Είναι δύσκολα τα γερμανικά;

MsBonita31

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Αυξανεται η δυσκολια ως προς το λεξιλογιο..τη γραμματικη οσο να ναι απο ενα σημειο και μετα την εχεις μαθει..στο λεξιλιγιο ομως παντα θα υπαρχει κατι που δεν ξερεις, οπως σε ολες τις ξενες γλωσσες φυσικα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Προσωπικά αυτό που με δυσκόλεψε στα Γερμανικά ήταν τα άρθρα ... πυρετός!!!
Η γραμματική τους επίσης είναι ένα δυσκολάκι!Πάντως δεν είναι και από τις πιο ωραίες όπως είναι τα ιταλικά και τα ισπανικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Τα γερμανικά είναι όμορφη και απαιτητική γλώσσα.
Απαιτούν λογική, επιμονή και εξάσκηση. Αλλά ποια γλώσσα δεν απαιτεί;
Κατ'εμέ, η εκμάθησή τους είναι εξαιρετικά ωφέλιμη, αλλά κι ενδιαφέρουσα!

(Σημ.: Τίποτα στα γερμανικά δεν είναι βουνό, ούτε η προφορά, ούτε η ορθογραφία, ούτε η γραμματική, ούτε η σύνταξη, ούτε το λεξιλόγιο. Σε επίπεδο Β2 και πάνω, κατόπιν απόκτησης κάποιας καλής εξοικείωσης, όλα δένουν αυθόρμητα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Προσωπικά αυτό που με δυσκόλεψε στα Γερμανικά ήταν τα άρθρα ... πυρετός!!!
Η γραμματική τους επίσης είναι ένα δυσκολάκι!Πάντως δεν είναι και από τις πιο ωραίες όπως είναι τα ιταλικά και τα ισπανικά!
Εννοειται τα αρθρα:P αλλα πρεπει να τα μαθαινεις μαζι με την λεξη αλλιως το εχασες... Αν τα μαθαινεις με τις λεξεις μετα σου βγαινουν αυτοματα!
Τα γερμανικά είναι όμορφη και απαιτητική γλώσσα.
Απαιτούν λογική, επιμονή και εξάσκηση. Αλλά ποια γλώσσα δεν απαιτεί;
Κατ'εμέ, η εκμάθησή τους είναι εξαιρετικά ωφέλιμη, αλλά κι ενδιαφέρουσα!

(Σημ.: Τίποτα στα γερμανικά δεν είναι βουνό, ούτε η προφορά, ούτε η ορθογραφία, ούτε η γραμματική, ούτε η σύνταξη, ούτε το λεξιλόγιο. Σε επίπεδο Β2 και πάνω, κατόπιν απόκτησης κάποιας καλής εξοικείωσης, όλα δένουν αυθόρμητα!)

Οπως καθε γλωσσα ναι εχει τις δυσκολιες της. Τα γερμανικα εχουν στενη σχεση με τα αρχαια ελληνικα ;)... Με την σημειωση συμφωνω απολυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silia1991

Νεοφερμένος

Η silia1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
αν ειναι καποιος καλος στη βασικη δομη των ελληνικων και εχει συστημα ναι ειναι βατα γενικα :) τουλαχιστον ως το Β2

επισης νομιζω οσον αφορα την προφορα και το λεξιλογιο , σε ενα 3μηνο τα χεις συνηθισει, δε θεωρω οτι ειναι λογικο να κατατασσονται στις δυσκολιες μιας γλωσσας η προφορα και το λεξιλογιο δεδομενου οτι τα συνηθιζει κανεις οσο προχωραει τη γλωσσα κ ειδικα οταν φτανει να δωσει ενα πτυχιο ακομη και Β1. αν θελουμε να δουμε τις αληθινες δυσκολιες των γερμανικων, για μενα ειναι η πυκνοτητα που εχει ως γλωσσα και η συνταξη παλι ως καποιο επιπεδο. απο ενα επιπεδο κ πανω κυριως απο Β2 και πανω ειναι θεμα εξοικειωσης πια και διαβασματος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
αν ειναι καποιος καλος στη βασικη δομη των ελληνικων και εχει συστημα ναι ειναι βατα γενικα :) τουλαχιστον ως το Β2

επισης νομιζω οσον αφορα την προφορα και το λεξιλογιο , σε ενα 3μηνο τα χεις συνηθισει, δε θεωρω οτι ειναι λογικο να κατατασσονται στις δυσκολιες μιας γλωσσας η προφορα και το λεξιλογιο δεδομενου οτι τα συνηθιζει κανεις οσο προχωραει τη γλωσσα κ ειδικα οταν φτανει να δωσει ενα πτυχιο ακομη και Β1. αν θελουμε να δουμε τις αληθινες δυσκολιες των γερμανικων, για μενα ειναι η πυκνοτητα που εχει ως γλωσσα και η συνταξη παλι ως καποιο επιπεδο. απο ενα επιπεδο κ πανω κυριως απο Β2 και πανω ειναι θεμα εξοικειωσης πια και διαβασματος :)

Θα συμφωνησω σε ολα - της συνταξης! Δεν ειναι καθολου δυσκολη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Σκέφτομαι να ξεκινήσω γερμανικά κάποια στιγμή για πιθανές σπουδές στην Γερμανία. Πόσο καιρό όμως πρέπει να κάνω μαθήματα για να φτάσω στο κατάλληλο επίπεδο για σπουδές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σκέφτομαι να ξεκινήσω γερμανικά κάποια στιγμή για πιθανές σπουδές στην Γερμανία. Πόσο καιρό όμως πρέπει να κάνω μαθήματα για να φτάσω στο κατάλληλο επίπεδο για σπουδές;

Για σπουδές στην Γερμανία τα πανεπιστήμια απαιτούν επίπεδο 4 του Test DaF που αντιστοιχεί στο C1-C2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Για σπουδές στην Γερμανία τα πανεπιστήμια απαιτούν επίπεδο 4 του Test DaF που αντιστοιχεί στο C1-C2
Πολύ υψηλό επίπεδο. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να το φτάσω στον χρόνο που έχω. Ευχαριστώ για την απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πολύ υψηλό επίπεδο. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να το φτάσω στον χρόνο που έχω. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Για πληροφορίες για τις σπουδές κοίταξε αναλυτικά εδώ
Και για την γλώσσα κοίταξε: Οι υποψήφιοι θα πρέπει κατά κανόνα να αποδείξουν ότι κατέχουν σε επαρκή βαθμό και τη γερμανική γλώσσα. Αυτό επιτυγχάνεται είτε με την εξέταση DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang), την οποία δίνει ο υποψήφιος επιτόπου, εφόσον έχει γίνει ήδη δεκτός στο πανεπιστήμιο υπό την προϋπόθεση της επιτυχούς συμμετοχής του στην εξέταση αυτή, είτε με το TestDaF, το οποίο μπορεί να αποκτήσει σε πολλές χώρες του κόσμου, συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας και πιο συγκεκριμένα της Θεσσαλονίκης. Συνήθως απαιτείται το επίπεδο 4 στο TestDaF. Τον ακριβή βαθμό που θα πρέπει να πετύχει ο υποψήφιος στις εξετάσεις αυτές καθορίζει το κάθε πανεπιστημιακό τμήμα χωριστά. Από την υποχρέωση αυτή εξαιρούνται οι απόφοιτοι της Γερμανικής Σχολής.
Σημειώνεται ότι στα γερμανικά ΑΕΙ προσφέρεται και περιορισμένος αριθμός ξενόγλωσσων προγραμμάτων σπουδών (International Degree Programmes), για τα οποία απαιτούνται μόνο γνώσεις αγγλικής, τα δε γερμανικά διδάσκονται παράλληλα με τις σπουδές. Στις περιπτώσεις αυτές προαπαιτείται TOEFL ή IELTS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Η πιο άσχημη γλώσσα που έχει εφευρηθει ποτέ από τον άνθρωπο............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η πιο άσχημη γλώσσα που έχει εφευρηθει ποτέ από τον άνθρωπο............

Υπάρχουν και χειρότερες Schatz.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Ό,τι πεις darling, εδώ έχω ένα video που σου μαθαίνει το κάτι τις περί γερμανικών λέξεων:D

https://www.youtube.com/watch?v=ZlATOHGj9EY
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ό,τι πεις darling, εδώ έχω ένα video που σου μαθαίνει το κάτι τις περί γερμανικών λέξεων:D

https://www.youtube.com/watch?v=ZlATOHGj9EY

Έχω δει πολλά τέτοια. Μου αρέσουν έχουν πλάκα.:P. Ίσως είναι ένας λόγος που είναι η δεύτερη διδασκόμενη στην Ελλάδα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Έχω δει πολλά τέτοια. Μου αρέσουν έχουν πλάκα.:P. Ίσως είναι ένας λόγος που είναι η δεύτερη διδασκόμενη στην Ελλάδα:hmm:

Καμία πλάκα δεν έχουν, μόνο ασχημια, μέχρις και οι αριθμοί τους στραβοί είναι:P
Τα μαθαίνουμε αποκλειστικά και μόνο για επαγγελματικούς λόγους(πχ μηπως χρειαστει κάποτε να πάμε εκεί)...Άλλο το ένα και άλλο το άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καμία πλάκα δεν έχουν, μόνο ασχημια, μέχρις και οι αριθμοί τους στραβοί είναι:P
Τα μαθαίνουμε αποκλειστικά και μόνο για επαγγελματικούς λόγους(πχ μηπως χρειαστει κάποτε να πάμε εκεί)...Άλλο το ένα και άλλο το άλλο!

Εσύ μας γράφεις από Γερμανία;:hmm:
Κοίτα αντικειμενικά δεν μπορώ να κρίνω. Με πιάνει το γερμανικό μου. Πάντως τα βρίσκω καλύτερα από τις σλάβικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Έχω δει πολλά τέτοια. Μου αρέσουν έχουν πλάκα.:P. Ίσως είναι ένας λόγος που είναι η δεύτερη διδασκόμενη στην Ελλάδα:hmm:

Δεύτερη μαζί με τα Γαλλικά, αν όχι μόνο τα Γαλλικά, στη δεύτερη θέση.

Καμία πλάκα δεν έχουν, μόνο ασχημια, μέχρις και οι αριθμοί τους στραβοί είναι:P
Και στα Γαλλικά ανισόρροποι είναι σε αυτό το θέμα και δεν ξέρω γιατί.

Προσωπικά στα γερμανικά δεν μου αρέσει που έχει τεράστιες λέξεις και το πως γράφονται. Το να βλέπεις 4-5 σύμφωνα μαζί είναι απλά τραγικό. Κι όχι μια στο τόσο αλλά κατά κόρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Εσύ μας γράφεις από Γερμανία;:hmm:
Κοίτα αντικειμενικά δεν μπορώ να κρίνω. Με πιάνει το γερμανικό μου. Πάντως τα βρίσκω καλύτερα από τις σλάβικες.

Έχω μείνει δυο τρία χρονάκια στην Γερμανία, στο dusseldorf,όποτε έχω κάμποσες εμπειρίες...Αυτήν την στιγμή όμως είμαι Ελλάδα δυστηχως ή ευτυχως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ό,τι πεις darling, εδώ έχω ένα video που σου μαθαίνει το κάτι τις περί γερμανικών λέξεων:D

https://www.youtube.com/watch?v=ZlATOHGj9EY

χαχαχαχαχα έλιωσα! :hehe: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δύσκολα δεν είναι, έχουν κανόνες και άμα τους μάθεις και με εξάσκηση είσαι οκ.
Αλλά είναι άχαρη και άκομψη γλώσσα, και αυτό το συνειδητοποίησα φέτος με τα ισπανικά. Κυριολεκτικά αν είναι να επιλέξω μεταξύ Θερβάντες στα ισπανικά και Φρόιντ στα Γερμανικά, καλύτερα να διαβάσω Φρόιντ στα Ισπανικά. :P

(Deutsch μην με μπλοκάρεις :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top