Είναι το διδακτορικό δύσκολο;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
αφού ο μπαμπάς Καντάφι, δώρησε κάτι δις € στο Cambridge...:P

O αδερφος μου ειναι στο Εκπα στο μαθηματικο,μονο διαφορικες του εδωσαν problem set...το γεγονος οτι καποιοι τα παρατανε για τους οποιους λογους ειναι ενα αλλο θεμα!!Ποσοστο επιτυχιας 5%?4 τα τινα...ή κακοι φοιτητες ή κακοι καθηγητες ή και τα δυο ή ανεδαφικοι στοχοι...με μια ωραια αξιολογηση απο εναν καθηγητη της Ιταλιας ή της αγγλιας να παρουν δρομο οσοι δεν ειναι καλοι...ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ!!!

Υ.Γ το 5% ειναι πολυ λιγο...νομιζω οτι βασει νομου πρεπει να περναει πανω απο το 10 αν δεν κανω λαθος γιατι αλλιως επαναλαμβανεται η εξεταση

Δεν σπουδάζω Αθήνα. Δεν θυμήθηκα να είχαμε ποτέ επαναλαμβανόμενη εξέταση. :PΠαρατάνε τις σπουδές λόγω αδυναμίας. Κάτι τόσο απλό...

Στην αναφορά σου για τα θέματα στο ΜΙΤ, τι ήθελες ακριβώς να τονίσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Eγώ πάλι βλέπω πως το διδακτορικό είναι εύκολο... Εδώ πήρε ο γιός του Καντάφι :confused:


:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

Θα πρεπει να παει πρωτο ποστ!!!!Η απολυτη απαντηση....
Τατσι μιτσι ολοι ειναι και δεν εγινε τπτ...διορθωνα γραπτα και ειλικρινα μου ειπε ο καθηγητης μου να κανω τα 4, 5 για να μην γινει επανασταση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
αφού ο μπαμπάς Καντάφι, δώρησε κάτι δις € στο Cambridge...:P



τελικά οι σπουδές είναι ταξικό προϊόν;
είχαν δίκιο οι Κνίτες που φώναζαν μέσα στα μούτρα μου; :confused:





υγ. μην απαντήσεις
ψωνίζω διδακτορικό ονλάιν τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.


Στην αναφορά σου για τα θέματα στο ΜΙΤ, τι ήθελες ακριβώς να τονίσεις;

Οτι εχουν μεινει εξαιρετικα πισω στο πως βλεπουν και την διδασκαλια και την εξεταση...Η εξεταση ειναι μια χρονικη στιγμη τπτ παραπανω...Ειμαι εντελως καθετα αντιθετος με αυτο...Για μενα το πανεπιστημιο θα πρεπει να ειναι μια συνεχης ενασχοληση...πως ο πατερας σου παιρνει ενα δανειο και ανοιγει ενα μαγαζι και πληρωνει την δοση...ετσι και το πανεπιστημιο οι διαλεξεις ειναι το δανειο και εσυ πρεπει να αποπληρωνεις με τις εργασιες σου, τον τροπο που συμπεριφερεσαι, τις γνωσεις σου...Δεν ειναι τυχαιο το εξης...Σε ολα τα μεγαλα ιδρυματα του εξωτερικου αποφοιτοι τους που εκανα πολλα λεφτα μετα δωρισαν πισω στο πανεπιστημιο...δεν εχω ακουσει κατι αντιστοιχο...Η εξηγηση ειναι ισως για δεν φοιτησαν ποτε σε ελληνικα πανεπιστημια αλλα ρε παιδι μου δεν υπαρχει η εννοια της ανταποδωσης...ειτε υλικη ειτε συναισθηματικη...τελειωνουμε το πανεπιστημιο και κλεινει ενα κεφαλαιο...Δεν το βλεπουμε ποτε ξανα αυτο!!

τελικά οι σπουδές είναι ταξικό προϊόν;
είχαν δίκιο οι Κνίτες που φώναζαν μέσα στα μούτρα μου; :confused:





υγ. μην απαντήσεις
ψωνίζω διδακτορικό ονλάιν τώρα


Οχι αλλα ρε παιδι μου αλλα σταυρωσαν το Χριστο τα λεφτα δεν θα ανοιξουν την πορτα σε τετοια μεγεθη??Εδω η Νατασουλα εκανε διδακτορικο στην ιατρικη(μεσα σε 3-χρονια εκανε ιατρικη και διδακτορικο μαζι,εχοντας ενα απλο πτυχιο δασκαλας) που ο καραμανλης δεν λες οτι εχει τα τρελα λεφτα αλλα μια καποια πολιτικη δυναμη δεν θα κανει ο γιος του κανταφη που η λιβυη εχει τα μεγαλυτερα γνωστα αποθεματα πετρελαιου στο κοσμο?Ειναι ομως εξαιρεσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Ναι αλλά πολλοί Έλληνες με πτυχία από τα "εσωστρεφή" Ελληνικά Πανεπιστήμια έχτισαν καριέρες στο εσωτερικό και στο εξωτερικό. Μην τα μηδενίζουμε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ναι αλλά πολλοί Έλληνες με πτυχία από τα "εσωστρεφή" Ελληνικά Πανεπιστήμια έχτισαν καριέρες στο εσωτερικό και στο εξωτερικό. Μην τα μηδενίζουμε όλα.

Ναι ρε παιδι μου αλλα δεν με απασχολουν οι εξαιρεσεις...παντα θα υπαρχουν πολυ καλοι...εμενα με απασχολοι ο μεσος ορος!!Εχουμε σε ενα τμημα 100 φοιτητων 5 πολυ δυνατα μυαλα 10 αρκετα αξιολογους που προσπαθουν 70 που σκεφτονται το τραπεζι της δαπ στη ζηνα και 10 που απλα μπηκαν γιατι ισως ηθελαν κατι αλλο..καταλαβες?Τους 10 15 πολυ καλους και στη ζιμπαμπουε να τους πας θα τον βρουν το δρομο τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Φίλε μου να χαίρεσαι που δεν ανήκεις στους 70. :) Ο σώσον εαυτόν σωθήτο. Στο Πανεπιστήμιο...δεν ισχύει «μαζί μπήκαμε» όπως λέμε «μαζί τα φάγαμε». Ο καθένας μπήκε για τους δικούς του λόγους. Όλοι όμως μπήκαν για να γίνουν πυρηνικοί ερευνητές στην νανοεπιστήμη. Στην πορεία κάπου χάθηκαν σε κάποιο διπλό αστέρα...:P ώστε να αποφοιτήσουν για να πάνε στον ΟΑΕΔ ή να κάνουν αίτηση σε κανένα μεταπτυχιακό "σπρώχνοντας" την ανεργία μετά το πτυχίο (ματαιότης ματαιοτήτων...το υπόλοιπό είναι γνωστό :D).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τατσι μιτσι ολοι ειναι και δεν εγινε τπτ...διορθωνα γραπτα και ειλικρινα μου ειπε ο καθηγητης μου να κανω τα 4, 5 για να μην γινει επανασταση....

Σε ποιο τμήμα είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Οικονομικο Ασοεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι λίγο περίεργο το κλίμα εκεί, γενικά;
Συνάντησα πολλά παιδιά από ΑΣΟΕΕ στο LSE, και γενικά μου έλεγαν περίεργα πράγματα για καθηγητές-βεντέτες και τέτοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δηλαδή υπάρχουν τμήματα χωρίς προσωπικές βεντέτες; :confused:





Υγ. άσε... βρήκα ένα. Κοινωνική Θεολογία Αθηνών
Όλοι είναι συγγενείς μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δηλαδή υπάρχουν τμήματα χωρίς προσωπικές βεντέτες; :confused:





Υγ. άσε... βρήκα ένα. Κοινωνική Θεολογία Αθηνών
Όλοι είναι συγγενείς μεταξύ τους.


Ακομα χειροτερα...εσενα οι γονεις σου μιλανε με ολους τους συγγενεις τους????....χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Είναι λίγο περίεργο το κλίμα εκεί, γενικά;
Συνάντησα πολλά παιδιά από ΑΣΟΕΕ στο LSE, και γενικά μου έλεγαν περίεργα πράγματα για καθηγητές-βεντέτες και τέτοια...

είναι η μια αιτία του «μαζί τα φάγαμε»
λυπάμαι τους φοιτητές που έχουν καθηγητές (σε αυτή την βαθμίδα) που δραστηριοποιούνται με οτιδήποτε άλλο εκτός από την διδακτική διαδικασία, έχουν 4 δημοσιεύσεις δικές τους ή 70 δημοσιεύσεις διδακτορικών ως δικές τους...σε μια πορεία 30 χρόνων :whistle: και μόνιμη θέση στο δελτίο της Στάη, στην εκπομπή του Αυτιά, του Παπαδάκη,...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως...Άσχετο, αλλά ακόμα και στο τμήμα μου, οι άνθρωποι που βγαίνουν στο γυαλί, έχουν ένα θεματάκι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν νομίζω να το αφήσουν έτσι οι πανεπιστημιακοί....:D Όσο για το κύρος δεν είναι κτ χαζό όπως λες.Είναι η πραγματικότητα!!
Εγώ το μετράω, αν και δεν είναι το παν. Το θεωρώ όμως εξέλιξη να γίνω από τίποτα - Δάσκαλος- μετά Πανεπιστημιακός-αργότερα Ακαδημαικός και να έχω διεθνή αναγνώριση πάνω στις επιστήμες μου, αυτό!!! Είναι λίγο να σε καλούν στο εξωτερικό πανεπιστήμια ή να διαβάζουν τα βιβλία σου παντού?? (τύπου καζαντζάκη, καστοριάδη,...).
Υπό αυτή την έννοια λέω πως υπάρχει κύρος σε κάποια επαγγέλματα έναντι άλλων...
Πριν κάνεις όλα αυτά όμως, θα πρέπει να περάσεις κανένα μάθημα στη σχολή σου. Α και κάνε μου τη χάρη, άσε αυτά τα "δασκαλάκος-καθηγητριούλα" στην άκρη. Λες για παιδείες και καζαντζάκηδες, αλλά μιλάς σαν εμπαθής αμόρφωτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, το διδακτορικό δεν είναι εύκολη υπόθεση. Ωστόσο, θα επιτρέψω στον εαυτό μου να το προσπαθήσει. Θα μου πείτε, μα καλά; Τώρα σου ήρθε; Στα 35 σου; Ε, ναι, γιατί ανακάλυψα, με τη βοήθεια του Θεού και τη δική επιστημονική διείσδυση αυτό που πραγματικά με ενδιαφέρει, δηλαδή, ο τομέας της εκπαίδευσης ενηλίκων. Έχω τρέλα μ' αυτό το γνωστικό αντικείμενο. Το προηγούμενο μεταπτυχιακό μου είναι "διδακτική γλώσσας και κριτικός γραμματισμός, ΠΤΔΕ ΑΠΘ". Μου άρεσε αυτό το γνωστικό αντικείμενο, αλλά δεν μπορώ να πω κι ότι με συναρπάζει κιόλας. ΄Ετσι, προτίμησα να κάνω ένα ακόμα μεταπτυχιακό.
Κλείνω λέγοντας ότι η δυσκολία του διδκτορικού δεν πρέπει να μας αποθαρρύνει. Αξίζει η προσπάθεια. Απ' ό,τι μαθαίνουμε βγαίνουμε κερδισμένοι. Πρέπει, όμως, να το μεθοδεύουμε το θέμα και κατά την εκπόνηση του μεταπτυχιακού μας, δηλαδή, να δείχνουμε με κάθε τρόπο στον/στην καθηγητή/τρια το ενδιαφέρον μας για το γνωστικό αντικείμενο (παίρνοντας μέρος σε συνέδρια, κάνοντας επιπλέον εργασίες κ.ά.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Με τη βοήθεια του θεού;

Σε τι field κάνεις διδακτορικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Με τη βοήθεια του θεού;
Σε τι field κάνεις διδακτορικό;

Για την ώρα κάνω μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ "Σπουδές στην Εκπαίδευση" και έχω επιλέξει τις παρακάτω θεματικές ενότητες: "Εισαγωγή στο φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον" και "Εκπαίδευση Ενηλίκων". Η δεύτερη θεματική ενότητα με ενδιαφέρει για διδακτορικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Ε αφού δεν κάνεις στη Θεολογία,τι τον θες τον Θεό; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το διδακτορικό σαφώς είναι δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο. Ωστόσο, είμαι σε φάση που έχω πολλά προβλήματα και θεωρώ ότι θα πιεστώ πολύ να προωθήσω και διδακτορικό και μεταπτυχιακό μαζί. Αφού -Πρώτα ο Θεός- τελειώσω κι αυτό το μεταπτυχιακό, σκέφτομαι να κάνω διδακτορικό στο ΕΑΠ Κύπρου, διότι έχει αρκετή ευελιξία, κάτι που χρειάζομαι απαραίτητα λόγω πολλών υποχρεώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top