Είναι καλά τα Κυπριακά Πανεπιστήμια;

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Eσύ φιλόλογος δεν έχεις σπουδάσει; Προγραμματισμό κάνεις; wtf; :D


Φυσικά, δες για τον κλάδο της γλωσσολογίας, είχαμε στο πανεπιστήμιο μαθήματα προγραμματισμού. (Computational Linguistics, Natural Language Processing κλπ). Python και R κάναμε στη σχολή :)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Φυσικά, δες για τον κλάδο της γλωσσολογίας, είχαμε στο πανεπιστήμιο μαθήματα προγραμματισμού. (Computational Linguistics, Natural Language Processing κλπ). Python και R κάναμε στη σχολή :)


Kάτι έχω ακούσει απλά οι περισσότεροι φιλόλογοι στρέφονται στη διδασκαλία μαθημάτων.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Ναι απλά δεν έχουν σχέση με τον προσανατολισμό σπουδών κάτι που μετράει αρνητικά για κάποιον που θέλει να εργαστεί στο εξωτερικό. Η χαβαλέδικη αντιμετώπιση κάποιων πραγμάτων φέρνει και χαβαλέδικα αποτελέσματα...ακόμη και στον τρόπο που βλέπουμε την Ελληνική κατάσταση. Δεν φτάνει ένας Μητσοτσίπρας για να αλλάξει η φάση. Θα ήταν διαφορετική η χώρα αν ο κόσμος είχε καλύτερα standards για το είδος των επαγγελμάτων που επέλεγε ως μέσο πίεσης των πολιτικών. Αλλά ύπνος, χειροκίνητο ξύσιμο και yolo...;)
Σε αυτό θα συμφωνήσω...!
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Bασικά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται άνθρωποι χωρίς τη μαθηματική σκέψη ασχολούνται με κλάδο της Πληροφορικής. Από όσο ξέρω όσοι σπουδάζουν θεωρητικές επιστήμες, συνήθως δεν έχουν εμβαθύνει σε αυτή την επιστήμη επειδή δεν το ήθελαν άσχετα αν μπορούν ή όχι.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ότι πήρε κάποιος φιλόλογος στη σχολή μάθημα python και R δεν τον κάνει προγραμματιστη για τον ίδιο ακριβώς λόγο που δεν είναι προγραμματιστης κάποιος πρωτοετής της πληροφορικής που πέρασε C.

Το να ξέρεις το βασικό συντακτικό μιας γλώσσας και να μπορείς να κάνεις compile ένα πρόγραμμα δε σε κάνει προγραμματιστης και αυτες είναι οι γνώσεις που παίρνεις σε ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως. Κανείς δεν είπε ότι είμαστε προγραμματιστες. Στον συγκεκριμένο διεπιστημονικο κλάδο όμως υπάρχουν ορισμένα όρια. Όπως ένας πληροφορικαριος δεν έχει τις γνώσεις ενός γλωσσολόγου ως προς τη σύνταξη, μορφολογία, φωνητική, φωνολογια κλπ, έτσι και ο γλωσσολόγος δεν έχει τις γνώσεις που έχει ένας πληροφορικαριος σχετικά με τον προγραμματισμό.
Ωστοσο, πρέπει και οι δύο να έχουν βασικές γνώσεις σχετικά με το αντικείμενο του άλλου, για να συνεργαστούν. Το γεγονός ότι το Google Translate για παράδειγμα έχει σημειώσει τεράστια βελτίωση σε σχέση με τότε που βγήκε, οφείλεται στην ύπαρξη γλωσσολογων. Αντίστοιχα η Siri της Apple, όσο προγραμματισμό και να ξέρεις, αν δεν έχεις γνώσεις θεωρητικής γλωσσολογίας δεν κάνεις απολύτως τίποτα!

Μπορεί για παράδειγμα ένας προγραμματιστης να φτιάξει ένα συντακτικό δέντρο και να το αναλύσει;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Μπορεί για παράδειγμα ένας προγραμματιστης να φτιάξει ένα συντακτικό δέντρο και να το αναλύσει;

αν με το προγραμματιστής εννοείς επιστήμονας υπολογιστών ναι, και να το φτιάξει και να το αναλύσει μπορεί.
 

Marinos—-

Νεοφερμένος

Ο Marinos—- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Aυτό που κατάλαβα είναι ότι πολλοί πάνε στη Κύπρο για σχολές, φαρμακευτικής, ιατρικής και τώρα νομικής. Πχ και εγώ που το σκεφτόμουν για οικονομικό στη Κύπρό ( εννοώ οικονομικές σχολές), είδα ότι δεν αξίζε. Έκανα και την ερευνά μου. Η κύπρος είναι κατάλληλη για θετικές επιστήμες και τη νομική τώρα. Απλά δεσπόζει ως το μαξιλαράκι , οποιος δεν έγραψε πανελλήνιες και δεν πέρασε εδώ, πάει κύπρο. Σορυ αλλα στη πλειοψηφία έτσι ειναι. Τώρα αν ήθελα να σπουδάσω οικονομικές επιστήμες ( λογιστικά, χρηματοοικονομικά, οικονομικο) δεν θα ελεγα οτι η Κύπρος ειναι το κατάλληλο μέρος. Εδώ έχουμε πολύ καλύτερα τμήματα ( βλ. ΑΣΟΕΕ, ΑΠΘ) ... Μη ξεχνάς πάντα το κόστος. Όταν τα μεταπτυχιακα της Κύπρου ειναι πανάκριβα σε πανεπιστήμια που δεν είναι και ανώτερα από τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ( πχ ΕΜΠΚ, ΑΠΘ, ΕΚΠΑ) σορυ αλλα υπαρχει προβλημα

Έχω προσέξει ότι πράγματι αρκετά παιδιά από Ελλάδα, έρχονται στην Κύπρο. Γιατί υπάρχει οργάνωση και ξέρεις ότι πχ στα 4 χρόνια θα ολοκληρώσεις τον κύκλο σπουδών.
Τελευταία βλέπω ότι αρκετά παιδιά από Κύπρο προτιμούν την Κύπρο η το εξωτερικό για τον ίδιο λόγο και αποφεύγουν τα ελληνικά πανεπιστήμια οχι γιατί δεν είναι καλά. Απλά για τον διαφορετικό τρόπο διδασκαλίας και για το ότι δεν είμαι οργανωμένα
 

KGGS

Νεοφερμένος

Η KGGS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Παιδιά από προσωπική εμπειρία θα σας έλεγα μακριά από το πανεπιστήμιο Λευκωσίας (UNIC) !
Όποιος θέλει ας μου πει να του εξηγήσω τους λόγους.
 

Petraland

Νεοφερμένος

Η Petraland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδιά από προσωπική εμπειρία θα σας έλεγα μακριά από το πανεπιστήμιο Λευκωσίας (UNIC) !
Όποιος θέλει ας μου πει να του εξηγήσω τους λόγους.

Γεια επειδή σκεφτομαι να φοιτήσω στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο θα ήθελα να μάθω τους λόγους πριν να είναι αργά 😕
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια επειδή σκεφτομαι να φοιτήσω στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο θα ήθελα να μάθω τους λόγους πριν να είναι αργά 😕
Είναι ιδιωτικό Πανεπιστήμιο. Προσφέρει καλό επίπεδο γνώσεων και οι υποδομές του εννοείται δεν συγκρίνονται με τις αντίστοιχες των Πανεπιστημίων της Ελλάδας. Είναι απαιτητικά τα περισσότερα προγράμματα σπουδών, μην υποθέσεις επειδή πληρώνεις αρκετά χρήματα πως θα τα περνάς τα μαθήματα χωρίς κόπο ή με βαθμό.

Αυτό ήταν το πρόβλημα του KG γιατί το είχαμε συζητήσει παλιότερα, η δυσκολία απόκτησης των πτυχίων.
 

Petraland

Νεοφερμένος

Η Petraland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Είναι ιδιωτικό Πανεπιστήμιο. Προσφέρει καλό επίπεδο γνώσεων και οι υποδομές του εννοείται δεν συγκρίνονται με τις αντίστοιχες των Πανεπιστημίων της Ελλάδας. Είναι απαιτητικά τα περισσότερα προγράμματα σπουδών, μην υποθέσεις επειδή πληρώνεις αρκετά χρήματα πως θα τα περνάς τα μαθήματα χωρίς κόπο ή με βαθμό.

Αυτό ήταν το πρόβλημα του KG γιατί το είχαμε συζητήσει παλιότερα, η δυσκολία απόκτησης των πτυχίων.
Το ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο είναι το ιδιο απαιτητικό ;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Και τα δυο πανεπιστήμια είναι αξιόλογα, αποκτάς γνωστικό υπόβαθρο, έχεις ακαδημαϊκά προσόντα για να διεκδικήσεις θέσεις σε μεταπτυχιακά προγράμματα σε κορυφαία πανεπιστήμια.

Τελειώνεις τις σπουδές και στα δυο, αλλά αν ψάχνεις πανεπιστηνιο ευκολίας, δεν θα σου πρότεινα κανένα από τα δυο. Θα έχεις εξετάσεις, εργασίες, παρουσιάσεις, πραγμα που σημαίνει αρκετό διάβασμα και παρακολούθηση των μαθημάτων υποχρεωτική.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλοί Κύπριοι μαθητές γενικά δεν προτιμούν τα δικά τους Πανεπιστήμια. Αυτό κάτι δείχνει νομίζω.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Καλοί Κύπριοι μαθητές γενικά δεν προτιμούν τα δικά τους Πανεπιστήμια. Αυτό κάτι δείχνει νομίζω.
Οι Κύπριοι μαθητές πλέον σνομπάρουν τα ελληνικά πανεπιστήμια. Έρχονται όσοι περνάνε σε πρωτοκλασσάτες σχολές ή όσοι δεν έχουν ή δεν θέλουν να διαθέσουν πολλά λεφτά. Οι πλούσιοι πάνε Αγγλία.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλοί Κύπριοι μαθητές γενικά δεν προτιμούν τα δικά τους Πανεπιστήμια. Αυτό κάτι δείχνει νομίζω.
Δεν θα πάει κανεις σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο στην Κύπρο, αν περνάει στα δημόσια της χώρας. Οι βάσεις είναι υψηλότερες από τις αντίστοιχες των ελληνικών όμως, με αποτελέσματα πολλοί να πηγαίνουν στην Ελλάδα. Άλλοι πάνε Ελλάδα, λόγω, της φοιτητικής ζωής, που θέλουν να κάνουν.

Ο βασικός λόγος που πάνε πολλοί στο εξωτερικό, είναι επειδή δεν μπορούν να φοιτήσουν σε δημόσιο πανεπιστήμιο, του ότι προετοιμάζονται αποκλειστικά για σπουδές στο εξωτερικό, επειδή πάνε σε ιδιωτικά έξω ολοκλήρου αγγλόφωνα σχολεία. Δεν θα κάτσει κανεις να δώσει ποσα χρήματα χ13 χρόνια (τα λύκεια στα ιδιωτικά είναι 4χρονια) για να πάει σε ιδιωτικό της Κύπρου. Θα προετοιμαστούν να δώσουν A Levels, να περάσουν σε κάποιο πανεπιστήμιο τύπου Imperial, Oxford, Cambridge, Kings, LSE, St Andrews, UCL, Durham σε πρώτη δήλωση σχολής και έπειτα πάνε στα Nottingham, Manchester, Warwick, και σε πολλά άλλα.

Στα ιδιωτικά της Κύπρου πάνε συνήθως, άτομα που χάνουν τις σχολές για λίγα μόρια (οποιασδηποτε χωρας-στόχου) είτε Κύπριοι είτε Έλληνες. Επίσης, πάνε άτομα που δεν προσπάθησαν ιδιαίτερα στις εξετάσεις. Έχει από όλα τα βαλάντια εννοείται.

Τώρα, όμως, λόγω BRExit και αύξησης των διδάκτρων, υπάρχει έντονος προβληματισμός και πολύ συχνά ακούω άτομα που απορρίπτουν την Αγγλία 😁. Γιατί τα 10κ€ που θέλει το χρόνο σπουδές δεν χρειάζεται να είναι κάποιος πλούσιος για να τα δώσει. Τα 25-30κ€+ όμως, είναι σημαντικό κεφάλαιο το χρόνο, αν συμπεριλάβουμε και τα εξοδα διαβίωσης και μιλάμε σίγουρα για μεγάλα αντικειμενικά ποσά.

Άρα, θα αυξηθεί και ο κόσμος που σπουδάζει στα ιδιωτικά της Κύπρου.
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Γειά σας ήθελα να ρωτήσω :
1.τι διάφορες έχουν τα κυπριακά και τα ελληνικά πανεπιστήμια (τρόπο μάθησης, ποιότητα κτλπ);
2.τα κυπριακά πανεπιστήμια αξίζουν;
3. Οι γνώσεις που παρέχει ένα δημόσιο ελληνικό πανεπιστήμιο είναι καλητερες από ένα ιδιωτικό και της Κύπρου;

Γενικά φέτος δίνω πανελλήνιες και στοχευω τμήμα εκπαίδευση και αγωγής στην προσχολική ηλικία και ως δεύτερη τμήμα πρωιμης παιδικής ηλικίας παδα.
Ωστόσο οι γονείς μου το τελευταίο διάστημα δεν θέλουν να φοιτησω καθώς η επιλογή μου η πρώτη είναι σε μια κακή περιοχή. Προφανώς και εγώ έχω ως σκοπό να κυνηγώ το στόχο μου.
Και γενικά στης σπουδές μου θέλω να κερδίσω σωστές γνώσεις και να πράξω στο μέλλον σωστά το επάγγελμα που αγαπώ και όχι να αποκτήσω ένα χαρτί που δεν θα μου παρέχει τίποτα ουσιαστικο. Όπως καταλάβατε ψαχω τη σχολή που θα με βοηθήσει να εξελιχθώ σωστά στον τομέα μου και όχι να πηγαίνω και να βλέπω καθηγητές να βαριούνται το μάθημα.

Οποία άποψη σε αυτό το θέμα είναι ευπρόσδεκτη ευχαριστώ!
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Και γενικά στης σπουδές μου θέλω να κερδίσω σωστές γνώσεις και να πράξω στο μέλλον σωστά το επάγγελμα που αγαπώ και όχι να αποκτήσω ένα χαρτί που δεν θα μου παρέχει τίποτα ουσιαστικο. Όπως καταλάβατε ψαχω τη σχολή που θα με βοηθήσει να εξελιχθώ σωστά στον τομέα μου και όχι να πηγαίνω και να βλέπω καθηγητές να βαριούνται το μάθημα.
Ναι γενικά το πανεπιστήμιο δεν είναι σχολείο για να αρχίσουμε απο αυτό. Αν δεν δουλέψεις μον@ , προφανώς δεν θα κάνεις πολλά, ούτε εννοείται θα στα βάλουν στο κεφάλι οι καθηγητές- δεν θα μπουν καν στον κόπο να ασχοληθούν, για να είμαστε ειλικρινείς αλλά ντάξει. Η εκπαίδευση είναι δικιά σου υπόθεση μετά το λύκειο. Υπάρχουν καθηγητες που κάνουν σωστά την δουλειά και υπάρχουν και άλλοι που ΔΕΝ την κάνουν . Τι να κάνουμε , στην Ελλάδα είμαστε. Χωρίς να θέλω να μειώσω , η σχολή(μάλλον οι σχολές*) που στοχεύεις δεν απαιτεί τρομερό διάβασμα , ούτε είναι απαιτητική mentally που να χρειάζεσαι κάποιον να σου μάθει πράγματα. Απλά δουλεύεις με παιδιά, μαθαίνεις βιωματικά και αρκεί να έχεις φαντασία, καλοσύνη , έμπνευση(μην ξεχνάμε πως μέσα απο αυτές τις σχολές , οι απόφοιτοι που δουλεύουν με μικρής ηλικίας παιδάκια είναι σαν δευτεροι τους γονείς- πρέπει να θέσουν τα σωστά θεμέλια και αυτοί). Προφανώς και θα υπάρχουν εξειδικευμένα μαθήματα (δεν μπορώ να ξέρω ποια είναι) αλλά και πάλι μια χαρά βγαίνει. Οπότε η απόφαση είναι δικιά σου.


επίσης ποια είναι αυτή η κακή περιοχή που δεν σε αφήνουν να πας ;
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top