Είναι καλά τα χρήματα που παίρνω;

Geonax

Νεοφερμένος

Ο Geonax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Όπως και να έχει είσαι τυχερός και χωρίς πτυχίο κτλ μάλλον στο Λουξεμβούργο είσαι δεν εξηγείται χαχα όπως και να έχει να προσεχεις και να κανεις ό,τι σε κάνει ευτυχισμένο...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εγώ ξεκίνησα στα 22 λίγο πριν πάρω το πτυχίο μου άρχισα να δουλεύω και έκτοτε δουλεύω συχνά εκτός από αυτηη την περίοδο αλλά τόσα λεφτά δεν έβγαλα ποτε σε ένα μήνα...κρατα και λεφτά μπορεί να θέλεις να κανεις κάτι για σένα κάποια στιγμή εκμεταλλεύσου το δηλαδή είναι πολύ καλά τα χρήματα
Για ταξίδια τα μαζεύω βασικά,δεν έχω σκοπό να τα ξοδέψω. Θέλω από παιδί να επισκεφθώ όλες τις 196 χώρες του ΟΗΕ, οπότε είπα να αρχίσω να μαζεύω. Ώστε με το που τελειώσω τη σχολή να ταξιδέψω 1 χρόνο ασταμάτητα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στα 20 άρχισα να έχω έσοδα δικά μου, από δουλειά σχετική με το πανεπιστήμιο και συνεχίζεται ακόμα :)
Τι δουλειά αν επιτρέπεται;
Υποθέτω φοιτητές σε Κυπριακό πανεπιστήμιο; Στα ελληνικά δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτή η νοοτροπία. Και από φίλους μου στο εξωτερικό, γνωρίζω ότι τους βοηθάνε τα πανεπιστήμια σε εύρεση δουλειάς κλπ αλλά στην Ελλάδα..
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Βοηθός έρευνας λέγεται η θέση που έχω επίσημα. Στην Κύπρο ναι.

Γενικά, στην Κύπρο δεν ξέρω στην Ελλάδα αν γίνεται, σε υπηρεσίες του πανεπιστήμιου εργοδοτούνται φοιτητές και βγάζουν κάποια χρήματα. Μπορεί να δουλέψεις στην Φοιτητική Μέριμνα, στις καφετέρειες, στο εστιατόριο, στο μπαρ, στο βιβλιοπωλείο του πανεπιστήμιου, στο αθλητικό κέντρο κλπ.

Υπάρχουν Open Days στα Κυπριακά Πανεπιστήμια, όπου έρχονται εταιρείες εξετάζουν το βιογραφικό σου αν θέλεις, υπάρχουν πολλές διασυνδέσεις. Επίσης, κάθε λίγες εβδομάδες έρχεται λίστα με θέσεις διαθέσιμες εργασίας για τους φοιτητές των Πανεπιστήμιων σε διάφορες εταιρείες, σε ιδιώτες κλπ.
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Βοηθός έρευνας λέγεται η θέση που έχω επίσημα. Στην Κύπρο ναι.

Γενικά, στην Κύπρο δεν ξέρω στην Ελλάδα αν γίνεται, σε υπηρεσίες του πανεπιστήμιου εργοδοτούνται φοιτητές και βγάζουν κάποια χρήματα. Μπορεί να δουλέψεις στην Φοιτητική Μέριμνα, στις καφετέρειες, στο εστιατόριο, στο μπαρ, στο βιβλιοπωλείο του πανεπιστήμιου, στο αθλητικό κέντρο κλπ.
Στην Ρουμανία το πανεπιστήμιο μπορεί να σου δώσει απλές δουλειές σε νοσοκομεία και ιατρεία από το πρώτο έτος
(φοιτητής ιατρικής)
 

Geonax

Νεοφερμένος

Ο Geonax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Για Ελλάδα δεν ισχύει κάτι τέτοιο ε; Θα μ'άρεζε πολύ
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν οργανώνουν ορισμένα πανεπιστήμια τέτοιες εκδηλώσεις. Ελπίζω κάτι να γίνεται και στην Ελλάδα.

Στην Κύπρο είναι καλύτερα τα πράγματα πάντως πολύ καλύτερα.
 

Geonax

Νεοφερμένος

Ο Geonax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν οργανώνουν ορισμένα πανεπιστήμια τέτοιες εκδηλώσεις. Ελπίζω κάτι να γίνεται και στην Ελλάδα.

Στην Κύπρο είναι καλύτερα τα πράγματα πάντως πολύ καλύτερα.
Στην Κύπρο εντομεταξύ πληρώνετε δίδακτρα;
και για να γίνεις βοηθός ερευνητή θέλει να έχεις bachelors έτσι;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στα δημόσια πανεπιστήμια όχι, στα ιδιωτικά ναι και αρκετά υψηλά.
Βέβαια, με τις μειώσεις και τις εκπτώσεις και τα χρήματα που δίνει το κράτος στους φοιτητές μειώνονται αρκετά τα δίδακτρα. Μπορεί να είναι 8-9χιλιάδες το χρόνο, ανάλογα το πανεπιστήμιο, αλλά το ρίχνεις κάποιες χιλιάδες το ποσό.
 

Geonax

Νεοφερμένος

Ο Geonax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Στα δημόσια πανεπιστήμια όχι, στα ιδιωτικά ναι και αρκετά υψηλά.
Βέβαια, με τις μειώσεις και τις εκπτώσεις και τα χρήματα που δίνει το κράτος στους φοιτητές μειώνονται αρκετά τα δίδακτρα. Μπορεί να είναι 8-9χιλιάδες το χρόνο, ανάλογα το πανεπιστήμιο, αλλά το ρίχνεις κάποιες χιλιάδες το ποσό.
Πάντως πολλοί Κύπριοι επιλέγουν Ελλάδα..
Είχα ρωτήσει τότε όταν Έδινα σαν Έλληνας και μου είπαν ότι θέλει 20000 τον χρόνο κάτι τέτοιο και έμεινα ξύλο.. Νόμιζα ότι απλά με απολυτήριο και πανελλήνιες μπορείς να σπουδάσεις όπως στην Ελλάδα. Αλλά απ'οτι κατάλαβα ακολουθούν το Αγγλικό σύστημα..
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πάντως πολλοί Κύπριοι επιλέγουν Ελλάδα..
Είχα ρωτήσει τότε όταν Έδινα σαν Έλληνας και μου είπαν ότι θέλει 20000 τον χρόνο κάτι τέτοιο και έμεινα ξύλο.. Νόμιζα ότι απλά με απολυτήριο και πανελλήνιες μπορείς να σπουδάσεις όπως στην Ελλάδα. Αλλά απ'οτι κατάλαβα ακολουθούν το Αγγλικό σύστημα..
Η Ιατρική κοστίζει μόνο 20.000/χρόνο επί 6 χρόνια. Ωστόσο, με τις μειώσεις και τις εκπτώσεις πέφτει κάποια χιλιάρικα. Με απολυτήριο μπαίνεις στα ιδιωτικά. Στα δημόσια μπαίνεις μέσω Πανελληνίων, υπάρχουν και άλλα ειδικά κριτήρια/μετεγγραφές, αλλά γενικά μέσω Πανελλήνιων μπαίνει κάποιος. Αρκετοί σπουδάζουν στα Ελληνικά Πανεπιστήμια καθώς οι βάσεις για παιδιά από Κύπρο είναι χαμηλότερες από ότι στα αντίστοιχα Κυπριακά Πανεπιστήμια (Δημόσια). Και πολλοί σπουδάζουν Αγγλία. Στην Κύπρο υπάρχουν αρκετά ιδιωτικά σχολεία, όπου είναι στα Αγγλικά η διδασκαλία των μαθημάτων όλων. Γιατί προετοιμάζονται για να σπουδάσουν εξωτερικό, δίνουν συγκεκριμένες εξετάσεις, όχι Παγκύπριες, για να περάσουν στην Αγγλία/Αμερική.
 

Geonax

Νεοφερμένος

Ο Geonax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Η Ιατρική κοστίζει μόνο 20.000/χρόνο επί 6 χρόνια. Ωστόσο, με τις μειώσεις και τις εκπτώσεις πέφτει κάποια χιλιάρικα. Με απολυτήριο μπαίνεις στα ιδιωτικά. Στα δημόσια μπαίνεις μέσω Πανελληνίων, υπάρχουν και άλλα ειδικά κριτήρια/μετεγγραφές, αλλά γενικά μέσω Πανελλήνιων μπαίνει κάποιος. Αρκετοί σπουδάζουν στα Ελληνικά Πανεπιστήμια καθώς οι βάσεις για παιδιά από Κύπρο είναι χαμηλότερες από ότι στα αντίστοιχα Κυπριακά Πανεπιστήμια (Δημόσια). Και πολλοί σπουδάζουν Αγγλία. Στην Κύπρο υπάρχουν αρκετά ιδιωτικά σχολεία, όπου είναι στα Αγγλικά η διδασκαλία των μαθημάτων όλων. Γιατί προετοιμάζονται για να σπουδάσουν εξωτερικό, δίνουν συγκεκριμένες εξετάσεις, όχι Παγκύπριες, για να περάσουν στην Αγγλία/Αμερική.
Κατάλαβα IB ,A levels κλπ.. Από Ελλάδα γενικά έχετε φοιτητές;
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Παιδιά, χίλια ευχαριστώ.
Δεν είχα ιδέα, ότι είναι έτσι τα πράγματα γι'αυτό άλλωστε ρώτησα. Πρώτη φορά δουλεύω. Βρίσκομαι εξωτερικό και τα λεφτά που παίρνω θεωρούνται minimum wage, δηλαδή ο κατώτατος μισθός.
Αν πλήρωνα σπίτι, ενοίκιο, μεταφορές κλπ νομίζω δεν θα συνέφερε αλλά από την στιγμή που δεν πληρώνω κάτι, ίσως τελικά να είναι ευκαιρία γιατί πάνε όλα κατευθείαν σε μενα.
Αλλά από την άλλη και το νησί δεν μπορεί να μου βγει από το μυαλό.Δηλαδή τόσο τραγικά είναι τα πράγματα στα νησιά; Μόνο αν είσαι έμπειρος και έχεις τσαμπουκα παίρνεις 2000-3000 το μήνα;
Απλά σκέφτομαι ότι στο νησί θα είναι άλλη φάση. Θα βγάλεις χρήματα αλλά θα κάνεις και διακοπές. Δεν θα δουλεύεις μόνο.
Άρχοντας είσαι κάτσε εκεί άλλον ένα μήνα και έλα Αύγουστο για να κάνεις την ζωή των φίλων σου χωρις όμως να δουλεύεις όπως εκείνοι όλη μέρα διακοπές.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κατάλαβα IB ,A levels κλπ.. Από Ελλάδα γενικά έχετε φοιτητές;
Σωστά! Εννοείται πως έχει φοιτητές από Ελλάδα. Τα ιδιωτικά από τους Έλληνες στηρίζονται κυρίως. Στα δημόσια έχει απλώς είναι λιγότεροι, καθώς υπάρχει περιορισμένος αριθμός θέσεων.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην Κύπρο εκτός των φοιτητικών επιδομάτων που δίνονται βάσει μορίων (κάτι το οποίο δεν το καθιστά δεδομένο) μπορείς να διεκδικήσεις κάτι άλλο, αφού η φοιτητική χορηγία δίνεται μόνο σε κατοίκους 5ετίας;

Επίσης, βοηθοί έρευνας υπάρχουν και στην Ελλάδα, πιο σύνηθες σε πολυτεχνικές σχολές, συνάπτουν σύμβαση ελάχιστοι φοιτητές και επιφορτίζονται παράδειγμα κάποιο εργαστήριο. Κανένα 300αρι αν θυμάμαι καλά. Επίσης, δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του ιδρύματος προκήρυξη, μάλλον είναι φωτογραφική, καθώς μάλλον οι καθηγητές επιλέγουν αυτούς που γνωρίζουν.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Για να διεκδικήσεις φοιτητική χορηγία πρέπει να είσαι τουλάχιστον 5 χρόνια μονίμως κάτοικος Κύπρου,πριν την έναρξη σπουδών, όπως είπες σωστά. Ανάλογα τα πανεπιστήμια, στα δημόσια κάποιος που είναι από Ελλάδα δικαιούται ορισμένα επιδόματα (επίδομα υπολογιστή, στέγασης, οικονομικό βοήθημα), παίρνει επίσης τα κουπόνια σίτισης και μπορεί να πάρει και υποτροφία. Αν πάρει υποτροφία (3.000€) δεν δικαιούται τα υπόλοιπα.

Στα ιδιωτικά παίρνουν εκπτώσεις για τα δίδακτρα και βοηθήματα οικονομικά, ανάλογα με το βαθμό που έχεις, την επίδοση σου στο πανεπιστήμιο, αν δουλεύεις κλπ.

Υπάρχουν αρκετοί βοηθοί έρευνας που δεν αμείβονται,αν είναι προπτυχιακοί φοιτητές, ανάλογα την έρευνα και το κονδύλι. Το ποσό που δίνεται επίσης, διαφέρει από έρευνα σε έρευνα, ανάλογα το αν πρόκειται για έρευνα πεδίου, ή στο εργαστήριο μέσα. Και από τμήμα σε τμήμα. Υπάρχουν τμήματα που δίνουν στους βοηθούς έρευνας 2.000-2.500€ ευρώ το μήνα και αλλά τμήματα που προσφέρουν 600-1500€. Επηρεάζεται επίσης και από το τι πτυχίο ζητάνε να διαθέτεις. Πτυχιούχος, μεταπτυχιακο ή διδακτορικό.
Έχει καλύτερα χρήματα από Ελλάδα σίγουρα η όλη διαδικασία. Ποσό καλά όμως είναι συγκριτικά με άλλες χώρες αυτό είναι θέμα συζήτησης.

Πχ.Ένας που διδάσκει μάθημα αμειβεται με 600€ το μήνα καθαρά για το κάθε μάθημα. Περίπου 50€ την ώρα καθαρά. Όχι καθηγητής, αλλά κάποιος που διδάσκει όλο το εξάμηνο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top