλλη πόλη εκτός Αθηνών;
Ηράκλειο ήταν πρώην ΤΕΙ και τα μόρια είναι 6 χιλιάδες κάτι οπότε λυπάμαι να "χαραμισω" αυτά που έγραψα ενώ μπορώ να πάω σε σχολή φημισμένη που ήταν ανέκαθεν Πανεπιστήμιο..Περα από αυτό, ήδη θεωρώ την Αθήνα μακριά πόσο μάλλον κάποια άλλη περιοχή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Αθήνα έχει τρείς κανόνες: 1)Mακριά από το Μενίδι 2)Μακριά από την Ομόνοια 3)Μακριά απο τα Εξάρχεια :laugh:
Χρήσιμη πληροφορία έχω να πω μιας και όλες οι γκαρσονιέρες ήταν Εξάρχεια 😂
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Είμαι μια από τους πολλούς που έχουν κληθεί να κάνουν το μηχανογραφικό τους,έχοντας γράψει 16.800 σκέφτομαι πολύ σοβαρά σχολές που βρίσκονται Αθήνα όπως λογιστική και χρηματοοικονομικα οπα.Το θέμα μου είναι ότι εγώ εξαρχής σκοπό είχα να περάσω κάπου εντός Κρήτης (όπου και μένω τώρα) και με το να γράψω καλά αναθεωρώ τις επιλογές μου.Αθήνα σαν σχολή μου φαίνεται ενδιαφέρον και θέλω να πάω αλλά όλα αυτά που βλέπω ότι γίνονται εκεί συν τους γνωστούς που λένε τα χειρότερα για τα σπίτια,την εγκληματικότητα,τις δυσκολίες κτλ με έχουν τρομοκρατήσει.Ποια είναι η άποψή σας για αυτά;Τι προτείνετε να κάνω;
Τα ίδια θα ακούσεις από πολλούς αλλά δεν θα καταλάβεις πότε τι εστί ζω Αθήνα μόνο από τα λόγια. Τραγικοποιούνται πολύ τα πράγματα γενικά.
Ναι, θα πρέπει να είσαι προσεκτική όπως θα έπρεπε να ήσουν οπουδήποτε αλλού.
Ο μεγαλύτερος τρόμος βέβαια είναι οι μεταφορές οι οποίες θα σου αφαιρέσουν αρκετό χρόνο ζωής ανάλογα με το που σκέφτεσαι να νοικιάσεις (αλλά συνηθίζεται αυτό).
Κατά νου όμως έχε ότι η Αθήνα έχει τα πάντα. Κάθε γωνιά έχει και κάτι διαφορετικό που θα σου τράβηξει την προσοχή, κουλτούρα, μουσικές, φαΐ, μουσεία, εκθέσεις, κόσμος.
Είναι τόσο μεγάλη που ακόμη και όταν τελειώσεις τις σπουδές σου θα υπάρχουν πράγματα που δεν έχεις δει, αντίθετα με τις άλλες φοιτητουπόλεις που από ό,τι έχω ακούσει τις βαριούνται οι φοιτητές μετά από κάποιο καιρό (εξαιρώ την Θεσσαλονίκη γιατί και αυτή μου φαίνεται μεγάλη αλλά έχει τελείως διαφορετικό vibe από την Αθήνα).
ΥΣ: Δεν σου λέω ότι δεν θα βαρεθείς στην Αθήνα απλώς ήθελα να εκφράσω την ποικιλία των επιλογών που θα σου προσφέρει αυτή η πόλη.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Είμαι μόνιμη κάτοικος Κρήτης και συγκεκριμένα επαρχίας,οπότε για αυτο έχω τους φόβους μου την αβεβαιότητα κτλ για κάποιο ξένο σε εισαγωγικά και τόσο μεγάλο τόπο.
Η σχολή που είναι εδώ,είναι τα οικονομικά στο Ρέθυμνο,τα οποία νου φαίνονται ενδιαφέρον ναι μεν αλλα οχι τόσο όσο την λογιστική.Επιπλεον από εκεί θα χρειαστεί κάποιο μεταπτυχιακό ενώ λογιστική οχι


Λογικο ειναι , μην ανησυχείς 😊

Και εγω ανησυχω αρκετά αν θα βρω σπιτι πάντως ,αν κι για το Ρέθυμνο έχω ακούσει πολυ χειρότερα πραγματα για τα σπίτια απο οτι για Αθηνα.
Γι αυτο σε ρώτησα αν εχεις διαμονή στην Κρήτη.

Αν προσέχεις δε θα πάθεις κατι μην ανησυχείς.
Στη χειρότερη να κλέψουν κανα πορτοφόλι(και στη Θεσσαλονίκη που εζησα τα ίδια) γι αυτό μην κουβαλάς τρελα μετρητά μαζι.
Τωρα εντάξει εννοείται το βράδυ θα γυρνάς μονο με παρεα σπίτι σου, αλλα όλοι αυτο κάνουν.
Θα συνηθίσεις.
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Ηράκλειο ήταν πρώην ΤΕΙ και τα μόρια είναι 6 χιλιάδες κάτι οπότε λυπάμαι να "χαραμισω" αυτά που έγραψα ενώ μπορώ να πάω σε σχολή φημισμένη που ήταν ανέκαθεν Πανεπιστήμιο..Περα από αυτό, ήδη θεωρώ την Αθήνα μακριά πόσο μάλλον κάποια άλλη περιοχή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Χρήσιμη πληροφορία έχω να πω μιας και όλες οι γκαρσονιέρες ήταν Εξάρχεια 😂
Κοίτα, υπάρχει και χρηματοοικονομικής και τραπεζικής διοίκησης στον Πειραιά για 14.400 περίπου, και ο Πειραιάς είναι πιο ασφαλής από το κέντρο (το ξέρω επειδή έχω σπίτι εκεί).
 

dimitrama5

Νεοφερμένος

Η dimitrama5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Τα ίδια θα ακούσεις από πολλούς αλλά δεν θα καταλάβεις πότε τι εστί ζω Αθήνα μόνο από τα λόγια. Τραγικοποιούνται πολύ τα πράγματα γενικά.
Ναι, θα πρέπει να είσαι προσεκτική όπως θα έπρεπε να ήσουν οπουδήποτε αλλού.
Ο μεγαλύτερος τρόμος βέβαια είναι οι μεταφορές οι οποίες θα σου αφαιρέσουν αρκετό χρόνο ζωής ανάλογα με το που σκέφτεσαι να νοικιάσεις (αλλά συνηθίζεται αυτό).
Κατά νου όμως έχε ότι η Αθήνα έχει τα πάντα. Κάθε γωνιά έχει και κάτι διαφορετικό που θα σου τράβηξει την προσοχή, κουλτούρα, μουσικές, φαΐ, κόσμος.
Είναι τόσο μεγάλη που ακόμη και όταν τελειώσεις τις σπουδές σου θα υπάρχουν πράγματα που δεν έχεις δει, αντίθετα με τις άλλες φοιτητουπόλεις που από ό,τι έχω ακούσει τις βαριούνται οι φοιτητές μετά από κάποιο καιρό (εξαιρώ την Θεσσαλονίκη γιατί και αυτή μου φαίνεται μεγάλη αλλά έχει τελείως διαφορετικό vibe από την Αθήνα).
ΥΣ: Δεν σου λέω ότι δεν θα βαρεθείς στην Αθήνα απλώς ήθελα να εκφράσω την ποικιλία των επιλογών που θα σου προσφέρει αυτή η πόλη.
Για αυτό ρώτησα και εδώ...Γενικα οι απόψεις διίστανται,άλλοι υπερβάλουν,ενώ άλλοι μου λένε ότι Αθήνα είναι η ευκαιρία να περάσω μια καλη φοιτητική ζωή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λογικο ειναι , μην ανησυχείς 😊

Και εγω ανησυχω αρκετά αν θα βρω σπιτι πάντως ,αν κι για το Ρέθυμνο έχω ακούσει πολυ χειρότερα πραγματα για τα σπίτια απο οτι για Αθηνα.
Γι αυτο σε ρώτησα αν εχεις διαμονή στην Κρήτη.

Αν προσέχεις δε θα πάθεις κατι μην ανησυχείς.
Στη χειρότερη να κλέψουν κανα πορτοφόλι(και στη Θεσσαλονίκη που εζησα τα ίδια) γι αυτό μην κουβαλάς τρελα μετρητά μαζι.
Τωρα εντάξει εννοείται το βράδυ θα γυρνάς μονο με παρεα σπίτι σου, αλλα όλοι αυτο κάνουν.
Θα συνηθίσεις.
Ρέθυμνο επειδή πριν βγουν τα μόρια κτλ ηθελα και εγω οπότε το έψαχνα γενικά,τα πράγματα με τα σπίτια δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά όσο λένε. Περιπτώσεις πανακριβων σπιτιών υπάρχουν και παλιών και μικρών αλλά και κανονικών σπιτιών.Απλα χρειάζεται ψάξιμο και σε αγγελίες σε εφημερίδες,σε δρόμους,σε σαιτ και σε ομάδες στο φεισμπουκ που ανεβαίνουν αρκετά από τα σπίτια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοίτα, υπάρχει και χρηματοοικονομικής και τραπεζικής διοίκησης στον Πειραιά για 14.400 περίπου, και ο Πειραιάς είναι πιο ασφαλής από το κέντρο (το ξέρω επειδή έχω σπίτι εκεί).
Από αυτό βγαίνω λογίστρια;Θα την ψάξω την σχολή αν είναι..Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σχολή τέτοια που θες δεν εχει στη Θεσσαλονίκη;

ποσο λαικα το είπα😅
Σχολή τέτοια έχει σε πολλά μέρη,αλλά έτσι αξιόλογη και πάνω απολα πιο κοντά με Κρήτη είναι αυτή στην Αθήνα
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Για αυτό ρώτησα και εδώ...Γενικα οι απόψεις διίστανται,άλλοι υπερβάλουν,ενώ άλλοι μου λένε ότι Αθήνα είναι η ευκαιρία να περάσω μια καλη φοιτητική ζωή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ρέθυμνο επειδή πριν βγουν τα μόρια κτλ ηθελα και εγω οπότε το έψαχνα γενικά,τα πράγματα με τα σπίτια δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά όσο λένε. Περιπτώσεις πανακριβων σπιτιών υπάρχουν και παλιών και μικρών αλλά και κανονικών σπιτιών.Απλα χρειάζεται ψάξιμο και σε αγγελίες σε εφημερίδες,σε δρόμους,σε σαιτ και σε ομάδες στο φεισμπουκ που ανεβαίνουν αρκετά από τα σπίτια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Από αυτό βγαίνω λογίστρια;Θα την ψάξω την σχολή αν είναι..Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες αλλά ψάξε το!
 

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Είμαι μια από τους πολλούς που έχουν κληθεί να κάνουν το μηχανογραφικό τους,έχοντας γράψει 16.800 σκέφτομαι πολύ σοβαρά σχολές που βρίσκονται Αθήνα όπως λογιστική και χρηματοοικονομικα οπα.Το θέμα μου είναι ότι εγώ εξαρχής σκοπό είχα να περάσω κάπου εντός Κρήτης (όπου και μένω τώρα) και με το να γράψω καλά αναθεωρώ τις επιλογές μου.Αθήνα σαν σχολή μου φαίνεται ενδιαφέρον και θέλω να πάω αλλά όλα αυτά που βλέπω ότι γίνονται εκεί συν τους γνωστούς που λένε τα χειρότερα για τα σπίτια,την εγκληματικότητα,τις δυσκολίες κτλ με έχουν τρομοκρατήσει.Ποια είναι η άποψή σας για αυτά;Τι προτείνετε να κάνω;

Αν πιάνεις τα μόρια για λοχρή στο οπα και σε ενδιαφέρει αυτός ο τομέας είναι κρίμα να πας οπουδήποτε αλλού. Αυτά που είπες παντού υπάρχουν, προσωπικά 5 χρόνια στην αθήνα δεν έχω πάθει τίποτα. Το αρνητικό με το οπα είναι ότι βρίσκεται σε υποβαθμισμένη περιοχή (κοντά στην πλατεία βικτωρίας) όπου γίνονται τα χειρότερα αλλά το πανεπιστήμιο σαν εκπαιδευτικό ίδρυμα στον τομέα των οικονομικών είναι ν1 στην Ελλάδα, δεν έχει τυχαία όνομα. Μην νοικιάσεις κοντά στο πανεπιστήμιο αν τελικά έρθεις Αθήνα.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Λιγο ακυρο αυτο που θα ρωτησω,αλλα ας παει στο καλο😂.Η περιοχη που ειναι η νομικη σχολη, δηλαδη το κολωνακι, ειναι ασφαλης?Ρωταω επειδη το κολωνακι ειναι πλουσια περιοχη και δεν ξερω αμα αυτο συναγει κατευθειαν ασφαλεια ή το αντιθετο.
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Λιγο ακυρο αυτο που θα ρωτησω,αλλα ας παει στο καλο😂.Η περιοχη που ειναι η νομικη σχολη, δηλαδη το κολωνακι, ειναι ασφαλης?Ρωταω επειδη το κολωνακι ειναι πλουσια περιοχη και δεν ξερω αμα αυτο συναγει κατευθειαν ασφαλεια ή το αντιθετο.
Απ' όσο ξέρω μια χαρά είναι.
 

dimitrama5

Νεοφερμένος

Η dimitrama5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αν πιάνεις τα μόρια για λοχρή στο οπα και σε ενδιαφέρει αυτός ο τομέας είναι κρίμα να πας οπουδήποτε αλλού. Αυτά που είπες παντού υπάρχουν, προσωπικά 5 χρόνια στην αθήνα δεν έχω πάθει τίποτα. Το αρνητικό με το οπα είναι ότι βρίσκεται σε υποβαθμισμένη περιοχή (κοντά στην πλατεία βικτωρίας) όπου γίνονται τα χειρότερα αλλά το πανεπιστήμιο σαν εκπαιδευτικό ίδρυμα στον τομέα των οικονομικών είναι ν1 στην Ελλάδα, δεν έχει τυχαία όνομα. Μην νοικιάσεις κοντά στο πανεπιστήμιο αν τελικά έρθεις Αθήνα.
Μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάποιες περιοχές;Μόνο και μόνο να τις εχω στο μυαλό μου όταν ψάχνω
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Για περιοχές κοντά στο πανεπιστήμιο θα έλεγα Κυψέλη, πεδίο άρεως, εξάρχεια (απόφυγε σπίτια γύρω από την πλατεία βικτωρίας) . Είχα αρκετούς συμφοιτητές επίσης που νοίκιαζαν στους αμπελόκηπους, είναι κέντρο και βολεύει. Σου παραθέτω το παρακάτω link για να δεις μόνη σου σπίτια που είναι κοντά στην ασοεε και δεξία έχει ξεχωριστά τα διαμερίσματα με τις τιμές του.

πάτα εδώ

όπως είπα και πριν, αν πιάνεις την βάση λοχρή οπά και υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για σπουδές εκτός την περιοχής που μένεις είναι κρίμα πραγματικά να μην το επιλέξεις.
 

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Καλύτερα να έχεις μια πρώτη εικόνα πριν κάνεις τo house hunting για να ξέρεις τι παίζει με τις τιμές πάνω κάτω για να μην σε πιάσει κότσο ο ενοικιαστής, το κάνουν σε φοιτητές συχνά.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι μια από τους πολλούς που έχουν κληθεί να κάνουν το μηχανογραφικό τους,έχοντας γράψει 16.800 σκέφτομαι πολύ σοβαρά σχολές που βρίσκονται Αθήνα όπως λογιστική και χρηματοοικονομικα οπα.Το θέμα μου είναι ότι εγώ εξαρχής σκοπό είχα να περάσω κάπου εντός Κρήτης (όπου και μένω τώρα) και με το να γράψω καλά αναθεωρώ τις επιλογές μου.Αθήνα σαν σχολή μου φαίνεται ενδιαφέρον και θέλω να πάω αλλά όλα αυτά που βλέπω ότι γίνονται εκεί συν τους γνωστούς που λένε τα χειρότερα για τα σπίτια,την εγκληματικότητα,τις δυσκολίες κτλ με έχουν τρομοκρατήσει.Ποια είναι η άποψή σας για αυτά;Τι προτείνετε να κάνω;

Τα πράγματα μεγαλοποιούνται από στόμα σε στόμα.
Μην τα παίρνεις τοις μετρητοίς!
Από τις πρώτες κιόλας ημέρες, θα μάθεις ποιες περιοχές πρέπει ν΄αποφεύγεις τη νύχτα και όλα καλά!
Εγώ γεννήθηκα στην Αθήνα και δεν μπορώ να φανταστώ να ζω πουθενά αλλού!
Ωραίες οι διακοπές στα νησάκια και οι εκδρομούλες στα γραφικά ορεινά χωριουδάκια αλλά μέχρι εκεί!
Μετά πίσω στην πόλη μου!
Και επειδή κάπου αναφέρθηκαν τα Εξάρχεια, να σας πω ότι τα Εξάρχεια είναι λατρεία! Βρίσκεις "μαγαζιά" που δεν μπορείς να βρεις πουθενά αλλού στην Αθήνα!
Επί του θέματος τώρα!
Κορίτσι μου καλό, δεν θα σου πω να ψάξεις σπίτι στις γύρω περιοχές του ΟΠΑ επειδή πράγματι δεν ενδείκνυται! Βρες μια ασφαλή περιοχή της Αθήνας που μπορεί να σε συνδέσει συγκοινωνιακά με τη Σχολή σου, ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΊΜΗΣΗ ΜΕ ΜΕΤΡΟ (πχ Αμπελόκηποι) και πήγαινε στο ΟΠΑ που είναι το καλύτερο Οικονομικό Πανεπιστήμιο της χώρας (ειδικά το ΛΟΧΡΗ που θέλεις).
΄Αντε μην ακούω βλακείες!
Δες κι εδώ που έχει συζητηθεί αναλυτικά το θέμα:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top