4ο Πεδίο Είναι δύσκολο να περάσω στο Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικών;

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Αν εννοείς την διαφορά μεταξύ του Pamak και του kostaki συγνώμη αλλα έχεις διανοητικό πρόβλημα, σοβαρά.
Ο ένας είναι μεταπτυχιακός φοιτητής ο άλλος πρωτοετής και μιλήσανε για πράγματα που τα έκανα και εγω στο τμήμα μου που είναι λίγο άσχετο.
Άν κατάλαβα λάθος συγνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Από πότε το ΤΕΙ Πληροφορικής Αθηνών κάνει λογιστική? Από απορία κοιτάω το πρόγραμμα σπουδών καί δέν βλέπω κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Από πότε το ΤΕΙ Πληροφορικής Αθηνών κάνει λογιστική? Από απορία κοιτάω το πρόγραμμα σπουδών καί δέν βλέπω κάτι.

Στο μάθημα πληροφοριακά συστήματα διοίκησης και επιχειρηματικότητα. Αυτά είναι τα βασικά της λογιστικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Έτσι παίζει ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Τα γραφόμενα μιλάνε από μόνα τους :hmm:

Ναι! Να σου πω όμως... Όπως ήδη έχω πει... και όπως έχει πει και ο Πληροφορικάριος είμαι προπτυχιακός φοιτητής 1ου εξαμήνου και είναι η πρώτη φορά που κάνω λογιστική στη ζωή μου. Δεν είμαι υποχρεωμένος να ξέρω και από χθες λογιστική. Επομένως, αφού είναι η πρώτη φορά που κάνουμε λογιστική δεν θα ξεκινήσουμε με δεν ξέρω και εγώ τι, λες και θα πάω να δουλέψω σε λογιστικό γραφείο. Θα ξεκινήσουμε με απλά παραδείγματα για να μπούμε στο νόημα της λογιστικής και έπειτα θα φτάσουμε σε ένα πιο απαιτητικό επίπεδο. Στο κάτω-κάτω πάρε παράδειγμα τα Μαθηματικά. Στο δημοτικό εσύ θύμασε να έκανες πίνακες, ορίζουσες, συναρτήσεις, ολοκληρώματα κλπ. κλπ.; Όχι! Ξεκίνησες φυσικά με το έχω 5 μήλα, σάπισαν τα 2, πόσα μου έμειναν; Και έφτασες στο λύκειο ή στο πανεπιστήμιο να τελειοποιείς (ή όσο το δυνατόν περισσότερο) την μαθηματική επιστήμη. Άρα δεν μπορείς να κρίνεις για επίπεδο λογιστικής από τη στιγμή που όλη η σχολή βλέπει κάτι για πρώτη φορά. Τώρα αν εσάς σας πήγαν κατευθείαν στα απαιτητικά, μπορεί να είναι σχετικό με την σχολή σου και να έχεις επαγγελματικά δικαιώματα λογιστή. Τι να κάνουμε για αυτό; Εγώ θέλω να μάθω 5 πράγματα λογιστικής και αυτό είναι όλο... Ούτε λογιστής θα γίνω, ούτε φοροτεχνικός... Αρά δεν με νοιάζει και τι επιπέδου λογιστική θα κάνω, αφού δεν πρόκειται να ασχοληθώ ποτέ μου με αυτόν τον κλάδο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Ναι! Να σου πω όμως... Όπως ήδη έχω πει... και όπως έχει πει και ο Πληροφορικάριος είμαι προπτυχιακός φοιτητής 1ου εξαμήνου και είναι η πρώτη φορά που κάνω λογιστική στη ζωή μου. Δεν είμαι υποχρεωμένος να ξέρω και από χθες λογιστική. Επομένως, αφού είναι η πρώτη φορά που κάνουμε λογιστική δεν θα ξεκινήσουμε με δεν ξέρω και εγώ τι, λες και θα πάω να δουλέψω σε λογιστικό γραφείο. Θα ξεκινήσουμε με απλά παραδείγματα για να μπούμε στο νόημα της λογιστικής και έπειτα θα φτάσουμε σε ένα πιο απαιτητικό επίπεδο. Στο κάτω-κάτω πάρε παράδειγμα τα Μαθηματικά. Στο δημοτικό εσύ θύμασε να έκανες πίνακες, ορίζουσες, συναρτήσεις, ολοκληρώματα κλπ. κλπ.; Όχι! Ξεκίνησες φυσικά με το έχω 5 μήλα, σάπισαν τα 2, πόσα μου έμειναν; Και έφτασες στο λύκειο ή στο πανεπιστήμιο να τελειοποιείς (ή όσο το δυνατόν περισσότερο) την μαθηματική επιστήμη. Άρα δεν μπορείς να κρίνεις για επίπεδο λογιστικής από τη στιγμή που όλη η σχολή βλέπει κάτι για πρώτη φορά. Τώρα αν εσάς σας πήγαν κατευθείαν στα απαιτητικά, μπορεί να είναι σχετικό με την σχολή σου και να έχεις επαγγελματικά δικαιώματα λογιστή. Τι να κάνουμε για αυτό; Εγώ θέλω να μάθω 5 πράγματα λογιστικής και αυτό είναι όλο... Ούτε λογιστής θα γίνω, ούτε φοροτεχνικός... Αρά δεν με νοιάζει και τι επιπέδου λογιστική θα κάνω, αφού δεν πρόκειται να ασχοληθώ ποτέ μου με αυτόν τον κλάδο!!!


καλα ρε αδερφε, δεν ειπε κανεις οτι πρεπει να ξερες το οποιοδηποτα εξειδικευμενο μαθημα απο χτες

παιδες μια ερωτηση, αν εισαι σε λογιστηριο τραπεζας, μετραει σαν προυπηρεσια για να γινεις λογιστης β (ή μετα Α)? ή οι τραπεζικοι υπαλληλοι που ασχολουνται με λογιστικα δεν "μετρανε" ως φοροτεχνες-λογιστες, ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Τα πάντα είναι θέμα συμβάσεως εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
παιδια ηθελα να ρωτησω αν δωσεις πανελληνιες κ περασεις σε τει λογιστικης,αν θελεις να εχεις πτυχιο αει πως μπορεις να το αποκτησεις?θα πρεπει αναγκαστικα να τελειωσω τη σχολη μου κ να κανω μεταπτυχιακο ή μπορω με ειδικες εξετασεις να μεταφερθω σε αει?
Έχω την εντύπωση ότι οι συνάδελφοι λογιστές πτυχιούχοι από Τ.Ε.Ι. έριξαν τα μούτρα τους ίσα με το δάπεδο,φίλησαν κατουρημένες ποδιές και έπεισαν τελικά το Ο.Ε.Ε. κατόπιν απόκτησης μεταπτυχιακού,να τους κάνει τη μεγάλη τιμή να τους εγγράφει έτσι στα μητρώα του (ΓΟΥΑΟΥ)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
η λογιστικη πλεον δεν εχει καμια αξια ως σχολη, αφου πλεον και απλοι αποφοιτοι λυκειου θα μπορουν να γινονται λογιστες https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231245796
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
η λογιστικη πλεον δεν εχει καμια αξια ως σχολη, αφου πλεον και απλοι αποφοιτοι λυκειου θα μπορουν να γινονται λογιστες https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231245796

ωραια ιστορια φιλε μου
πηγαινε στη ΣΟΛ ΑΕ, στην PWC, Delloite, KMPG και ΕRnst and Young και πες τους, εχω απολυτηριο λυκειου, προσλαβετε με

κανε το ιδιο σε 4-5 τραπεζες

και το ιδιο σε καμια 10ρια λογιστηρια μεγαλων εταιριων

θα σε περιμενω με ποπ κορν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
ωραια ιστορια φιλε μου
πηγαινε στη ΣΟΛ ΑΕ, στην PWC, Delloite, KMPG και ΕRnst and Young και πες τους, εχω απολυτηριο λυκειου, προσλαβετε με

κανε το ιδιο σε 4-5 τραπεζες

και το ιδιο σε καμια 10ρια λογιστηρια μεγαλων εταιριων

θα σε περιμενω με ποπ κορν
δεν ειναι ιστορια, αλλα γεγονος, το οποιο γρηγορα θα αναγκαστεις να αποδεχτεις dura lex, sed lex
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
ωραια ιστορια φιλε μου
πηγαινε στη ΣΟΛ ΑΕ, στην PWC, Delloite, KMPG και ΕRnst and Young και πες τους, εχω απολυτηριο λυκειου, προσλαβετε με

κανε το ιδιο σε 4-5 τραπεζες

και το ιδιο σε καμια 10ρια λογιστηρια μεγαλων εταιριων

θα σε περιμενω με ποπ κορν

Η πλειοψηφία των μικρομεσαίων επιχειρήσεων και των ελεύθερων επαγγελματιών δεν έχουν υπαλλήλους για να κάνουν τα βιβλία τους αλλά απευθύνονται σε ελεύθερους επαγγελματίες λογιστές. Aν αυτό περάσει η πίτα μοιράζεται σε περισσότερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Η πλειοψηφία των μικρομεσαίων επιχειρήσεων και των ελεύθερων επαγγελματιών δεν έχουν υπαλλήλους για να κάνουν τα βιβλία τους αλλά απευθύνονται σε ελεύθερους επαγγελματίες λογιστές. Aν αυτό περάσει η πίτα μοιράζεται σε περισσότερους.
θα το καταλαβει σιγα σιγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
θα το καταλαβει σιγα σιγα

ναι βρε παιδι μου

οπως ειπα
πανε με απολυτηριο λυκειου εκει που σου ειπα
και πες μου τι θα σου πουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
ναι βρε παιδι μου

οπως ειπα
πανε με απολυτηριο λυκειου εκει που σου ειπα
και πες μου τι θα σου πουν
να εισαι σιγουρος οτι πολλοι αποφοιτοι λυκειου θα σας παρουν τη δουλεια και θα μπουν σε λογιστικα γραφειαα, αφου θα πληρωνονται πιο φθηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
ναι βρε παιδι μου

οπως ειπα
πανε με απολυτηριο λυκειου εκει που σου ειπα
και πες μου τι θα σου πουν

Υπάρχουν πιστοποιήσεις που μετρούν περισσότερο από τα πτυχία.

Παρεμπιπτόντως αν περάσουν οι αλλαγές, όσοι ακολούθησαν οικονομικές σπουδές θα είναι από τους χαμένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Υπάρχουν πιστοποιήσεις που μετρούν περισσότερο από τα πτυχία.

Παρεμπιπτόντως αν περάσουν οι αλλαγές, όσοι ακολούθησαν οικονομικές σπουδές θα είναι από τους χαμένους.
ηδη ειναι. Ξερεις ποσοι ασχετοι δουλευουν ηδη ως βοηθοι λογιστων σε λογιστικα γραφεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γιατί? Όσοι μπαίνουν σε οικονομικές σχολές θέλουν να γίνουν λογιστές; (η ακόμα χειρότερα βοηθοί λογιστών) Λολ.
Ξέρεις τι κάνει ένας βοηθός λογιστή? Παραγγέλνει καφέδες και πηγαίνει να πληρώνει λογαριασμούς. Δεν χρειάζεται απολυτήριο χρυσέ μου.
Πάντως, καλά σας λέει ο Βασίλης, πηγαίνετε σε καμία PwC (η σε άλλες σοβαρές επιχειρήσεις) με απολυτήριο λυκείου και θα δείτε τι θα πάρετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Γιατί? Όσοι μπαίνουν σε οικονομικές σχολές θέλουν να γίνουν λογιστές; (η ακόμα χειρότερα βοηθοί λογιστών) Λολ.
Πάντως, καλά σας λέει ο Βασίλης, πηγαίνετε σε καμία PwC (η σε άλλες σοβαρές επιχειρήσεις) με απολυτήριο λυκείου και θα δείτε τι θα πάρετε.
Μαν, λογιστές γίνονται από 500 σχολές ΤΕΙ, ιδιωτικές και ΑΕΙ. Θα προσληφθεί σε τέτοια θέση (λογιστή) όποιος εκ των πραγμάτων «μπορεί» να διεκδικήσει τα λιγότερα χρήματα. Period.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μαν, λογιστές γίνονται από 500 σχολές ΤΕΙ, ιδιωτικές και ΑΕΙ. Θα προσληφθεί σε τέτοια θέση όποιος εκ των πραγμάτων «μπορεί» να διεκδικήσει τα λιγότερα χρήματα. Period.

Επίσης του διαφεύγουν οι διεθνείς πιστοποιήσεις. Ας μην τον κακοκαρδίσουμε περαιτέρω. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top