Είναι πιο εύκολη η Πληροφορική ΟΠΑ από αυτή του ΕΚΠΑ;

john_ex_

Νεοφερμένος

Ο john_ex_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα,

Ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων του ΕΚΠΑ. Δυσκολευομαι παρα πολυ με τη σχολη μου, ο φορτος εργασιων ειναι τεραστιος για τα μαθηματα προγραμματισμου. Για να μπορεσω να συμβαδισω εστιαζω μονο στα αυτα και χανω τα υπολοιπα μαθηματα. Τις τελευταιες βδομαδες σκεφτομαι το ενδεχομενο για 10% γιατι αν ειναι τα πραγματα ετσι δεν νομιζω να παρω ποτε πτυχιο. Απο οτι βλεπω σε αλλες συζητησεις οντως η Πληροφορικη του ΕΚΠΑ ειναι πολυ δυσκολη. Θα ηθελα να μαθω αν το τμημα Πληροφορικης του ΟΠΑ ειναι πιο "ευκολο" απο του ΕΚΠΑ.

P.S. Θεωρω οτι καλυτερα να παρω το πτυχιο μου ευκολα και να ψαχτω μονος μου αν θελησω να ακολουθησω το αντικειμενο παρα να περασω την αφοριτη πιεση που νιωθω τωρα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να παρακολουθήσεις εσύ ο ίδιος κάποια μαθήματα στην ΑΣΟΕΕ. Μη βασιστείς σε γνώμη άλλου για κάτι που αφορά το μέλλον σου, γιατί το τί είναι δύσκολο και εύκολο κάποιες φορές είναι υποκειμενικό. Στην τελική, μπορεί να διαπιστώσεις πως ΔΕ σου ταιριάζει η Πληροφορική γενικά και να κάνεις 10% για τελείως διαφορετική σχολή.
 

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπερα,

Ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων του ΕΚΠΑ. Δυσκολευομαι παρα πολυ με τη σχολη μου, ο φορτος εργασιων ειναι τεραστιος για τα μαθηματα προγραμματισμου. Για να μπορεσω να συμβαδισω εστιαζω μονο στα αυτα και χανω τα υπολοιπα μαθηματα. Τις τελευταιες βδομαδες σκεφτομαι το ενδεχομενο για 10% γιατι αν ειναι τα πραγματα ετσι δεν νομιζω να παρω ποτε πτυχιο. Απο οτι βλεπω σε αλλες συζητησεις οντως η Πληροφορικη του ΕΚΠΑ ειναι πολυ δυσκολη. Θα ηθελα να μαθω αν το τμημα Πληροφορικης του ΟΠΑ ειναι πιο "ευκολο" απο του ΕΚΠΑ.

P.S. Θεωρω οτι καλυτερα να παρω το πτυχιο μου ευκολα και να ψαχτω μονος μου αν θελησω να ακολουθησω το αντικειμενο παρα να περασω την αφοριτη πιεση που νιωθω τωρα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Καλησπέρα, απο τα παραπάνω που γράφεις αντιλαμβάνομαι οτι δεν σου αρέσει και πολύ η σχολή η ίσος και το αντικείμενο το ίδιο, δεν είσαι στον πρώτο η εστω τρίτο μηνα,
Εξαρτάται απο το αντικειμενο που σε ενδιαφέρει περισσότερο.
Θα συμφωνήσω με την @Kagome, πήγαινε να παρακολουθήσεις μαθηματα στο ΟΠΑ και βλέπεις.
 

john_ex_

Νεοφερμένος

Ο john_ex_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι σίγουρος ακόμη για το αντικείμενο.Ωστοσο δεν ξέρω ακριβώς και πως λειτουργεί στην αγορά εργασίας.Παντως έχει παρα πολλούς κλάδους και θεωρώ πως κάτι θα βρω σίγουρα που να με ελκύει.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, σίγουρα θα πάω και θα ρωτήσω και φοιτητές από εκεί.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Καλησπερα,

Ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων του ΕΚΠΑ. Δυσκολευομαι παρα πολυ με τη σχολη μου, ο φορτος εργασιων ειναι τεραστιος για τα μαθηματα προγραμματισμου. Για να μπορεσω να συμβαδισω εστιαζω μονο στα αυτα και χανω τα υπολοιπα μαθηματα. Τις τελευταιες βδομαδες σκεφτομαι το ενδεχομενο για 10% γιατι αν ειναι τα πραγματα ετσι δεν νομιζω να παρω ποτε πτυχιο. Απο οτι βλεπω σε αλλες συζητησεις οντως η Πληροφορικη του ΕΚΠΑ ειναι πολυ δυσκολη. Θα ηθελα να μαθω αν το τμημα Πληροφορικης του ΟΠΑ ειναι πιο "ευκολο" απο του ΕΚΠΑ.

P.S. Θεωρω οτι καλυτερα να παρω το πτυχιο μου ευκολα και να ψαχτω μονος μου αν θελησω να ακολουθησω το αντικειμενο παρα να περασω την αφοριτη πιεση που νιωθω τωρα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Όπου και να πας δύσκολα θα είναι σε ορισμένες ειδικότητες. Οκει κάπου θα σου το βγάλουν ξινό λίγο παραπάνω δεν λέω, ανάλογα τους καθηγητές,το πρόγραμμα και τα ενδιαφέροντα σου...αλλά η ουσία δεν αλλάζει. Οπότε θα σου πω just bite the bullet. Συνήθως γύρω στην μέση των σπουδών τα πράγματα χαλαρώνουν λίγο, και ξανατσιτώνουν προς το τέλος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Καλησπερα,

Ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων του ΕΚΠΑ. Δυσκολευομαι παρα πολυ με τη σχολη μου, ο φορτος εργασιων ειναι τεραστιος για τα μαθηματα προγραμματισμου. Για να μπορεσω να συμβαδισω εστιαζω μονο στα αυτα και χανω τα υπολοιπα μαθηματα. Τις τελευταιες βδομαδες σκεφτομαι το ενδεχομενο για 10% γιατι αν ειναι τα πραγματα ετσι δεν νομιζω να παρω ποτε πτυχιο. Απο οτι βλεπω σε αλλες συζητησεις οντως η Πληροφορικη του ΕΚΠΑ ειναι πολυ δυσκολη. Θα ηθελα να μαθω αν το τμημα Πληροφορικης του ΟΠΑ ειναι πιο "ευκολο" απο του ΕΚΠΑ.

P.S. Θεωρω οτι καλυτερα να παρω το πτυχιο μου ευκολα και να ψαχτω μονος μου αν θελησω να ακολουθησω το αντικειμενο παρα να περασω την αφοριτη πιεση που νιωθω τωρα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Κοιτα δεν ειμαι του χωρου αλλα απο κουβεντες και απο τα μαθηματα που βλεπω, το εκπα και οι αλλες πληροφορικες ( χαροκοπειο , παπει) ειναι ψιλοπαλουκι διοτι εισερχονται σε θεματα ηλεκτρονικης , φυσικης και μηχανικης υπολογιστων
το ΟΠΑ ειναι μια κατηγορια μονο του δεν τα αγγιζει αυτα ,οποτε μαλλον ειναι πιο βατο και στοχευμενο.
Εχουμε παιδια εδω και απο τις δυο σχολες που μπορουν να πουν απο μεσα.
Αν μπορεις να ζοριστείς και να το αντεξεις κατσε εκει που εισαι,
το αμεσο μελλον θελει τα ψηφιακα συστηματα να παιζουν σημαινοντα ρολο στην αγορα οποτε οι γνωσεις του εκπα θα σου ειναι χρησιμες.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντα θεωρούσα αυτές τις ερωτήσεις σαν την ερώτηση "τι πονάει περισσότερο, ο τοκετός ή η κλωτσιά στους όρχεις;"
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Πάντα θεωρούσα αυτές τις ερωτήσεις σαν την ερώτηση "τι πονάει περισσότερο, ο τοκετός ή η κλωτσιά στους όρχεις;"
εκλαψα!🤣🤣🤣
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπερα,

Ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων του ΕΚΠΑ. Δυσκολευομαι παρα πολυ με τη σχολη μου, ο φορτος εργασιων ειναι τεραστιος για τα μαθηματα προγραμματισμου. Για να μπορεσω να συμβαδισω εστιαζω μονο στα αυτα και χανω τα υπολοιπα μαθηματα. Τις τελευταιες βδομαδες σκεφτομαι το ενδεχομενο για 10% γιατι αν ειναι τα πραγματα ετσι δεν νομιζω να παρω ποτε πτυχιο. Απο οτι βλεπω σε αλλες συζητησεις οντως η Πληροφορικη του ΕΚΠΑ ειναι πολυ δυσκολη. Θα ηθελα να μαθω αν το τμημα Πληροφορικης του ΟΠΑ ειναι πιο "ευκολο" απο του ΕΚΠΑ.

P.S. Θεωρω οτι καλυτερα να παρω το πτυχιο μου ευκολα και να ψαχτω μονος μου αν θελησω να ακολουθησω το αντικειμενο παρα να περασω την αφοριτη πιεση που νιωθω τωρα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
κοιτα επειδη εμενα η πληροφορικη περσυ μου αρεσε σαν μαθημα και ειχα ψαξει λιγο τις σχολες αυτες τις δυο θα σου πω τι μου ειχαν πει οι καθηγητες στο φροντ...
Σχολες οπως πληροφορικη χαροκοπειο-πληροφορικη εκπα-ψηφ.συστηματα παπει αν δεν εισαι απο θετική κατευθυνση δυσκολα θα βγουν! Θέλει πολυ δουλειά καθως εχουν φυσικη,ηλεκτρονικη κλπ που απο οικονομικα δεν τα διδασκεσαι καν! Οπότε η αποψη μου ειναι να κανεις 10% για ασσοε που ειναι πιο programming σχολη ή αν θες να το συνδιασεις και με οικονομικα να πας Δετ ασσοε.Βεβαια μην νμζ οτι Δετ-πληροφορικη ασσοε ειναι πολυ πιο βατες απο τις παραπανω...εχουν και αυτες την δυσκολια τους...απλα ειναι καλυτερα προσαρμοσμενες για τα ατομα απο οικονομικη κατευθυνση!
Βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο να μην σου αρεσει το αντικειμενο της πληροφορικης και να θες κατι αλλο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
εκλαψα!🤣🤣🤣
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


κοιτα επειδη εμενα η πληροφορικη περσυ μου αρεσε σαν μαθημα και ειχα ψαξει λιγο τις σχολες αυτες τις δυο θα σου πω τι μου ειχαν πει οι καθηγητες στο φροντ...
Σχολες οπως πληροφορικη χαροκοπειο-πληροφορικη εκπα-ψηφ.συστηματα παπει αν δεν εισαι απο θετική κατευθυνση δυσκολα θα βγουν! Θέλει πολυ δουλειά καθως εχουν φυσικη,ηλεκτρονικη κλπ που απο οικονομικα δεν τα διδασκεσαι καν! Οπότε η αποψη μου ειναι να κανεις 10% για ασσοε που ειναι πιο programming σχολη ή αν θες να το συνδιασεις και με οικονομικα να πας Δετ ασσοε.Βεβαια μην νμζ οτι Δετ-πληροφορικη ασσοε ειναι πολυ πιο βατες απο τις παραπανω...εχουν και αυτες την δυσκολια τους...απλα ειναι καλυτερα προσαρμοσμενες για τα ατομα απο οικονομικη κατευθυνση!
Βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο να μην σου αρεσει το αντικειμενο της πληροφορικης και να θες κατι αλλο!
ενα μαθημα φυσικης εχει ολο και ολο xd υποχρεωτικο . Αν πας για κατευθηνση του CS δεν προκειται να δεις τετοια μαθηματα just saying :)
Σιγουρα θα ειναι πολυ ευκολοτερα να ξερεις στο ΟΠΑ αλλα αν προσπαθησεις ειναι αρκετα rewarding γιατι σε πιεζουν αρκετα στα προγραμματιστικα και αν αποκτησεις ανεση μετα θα εισαι πιο χαλαρα οποτε μην τα παρατησεις κατα την ταπεινη μου γνωμη..
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
παιδια εχω ακουσει οτι του Χαροκοπειου ειναι πιο ευκολη σε συγκριση με ΕΚΠΑ-ΠΑΠΕΙ, αρκετα πιο ευκολη βασικα.Το λεω επειδη ειμαι απο οικονομικα και την σκεφτομαι αρκετα.
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
απο αποψη δυσκολιας
εκπα>οπα>χαροκοπειο>παπει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

απλα θεωρω οτι στο εκπα βγαινεις πιο ολοκληρωμενος πληροφορικαριος
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Πλην του πρώτου τα άλλα δεν απαιτούν γερά θεμέλια στην φυσική ως και καθόλου.

Θεωρία κυκλωμάτων λόγου χάρη μπορείς να μάθεις με πολύ πρακτικό τρόπο χωρίς να πονοκεφαλιαζεις με όλα αυτά που σκέφτονται οι φυσικοί και προφανώς δεν είναι χρήσιμα για να κάνεις πρακτικά την δουλειά σου. Άλλωστε τώρα στο λύκειο διδάσκεται και ο ηλεκτρομαγνητισμός, οπότε ο φοιτητής έχει ήδη ένα βασικό background.

Το μόνο που θα μπορούσες να πεις ότι συνδέεται αρκετά με την την φυσική είναι η θεωρία σηματων και συστημάτων. Εάν και το ότι υπάρχει σύνδεση, δεν σημαίνει ότι είναι προαπαιτούμενο. Προφανώς από φιλοσοφικής άποψης χάνεις πολλά εάν δεν ξέρεις φυσική, ωστόσο μπορεί κάποιος να μάθει την θεωρία σαν μαθηματικός. Και οκει...ο πληροφορικαριος σήματα θα επεξεργαστεί στο τέλος, δεν τον νοιάζει η φυσική ερμηνεία τους, εάν υπάρχει.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Πλην του πρώτου τα άλλα δεν απαιτούν γερά θεμέλια στην φυσική ως και καθόλου.

Θεωρία κυκλωμάτων λόγου χάρη μπορείς να μάθεις με πολύ πρακτικό τρόπο χωρίς να πονοκεφαλιαζεις με όλα αυτά που σκέφτονται οι φυσικοί και προφανώς δεν είναι χρήσιμα για να κάνεις πρακτικά την δουλειά σου. Άλλωστε τώρα στο λύκειο διδάσκεται και ο ηλεκτρομαγνητισμός, οπότε ο φοιτητής έχει ήδη ένα βασικό background.

Το μόνο που θα μπορούσες να πεις ότι συνδέεται αρκετά με την την φυσική είναι η θεωρία σηματων και συστημάτων. Εάν και το ότι υπάρχει σύνδεση, δεν σημαίνει ότι είναι προαπαιτούμενο. Προφανώς από φιλοσοφικής άποψης χάνεις πολλά εάν δεν ξέρεις φυσική, ωστόσο μπορεί κάποιος να μάθει την θεωρία σαν μαθηματικός. Και οκει...ο πληροφορικαριος σήματα θα επεξεργαστεί στο τέλος, δεν τον νοιάζει η φυσική ερμηνεία τους, εάν υπάρχει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


καθαρα μαθηματικα θελεις να ξερεις εμεις αγνοουμε την φυσικη πλευρα οπως λεει ο samael .. αν εχεις ευχερεια με τα μαθηματικα θα τα πας μια χαρα. Επισης το συγκεκριμενο εργαστηριο δεν ειναι καν υποχρεωτικο
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλησπερα,

Ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων του ΕΚΠΑ. Δυσκολευομαι παρα πολυ με τη σχολη μου, ο φορτος εργασιων ειναι τεραστιος για τα μαθηματα προγραμματισμου. Για να μπορεσω να συμβαδισω εστιαζω μονο στα αυτα και χανω τα υπολοιπα μαθηματα. Τις τελευταιες βδομαδες σκεφτομαι το ενδεχομενο για 10% γιατι αν ειναι τα πραγματα ετσι δεν νομιζω να παρω ποτε πτυχιο. Απο οτι βλεπω σε αλλες συζητησεις οντως η Πληροφορικη του ΕΚΠΑ ειναι πολυ δυσκολη. Θα ηθελα να μαθω αν το τμημα Πληροφορικης του ΟΠΑ ειναι πιο "ευκολο" απο του ΕΚΠΑ.

P.S. Θεωρω οτι καλυτερα να παρω το πτυχιο μου ευκολα και να ψαχτω μονος μου αν θελησω να ακολουθησω το αντικειμενο παρα να περασω την αφοριτη πιεση που νιωθω τωρα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αλλά αν μπορείς να περνάς τα προγραμματιστικά κορμού στην ώρα τους (η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να δώσω σε οποιονδήποτε στο di) θα δεις πως τα υπόλοιπα μαζεύονται. Δεν θα είναι εύκολο, αλλά μαζεύονται. Αν τα αφήσεις, δεν έχει σημασία πόσα μαθηματικά και φυσικές θα περάσεις, δε μαζεύονται, δε βγαίνει η εισαγωγή μαζί με τον αντικειμενοστραφή φερειπείν, κι αντίστοιχα για τα μετ έπειτα έτη θα σε πάει ντόμινο.

Δυστυχώς δεν θα γίνει πιο εύκολο, αυτό μπορώ να στο πω, οπότε καλώς σε απασχολεί από τώρα. Γενικά, δεν διαφωνώ με το πώς το σκέφτεσαι, καλύτερα να είσαι σε μια πιο εύκολη σχολή που μπορείς να βγάλεις σε 4-5 χρόνια και να συνεχίσεις τη ζωή σου παρά να κάτσεις να σπουδάζεις 7-8 χρόνια σε κάτι που δεν βγαίνει. Αλλά προτού παίξεις ζάρια καλύτερα να κάνεις μια κουβέντα και με κανέναν φοιτητή από το αντίστοιχο τμήμα γιατί δυστυχώς αυτά δεν φαίνονται από το πρόγραμμα σπουδών. Στη θέση σου θα κοιτούσα και τις υπόλοιπες πάντως, ΠΑΠΕΙ, χαροκόπειο και ΠΑΔΑ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top