Είμαι 19 ετών - παρατηρώ αραίωση μαλλιών

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
καλησπερα
ειμαι 19 ετων
εδω και καναν χρονο εχω παρατηρησει μια αραιωση στο μαλλι μου χωρις να εχει φαλακρα καποιος απο τους δικους μου
ηθελα να ρωτησω αν προτεινετε καποιο συμπληρωμα η καποια λοσιον που να βοηθαει...
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Περιμένεις να τριανταρισεις και αν έχεις γίνει σαν τον Andrew Tate πας Τουρκία.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
η λύση είναι βλαστοκύτταρα.

(και δώρο το έξυπνο λάστιχο)
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
καλησπερα
ειμαι 19 ετων
εδω και καναν χρονο εχω παρατηρησει μια αραιωση στο μαλλι μου χωρις να εχει φαλακρα καποιος απο τους δικους μου
ηθελα να ρωτησω αν προτεινετε καποιο συμπληρωμα η καποια λοσιον που να βοηθαει...
rosemary oil λογικα θα βοηθησει
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Πήγαινε σε έναν δερματολόγο να σε συμβουλεύσει.
Εμένα στην ηλικία σου (πάνε πολλά χρόνια) μου είχε γράψει σαμπουάν Mey Rin (το σαμπουάν) για κάθε μέρα και συμπλήρωμα διατροφής Epicrin καθώς και μινοξιδίλη. Σε μινοξιδίλη το πιο γνωστό είναι το Regain. Η πλάκα είναι ότι τότε τη μινοξιδίλη την κάλυπτε το ΙΚΑ και λίγους μήνες μετά εντάχθηκε κι αυτή στα καλλυντικά και τη χρυσοπληρώναμε. Βλέπω ακόμα αυτά παίζουν στην αγορά. Ουσιαστικά αυτοί είναι τρόποι να το καθυστερήσεις ή να το κρατήσεις κοιμισμένο.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Πήγαινε σε έναν δερματολόγο να σε συμβουλεύσει.
Εμένα στην ηλικία σου (πάνε πολλά χρόνια) μου είχε γράψει σαμπουάν Mey Rin για κάθε μέρα και συμπλήρωμα διατροφής Epicrin καθώς και μινοξιδίλη. Σε μινοξιδίλη το πιο γνωστό είναι το Regain. Η πλάκα είναι ότι τότε τη μινοξιδίλη την κάλυπτε το ΙΚΑ και λίγους μήνες μετά εντάχθηκε κι αυτή στα καλλυντικά και τη χρυσοπληρώναμε. Βλέπω ακόμα αυτά παίζουν στην αγορά. Ουσιαστικά αυτοί είναι τρόποι να το καθυστερήσεις ή να το κρατήσεις κοιμισμένο.
ναι αλλα δεν μας λες , ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΕΝ ΤΕΛΕΙ !?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
ναι αλλα δεν μας λες , ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΕΝ ΤΕΛΕΙ !?
Τα πήρα λίγους μήνες και μετά τα παράτησα. :P
Δεν είμαι τελείως φαλακρός, έχω κάποια μαλλιά αλλά τα κόβω πάρα πολύ κοντά τα γύρω γύρω για να μην τονίζεται το πάνω.

Συνεπώς δεν ξέρω αν κάποιος τα παίρνει 10 χρόνια, αν θα βοηθήσει. Υποθέτω ότι για λιγότερο σοβαρές περιπτώσεις κι όχι αν το έχεις εκ γεννετής να καραφλιάσεις τελείως από τα 22 σου, κάτι θα κάνει!

Επίσης και εμφύτευση να κάνεις, νομίζω μινοξιδίλη συνεχίζεις να βάζεις για να κρατήσεις τα όσα έχεις!
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
κοιτα θεωρω οτι δεν εχω φαλακρα απλα μια αραιωση το μαλλι μου δεν ειναι τοσο πυκνο οσο ηταν παλαιοτερα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

επισης ηθελα να ρωτησω να υπαρχει καποιο φαρμακο για την τριχοπτωση που συνταγογραφειραι
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
καλησπερα
ειμαι 19 ετων
εδω και καναν χρονο εχω παρατηρησει μια αραιωση στο μαλλι μου χωρις να εχει φαλακρα καποιος απο τους δικους μου
ηθελα να ρωτησω αν προτεινετε καποιο συμπληρωμα η καποια λοσιον που να βοηθαει...
Καλησπέρα. Γιατρός δεν είμαι αλλά θα σου έλεγα να το κοιτάξεις συνδυαστικά με δερματολόγο και ενδοκρινολόγο. Η ανδρογενετική αλωπεκία είναι αποτέλεσμα τόσο γονιδίων αλλά και της επίδρασης των ανδρογόνων που φυσικά έχεις στο σώμα σου σε πολύ αυξημένες τιμές (αφού είσαι άντρας). Και οι δύο πιστεύω μπορούν να βοηθήσουν συνδυαστικά με κάποιο τοπικό αντιανδρογόνο, το οποίο θα καταστέλλει την δράση τους. Υπάρχουν από όσο ξέρω και αντιανδρογόνα σε φάρμακο (πχ φιναστερίδη ή η μινοξιδίλη) αλλά θα σου έλεγα ότι είναι κρίμα να τιγκάρεις τον οργανισμό σου με τέτοια φάρμακα (είναι αρκετά βαριά για το συκώτι). Καλύτερα πρώτα με τοπικές θεραπείες και βλέπεις. Και προσπάθησε να κοντρολάρεις το άγχος σου όσο μπορείς για να μην το επιταχύνεις. Καλή επιτυχία :D
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Επειδη το θεμα σου ειναι ιατρικο,μην ακους κανεναν που σου λεει οτι του κατεβει στο κεφαλι.Πηγαινεις μονο σε δερματολογο για να σε καθοδηγησει.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Επειδη το θεμα σου ειναι ιατρικο,μην ακους κανεναν που σου λεει οτι του κατεβει στο κεφαλι.Πηγαινεις μονο σε δερματολογο για να σε καθοδηγησει.
«Ο καθένας που λέει ότι του κατέβει στο κεφάλι» όμως, μπορεί να είναι και σωστός. Μπορεί να έχει γνώσεις πάνω στο θέμα, να του έχει συμβεί και να θέλει να βοηθήσει. Η λογική δε, του «Μην ακούτε ποτέ γνώμες από το ίντερνετ, βουρ στον γιατρό, κάτσε άκου εσύ τον κάθε άσχετο» μπορεί να στοιχίσει σε κάποιον και χωρίς λόγο μάλιστα. Γενικά καλό είναι να πηγαίνουμε στον γιατρό για διαγνώσεις, ναι, αλλά αφού στην προκειμένη περίπτωση δεν έχουμε τόσο λεπτό ζήτημα που κρεμόμαστε από μια κλωστή, γιατί να μην φυλάξει το 50άρι του μπας και το αξιοποιήσει σε ένα προϊόν που θα τον βοηθήσει αντί για την επίσκεψη; Δεν λέω πως δεν είναι σοβαρό, αλλά δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια να πηγαίνουν σε ιατρείο κάθε φορά που υποψιάζονται κάτι.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
«Ο καθένας που λέει ότι του κατέβει στο κεφάλι» όμως, μπορεί να είναι και σωστός. Μπορεί να έχει γνώσεις πάνω στο θέμα, να του έχει συμβεί και να θέλει να βοηθήσει. Η λογική δε, του «Μην ακούτε ποτέ γνώμες από το ίντερνετ, βουρ στον γιατρό, κάτσε άκου εσύ τον κάθε άσχετο» μπορεί να στοιχίσει σε κάποιον και χωρίς λόγο μάλιστα. Γενικά καλό είναι να πηγαίνουμε στον γιατρό για διαγνώσεις, ναι, αλλά αφού στην προκειμένη περίπτωση δεν έχουμε τόσο λεπτό ζήτημα που κρεμόμαστε από μια κλωστή, γιατί να μην φυλάξει το 50άρι του μπας και το αξιοποιήσει σε ένα προϊόν που θα τον βοηθήσει αντί για την επίσκεψη; Δεν λέω πως δεν είναι σοβαρό, αλλά δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια να πηγαίνουν σε ιατρείο κάθε φορά που υποψιάζονται κάτι.
Εαν εγώ το έλεγα αυτό για τα μπόλια θα με έκραζες ή όχι;
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
ηθελα να ρωτησω αν προτεινετε καποιο συμπληρωμα η καποια λοσιον που να βοηθαει...
Αν εχεις ανδρογενετικη αλωπεκια και δε σε ενδιαφερουν οι παρενεργειες μονο η φιναστεριδη τη σταματαει, μειωνοντας την ορμονη DHT κατα 60%. Η μινοξιδιλη ειναι αγγειοδιασταλτικο που απλως σε βοηθαει να "βγαλεις" καινουργια μαλλια αλλα χωρις φιν εν τελει και αυτα θα πεσουν. Σε πιο λαιτ λυσεις, υπαρχει σαμπουαν κετοκοναζολης με συγκεντρωση 2%, το οποιο ειναι ενα ηπιο τοπικο αντιανδρογονο. Μπορει βεβαια να εχεις ελλειψη σιδηρου, υποθυροειδισμο, κλπ οποτε κανε εξετασεις αιματος.

Επισης να ξερεις, η φαλακρα δεν ειναι γραμμικη, μπορει να τα χασεις ολα σε 2 χρονια ή να εχεις αυτη τη μικρη αραιωση και να σου προχωρησει οταν φτασεις 50 ή και ποτε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
«Ο καθένας που λέει ότι του κατέβει στο κεφάλι» όμως, μπορεί να είναι και σωστός. Μπορεί να έχει γνώσεις πάνω στο θέμα, να του έχει συμβεί και να θέλει να βοηθήσει. Η λογική δε, του «Μην ακούτε ποτέ γνώμες από το ίντερνετ, βουρ στον γιατρό, κάτσε άκου εσύ τον κάθε άσχετο» μπορεί να στοιχίσει σε κάποιον και χωρίς λόγο μάλιστα. Γενικά καλό είναι να πηγαίνουμε στον γιατρό για διαγνώσεις, ναι, αλλά αφού στην προκειμένη περίπτωση δεν έχουμε τόσο λεπτό ζήτημα που κρεμόμαστε από μια κλωστή, γιατί να μην φυλάξει το 50άρι του μπας και το αξιοποιήσει σε ένα προϊόν που θα τον βοηθήσει αντί για την επίσκεψη; Δεν λέω πως δεν είναι σοβαρό, αλλά δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια να πηγαίνουν σε ιατρείο κάθε φορά που υποψιάζονται κάτι.
Το θέμα του όμως μπορεί να είναι πιο σύνθετο. Ο γιατρός θα καταλάβει αν η αραίωση είναι αμελητέα ή σημαντική, αν προέρχεται από άγχος ή αν έχει αλωπεκία κλπ ώστε να προτείνει την κατάλληλη λύση. Επίσης θα δει αν έχει αλλεργίες, θέμα με το συκώτι κλπ ώστε να αποκλείσει κάποιες ουσίες όπως μινοξιδίλη. Τη μινοξιδίλη μάλιστα νομίζω τη βάζεις καθημερινά για πάντα, οπότε είναι θεμελιακή επιλογή που σε ακολουθεί όλη τη ζωή, αν κάποια στιγμή τη σταματήσεις σου πέφτουν όσα μαλλιά έβγαλες με αυτή. Οπότε καλύτερα να ακούσει γνώμη ειδικού σε ένα τόσο σημαντικό θέμα παρά να πάρει μια γνώμη κάποιου που δεν τον έχει εξετάσει/δεν ξέρει το ιστορικό του και που μπορεί να του προκαλέσει αλλεργίες ή να τον δεσμέυσει σε καθημερινή χρήση μινοξιδίλης που μόνο κακό θα κάνει αν εν τέλει δεν τη χρειάζεται.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Έχω βαρεθεί πάρα πολύ εδώ μέσα με τα υπονοούμενα, τις ειρωνίες και γενικότερα το να μην μπορείς να συζητήσεις σαν άνθρωπος. Ο θεματοθέτης προφανώς ήθελε μια γνώμη γιατί ίσως ΔΕΝ μπορεί να πάει στον γιατρό ή θέλει να ακούσει απόψεις από άλλους που μπορεί να έχουν το ίδιο θέμα ΠΡΙΝ πάει. Τέλος πάντων, κακώς απάντησα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top